osmanlı'da okur yazar %50 den fazlaydı

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81. yıl dönümü münasebetiyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma töreninde konuştu. Erdoğan yaptığı konuşmada "Son günlerde yine birileri ağızlarına sakız ettiler Osmanlı’da okuma yazma oranı çok düşükmüş. Osmanlının kendi silah sanayi yokmuş. Osmanlı yönetimi altındaki halklara zulmedilmiş. Hepsi de yalandır, iftiradır" ifadelerini kullandı.

Soruyorum ne düşünüyorsunuz ?

Son düzenleyen moderatör:

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Osmanlı'da okuma yazma bilenlerin oranı %54'tür. O devire göre de oldukça iyi bir orandır.

1573405060377.png

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Osmanlı'da okuma yazma bilenlerin oranı %54'tür. O devire göre de oldukça iyi bir orandır.

Ekli dosyayı görüntüle 81460

burdanmı aldın ?

meclisi mebusan kayıtları tam tersini söylüyor

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Hayır, teyit.org sitesinden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Osmanlıda okuma yazma oranını düşük gösterme gayreti, aslında harf inkilabını meşrulaştırmak için yapılan bir manipülasyon. Bu tarz tartışmaları görünce sadece gülüyorum.

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
atma okur yazar oranı %10 bile olmamış... hala %54 diye uyduruyorlar... arapçadan devşirme yazı ile dile %10 bile çok ya... bugün osmanlıca kurslarının talep oranı bile kanıtlıyor...

hatta %66 diye sallayanda olmuş... nüfusun %50 ile olan oranı %100'ne gösterseler bile olmuyor yalan söylenirde...

Son düzenleme:

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Hayır, teyit.org sitesinden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Osmanlıda okuma yazma oranını düşük gösterme gayreti, aslında harf inkilabını meşrulaştırmak için yapılan bir manipülasyon. Bu tarz tartışmaları görünce sadece gülüyorum.
harf inkilabının meşrulaştırılmasına gerek yok, harf inkilabı zaten 2 abdulhamitin düşündüğü bir devrimdi

harf inkilabı ülkeye büyük fayda sağlamıştır

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
atma okur yazar oranı %10 bile olmamış

Komiksin, selam.

harf inkilabının meşrulaştırılmasına gerek yok, harf inkilabı zaten 2 abdulhamitin düşündüğü bir devrimdi

harf inkilabı ülkeye büyük fayda sağlamıştır

İlber hocanın bu videosunu büyük bir hayret ile izledim. Aslında kendisini çok severim ama burada nedendir bilinmez olduğundan farklı söylemiş.

Ben osmanlıca iyi derecede biliyorum (İlber hoca benden daha iyi biliyor mutlaka). Fakat İlber hocanın dediği gibi ünlü problemi yoktur Osmanlıcada. onlarca cilt osmanlıca kitap okudum, takılıp da "acaba burada ne yazıyor" dediğim yer olmamıştır. Kaldı ki ben bu harflere yabancı bir coğrafyada doğdum büyüdüm... ben bile zorlanmadan okuyorum. İlber hoca videoda nasıl böyle bir problemden bahsetmiş anlamak çok zor. Zorlama bir yorum yapmaya çalışmış.

Harf inkilabını 2. Abdulhamidin de düşünüyor olması, bunu meşru yapmaz. Aynısını o yapsaydı da karşı çıkardım. Harf inkilabı yanlış bir hamle idi. Ama geçmiş geçmişte kaldı, yapacak bir şey yok.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Komiksin, selam.

İlber hocanın bu videosunu büyük bir hayret ile izledim. Aslında kendisini çok severim ama burada nedendir bilinmez olduğundan farklı söylemiş.

Ben osmanlıca iyi derecede biliyorum (İlber hoca benden daha iyi biliyor mutlaka). Fakat İlber hocanın dediği gibi ünlü problemi yoktur Osmanlıcada. onlarca cilt osmanlıca kitap okudum, takılıp da "acaba burada ne yazıyor" dediğim yer olmamıştır. Kaldı ki ben bu harflere yabancı bir coğrafyada doğdum büyüdüm... ben bile zorlanmadan okuyorum. İlber hoca videoda nasıl böyle bir problemden bahsetmiş anlamak çok zor. Zorlama bir yorum yapmaya çalışmış.

Harf inkilabını 2. Abdulhamidin de düşünüyor olması, bunu meşru yapmaz. Aynısını o yapsaydı da karşı çıkardım. Harf inkilabı yanlış bir hamle idi. Ama geçmiş geçmişte kaldı, yapacak bir şey yok.
Harf inklabı yanlış bir hamle miydi ? :d Saçma sapan arapça harfler yerine latin , anlaşılabilir , modern bir dil .

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Osmanlı zamanında yaşayan yabancılar ailece eğitilince oran artmış gibi gözüküyor bunlar osmanlı halkını eğitimli sanıyor... birde bana komik diyor...

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Komiksin, selam.

yılların tarihcisine zorlama yorum yapmış demen ayrı , meşru yapmaz demek apayrı komik olmuş

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Harf inkılabını küçümseyen sen, şu anda oturmuş klavyenin başına yok Osmanlıca şöyle iyi, harf inkılabı böyle kötü, yok şu böyle, şu şöyle diye bir şeyler söyleyip duruyorsun. Harf İnkılabını gerçekleştiren "Adam"

57 yıllık yaşama;

11 savaş
24 madalya
7 nişan
13 kitap
1 vatan

bıraktı. Cepheden cepheye koştu ve bizim milletimiz için canını hiçe saydı, ve şimdi ebediyete uğurlanmasının 81. Yıl Dönümünde sen burada gelmiş harf inkılabı yanlıştı diyorsun, ne yapsaydık ya? Farsça ve Arapça'nın harmanlanıp kağıtlara döküldüğü Osmanlıcayı kullanmaya devam mı etseydik? Dünya değişir ve gelişir, bu değişime ayak uyduramayan milletler de sömürge olmaya ve işgal altında kalmaya mahkumdur.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Harf inkılabını küçümseyen sen, şu anda oturmuş klavyenin başına yok Osmanlıca şöyle iyi, harf inkılabı böyle kötü, yok şu böyle, şu şöyle diye bir şeyler söyleyip duruyorsun. Harf İnkılabını gerçekleştiren "Adam"

57 yıllık yaşama;

11 savaş
24 madalya
7 nişan
13 kitap
1 vatan

bıraktı. Cepheden cepheye koştu ve bizim milletimiz için canını hiçe saydı, ve şimdi ebediyete uğurlanmasının 81. Yıl Dönümünde sen burada gelmiş harf inkılabı yanlıştı diyorsun, ne yapsaydık ya? Farsça ve Arapça'nın harmanlanıp kağıtlara döküldüğü Osmanlıcayı kullanmaya devam mı etseydik? Dünya değişir ve gelişir, bu değişime ayak uyduramayan milletler de sömürge olmaya ve işgal altında kalmaya mahkumdur.
ülkesini düşünen her büyük devlet adamı dilinde alfabesinde reform yapmıştır örnek Rus çarı petro ya da Çin ya da Hindistan Araplar hatta farslar bile reform yapmıştır dil sürekli teknolojinin ilerlemesi ile değişir modern çağa modern şekilde ayak uydurması için reform yapmak şarttır

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Farsça ve Arapça'nın harmanlanıp kağıtlara döküldüğü Osmanlıcayı kullanmaya devam mı etseydik?

Şu anki dilimiz yalın Türkçe zaten :)

Bakınız ben burada Atatürk tartışması yapmıyorum. Ülke için yaptıklarına minnettarız, fakat bu yaptığı yanlış siyasi hamleleri de hoş göreceğimiz anlamına gelmiyor. Harf devrimi jakoben bir devrimdir, halk nezdinde karşılık bulmamıştır ve maalesef zorla dayatılmıştır.

Ben örneğin, harf devrimi yapılacaksa bile, Göktürkçe'ye dönülsün isterdim mesela. Neden latince? Modern dil vs. diyerek edebiyat yapacaksak hiç konuşmayalım.

ülkesini düşünen her büyük devlet adamı dilinde alfabesinde reform yapmıştır örnek Rus çarı petro ya da Çin ya da Hindistan Araplar hatta farslar bile reform yapmıştır

Verdiğiniz bütün örnekler, savunduğunuz görüşün tersi yönde oldu. Ruslar asıl rusçaya, çinliler kadim çinceye döndü ve diğerleri de aynı şekilde. Dünyada 1000 yıla yakındır kullandığı alfabeyi değiştiren başka bir ülke örneği yoktur, sadece biz varız.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Şu anki dilimiz yalın Türkçe zaten :)

Bakınız ben burada Atatürk tartışması yapmıyorum. Ülke için yaptıklarına minnettarız, fakat bu yaptığı yanlış siyasi hamleleri de hoş göreceğimiz anlamına gelmiyor. Harf devrimi jakoben bir devrimdir, halk nezdinde karşılık bulmamıştır ve maalesef zorla dayatılmıştır.

Ben örneğin, harf devrimi yapılacaksa bile, Göktürkçe'ye dönülsün isterdim mesela. Neden latince? Modern dil vs. diyerek edebiyat yapacaksak hiç konuşmayalım.

Verdiğiniz bütün örnekler, savunduğunuz görüşün tersi yönde oldu. Ruslar asıl rusçaya, çinliler kadim çinceye döndü ve diğerleri de aynı şekilde. Dünyada 1000 yıla yakındır kullandığı alfabeyi değiştiren başka bir ülke örneği yoktur, sadece biz varız.
Kadim çinceye dönmedi alfabesini yeniledi çince çok büyük bir dil
bir Çinli bile farklı varyasyonları nı konuşuyor kuzeydeki adam güneydekini anlamıyor, o yüzden çince basitleştirilmiş olarak ayrılıyor

onlarda dillerini birleştirip alfabesini reform yapmıştır

Büyük petroda öyle. Onlarda ruscayi reform etti bugünlere getirdi

Son düzenleme:

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bu konular ülkemizde rahatça tartışılabilen konular değil. Dolayısıyla çok da uzatmanın bir anlamı yok. Kimin bu ülkeye bu insanlara bir hayrı dokundu ise Allah ondan razı olsun.

Buradan tüm arkadaşlara bir mesaj daha vereyim. Konuları daha itidalli, daha sakin, daha makul konuşmamız lazım. Türkiye, insanlığın son kalesi, maalesef alternatif bir yer yok. Bizim gibi yerini yurdunu başkalarına açabilecek, bir yerlerde acı çeken insanlara karşılıksız menfaatsiz umut getiren başka bir millet yok. Dolayısıyla önce birbirimizi kırmamak ile başlayalım.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Bu konular ülkemizde rahatça tartışılabilen konular değil. Dolayısıyla çok da uzatmanın bir anlamı yok. Kimin bu ülkeye bu insanlara bir hayrı dokundu ise Allah ondan razı olsun.

Buradan tüm arkadaşlara bir mesaj daha vereyim. Konuları daha itidalli, daha sakin, daha makul konuşmamız lazım. Türkiye, insanlığın son kalesi, maalesef alternatif bir yer yok. Bizim gibi yerini yurdunu başkalarına açabilecek, bir yerlerde acı çeken insanlara karşılıksız menfaatsiz umut getiren başka bir millet yok. Dolayısıyla önce birbirimizi kırmamak ile başlayalım.
valla türkiye insanlığın son kalesi falan değil

son kalesi olsa millet avrupaya göç etmek istemezdi

neyse

konuyla da pek alakası yok konudaki sorunun dışına çıkmayalım

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Latin harfleri begenmiyor kullaniyon ....
Baska sansin da yok.

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Osmanlıca hala kullanılıyor olsaydı %99 oranda forumda yazı yazıp cevap veremeyecek durumda olacaktınız bu gerçeği asla kabullenemez...

Son düzenleyen moderatör:

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Latin alfabesine nasıl muhalefet olabiliyor insanlar anlamıyorum.

Son mesajlar