Oturmak İçin Gittiğiniz Cafelerden Beklentileriniz Neler?

Bu konuyu okuyanlar

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Merhaba arkadaşlar. Ufak çaplı, araştırma tarzında bir şey yapmak istiyorum. Sizlerden şu sorulara yanıt vermenizi rica ediyorum.

1- Herhangi bir cafe veya restaurant'a gittiğiniz zaman en çok dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?
2- Cafe veya restaurant seçiminde gideceğiniz yerin ismi sizin için önemli mi?
3- Fiyatlar mı daha öncelikli yoksa ürünlerin tadı/kalitesi mi? (2 seçenekten 1 tanesini seçmeniz gerek)
4-Cafe veya restaurant'a gittiğiniz zaman gittiğiniz mekanda nelerin bulunması sizi mutlu ederdi?
5- Daha çok samimi bir mekan mı tercih edersiniz yoksa daha kurumsal yapıda bir yer mı?

Genel olarak bu 5 soruya cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
1- Herhangi bir cafe veya restaurant'a gittiğiniz zaman en çok dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Öncelikle temizlik, ardından ürün kalitesi, ardından personelin müşteriye karşı muamelesi.

İsim çok da önemli değil, kötü çağrışımlar yapmaması yeterli.

3- Fiyatlar mı daha öncelikli yoksa ürünlerin tadı/kalitesi mi? (2 seçenekten 1 tanesini seçmeniz gerek)

Tadı daha önemli. Ama hem kalite hem fiyat (f/p) ise daha güzel tabi ?

4-Cafe veya restaurant'a gittiğiniz zaman gittiğiniz mekanda nelerin bulunması sizi mutlu ederdi?

Sessizlik. Yeterli sayıda personel. Bazı yerlerde personel az, elleri ayaklarına dolanıyor. Bazı yerlerde çok fazla, karmakarışık, hoş değil.

5- Daha çok samimi bir mekan mı tercih edersiniz yoksa daha kurumsal yapıda bir yer mı?

Ortam ve tasarımın ferah ve samimi, ama personelin kurumsal davrandığı yerler daha ilgimi çekiyor.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
1:temiz ve düzenli olması yeterli

2: yerin ismi önemli değil burda all fakher diye cafe var gayet giriliyor yani.

3: tabikide tadı önemli ama fiyatlarda uçuk olmaması iyi olur.

4:masa sandalye.

5: buyrun diyecek yer yeterli.

Son düzenleme:

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
5 6 kişilik arkadaş ortamımız var, ayda starbucksa 150 tl param gidiyor. son 1 yıldır starbucks dışında bi cefeye gitmiyoruz. sebeplerleri başlıca şunlar;

1. kurumsal bir yapısı olması ve çalışanlarını sadece kasa başında görmek. ortalıkta elinde tepsiyle dolaşıp, bişi içermisin, içmeyecekseniz kalksanız artık havası sezdirilmemesi.

2. elit merkez semtlerdeki cafelerde 1 bardak çay 4 tl ye gelmişken 6.5 tl ye koca bardak sütlü filtre kahve içiyorsun. bir kaç tl üstüne de kol kadar bardakta kahve içebiliyorsun.

3. kendisini ıspat ettiği için hangi şubesine gidersen git, aynı lezzet kalitesini alacağını bildiğin için gönül rahatlığıyla istediğin şubesine girebiliyorsun.

lutfuhoca

Asistan
Reaksiyon puanı
45
madde madde yazmayacağım ama. Mekan ismi önemli osman kafe yerıne osman lounge yada osman brasserie yapsanız daha çok ilgi çeker. Ayrıca hitap edeceğiniz kitlenin sınıfı önemli ona göre fiyatlandırma yapmalısınız.

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Oturağı olsun yeter :D
Oralet yanına nutellalı ekmek versin bide :D
Şaka bi yana dostumla çay içip manzara izleyebileceğim ve rahat olduğum her yer bizim için bir cennettir. Bide nutellalı ekmek tabi :D

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Temiz olsun garsonlar insanlarla robot gibi konuşmamalı biraz girişken olmalu

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Senin konu anket gibi olmuş... Güler yüz ve temiz hizmet bide para ve ürün kalitesi orantısı olsun. Kuralları olsun ve insanlar da uysun.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Garsonların davranışı, giyimi önemli.
Fiyata pek bakmam ama kaliteli diye fazla para da vermem.
İsim benim için önemli değil.
He bir de en önemlisi; daha çayım bitmemişken alıp götürmeleri yok mu. İlla elimde mi tutayım bardağı. :)

Reaksiyon puanı
5,172
Merhaba arkadaşlar. Ufak çaplı, araştırma tarzında bir şey yapmak istiyorum. Sizlerden şu sorulara yanıt vermenizi rica ediyorum.

Bu sorular çok genel olmuş. Bazenleri aperatif bir şeyler yersin. Senin için önemli olan hizmek çabukluğu olur. Başka bir gün sallıyorum eşinle özel bir günü kutluyorsundur o zamanda tercih edeceğin yer daha elit bir yer olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

5 6 kişilik arkadaş ortamımız var, ayda starbucksa 150 tl param gidiyor. son 1 yıldır starbucks dışında bi cefeye gitmiyoruz. sebeplerleri başlıca şunlar;

1. kurumsal bir yapısı olması ve çalışanlarını sadece kasa başında görmek. ortalıkta elinde tepsiyle dolaşıp, bişi içermisin, içmeyecekseniz kalksanız artık havası sezdirilmemesi.

2. elit merkez semtlerdeki cafelerde 1 bardak çay 4 tl ye gelmişken 6.5 tl ye koca bardak sütlü filtre kahve içiyorsun. bir kaç tl üstüne de kol kadar bardakta kahve içebiliyorsun.

3. kendisini ıspat ettiği için hangi şubesine gidersen git, aynı lezzet kalitesini alacağını bildiğin için gönül rahatlığıyla istediğin şubesine girebiliyorsun.
Starbucks artık kendi kendine elit taklidi yapan, bir kahve alıp saatlerce oturup gürültü yaratan insanlarla doldu. Ne hikmetse eskiden bu kadar kalabalık olmazdı. Kafanı dinleyip kahveni yudumlardın ama artık 25 30 tl lik hesapla Starbucks ta günü geçirebileceğini keşfeden liseli+üniversitelilerle doldu. Eskiden öğretmen olan annem köşedeki koltuklara oturur saatlerce kitap okurdu. Artık o bile kıtabını evde okuyor...

Son düzenleme:

AyberkHekim

Asistan
Reaksiyon puanı
27
1. garsonların benimle ilgilenmesi ve hız
2.yani çok önemli değil fakat kullağa hoş gelen isimleri tercih ederim
3.tabi ki kalite ve tadı
4.priz ve wifi
5.samimi bir mekanı daha çok tercih ederim

ozcnizzet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Sayılan özellikleri veren çok fazla kafe var, onlar yerine neden seni seçelim. Mesela farklı alanlar olabilir dekorasyon olarak. Müzik olmasın çünkü insanlar zaten sürekli ses yapacaklar. Havadar olmalı. Menüler onlarca sayfa olunca insanlar almak istediklerini bulana kadar dakikalar harcıyor bunun yerine kısa öz ama farklı bir konsepti olmalı. Fiyat çok önemli değik kalite ile halledebilir ama farklı seçenekler olmalı mesela çayın yanına küçük kurabiye koyup duruyorlar bunun yerine bir küçük kasede kuruyemiş koyabilirsin. Masalarda bir avuç kuru üzüm(ya da herhangi farklı bir şey) durabilir yani insanlar siparişi beklerken meşgul olmalılarki istemsizce sipariş uzasa bile farkında olmasınlar. Bir kısmı sadece kitap okumak isteyenler için ayırmalısın bence insanların hoşuna gideceklerdir kahve artı kitap ile kafa dinleyecekleri bir yer. Ayrıca tatlı vs tarzı şeyler yiyen kişilere çay ikram edebilirsin, genelde isteriz ama ikisini birleştirince bazen fiyat çok artabiliyor aynı zamanda ikram her zaman müşteri çeker. Bangır bangır canlı müzik yerine insanlara sakin, huzurlu bir ortam sunarsan daha iyi olacaktır bence. Bir de farklı olmak adına tahta masa filan olmamalı çiziyorlar filan güzel bir görüntü olmuyor, bunun yerine dekorasyonu sandalye veya koltuk temelli yapman daha güzel olabilir. Lounge vs tarzı isimler genelde müşterisi sabit olmayan yer bulamayınca gidilen yerlerdir, ben o arkadaşa katılmıyorum o tip isimler kullanma. Biraz manevi bir isim güzel olacaktır, isim ilk reklamdır sonuçta.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Garson olayı varsa, garsonun sürekli gözümüzün içine "hadi siparişin verin" dercesine bakmasını istemem. Bu yüzden sürekli Starbucks'a giderim, self servis ve garsonlar oturmanıza kalkmanıza karışmıyor aşırı rahat. Temiz ve sigara içilmiyor olması benim için çok önemli.

İsmi değil de daha çok içi ve içerisine gelen insanlar önemli.
Fiyatlar tadına ve kalitesine göre 2. planda. 2 seçenekten birini seçmemize gerek yok. Kaliteliyse zaten tadı da güzeldir.
İstediğim yiyecek ve içeçeklerin bulunması. Çalışanların güler yüzlü olması. Çok aşırı laubali olmamaları.
Tam arası, çok çok samimi olunca cıvıtılıyor çok kurumsal olunca da çok resmi kaçıyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru

1) Temiz ve sade olsun yeter.
2) Kesinlikle hayır diyemiyorum. İngilizce vb. özenti isimlerden nefret ederim. Varsa yoksa Türkçe
3)Belli bir kaliteye ulaştıktan sonra kesinlikle fiyat daha önemli. Bu durum süreklilikten para kazandırır.
4) Fikrim yoyk.
5) Samimiyet. Bir de garsonların zırt pırt her ne alırsınız ne edersiniz demesini hiç sevmem. Oraya gelen adam zaten birşeyler alacakıtr düşünüyordur alacaktır. Bir bekle zaten gerekirse çağırır sipariş veriler. Bunun fazlası inanılmaz derecede rahatsız edici.

Orhan Tepe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Çay içecek ve gerekli yemekler olsun maç olsun ama bağışmalar küfür olmasın iyi olur

iserkes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ucuz ama lezzetli ikramlar olabilir. böylece hem müşteriler mutlu olur hem de maliyeti yüksek olmaz

arekamint

Asistan
Reaksiyon puanı
60
temizlik ve güler yüzlü karşılama hepsi bu

Reaksiyon puanı
2,554
Öncelikle mekanın temiz olması çok önemli birçok restorant ve kafe tabağı bildiğin bezle siliyor güzelce yıkamak yerine birde elini yıkamadan heryere dokunan üstüne yemek yapan servis açan mı dersin anlat anlat bitmez.Diğer bir konu fiyatlar benim en sinir olduğum noktadır bakıyorsun aynı dürüm heryerde 6 7 tl değişiyor gidiyorsun bir yere 15tl adı yok şanı yok ustalığın yok aynı civarda aynı hizmet aynı boyut neden o zaman bu fiyat farkı ? Mekana gelince tepene dikilen garson veya sipariş vermediğin sürece seni dikizlemeleri gerçekten rahatsız edici.Birde şöyle bir konuya değineyim kimsenin bahsetmediği daimi müşteri değilsen yeni gittiysen hiç senle ilgilenmiyorlar mesela bişi söylüyorsun gelmiyor gelen şey eksik geliyor adam daimi müşterisiyse ona daha erken getiriyor falan bu tavır da bence çok yanlış.Çünkü kitle değişebilir.Benim en çok yaşadığım sorunlardan biri de bir önceki yazdığım şeyle bağlantılı ya arkadaş işi ciddiye almıyorlar bir şey istiyorsun mesela çok pişsin diyorsun tamam diyor az pişmiş getiriyor turşusuz olsun diyorsun turşulu getiriyor bir kere sinirlendim tam 4 kez içinde soğan olacak unutmayın dedim ona rağmen adam koymadı içine.Ne çok kurumsal olsun nede çok labali konuşma samimi konuşma tarzı daha iyi.Ben artık o kadar bıktım ki hepsinden dışarda yemiyorum elimden geldiği sürece.Ben de self servis yerleri tercih ederim genelde yemeğini al ve git daha da muhatap olma en güzeli.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012

1- Temizlik en önemlisi. Temiz olacak, ferah olacak, masada küllük olmayacak, bir de benim için bu önemli self servis olmayacak.

2- İsmin önemi yok. Artık öküzün yeri, at çiftliği vs garip garip yerler var.

3- Lezzeti önemli.

4- Wi-Fi, daha eğlenceli ortam mesela karikatürler kullanılsa tasarımda güzel oluyor.

5- Mesela X ustanın mekanına gidelim deriz bu yüzden samimi ortam güzel. Ama bazıları da iyice cıvıtıyor. Diz dize dip dipe ne o öyle. :)

JamesHarden01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Temizlik ve personelin nezaketi.
Evet önemli.
Ürünlerin tadı ve kalitesi.
Wifi, otopark.
Samimi.

zicxor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 Hız ve temizlik olsun. Gerisi önemli değil benim için.
2 Aşırıya gidilmediği sürece hayır
3 Ürünlerin tadı.
4 Wi-Fi
5 Samimi ortam güzel olabilir :)