Overclock Hakkında Önemli Bir Soru !

Bu konuyu okuyanlar

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar x6 2.8 cpu, raidmax 730w psu, thermaltake frio dual var, overclock yapsam uzun sürede bir zarar verir mi sisteme ve oc için fsb ile oynasak yeterli mi?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Uzun veya kısa sürede zarar verirmi? Bunun garantisini kimse veremez. Belki 2.8ghz den 3ghz ye çıkınca yanıp gidecek.
FSB yi oynatman yeterlidir, çarpan kilidin yoksa çarpan da değiştirilebilir. Durumlara göre farklı farklı seneryolar üretilebilir. Çok yönlü bir mevzu.

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben carpanı yukselttım 4.2 ghze cıktı bişey olmadı ama arkadas zarar verırsın dedı korktum gerı aldım

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ben carpanı yukselttım 4.2 ghze cıktı bişey olmadı ama arkadas zarar verırsın dedı korktum gerı aldım
Arkadaş neye dayanarak zarar verir dedi?

Çok fazla kontrol edilecek şey var, kafadan sallamanın buradan ahkam kesmek tahminden öteye gitmez.
Bende öyle bir güç kaynağı olsa ben OC yapmazdım mesela.

Şöyle bişey dene;
Aida 32 isimli programı indir (sitede mevcut).
3.3v, 5v, 12v çıkışlarına bak. 10-15sn takip et değerleri 3 aşağı 5 yukarı not et bir yere.
Sonra çarpanı değiştir 3,5ghz civarı yap.

Prime95 isimli programı indir ve 2 kez aç, 2 programda aynı anda çalışır, test yapar durumda olsun.
5dk sonra testler açık iken aida dan tekrar voltaj değerlerine bak bakalım hiç değerler düşecek mi.
Pek güvenilmez böyle güç kaynaklarına

alidiz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Intel E5300 işlemcimi 2.6 ghz'den 3 ghz'e overclock yaptım. Psu ''gerçek'' 350 watt Cpu voltajında değişiklik yapmadım. Yine de stabil şekilde çalışıyor. Nfs Run,Most Wanted 2012,Borderlands,Duke Nukem,Cod Black Ops'u 1360x768 çözünürlükte medium ayarlarda çok rahat oynuyorum ki bu oyunlar en az quadcore işlemci ister. Black Ops 2'yi daha denemedim ama onu da rahatlıkla oynayacağıma eminim. Ayrıca bu oyunları oynarken kulladığım kart Gt220.

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tamam deniyorum psu : RAIDMAX Hybrid 2 RX-730SS

Overclocktan önce :
fxfbd.jpg

Overclocktan Sonra :
fxfcl.jpg

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Overclock yapmak istiyosan adim adim ilerle, birden yükseltme yani. Diyelim standart 2.8 Ghz'se, sen 2.9'a cikar ve birkac gün pcyi böyle dene. Baktin saglam yürüyo 3 Ghz e cikar. Arizalanirsa geri alirsin, ama birden cikarirsan daha tehlikeli.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Tamam deniyorum psu : RAIDMAX Hybrid 2 RX-730SS

Overclocktan önce :

Overclocktan Sonra :

Bu değerler bişey ifade etmiyor. Yük altında olması lazım güç kaynağının su koyvermesi için.
Aç 2-3 tane prime95 tesi aynı anda çalıştır 10dk sonra bak bakalım değerler ne hale geliyor.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Tahmin ettiğim gibi tüm değerlerin düşüyor.
Çok da zorlama derim. 3.5ghz civarına sadece çarpan değiştirerek ulaşabiliyorsan bırak öyle kalsın.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Sadece çarpan değiştirdiğin için sadece CPU da yük var, diğer bileşenler sisteme ekstra yük bindirmiyor.
Böyle kullan bakalım. Arada donmalar, salak salak takılmalar, reset atmalar görürsen emin ol yaptığın overclocktan kaynaklanıyordur.

Yada deneme yapmak istemiyorsan. Kullandığın CPU ya göre 4 tane falan prime95 aç gece PC ni açık bırak yat.
Sabah kalktığında halen test devam ediyorsa daha da bişey olmaz o PC ye.
Kapanıp reset falan attıysa CPU veya büyük bir ihtimal güç kaynağın su koyvermiştir.

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sağlıklı overclok anasıl yapılır hocam anlatır mısın?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Sağlıklı bir overclock için 1. ihtiyaç;
Gereğinden büyük güçlü bir güç kaynağı.

Bu olmazsa sağlıklı olmaz zaten. Limitleri zorlarsan 5dk gibi ciddiye alınmayacak bir testte bile voltaj değerlerin düşer.
Yarım saat sonra biraz daha düşer, 1 saat sonra artık ya CPU, ya Ram, ya ekran kartı düzgün çalışamadığından direk reset atacak.

Sisteminin tam özellikleri nedir?

Ekleme: Birde 3-5 sene çılgınlar gibi overclock yapan ve şimdi overclock da neymiş onla mı uğraşılır kafa yorulur diyen biri olara neden overclock yapmak istiyorsun ki?

fertorres

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sistem: Amd X6 2.8ghz cpu, ati sapphire hd6870 ekran kartı,4 gb 1333 mhz ram, psu söyledim zaten ve de thermaltake frio dual soğutucu, GA-880GM-UD2H anakart, 2.8ghz az gelıyor bana göre o yuzden oc yapmak ıstıyorum :D kasa da dark evo ii, 2 tb da hdd var

canahmet34

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence seninki tamamen goz tatmini kadma yasadigini dusunmuyorum 2.8 ile. Gozunu ghz degil islemcinin guc kaynsginin dumani doyurmsasin sonra

serhat445566

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
oc falan yapma paşa paşa kullan benim 2 arkadaşım oc yapayım derken yaktı malı :(