Oyun Oynarken Işlemci Sıcaklığım Yüksek.uzun Sürede Sorun Yaratır Mı ?

Bu konuyu okuyanlar

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Öncelikle hepinize iyi bayramlar.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
Asus x542u marka bir laptopum var. 3-4 yıl kadar önce almıştım.İ5 7200u / Nvidia Geforce 930mx (2GB) / 8gb ram.

Birkaç gün önce Apex Legends'a başladım.Sitemim aslında karşlıyor ama sanırsam ekran kartım yetersiz kalıyor.Asıl sorum şu: İşlemcimi aşırı ısınmaması için güç ayarı kısmından max. performansını %99'a çektim.Bu da haliyle turbo boost'u kapattı.Oyun esnasında %100 ile %99 arasında 5-10 fps kadar fark var.Ve de %100'deyken anlık droplar olmuyor.%99 da iken ısısı 68-75 derece arası oluyor,genelde.%100 iken de 78-83 derece aralığında oluyor.Oyun sürem uzundur.Yani tek seferde 2 saat kadar oynarım.Ve gün içinde toplam 3-4 saati bulur.Bazen de geçer.İşlemcim 80-85 derecelerdeyken 2-3 saat aralıksız oyun işlemcime zarar verir mi? Uzun süre o sıcaklık değerlerinde kalması herhangi bir sorun oluşturur mu ?

(Fanımı en son 3-4 ay kadar önce temizlemiştim sanırım...)

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990

Sistem:
Asus x542u marka bir laptopum var. 3-4 yıl kadar önce almıştım.İ5 7200u / Nvidia Geforce 930mx (2GB) / 8gb ram.

Birkaç gün önce Apex Legends'a başladım.Sitemim aslında karşlıyor ama sanırsam ekran kartım yetersiz kalıyor.Asıl sorum şu: İşlemcimi aşırı ısınmaması için güç ayarı kısmından max. performansını %99'a çektim.Bu da haliyle turbo boost'u kapattı.Oyun esnasında %100 ile %99 arasında 5-10 fps kadar fark var.Ve de %100'deyken anlık droplar olmuyor.%99 da iken ısısı 68-75 derece arası oluyor,genelde.%100 iken de 78-83 derece aralığında oluyor.Oyun sürem uzundur.Yani tek seferde 2 saat kadar oynarım.Ve gün içinde toplam 3-4 saati bulur.Bazen de geçer.İşlemcim 80-85 derecelerdeyken 2-3 saat aralıksız oyun işlemcime zarar verir mi? Uzun süre o sıcaklık değerlerinde kalması herhangi bir sorun oluşturur mu ?

Tabikide olur, 85 derece yüksek, ilerde görürsünüz zararını şimdi değilde, sıvı sogurucunu almanızı öneririm stok degilde

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,206
Bence:
Bu durumda bir sorun olmaz. Eğer termal macun da fan ile eş değer bir zaman da değiştiyse 1-2 ay daha kullanın sonra bakım yaptırın. Temiz olduktan sonra aynı şekilde oynarsanız bir problem olmaz. Benim bilgisayar tüm gün açık oyun da oynarım şarkı da dinlerim. Maksimum 78 derece gördüm oyunda.(World Of Tanks)
Dipnot: Pardon benim pc çok ısındığından ideal sıcaklığı unutmuşum aslında sıcaklığınız ideal sıcaklığın biraz üzerinde gibi. Dediğim gibi kısa süre içerisinde macun + temizlik ve soğutucu takviyesi yapabilirsiniz.

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Cevaplarken Laptop olduğunu dikkate alın lütfen...

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Knk şimdi şöyle.Hani bu bir laptop ya,değerlendirmeni ona göre yaparsan...
Tabikide olur, 85 derece yüksek, ilerde görürsünüz zararını şimdi değilde, sıvı sogurucunu almanızı öneririm stok degilde

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Olabilir, assagilamadim laptop kullanıyorsun diye neden onurlandinki ?, benim tavsiyem laptop fanı alman relax yani :)

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bence:
Bu durumda bir sorun olmaz. Eğer termal macun da fan ile eş değer bir zaman da değiştiyse 1-2 ay daha kullanın sonra bakım yaptırın. Temiz olduktan sonra aynı şekilde oynarsanız bir problem olmaz. Benim bilgisayar tüm gün açık oyun da oynarım şarkı da dinlerim. Maksimum 78 derece gördüm oyunda.(World Of Tanks)
Dipnot: Pardon benim pc çok ısındığından ideal sıcaklığı unutmuşum aslında sıcaklığınız ideal sıcaklığın biraz üzerinde gibi. Dediğim gibi kısa süre içerisinde macun + temizlik ve soğutucu takviyesi yapabilirsiniz.
Termal macunu hiç değiştirmedim :( O kadar önemli mi.Yani kendim değiştiremem.Değiştirebileceğim bir yer de bilmiyorum açıkçası.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,117

Sistem:

Evet uzun sürede sorun çıkartır.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Termal macunu hiç değiştirmedim :( O kadar önemli mi.Yani kendim değiştiremem.Değiştirebileceğim bir yer de bilmiyorum açıkçası.
Macun gercektende baya önemli, 10-15 derece fark etti benim PC de ve fpsyide artırdı, bak benim sana önerim ne biliyomusun, macun sürmeyi bilmiyorsun galiba, yasak bitince teknik servise git, macununu sürsün, içinde temizlesin adam, aç akakceyi laptop fanı diye arat, iyisinden bitane al tamam o pc. ☺️

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Macun gercektende baya önemli, 10-15 derece fark etti benim PC de ve fpsyide artırdı, bak benim sana önerim ne biliyomusun, macun sürmeyi bilmiyorsun galiba, yasak bitince teknik servise git, macununu sürsün, içinde temizlesin adam, aç akakceyi laptop fanı diye arat, iyisinden bitane al tamam o pc. ☺️
Kanka harcayacak pek param yok açıkçası.Macun sürme kısmına gelince laptopun içi klavye kısmından açılıyor.Ve açıldığından ise macun sürülüecek kısım altta kalıyor.Yani komple sökmem gerekli...Teknik servis ne kadar ister ? Ve evet bir de şöyle bir sorun var...Derslerim,neredeyse hergün dersim var.Haftasonları bile...

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,329
80-85 derece normal denebilir ancak üzerine çıkılması hâlinde frekans düşüşü ve stabil çalışmama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kaldı ki sıcaklık tehlikeli derecelere çıktığında sistemin kendini kapatması veya hızının düşmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
80-85 derece normal denebilir ancak üzerine çıkılması hâlinde frekans düşüşü ve stabil çalışmama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kaldı ki sıcaklık tehlikeli derecelere çıktığında sistemin kendini kapatması veya hızının düşmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
knk daha önce biraz zorladım ve evet performansını kıstı işlemci.Yani 85 e çıkmıyor 82 derece oluyor genelde 78 lere düşüyor falan filan.Ama dediğim gibi 2-3 saat aralıksız oynuyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

laptoplar için 85 dereceye kadar normal onu biliyrum.Fakat uzun süre bu sıcaklıkta kullanmamda bir sorun var mı ? Asıl merak ettiğim şey bu

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Sistem derecesi tabikide normal, ama ömrünü kısaltır, benim tavsiyem o ama bilemiyorumki surebilirmisin sen, alttan vidaları çıkarınca ulasman lazım işlemciye ?, işlemciyede zarar verirsen eğer daha da kötü olur, teknik servis 30 TL alır sanırsam sadece macun surucek çünkü

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,329
laptoplar için 85 dereceye kadar normal onu biliyrum.Fakat uzun süre bu sıcaklıkta kullanmamda bir sorun var mı ? Asıl merak ettiğim şey bu
Evet, sakıncalı bir durum. Kendim gaming bir laptop kullanıyorum ve nadiren de olsa 80 üzeri gördüğüm oluyor. Bu durumda direkt yaptığım işlemi - ki bu oyun oluyor - durduyorum. Bu gibi durumlarda sistem performansı kısıyor ki uzun vadede performans bakımından gerçekten fark yaratacak. Size tavsiyem soğutma yetersizse soğutmaya ağırlık vermeniz.

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
,
knk bu videoya bak istersen.Ben bunu sökemem :D

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
,
knk bu videoya bak istersen.Ben bunu sökemem :D
? Valla götür sen elleme, ama bilen birine götür başında dur 5 dk lik iş zaten, yapamıyorsa al götür

? Valla götür sen elleme, ama bilen birine götür başında dur 5 dk lik iş zaten, yapamıyorsa al götür
Ciddiyim çok önemli macunlar FPS bile artar az da olsa

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

Ciddiyim çok önemli macunlar FPS bile artar az da olsa
knk az önce servise baktım.Yorumlar berbat.Yani servise asla götürmem.Ben en iyisi fanı temizleyeyim.Isı düşmezse de artık %99'a çekip 30 fps oynıycaz...

Ya saçma sapan bir kitle yüzünden lolü bıraktım.Şimdi burda fps oyunları ile uğraşıyoruz ya.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
knk az önce servise baktım.Yorumlar berbat.Yani servise asla götürmem.Ben en iyisi fanı temizleyeyim.Isı düşmezse de artık %99'a çekip 30 fps oynıycaz...

Ya saçma sapan bir kitle yüzünden lolü bıraktım.Şimdi burda fps oyunları ile uğraşıyoruz ya.
Aga yapma valla, macunsuz kullanılmaz PC , başında dur adamın önce baktın acamiyor PC yi al götür

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ve kısa birşey daha sorcam.Fan temizliğinden sonra bu değerler 70-75 derece aralığına gelse durum ne olur.Bu sıcaklıkla 2-3 saat aralıksız oyunda bir sorun olur mu ?

Aga yapma valla, macunsuz kullanılmaz PC , başında dur adamın önce baktın acamiyor PC yi al götür
knk adam bios güncellemesi için vermiş 20 gün olmuş gelmemiş.Gitmiş pc yi almış 1tb dı 512 gb ye düştü diyor.1 hafta sonrada arızalandı diyor.Daha böyle kaç tane yorum var.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Ve kısa birşey daha sorcam.Fan temizliğinden sonra bu değerler 70-75 derece aralığına gelse durum ne olur.Bu sıcaklıkla 2-3 saat aralıksız oyunda bir sorun olur mu ?
Sorun olmaz 70 derece gayet yeterli, ama lütfen macunsuz oynamayin

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Sorun olmaz 70 derece gayet yeterli, ama lütfen macunsuz oynamayin
teknik servise değil de normal bir servise gidip başında beklerim.

ama ne zaman olur bilmiyorum ya.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
teknik servise değil de normal bir servise gidip başında beklerim.
Ama iyi anlayan biri olsun lütfen , internet cafe servis olmasın :D, aga zerre bişe bilmiyorlar ya valla, önce deki açabilir misin içini, baktın açamıyor zorlanıyor al götür PC ni çekinme sakın PC kırılır adam banane der hicbise yapamaz

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,206
Önemli diye biliyorum. Bilgisayarcılar yapıyor. 100 TL aldı benden temizlikle ile birlikte. Fazla ısınma başka sebeplere de yol açıyor. Benim termal silikonlarım yanmış 103 dereceden. Sadece video izlerken bile tavan oluyordu pc. :)

Lee_Sin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ama iyi anlayan biri olsun lütfen , internet cafe servis olmasın :D, aga zerre bişe bilmiyorlar ya valla, önce deki açabilir misin içini, baktın açamıyor zorlanıyor al götür PC ni çekinme sakın PC kırılır adam banane der hicbise yapamaz
Şey Knk ya bu telefon satan yerler falan var ya...
Oralarda olmaz mı

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Laptoplar için 80-85 derecede sorun olmaz. Uzun süre 90+larda oynuyorsanız sıkıntı edersiniz ama onun da çözümü basit. Kaliteli termal macun kullanmak.