Oyun İçin İşletim Sistemi Tavsiyesi ?

Bu konuyu okuyanlar

turantir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar, Laptop kullanıcısıyım orijinal windows 8 yüklü olarak geldi fakat arka planda aşırı derecede boş şeyler çalışıyor ne kadar uğraştıysam da çoğunu kapatamadım tavsiye edeceğiniz özelleştirilmiş arka planda hiç bir şey çalışmayan özellikle oyun oynamak için tavsiye edeceğiniz işletim sistemi var mı ?

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Hocam ilk tavsiyem windows u detaylı temizlemeniz ve efektleri kapatmanız sonra da driverlerinizi güncellemeniz
Olmadıysa format atın
Yine mi olmadı windows 7 ye geçip efektleri kapatıp driverleri güncelleyin
Bu da mı gol değil hocam ozaman sizi linux kısmına alalım :)
Ve bu arada eğer sisteminiz kötü ise donanım yükseltmesi yapabilirsiniz laptop olduğu için ram almanız tavsiyemdir ayrıca ssd de alırsanız oyunların açılış hızı artar :)

turantir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam ilk tavsiyem windows u detaylı temizlemeniz ve efektleri kapatmanız sonra da driverlerinizi güncellemeniz
Olmadıysa format atın
Yine mi olmadı windows 7 ye geçip efektleri kapatıp driverleri güncelleyin
Bu da mı gol değil hocam ozaman sizi linux kısmına alalım :)
Ve bu arada eğer sisteminiz kötü ise donanım yükseltmesi yapabilirsiniz laptop olduğu için ram almanız tavsiyemdir ayrıca ssd de alırsanız oyunların açılış hızı artar :)

windows 8 driverler güncel nvidia ayarları yapıldı az önce tavsiyeniz üzerine efektleri kapattım.

pc de 4 gb ram i5 5200u işlemci ve 940m ekran kartı var

4gb ram + ssd + termal macun 500 küsür tl ye geliyor sizce bu işlemci ve ekran kartına değer mi yoksa pc yi satıp masaüstü mü almamı tavsiye edersiniz ?

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Hocam ram kullanımı kaç gb , sistemde virüs var mı diye tarattınız mı , sistemin sıcaklığı nasıl ,temp klasorunu temizlediniz mi,geçmişi siliyor musunuz ve hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz

Çünkü normalde bu sistemle roket hızında windows 8 kullanılabilmesi gerekir bunları lütfen kontrol edin bizim akıllı tahta bile win 10 hızlı çalıştırırken sizinkinin kasması çok garip ve bu arada akıllı tahtada i3 var gerisini bence siz düşünün

SSD donanımı zaten 32 gb ram de olsa 2 gb ram de olsa sistem açılmasını etkileyen bişey

turantir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam ram kullanımı kaç gb , sistemde virüs var mı diye tarattınız mı , sistemin sıcaklığı nasıl ,temp klasorunu temizlediniz mi,geçmişi siliyor musunuz ve hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz

Çünkü normalde bu sistemle roket hızında windows 8 kullanılabilmesi gerekir bunları lütfen kontrol edin bizim akıllı tahta bile win 10 hızlı çalıştırırken sizinkinin kasması çok garip ve bu arada akıllı tahtada i3 var gerisini bence siz düşünün

SSD donanımı zaten 32 gb ram de olsa 2 gb ram de olsa sistem açılmasını etkileyen bişey
bende anlamadım hocam ilk aldığımda cs go'yu hight-ultrada oynarken şimdi lowda bile kasıyor.

işlemci ekran kartı sıcaklığı 100 derecelere çıkıyor.

ram kullanımı en az %30-40larda boştayken ama bazen disk %100 yazabiliyor.

ccleaner ile çoğu zaman temizliyorum sistemi

bu arada operadan internete girince kasma yok fakat oyunlarda aşırı kasıyor mesela pubg mobile bile 20 - 29fps arası lowda oynuyorum şuan

en az 3 kere format attım formatla geçebilecek bir şey olmadığı kanaatine vardım hocam.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Hocam hiç iç temizlik yaptırdınız mı çünkü bu kadar ısınma hiç anlamlı değil ekran kartınız bu ısıdan dolayı yakın zamandayanabilir ve bu arada bilgisayarı kullanmayı bilen , buraya adını giremeyeceğim ve bilinmeyen sitelere girmeyen , kaçak oyun oynayan biri değilseniz windows defender kulllanın win defender kosununda tek tavsiyem bilgisayarınıza bilmediğiniz flash diski takmayın ve defender guncellemeleri ile sistem içini temizleyin son olarak hocam şu ram miktarını kesinlikle arttırın
Hocam sırası ile tavsiyelerim:
Sistemin içini kesinlikle temizletin ve termal macunları yenileyin sistem win 8 dediğine göre bu zaten sistem en az 4 senelik demek mutlaka bıcı bıcı yapması lazım sizin oğllanın :D

bir 4 gb ram daha takın bu sisteme 8 gb yakışır

bir SSD alın %100 disk kullanımının sebebinin Windows un yeni SSD diskler için yazıldığı söyleniyor ha böyle değildir belki ama siz SSD alın en azından 120 gb alın windows u ona kurarsınız sistem hızlı açılır

turantir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam hiç iç temizlik yaptırdınız mı çünkü bu kadar ısınma hiç anlamlı değil ekran kartınız bu ısıdan dolayı yakın zamandayanabilir ve bu arada bilgisayarı kullanmayı bilen , buraya adını giremeyeceğim ve bilinmeyen sitelere girmeyen , kaçak oyun oynayan biri değilseniz windows defender kulllanın win defender kosununda tek tavsiyem bilgisayarınıza bilmediğiniz flash diski takmayın ve defender guncellemeleri ile sistem içini temizleyin son olarak hocam şu ram miktarını kesinlikle arttırın
Hocam sırası ile tavsiyelerim:
Sistemin içini kesinlikle temizletin ve termal macunları yenileyin sistem win 8 dediğine göre bu zaten sistem en az 4 senelik demek mutlaka bıcı bıcı yapması lazım sizin oğllanın :D

bir 4 gb ram daha takın bu sisteme 8 gb yakışır

bir SSD alın %100 disk kullanımının sebebinin Windows un yeni SSD diskler için yazıldığı söyleniyor ha böyle değildir belki ama siz SSD alın en azından 120 gb alın windows u ona kurarsınız sistem hızlı açılır
hocam 2 gb ram vardı diğer kırık samsung laptopta onu taktım pc görmüyor sebebi ne olabilir acaba ? tam düzgün yerleştirdim çıkardım temizleyip tekrar taktım ama olmuyor

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Hocam her şey olabilir düşme sonrası parçalarda zarar görme(bence neredeyse imkansız kamyon üstünden geçmediyse tabi gerçi küçük çiplerden biri de kırılmış olabilir ama neyse :D) marka uyumsuzluğu, elle tutma sonucu kısa devre anakart desteği de önemli ayrıca Ram DDR uyumsuzluğuda olmuş olabilir yok aynı diyor iseniz diğer olasılıklara devam :D Bir ram almak için çok para sarf etmenize gerek yok 200 tl ye 4 gb alırsınız paşa paşa kullanırsınız :D başınızı da ağrıtmaz tek sorun voltaj değerleri diğer ihtimallerde muhtemelen çalışacaktır ve tanıyacaktır
(ayrıca lütfen başlığı düzenleyin konu dışına çıkmaya başladık :))(yada hocam vazgeçtim bunun konu başlığının da değişmesi lazım siz en iyisi bana özelden yazın ben size her türlü cevap veririm :D)