Otomobil alırken km ne kadar önemli sizin için

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Arkadaş çevrelerinde konuşulur araba almak isteyenler ve tavsiye verenler şu model yok bunun senesi düşük yok bunun kazası var yok bunun ms yüksek peki sizin düşünceniz nedir ? Örneğin 2006 model 150000km araçla yine aynı marka 2014 model 350000km ?

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Km şöyle önemli motorun çalışmasıyla alakalı mesela 150bin olan diyelim bakım yapılmadı motor çabuk yıpranır
Ama350k olan diyelim yağını suyunu koydu bakımlı bindi daha iyi olur öncelik bakım arayın
Daha fazla bilgi isterseniz yardımcı olurum

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Eski arabalar 1m km gitmesi için tasarlanmıştı arabaya iyi bakılmışsa oek de önemi yok bence

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Araba markasına göre de önemli bir durum bu yani 1 milyon kmde Mercedes de olur 500 binde opelde ben Mercedesi tercih ederim

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Motor'un belli bir ömrü var. bunun ne kadarının yitirildiği en iyi kilometre olarak öngörülür. 100.000 km'in altında yol yapmış bir araba seçmeye bakın. 200.000 bin üstü yol yapmış bir motor yenilenme isteyebilir. Motor yenilendiğinde (önemli parçalar değiştirilir) km göstergesi sıfırlanır. Bunun anlamı araba sıfır demek olmuyor. Göve de eskiyor ve eski arabaların kasası sarkık görünüyor. b>u nedenle üretim yılı (modeli) de önemli. Diğer parçalar daha kısa zamanda yıpranıyor ve zaten belirli km yol veya aylar sonra değiştirilmek zorunda kalınıyor. Kaza yapan araçlarda bazı değişmeyen parçalar (şasi mesela) hasar almışsa, araba yan gider ve bu durum düzeltilemiyor. Kasa da da bazı hasarlar tam giderilemiyor. Tampon gibi kolay değiştirilebilir parçaların kazada zarar görmüş olması önemsiz. Motor, yürüyen aksam (dingil, aks, v.s) ve Gövde (Koroseri(kasa), şasi(taşıyan iskelet)) bunlar önemli şeyler. Kullanım süresinden ve zaman içinde aşınırlar. Markalar o kadar önemli değil. Çoğu marka aynı üreticiden parçalarını alıyor. Fren ve Karbürator/enjektör Bosch'tan (eski modellerde farklı olanlar da var) pistonlar Mahle'den, elektrik aksam yine Bosch'tan (Amerike ve Japonya da üretilenler hariç). Bir çok marka da ortak üretim yapıyor. Örnek = Audi satın alırsan daha fazla ödersin, serviste de her parça başı ve de işçilik için ayrıyetten fark ödersin, ama Volkwagen kullanırsın. Şekil farklı, fiyat farklı, araba aynısı. Peugeot ve Citroen de yine aynı modelleri üretiyorlar. Fiat ve Lancia yine aynı modelleri farklı makyajla üretiyorlar. İyi bir araba 5 yaşını aşmamış olmalı. 10 yaşını aşmamış arabalar bir sonraki sınır. Benimkisi 20 yıllık, her yeri (öyle görünmese de tuturma) Bir de yıllık arabalar var. Bunlar insanların zengin olduğu şehirlerde yaygın. Yenisinden fazla farkı yok. Bulabilirsen ve maddi durumun yeterliyse, öylesini tercih et.

Sigorta, Vergi, ve yakıtt tüketimi açısından düşük silindir hacimli araç tercih etmek avantajlı. Motor gücü de tabi düşmüş oluyor bu durumda. 1400 santimetre küp (cc) vealtı arabalar ekonomik sınıfına girerler. Yerli üretimlerde ayrıyetten yeni modellerde gümrük avantajı oluyor. (Bazı teşvik amaçlı indirimleri hariç tutarsak) Türkiyede üretim yapan markalar , Fiat, Renault, Ford, Honda, Hyundai. Bu markaların bazı modelleri Türkiye de üretiliyor ve teşvik amaçlı ithal ettikleri modellerde de gümrük yok veya daha düşük.

En önemlisi güvenlik. Bu nedenle araçların önemli hasarlı bir kazaya karışmamış olması dikkate alınması gereken hususlardan. Satın almadan önce bir expere göstermek her zaman avantajlı.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Motor'un belli bir ömrü var. bunun ne kadarının yitirildiği en iyi kilometre olarak öngörülür. 100.000 km'in altında yol yapmış bir araba seçmeye bakın. 200.000 bin üstü yol yapmış bir motor yenilenme isteyebilir. Motor yenilendiğinde (önemli parçalar değiştirilir) km göstergesi sıfırlanır. Bunun anlamı araba sıfır demek olmuyor. Göve de eskiyor ve eski arabaların kasası sarkık görünüyor. b>u nedenle üretim yılı (modeli) de önemli. Diğer parçalar daha kısa zamanda yıpranıyor ve zaten belirli km yol veya aylar sonra değiştirilmek zorunda kalınıyor. Kaza yapan araçlarda bazı değişmeyen parçalar (şasi mesela) hasar almışsa, araba yan gider ve bu durum düzeltilemiyor. Kasa da da bazı hasarlar tam giderilemiyor. Tampon gibi kolay değiştirilebilir parçaların kazada zarar görmüş olması önemsiz. Motor, yürüyen aksam (dingil, aks, v.s) ve Gövde (Koroseri(kasa), şasi(taşıyan iskelet)) bunlar önemli şeyler. Kullanım süresinden ve zaman içinde aşınırlar. Markalar o kadar önemli değil. Çoğu marka aynı üreticiden parçalarını alıyor. Fren ve Karbürator/enjektör Bosch'tan (eski modellerde farklı olanlar da var) pistonlar Mahle'den, elektrik aksam yine Bosch'tan (Amerike ve Japonya da üretilenler hariç). Bir çok marka da ortak üretim yapıyor. Örnek = Audi satın alırsan daha fazla ödersin, serviste de her parça başı ve de işçilik için ayrıyetten fark ödersin, ama Volkwagen kullanırsın. Şekil farklı, fiyat farklı, araba aynısı. Peugeot ve Citroen de yine aynı modelleri üretiyorlar. Fiat ve Lancia yine aynı modelleri farklı makyajla üretiyorlar. İyi bir araba 5 yaşını aşmamış olmalı. 10 yaşını aşmamış arabalar bir sonraki sınır. Benimkisi 20 yıllık, her yeri (öyle görünmese de tuturma) Bir de yıllık arabalar var. Bunlar insanların zengin olduğu şehirlerde yaygın. Yenisinden fazla farkı yok. Bulabilirsen ve maddi durumun yeterliyse, öylesini tercih et.

Sigorta, Vergi, ve yakıtt tüketimi açısından düşük silindir hacimli araç tercih etmek avantajlı. Motor gücü de tabi düşmüş oluyor bu durumda. 1400 santimetre küp (cc) vealtı arabalar ekonomik sınıfına girerler. Yerli üretimlerde ayrıyetten yeni modellerde gümrük avantajı oluyor. (Bazı teşvik amaçlı indirimleri hariç tutarsak) Türkiyede üretim yapan markalar , Fiat, Renault, Ford, Honda, Hyundai. Bu markaların bazı modelleri Türkiye de üretiliyor ve teşvik amaçlı ithal ettikleri modellerde de gümrük yok veya daha düşük.

En önemlisi güvenlik. Bu nedenle araçların önemli hasarlı bir kazaya karışmamış olması dikkate alınması gereken hususlardan. Satın almadan önce bir expere göstermek her zaman avantajlı.
Şimdi kimseye güven olmuyor maalesef kilometre düşüren nerede var bu yüzden iyi bir motor ustasına gidip motor göstermek lazım Arabayı almadan önce adam kilometreyi düşürmüştür atıyorum mesela 100 kilometreye düşürmüştür ama motor 600000 üstü yapmıştır motor blogu zamanla aşınır

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Kilometre olayında çok kişinin üzerinde durmadığı bir şey var!

O kilometreler nerede yapılmış?

Bir motoru en çok zorlayan şey dur kalk ve vites değişimidir.

Bu yüzden bir araç şehir içinde, şehirler arası hareket halinden çok daha fazla yıpranır.

İstanbul'da 50.000 Km yapmış bir araba, Anadolu'da ortalama birşehirde 50.000 km yapmış bir arabaya göre katbekat yıpranmıştır.

İstanbul'da 10.000 km yol yapmış bir araba belmi 50.000 km sürekli şehirler arası uzun yol yapmış bir arabadan daha fazla yıpranmış olabilir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
al Lada Samara bak keyfine restore merakın varsa 4-8-10K yoksa 10-15-20K'lık al.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
konfi sende samara var mı?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
İkinci el bir araba almayı düşünüyor olsaydım; arabanın ne kadar km'de olmasından ziyade arabanın yaşı, kullanım sıklığı, eski sahibinin arabayı daha çok şehiriçi mi yoksa şehirdışı mı, uzun mesafede mi yoksa kısa mesafede mi ve ne amaçla kullandığı benim için daha önemli olurdu sanırım. İnceden inceye epeyce irdelerdim herhalde. :)

Reaksiyon puanı
5,172
Arkadaş çevrelerinde konuşulur araba almak isteyenler ve tavsiye verenler şu model yok bunun senesi düşük yok bunun kazası var yok bunun ms yüksek peki sizin düşünceniz nedir ? Örneğin 2006 model 150000km araçla yine aynı marka 2014 model 350000km ?
Arabada km den ziyade kullanım şekli, kullanıldığı yer, motor cinsi ve bakımlar önemlidir.

Bi kere bir araba turbo motorsa bu araç ne kadar iyi bakım yapılırsa yapılsın yüz bin sonrası risktir. Ancak mesela atmosferik motor ise kullanım tarzı ve bakımlarına bağlı olarak 300.000 km de bile alınabilir.

Bunun dışında sizden önce arabayı kullanan kişide çok önemlidir. Eğer sizden önceki arabayı hurda kullandıysa yine 100 bin üstü risktir. Sizden önceki kişinin aracı nasıl kullandığını anlayabilmek için aracın tarzına ve kullanıcının yaşına bakmak aslında fazlasıyla bilgi verir. Mesela satılık 150 bin km de bmw 320d olsun. Bu aracı kullanan genç ise aracı almak büyük bir risktir ancak kırk yaş üstü temiz yüzlü bir beyefendi ise ben aracın geçmişi ile ilgili kötü şeyler düşünmem açıkcası.

Son olarak kullanıldığı yerde çok önemlidir. Bursada kullanılan bir araçla Konyada kullanılan araç kesinlikle bir olmaz. Konya ovadır. Konyada araba daha zor eskir ancak Bursa tam aksine dik yokuşlara sahiptir ve bu yokuşlar arabanın ömrünü azaltır.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
İkinci el bir araba almayı düşünüyor olsaydım; arabanın ne kadar km'de olmasından ziyade arabanın yaşı, kullanım sıklığı, eski sahibinin arabayı daha çok şehiriçi mi yoksa şehirdışı mı, uzun mesafede mi yoksa kısa mesafede mi ve ne amaçla kullandığı benim için daha önemli olurdu sanırım. İnceden inceye epeyce irdelerdim herhalde. :)
Taksi çıkması kadar kiralık ve sürücü kursundan çıkma araçlarda sıkıntı

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Sizce en iyi otomobili hangi ülke üretiyor

Örn abd alman japon fransız italyan vb

Reaksiyon puanı
5,172
Sizce en iyi otomobili hangi ülke üretiyor

Örn abd alman japon fransız italyan vb
Türkiye...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Lada Samara taksi olmaz sürücü kursu ve kiralamacı da almaz en iyi seçenek Lada Samara oluyor Rusya şartlarına dayanıyor unutma nazileri durduran hava şartları Rusya'da var.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Türkiye...

Türkiyede üretilmiyorki bunlar toplanıyor

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Sevgili Murat, eğer ilk kez araba sahibi olacaksan pratiğin çok zayıf demektir... Ki, bu durumda sana tavsiyem çok ucuz ve peşinden öyle ah vah etmeyeceğin bir araba al. Çünkü ilk araba tecrübe kazanılan, sık sık başını gözünü kırmak zorunda kaldığımızdır. Pratiğini iyice geliştirip ustalaştığında asıl almak istediğin ve uzun süre kullanacağın arabayı alırsın.