Ovberlock (o/c)

Bu konuyu okuyanlar

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Arkadaşlar sistemimi hızlandırmak için overlock yapmak istiyorum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum google amcaya biraz arattırdım ama pek anlatımlı bulamadım yani işin içine girersem çıkamam gibi geldi.Sizce bu sistem hızlanırmı ne olur buna bilen arkadaşlar bi el atabilirmi:
1
.DualCore Intel Pentium E2140, 1600 MHz (8 x 200)
2.1gb drr2 ram
3.Anakart Çipseti : Intel Lakeport-G i945G
4. NVIDIA GeForce 7300 LE (256 MB) 2 gb ramde 512

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ilk olarak ram takviyesi şart. en az 1gb ekle, eğer maddi imkanın varsa, anakartının desteklediği noktaya kadar arttır (zaten büyük ihtimalle max 2gb destekliyordur). ram alırken aynı frekansta almaya dikkat et. böylece eğer destekliyorsa dual channel aktif olur.

ayrıca işlemci ve ekran kartında stock fanla yaptığın oc pek birşeye benzemez zira en fazla oyunlarda 1-2 fps alırsın o da gelebileceğin en uç nokta stock fan ile.. peki adam akıllı bir soğutma ne kadar? yeni bir ekran kartına yakın belki daha bile pahalı olabilir ki yeni aldığın karttan daha iyi olamayacağı açık. bu noktada kararını vermelisin. eğer biraz daha maddi imkanın varsa eski ekran kartını ve/veya işlemcini satıp yenilerini alabilirsin. eğer yoksa yapacağın oc çok fazla bi getiri sağlamaz stock fan ile yani üzerinde gelen fan ile.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
ilk olarak ram takviyesi şart. en az 1gb ekle, eğer maddi imkanın varsa, anakartının desteklediği noktaya kadar arttır (zaten büyük ihtimalle max 2gb destekliyordur). ram alırken aynı frekansta almaya dikkat et. böylece eğer destekliyorsa dual channel aktif olur.

ayrıca işlemci ve ekran kartında stock fanla yaptığın oc pek birşeye benzemez zira en fazla oyunlarda 1-2 fps alırsın o da gelebileceğin en uç nokta stock fan ile.. peki adam akıllı bir soğutma ne kadar? yeni bir ekran kartına yakın belki daha bile pahalı olabilir ki yeni aldığın karttan daha iyi olamayacağı açık. bu noktada kararını vermelisin. eğer biraz daha maddi imkanın varsa eski ekran kartını ve/veya işlemcini satıp yenilerini alabilirsin. eğer yoksa yapacağın oc çok fazla bi getiri sağlamaz stock fan ile yani üzerinde gelen fan ile.
1. garantim war aralık 12 de bitiyor
2. çok güzel söylüyorsun maddi imkanım olsa o/c yapmadan direk parçalarla hızlandırmaya geçerdim zira şu günlarde 20 kontür alacak kadar bile param yok :D

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
1- yanlız bildiğim kadarıyla oc ile yakmış olduğun ekran kartı ve işlemciyi garanti karşılamıyor.
2-eğer riske girmeyip birkaç mhz artıcaraksan hiçbir fark elde edemezsin. biraz daha riske girersen de en fazla oyunlarda 2 bilemedin 3 fps elde edersin

yinede istiyorsan ekran kartı için donanımla beraber gelen cdlerde programlar var yada atitool, rivatuner gibi programlarla ekran kartını oc layabilirsin
işlemci için de yine programlar var ama bios tan da yapılabiliyor.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
1- yanlız bildiğim kadarıyla oc ile yakmış olduğun ekran kartı ve işlemciyi garanti karşılamıyor.
2-eğer riske girmeyip birkaç mhz artıcaraksan hiçbir fark elde edemezsin. biraz daha riske girersen de en fazla oyunlarda 2 bilemedin 3 fps elde edersin

yinede istiyorsan ekran kartı için donanımla beraber gelen cdlerde programlar var yada atitool, rivatuner gibi programlarla ekran kartını oc layabilirsin
işlemci için de yine programlar var ama bios tan da yapılabiliyor.
aklıma takılanda buya ya yanarsa :innocent:

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
aklıma takılanda buya ya yanarsa :innocent:

şimdi o/c yaparken saten bi anda 1,6 dan 2.5-3.0 çıkaramazsın
yavaş yavaş deneyerek 10mhz yükseltek gideceksin
kasılmalar olursa işlemcinin volt unu çok az yükseltecek sin bu arada ısı yada bakacaksın hangi durumda ne halde

AbsoluteZero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakartın overclocka karşı çok az töleransa sahip ve çok zor overclock olan bir anakart. Intel onboard ekran kartlı chipsetler çok az overclock olur. Mesela 965 chipset anakarta sahip x bir kullanıcı %10 overclockla hiçbir problemle karşılaşmazken sen karşılaşabilirsin ve bunun kendi hatan olduğunu zannedip zaman harcayarak problemi çözmeye çalışabilirsin ama bir işe yaramaz. Nette okuyacağın birçok overclock konulu anlatımlar performans chipsetlerini baz alarak yapılmıştır.

Bir kere büyük ihtimalle Intel senin anakartının biosuna performans menüsü bile koymamıştır. Buda bios üzerinden overclock yapma şansını ortadan kaldırır. Elindeki işlemci overclock potansiyeli çok yüksek bir işlemci ve stok fanla bile çok yüksek yüzdede overclock olabilir. Hatta overclock edilmesi en mantıklı işlemcilerden diyebilirim.

İllaki overclock yapmak istiyorsan:

http://www13.plala.or.jp/setfsb/download/beta/setfsbU15a4_IG-80.zip

Bu linkteki programı indir. Bu sadece senin anakartına uygun o yüzden başka arkadaşlar indirip söylediğim şeyleri denemesinler..

Bu programı indirdikten sonra aç. Clock Generator seçtiğin bir combobox var oradan "IDT CV115(-2PV)" isimli seçimi yap. Get FSB tuşuna tıkladığında bilgileri PLL çipinden çekecek. PLL çipi anakart üzerinde çeşitli veriyollarının hızlarını kontrol eden çiptir. Sağ altta işlemci hızın, ortadada sırası ile FSB, bellek, pci-x ve pci hızları var. Hemen altındaki uzun bar FSB hızını ayarlamanı sağlar. Bu hızı arttırıp SET FSB tuşuna tıkladığın anda ayarların aktif olacak. Sağ altta işlemci hızının değiştiğini göreceksin. %10 arttırıp buraya bir SS koyarsan daha fazla nasıl güvenle arttıracağınıda anlatabilirim. :icon_:

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Anakartın overclocka karşı çok az töleransa sahip ve çok zor overclock olan bir anakart. Intel onboard ekran kartlı chipsetler çok az overclock olur. Mesela 965 chipset anakarta sahip x bir kullanıcı %10 overclockla hiçbir problemle karşılaşmazken sen karşılaşabilirsin ve bunun kendi hatan olduğunu zannedip zaman harcayarak problemi çözmeye çalışabilirsin ama bir işe yaramaz. Nette okuyacağın birçok overclock konulu anlatımlar performans chipsetlerini baz alarak yapılmıştır.

Bir kere büyük ihtimalle Intel senin anakartının biosuna performans menüsü bile koymamıştır. Buda bios üzerinden overclock yapma şansını ortadan kaldırır. Elindeki işlemci overclock potansiyeli çok yüksek bir işlemci ve stok fanla bile çok yüksek yüzdede overclock olabilir. Hatta overclock edilmesi en mantıklı işlemcilerden diyebilirim.

İllaki overclock yapmak istiyorsan:

http://www13.plala.or.jp/setfsb/download/beta/setfsbU15a4_IG-80.zip

Bu linkteki programı indir. Bu sadece senin anakartına uygun o yüzden başka arkadaşlar indirip söylediğim şeyleri denemesinler..

Bu programı indirdikten sonra aç. Clock Generator seçtiğin bir combobox var oradan "IDT CV115(-2PV)" isimli seçimi yap. Get FSB tuşuna tıkladığında bilgileri PLL çipinden çekecek. PLL çipi anakart üzerinde çeşitli veriyollarının hızlarını kontrol eden çiptir. Sağ altta işlemci hızın, ortadada sırası ile FSB, bellek, pci-x ve pci hızları var. Hemen altındaki uzun bar FSB hızını ayarlamanı sağlar. Bu hızı arttırıp SET FSB tuşuna tıkladığın anda ayarların aktif olacak. Sağ altta işlemci hızının değiştiğini göreceksin. %10 arttırıp buraya bir SS koyarsan daha fazla nasıl güvenle arttıracağınıda anlatabilirim. :icon_:
waybe abi helal olsun güzel anlatmışsın da bir sorum olacak ben bunu yaparsam herhangi bir sorunla karşı karşıya gelirmiyim malüm kriz var yeni anakart işlemci almak zorunda kalmayayım

AbsoluteZero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
waybe abi helal olsun güzel anlatmışsın da bir sorum olacak ben bunu yaparsam herhangi bir sorunla karşı karşıya gelirmiyim malüm kriz var yeni anakart işlemci almak zorunda kalmayayım

Evet risk var.. Eğer anakartının garantisi yoksa yapmamanı öneririm.. Risk çok az ama risk risktir..

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Evet risk var.. Eğer anakartının garantisi yoksa yapmamanı öneririm.. Risk çok az ama risk risktir..
sorma zaten anakartı daha önce adamlarla papaz oldum 1 kere aynen olay şöyle oldu : bi yazılım sorunundan dolayı servise götürdüm 1 ay sonra filan aradılar 80 ytl format çaktık die nese gidip aldık adam hiç tekin birine benzemiyor servis adam sahtekara benziyor sonra parayı ödedik eve geldik hayda pc çalışmıyor o_O sonra açtım içine baktım anakartı değiştirmişler bios pili felan ddeğişmiş hemen babama dedim geri götürdük orda adam anladı hatasını hemen söktü anakartı yenisini takıyorum dedi seninde dedi pc den anladığın felan yok ben bunun içindeki pili diğeri bitti die değiştirdim sahtekar adam seni nasıl biter bunun pili pc yi alalı 3 4 ay oldu onun için anakart ile uğraşmayı sewmiyorum :razz::icon_-1:

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Overclock için öncelikle iyi bir anakart şart, Örneğin, Kingston hyperx 2*2gb 1066 dddr2 ram ve Gigabyte Ep45-ds3l anakarla, Q6600 2.4 ghz işlemcim şuanda fsb 9*333 olarak ayarlı 3.0 Ghz'e overclocklu olarak Windows7 x64'le muhteşem performanslı ve stabil çalışıyor.
Stok fanla 35 dereceyi aşmadı şuana kadar cpu sıcaklığı.

konsolos

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ruşen ve Berkin hocalardan bu konuda tavsiye almak lazım.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
yaw bi türlü beceremedik görüyo musun :D

Frostban3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sistemimi hızlandırmak için overlock yapmak istiyorum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum google amcaya biraz arattırdım ama pek anlatımlı bulamadım yani işin içine girersem çıkamam gibi geldi.Sizce bu sistem hızlanırmı ne olur buna bilen arkadaşlar bi el atabilirmi:
1
.DualCore Intel Pentium E2140, 1600 MHz (8 x 200)
2.1gb drr2 ram
3.Anakart Çipseti : Intel Lakeport-G i945G
4. NVIDIA GeForce 7300 LE (256 MB) 2 gb ramde 512

Merhaba Peter,

Intel DualCore işlemciler, ucuz fiyatına rağmen yüksek oc kabiliyetiyle tanınırlar. 1 sene kadar E2160 kullandım ve en son günlük 3,5 GHz hızında çalışyordu. E2140'ın 8 çarpanı biraz işi bozacaktır ama olsun, gittiği yere kadar. :)

BIOS'a girip FSB hızının değiştirildiği bölümü bul ve 5'er 10'ar artıra artıra 1'er dakikalık işlemci testleri yap. Takılmaya veya resetlemeye başladığı zaman işlemciye azar azar voltaj ver. FSB hızı RAM hızını da artırır. Ramin de hızı sınırlı olduğu için bellekler kaç MHz hızındaysa, o sayıya en yakın sonucu elde eden Ram çarpanını ayarla. Bunların hepsi aynı menüde olmalıdır, kurcalar bulursun.

İşlemcinin sıcaklıklarını SpeedFan yazılımıyla görebilirsin. 65 - 70 derecenin üzerine çıkmamaya çalış :) İşte OC basitçe böyle bir şey.:D

Daha fazla sorun olursa PM atabilirsin.

Hayırlı OverClocklar! :happy:

Edit: K46 örnek vermiş, ben de vereyim. E2160'ı 9 x 389 = 3,5 GHz olarak kullanıyordum. 1,8 volt gibi uçuk bir voltaj verdim ama :sweatdrop: Soğutmam iyi olduğu için (CoolerMaster Eclipse) pek problem olmadı.

Şimdi ise E5200 kullanıyorum. 12,5 x 320 = 4 GHz olarak ayarlı. 1,6 volt bu hıza yeterli oluyor. Boşta 42 derece olan işlemci, yük altında 67 derece seviyesine çıkabiliyor.

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Merhaba Peter,

Intel DualCore işlemciler, ucuz fiyatına rağmen yüksek oc kabiliyetiyle tanınırlar. 1 sene kadar E2160 kullandım ve en son günlük 3,5 GHz hızında çalışyordu. E2140'ın 8 çarpanı biraz işi bozacaktır ama olsun, gittiği yere kadar. :)

BIOS'a girip FSB hızının değiştirildiği bölümü bul ve 5'er 10'ar artıra artıra 1'er dakikalık işlemci testleri yap. Takılmaya veya resetlemeye başladığı zaman işlemciye azar azar voltaj ver. FSB hızı RAM hızını da artırır. Ramin de hızı sınırlı olduğu için bellekler kaç MHz hızındaysa, o sayıya en yakın sonucu elde eden Ram çarpanını ayarla. Bunların hepsi aynı menüde olmalıdır, kurcalar bulursun.

İşlemcinin sıcaklıklarını SpeedFan yazılımıyla görebilirsin. 65 - 70 derecenin üzerine çıkmamaya çalış :) İşte OC basitçe böyle bir şey.:D

Daha fazla sorun olursa PM atabilirsin.

Hayırlı OverClocklar! :happy:

Edit: K46 örnek vermiş, ben de vereyim. E2160'ı 9 x 389 = 3,5 GHz olarak kullanıyordum. 1,8 volt gibi uçuk bir voltaj verdim ama :sweatdrop: Soğutmam iyi olduğu için (CoolerMaster Eclipse) pek problem olmadı.

Şimdi ise E5200 kullanıyorum. 12,5 x 320 = 4 GHz olarak ayarlı. 1,6 volt bu hıza yeterli oluyor. Boşta 42 derece olan işlemci, yük altında 67 derece seviyesine çıkabiliyor.

Frostban3 çok iyi anlatmışsın... Aslında SDN'de Şöyle sağlam bir overclock rehberi hazırlanması lazım diye düşünüyorum. Yoksa hazırlandı mı ?:sweatdrop:

shaheen35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Frostban3 çok iyi anlatmışsın... Aslında SDN'de Şöyle sağlam bir overclock rehberi hazırlanması lazım diye düşünüyorum. Yoksa hazırlandı mı ?:sweatdrop:

evet bu iş gerçekten çok iyi olur..olabildiğince SS falan olursa paha biçilemez bir şey olabilir.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
woa deneyeceğim fostban anlatım için sonsuz tşkrler ;)

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Rica ederim pteerree :D
pteerree kim allah allah :D ismim peter :D
ayrıca bizim sokağımızda zaman gazetesinde editörlük yapan bi abi vardı şimdi gidip ona sordum böle böle bi şey war ne yapayım die
oda-sakın yapma yakarsın pc yi dedi zaten böle bişi olsaydı adamlar yapardı soğutman yetersiz kalır pc'n yanar sakın sakına yapma dedi :wacko:

RosenRood65

Doçent
Reaksiyon puanı
0
pteerree kim allah allah :D ismim peter :D
ayrıca bizim sokağımızda zaman gazetesinde editörlük yapan bi abi vardı şimdi gidip ona sordum böle böle bi şey war ne yapayım die
oda-sakın yapma yakarsın pc yi dedi zaten böle bişi olsaydı adamlar yapardı soğutman yetersiz kalır pc'n yanar sakın sakına yapma dedi :wacko:
Yapamıyacagını düşünüyorsan bence hiç bulasma yoksa hep tereddütlü olursun ve sonunda yakarsın bi sekilde pc i.

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
eğer makinenden daha uzun süre faydalanıp daha az sorun çıkarmasını istiyorsan bu işe hiç girmemeni tavsiye ederim.

Ama seni saran merak duygusu , yaşayabileceğin sıkıntıları dahi görmezden gelmene sebep olacak kadar güçlüyse her ayrıntıyı dikkatlice incelemende fayda var.En ufak hata bırak oyunlardan daha fazla performan almanı internete girmeni dahi uzun bir süre engelleyebilir.

Kolay gelsin...

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
canım çekti bi hızaşırtma yapalım bari :)

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Son denememde Q6600 3.6 Ghz'i gördü, fakat ramler o kadar hıza dayanamadı, şimdilik 3,2 olarak kullanıyorum. (CPU'ya ekstra voltaj vermedim) stok fanla CPU sıcaklığı 35-40larda..
3,0 Ghz hızında çalışan Q9650'nin uçuk fiyatını düşünürsek, bütçesi kısıtlı olanlar için 3,2 Ghz hızına çok rahat ulaşabilen, üstelik bu hızda stok fanla 40-45 dereceyi geçmeyen Q6600 hesaplı bir seçim diyebilirim.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
vay be zamanında amma uğraşmıştım beah ama illa overclock yapacak arkadaşlar öneriler.

1- çipsetiniz 965 ve üstü olsun
2- korkmayın işlemciniz ya da diğer donanımlarınız eğer elektrik aksamında sorun yoksa kesinlik zarar vermez. zaten cihaz kendini kapatır işler yolunda gitmezse.
3- intel markalı board sahipseniz ya da oc klasmanından uzak bir board seçerseniz bu iş olmaz benim tavsiyem gigabyte ya da asustan yana en azından bunlarda tecrübem var ;)
4- oc biraz matematik ister :D işlemci çarpanında yapacağınız artış ram frekansınada etki eder ki bu nedemek ram seçimi ve ram zamanlamaları çok önemli ;) ram hızı ne kadar fazla olursa okadar rahat edersiniz ;) benim tavsiyem azami 800 mhz ama başlangış olarak uygun fiyat ve performansıyla gözde olan kingston hyperx 1066 mhz lik kitlerden faydalanabilirsiniz.

5- dual channel desteği aktif olduğunda daha fazla çarpan hızıyla daha fazla oynarsınız genelde çoğu kişi daha sonradan ram takviyesi yaptığında daha önce ulaşmış oldukları hızlara ulaşamazlar bunun nedeni intel işlemciler bellek kontrolcü desteğini içinde barındırmaz genelde board üzerinde gelir ki bu da 2 den fazla slot kullandığınızda FSB yi etkiler ;)

6- gelelim soğutucu olayına bıyutu ne olursa olsun önemli olan ısıyı en kısa zamanda soğutucu bloklarına ulaştırmak o yüzden kullanılan meteryal önemli başlangış için tavsiyem asus square ;) uygun fiyat yüksek performans ;)

7- oc işlemleri sırasında derler zarar verir işlemciyhe ya da dier donanıma kısmen doğru neden derseniz bildiğiniz üzere günümüz işlemcileri boşta kaldğında enerji tasarrufu sağlamak için çarpan hızlarını düşürerek daha az enerji harcamasına ve daha az ısınmasını sağlar fabrika ayarlarında gelen bir işlemci idle (beklemede) konumunda ve tam performaslı konumda çalışırkenki ısı değerleri en fazla 20-25 derece oynar fakat oc sonrasında bu değerler 40-60 dereceye ulaşır işte bu ani ve yüksek ısı değişimleri donanımınıza zarar verir önemli olan ısıyı fazla değişime uğratmadan muhafaza etmektir o yüzden kullanıcılar eğer günlük işlemlerle uğraşacaklarsa genelde oc yapmazlar zaten genelde yapanlar zevk için yapar :D burdaki donanımda meydana gelebilecek sorunların nedeni kısaca budur ;)

8-10 ar 10 arttırmayın sıkılırısnız ;) 30 ar 30 ar gidin normalde core2duo işlemcilerde stok fanda olsa direk 100 fsb lik anlık artışla başlar 20 20 ilerlersiniz böyle daha iyi motive olursunuz. artış yaparken ram frekanslarını kontrol etmeyi unutmayın ;) eğer cihaz kilitlenirse ya da mavi ekran hataıs alırsanız ya bellek frekansları çok artmıştır ya da işlemciniz artan frekans değeri yüzünden ek voltaja ihtiyaç duyuyordur 0,10 ar volt vererek arttırın misal ben kullanmış olduğum e8500 için 4500 mhz için 1.58 V veriyorum standart voltaj değeri 1.32 V ;)

9- isterseniz ekran kartınızada oc yaptıktan sonra 3d marks 2006 test yapabilir ya da super pi ile işlemcinizdeki performansı kontrol edeblirsiniz ;)

ve daha sayamadıklarım ama 10 a yakın denemeden sonra ve artık sisteminizi tanıdıktan sonra daha başarılı sonuçlar elde etmeye başlayacaksınız bazen sinir olacak bazen 1 fsb lik artış bile yüzünüzü güldürmeye yetecektir. Bi ara dh de yarışmalar oluyordu işte o zaman tadından yenmiyordu hele birde bu işlerle uğraşan arkadaşlarınız ve ekipmanınız varsa demeyin keyfinize :D

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
ya yok ben fazla taktım kafayı gecenin 2 sinde yataktan kalkıp biosa bakıyorum ya warmı böle bişi iyice bu oc deli etti beni :S