Oracle OpenOffice'i Apache'ye Devretti

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


evowinds

Dekan
Onursal Üye
Katılım
2 Kas 2008
Mesajlar
9,140
Puanları
63
Aylar süren tartışmalar, karşılıklı restleşmeler, The Document Foundation ve LibreOffice'in doğuşu ve geçen aylarda Oracle'ın OpenOffice'i ticari bir proje olarak sürdürmek istemediğini açıklamasının ardından beklenen oldu:

Oracle, OpenOffice projesini bir başka şirket veya kuruluşa devretme niyetini açıkladı. Muhtemel adaylar IBM, The Document Foundation ve Apache idi. Oracle bugün Openoffice'i Apache'ye vereceğini açıkladı. Diğer adaylardan IBM bu konuda pek istekli görünmezken The Document Foundation OpenOffice'in kendilerine verilmesi gerektiğini savunuyordu. OpenOffice şimdilik Apache gibi açık kaynak kodlu yazılımlarla uğraşan bir şirkette güvenli ellerde olsa da gidişat LibreOffice ve OpenOffice'in The Document Foundation veya başka bir kuruluşun çatısı altında birleşmesi yönünde olacak gibi.[1]

Oracle Openoffice.org'u Apache'nin incubator programına devredecek. Neden Apache sorusuna cevap verecek olursak, hatırlayacağınız üzere Oracle The Document Foundation ile ters düşmüş, vakfın openoffice'i kendilerine devretmesi talebini OpenOffice'den ayrılın şeklinde cevap vererek katkıcıların ve geliştiricilerin
OpenOffice'den ayrılmasını ve LibreOffice'in doğmasını sağlamıştı. Bu sebeple devir konusunda vakıf yerine Apache tercih edildi.

Florian Effenberger, The Document Foundation blogunda "Oracle'ın bugün attığı bu adım kuşkusuz olarak iyi bir niyet ama bu (LibreOffice ve OpenOffice.org'un tekrar birleşmesi) amaca doğrudan ulaşacak gibi görünmüyor." diye belirtti.

Son bilgilere göre ise Apache ve Document Foundation tekrar birleşmek için çalışmalara başlamış durumda ve şimdiden konuşmalar yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için şuralara bakabilirsiniz:
http://blog.internetnews.com/skerner/2011/06/oracle-gives-openoffice-to-apa.html
http://news.softpedia.com/news/Oracle-Donates-OpenOffice-org-to-Apache-Reuniting-with-LibreOffice-Possible-203847.shtml
http://www.networkworld.com/community/blog/oracle-proposes-openofficeorg-apache-incubato
 
Üst
stat counter