Overclock Yapma

Bu konuyu okuyanlar

xloer00

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Yeni sistem topladım 2 haftadır kullanıyorum.Ve stok fanını kullanmak istemiyorum bunu yaparken sıvı soğutma takacaım. ilk defa Overclock yapmayı düşünüyorum. Bunun hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Link , fikir gibi

sistem özellikleri

amd ryzen 5 2600x
asus tuf b450 plus
asus rog strix gtx 1660 ti
corsair lpx 8 ram x 2 16 gb
psu 650 w 80 plus

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Eğer ekran kartı yetmiyor ya da oyunda yetersiz performans alıyorsan OC işe yarayabilir. Onun dışında stok fan ile ya da yetebiliyorsa işlemci overclock yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

RV4

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Eğer ekran kartı yetmiyor ya da oyunda yetersiz performans alıyorsan OC işe yarayabilir. Onun dışında stok fan ile ya da yetebiliyorsa işlemci overclock yapmanızı tavsiye etmiyoruz.
zaten sıvı soğutmadan sonra oc yapıcam . benim sorduğum benim anakartta oc yaparken sıkıntı olur mu ?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Mosfet soğutucusu varsa ve bileşenleri beslerse neden olmasın? Genelde gaming serisi bütün anakartlar overclock için de dizayn ediliyor ama bu anakartta Ryzen 5'in üstüne çıkmanıza tavsiye etmem overclock için.

RV4

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Mosfet soğutucusu varsa ve bileşenleri beslerse neden olmasın? Genelde gaming serisi bütün anakartlar overclock için de dizayn ediliyor ama bu anakartta Ryzen 5'in üstüne çıkmanıza tavsiye etmem overclock için.
şuanki işlemci ile şuan ki kullandığım ankart ile yaparsam sıkıntı yaşarmıyım ? anakartımda mosfet soğutucu olup olmadığını bilmiyorum

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Evet, anakartın üzerinde mosfet soğutucusu mevcut. Bahsettiğim gibi, gaming anakartlarda genelde hepsinde mosfet soğutucusu bulunur. R5 2600X ile overclock yapmanızda sakıncası yok fakat üst modeller olsaydı overclock sakıncalı olurdu demiştim.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
İşlemciniz zaten 2600'ün overlclok'lu hali elinizdeki anakart ise sadece görüntü olsun diye mosvet soğutucusu olan bir model 1.00mhz bile çıkamazsınız diyorum ben.