Optimus Black Nova Rom Yüklemesi ! (Alıntı)

Bu konuyu okuyanlar

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
İşlemi Yapmak Genel Anlamda 3 Aşamadan Oluşuyor

1- Telefona Root Özelliği Kazandırma
2- CWM Recover Kurma
3-Recoveryden Rom Kurma

Telefonu Root İle Yetkilendirme

Telefondaki yazılımınız v10b veya aşağısı ise:

a. GingerBreak >uygulamasını< indirin ve telefona gönderin.
b. (Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini tikleyin.
c. (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneğini tikleyin.
d. Cihazınızda SD kartınız takılı ve kullanıma hazır olsun.
e. Polaris office veya bir dosya yöneticisi ile (astro, vb) telefona attığınız gingerbreak uygulamasını(a maddesi) kurun ve çalıştırın.
f. root yazan ikonua basın.
g. Telefon kendisini baştan başlatacak ve root hakları kazanmış olacaksınız her şey düzgünse. Menüde kurukafa ikonu çıkarsa olmuş demektir.

Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise:

Dosyayı indirelim ve arşivden çıkartalım:
Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!

İşleme başlamadan USB sürücülerinin kurulu olduğundan, ayrıca telefonun ayarlar > uygulamalar bölümünden güvenilmeyen kaynaklar ve hata ayıklamanın etkin olduğundan emin olalım.

Cihazı bilgisayara bağlayıp SuperOnceClick 2.1.1 programını çalıştırın. Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) Shell Root tuşuna basın. 4. adımda program yanıt vermemeye başlayacak. Görevi sonlandırın.

Aynı programı tekrar açın. Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. Cihazınızın root olduğuna dair onay alacaksınız. Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız.

2. CWM Recovery

a. Öncelikle: pc USB sürücüleri kurulu olmalı. Cihaz root'lu olmalı ve (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneği tiki olmalı.
b. Telefonu PC'ye takın ve sürücüleri yüklemesini bekleyin.(İlk bağlantı ise)
c. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye >indirin< ve PC'den çalıştırın.
d. Telefon ekranında bir onay penceresi çıkacak. Onayı verin. (Allow)
e. İşlem tamam. Marketten indirebileceğiniz >Ezboot< uygulaması ile Recovery'ye girebilirsiniz.

CWM kurulumunu yapmadan ezboot ile recovrye girerseniz telefonunuz hard reset atar haberiniz olsun arkadaşlar...

3. Nova ROM Kurulumu

Bu işlem sırasında cihazdaki tüm veriler silinecek. Yedeklerinizi alın.

a.
Nova Rom v8yi indirin ve SD kartınızın kök dizinine atın.
b.
daha önce indirdiğiniz Ezboot uygulaması ile "Recovery" moda girin.

Bundan sonraki adımlarda ses tuşları ile aşağı - yukarı hareket edip güç düğmesi ile seçeneği seçiyoruz

1- install zip from sd card
2- choose zip from sd kart
3- nova-eigth.zip
4- bir sürü no arasından yes olanı getir ve seç
5- işlem bittiğinde reboot system now yani yeniden başlat.
6- telefon açılınca tekrar bir yeniden başlatın romunuz hayırlı olsun.

Olası sorunlar Olarak:

1. Diyelim ki Nova'yı beğenmediniz ve orijinal ROM'a döndünüz. Cihaz dahili hafızanızı 0mb olarak görüp program kurmanıza izin vermeyebilir. Bunu düzeltmek için yeni ROM'unuzu kurduktan sonra 3845#*970# kodu ile çıkan menüden veya Ayarlar > Gizlilik menüsünden cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterli.

2. Türkçe sesli arama ve yazı yazmayı etkinleştirmek için:
-Voice Search uygulamasını indirin ve hafıza kartınızda nova/appinj/myapps klasörüne atın.
- menüden terminali açın ve sırasıyla su ve nova komutlarını girin. Hata mesajı aldınız mı diye soracak. Almadıysanız n ile devam edin.
- seçeneklerden app inj bölümüne girin ve myapps kısmından kurulumu y ile onaylayın.
- artık türkçe ses tanıması etkin.

3. Superuser hata veriyorsa bu dosyayı indirin ve bilgisayarınızda bir klasöre çıkartın. Telefonun usb hata ayıklama modunu açıp pc'ye bağlayın. Klasörden su fixer bat dosyasını çalıştırın.

Sarj Simgesi Değiştirme

normalde xda da işlem daha karmaşık anlatılmıştır fakat ben işinizi kolaylaştırmak için anlatılan karmaşık kısmını kendim hallettim siz direk indirip yöntem ile kurun
dosyayı indirin ve hafıza kartının ana dizinine kopyalayın: http://hotfile.com/dl/130355668/bfc2...mev15.zip.html

ezboot programı ya da kapatma tuşuna uzun süre basarak recovery moduna geçin ve nova romu yükler iken izlediğiniz adımların aynısını izleyin telefonu yeniden başlatın yeni batarya simgeniz hayırlı olsun..

mod yükleme işlemi aynı nova8 rom yükleme kısmındaki gibidir arkadaşlar.

1- install zip from sd card
2- choose zip from sd kart
3- ..........zip (indirip hafıza kartına kopyaladığınız mod)
4- bir sürü no arasından yes olanı getir ve seç
5- işlem bittiğinde reboot system now yani yeniden başlat.

Bu arada bu yöntemle her önünüze gelen batarya modunu ve ya herhangi başka bir modu kurmaya çalışmayın arkadaşlar yeniden rom kurmak zorunda kalabilirisiniz !!!!!!!

"G" tuşu işlevini değiştirme
bu işlemi nova rom olmadan da yapabilirisiniz fakat cihazınızın ROOT yetkilerine sahip olması gerekir...

- Telefonunuzda ES File Explorer uygulamasını açın, yoksa Android Market' ten indirin.

- Uygulama açıldığında hafıza kartını gösterir. Fakat biz işlemleri telefon hafızasında yapacağız bu sebeple en üstteki butonlar arasında en soldaki 1. butona basın, butona basınca buton ev resmi olur yani telefonun kendi hafızasını gösterir. Klasörler içinden önce system daha sonra usr ve ondan sonrada keylayout klasörüne girin.

- Klasörün içindeki TWL4030_Keypad.kl dosyasına tıklayın Text seçeneğini seçin ve ES Note Editor' e basın. Karşınıza parametreler çıkacaktır. En alttan 3.sırada " 95 GESTURE" adına bir satır olacaktır.

Eğerki G butonu kamera uygulamasını açma butonu olarak kullanmak istiyorsanız bu satırı
95 CAMERA WAKE_DROPPED
olarak değiştirin.

Eğerki G butonu, ekranı kilitleme/açma işlemi için kullanmak istiyorsanız
95 POWER WAKE_DROPPED
olarak değiştirin

Ardından menü tuşuna basın ve Save seçeneğine basın ve telefonu kapayıp açın.

!!!!!! işlemleri yapmak için es file explorere root yetkilerini ayarlar kısmından vermelisiniz...

Arkadaşlar tamamiyle alıntıdır.
Ancak kendi telefonumda denedim türkçe karakterleri mevcut değil,ama görüntü çok hoş oldu kesinlikle denemenizi tavsiye ederim :)

tekrar ediyorum konu tamamiyle alıntıdır. ancak denenmiştir....

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
çok teşekkürler bilgilendirme için.. siz denediyseniz beğendiyseniz bizde yapalım o zaman.. umarım bozmam optimus black'imi :)

metebyr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
telefonundan ekran görüntüsü alıp koyar mısın meraklandım şimdi

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
3700.png

3708.png

3713.png

Ekran görüntüleri bunlar üstadım, süper hızlı oldu gerçekten.. değişiklik olsun dersen kesinlikle tavsiye ederim bir dene ;)

lfkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar USb den Bilgisayara bagladıgımda cıhazı gormuyor

blackmamba07

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
arkadaşım alıyorsun optimus black'i eline giriyorsun ayarlara. oradan sd kart ve telefon belleği kısmına giriyorsun. orada en üstte usb bellek seçeneği var onu işaretliyorsun. sonra smartphone'u bilgisayara bağlıyorsun. ekranda cihazı usb depolama birimi olarak kullanıp kullanmamak istediğini soracak yani bilgisayarla iletişim kursun mu kurmasın mı diyecek sen de alt kısımda bulunan usb depolama birimini aç butonuna dokunacaksın işlem tamamlanmış olacak.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
10b kurdum huzura erdim turkcell rom'u ne kadar dandikmiş öyle.

peki nova rom performans açısından nasıl ?

blackmamba07

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
arkadaşım optimus black'ine nova rom'u yüklediğinden beri smartphone'un hızına hız katıldığını söylüyordu geçen gün kurcaladım biraz gerçekten fark etmiş. hızı zaten iyiydi daha iyi geldi bana. ekran geçişleri daha iyiydi. görsel açıdan da güzel olmuş.

vladislav

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bende yükledim hocam dediğin gibi hızlandı gerçekten, ucuyorum optimus black'le tasarımınada tam uydu :)

blackmamba07

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bende yükledim hocam dediğin gibi hızlandı gerçekten, ucuyorum optimus black'le tasarımınada tam uydu :)

tasarımı harika zaten ya. arkadaşım optimus black'i aldı tasarıma hayran kaldık. ağırlık yok kalınlık desen neredeyse o da yok. bir hafta geçmeden smartphone'un beyazı çıktı kafayı yiyorduk tamam siyahı süper ama beyazı da ap ayrı bir güzellik çıkartmış ortaya.

vladislav

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
tasarımı harika zaten ya. arkadaşım optimus black'i aldı tasarıma hayran kaldık. ağırlık yok kalınlık desen neredeyse o da yok. bir hafta geçmeden smartphone'un beyazı çıktı kafayı yiyorduk tamam siyahı süper ama beyazı da ap ayrı bir güzellik çıkartmış ortaya.

Evet evet aynen öyle optimus black tasarım alanında ödül almalı bence ağırlığı ve kalınlığı diğer cihazlara nazaran daha iyi ve şık. Nova v8 romundan sonra daha bi güzel oluyo..

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bende kurdum arkadaşlar... çok beğendim... ilk etapta ekrana alışamadım ama sonradan mükemmel geldi.. daha bir şık oldu optimus black'in ana menüsü..

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Farklı romlar sayesinde optimus black daha farklı bir yaşam tarzı sunuyor. ancak şunu sizlere diyebilirim ki bu rom sayesinde Optimus black'in şarjı daha uzun gidiyor.. Ancak ekran parlaklığını otomatik olarak seçmemenizi tavsiye ederim çünkü şarjın kısa gitmesindeki en büyük etken odur ;)

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2. CWM Recovery

a. Öncelikle: pc USB sürücüleri kurulu olmalı. Cihaz root'lu olmalı ve (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneği tiki olmalı.
b. Telefonu PC'ye takın ve sürücüleri yüklemesini bekleyin.(İlk bağlantı ise)
c. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye >indirin< ve PC'den çalıştırın.
d. Telefon ekranında bir onay penceresi çıkacak. Onayı verin. (Allow)
e. İşlem tamam. Marketten indirebileceğiniz >Ezboot< uygulaması ile Recovery'ye girebilirsiniz.

CWM kurulumunu yapmadan ezboot ile recovrye girerseniz telefonunuz hard reset atar haberiniz olsun arkadaşlar...

her şeyi yazıldığı gibi yaptım ama ezboot uygulamasında recovery e tıkladığımda dediğiniz gibi telefon reset atıyor.
Ayrıca superuserden izin verdiğim ezboot uygulamasıda
-paket adı olarak one.two. reboot
-komut olarak ta reboot recovery var

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
anladığım kadarıyla siz telefonunuzu root luyamamışsınız, uzaktan erişim yapmamı istermisiniz ?

fiftycent86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
technomind kardeş bende optimus black aldım 1 hafta önce,güncelleme yaptım 2.3.4,ama ben nova sürüm veya 2.3.7 denemek istiyorum fikrini alabilirmiyim hangisini önerirsin?birde teamwiver ile yardımcı olabilirmisin ben hiç anlamadım yazıları okuyorum okuyorum kafam basmıyor ya

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Merhaba, sana yardımcı olurum.. 2.3.4 ıcın root henuz cıkmıs degıl, cıkınca zaten burada paylaşacağım ancak şuan için senin ilk haline dönmen lazım mesela v10a ya daha sonrasında onu root luyarak rom atabılırsın.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Hocam ben geldim root işine el atıyorm :)

Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites! link ölü programın adını yazabilirmisniiz.

--- Mesaj Güncellendi ---

@technomind yapamadım yaw , aşağıdaki noktalarda takıldım yarın akşam sen bir el atsan iyi olacak sanki.

1- Telefona Root Özelliği

a. GingerBreak >uygulamasını< indirin ve telefona gönderin. ( Burdaki link çalışmıyor, uygulama adı lazım)

Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise: (evet 20A 'dı sanırım)

Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites! (Bu linkte kırık SuperOnceClick 2.1.1 bunu kurdum ben ) , Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) ( Exploit: Auto modu ne demek ? ) Shell Root tuşuna basın (Sadece Root yazan bir yer var )
Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. (Bunu nasıl yapıcaz sanırım yanlş program var bende )

Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız. (Bu nasıl olacak)

2. CWM Recovery

c. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye >indirin< ve PC'den çalıştırın. (link kırık )

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
20A ya bu şekilde root atamazsın. sistemi sıfırdan yüklemek gerekiyor bunun için. bu yöntemlerle sadece v10 sürümlerine root atabilirsin

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Hocam ben geldim root işine el atıyorm :)

Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites! link ölü programın adını yazabilirmisniiz.

--- Mesaj Güncellendi ---

@technomind yapamadım yaw , aşağıdaki noktalarda takıldım yarın akşam sen bir el atsan iyi olacak sanki.

1- Telefona Root Özelliği

a. GingerBreak >uygulamasını< indirin ve telefona gönderin. ( Burdaki link çalışmıyor, uygulama adı lazım)

Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise: (evet 20A 'dı sanırım)

Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites! (Bu linkte kırık SuperOnceClick 2.1.1 bunu kurdum ben ) , Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) ( Exploit: Auto modu ne demek ? ) Shell Root tuşuna basın (Sadece Root yazan bir yer var )
Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. (Bunu nasıl yapıcaz sanırım yanlş program var bende )

Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız. (Bu nasıl olacak)

2. CWM Recovery

c. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye >indirin< ve PC'den çalıştırın. (link kırık )

:) Süpersin yaa.. Hemen onları güncelliyeyim ancak malesef ki 20a ya root atamıyoruz o işlemlerle :))

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
20A ya bu şekilde root atamazsın. sistemi sıfırdan yüklemek gerekiyor bunun için. bu yöntemlerle sadece v10 sürümlerine root atabilirsin

o Konularda biraz acemiyim , Sistemi sıfırdan nasıl yüklerim sanırım konu anlaıtmlarını [MENTION=138307]technomind[/MENTION] söylemiş zaten ama programlar lazm. Bide farklı bir forumda okudum 20b sürümünü Zeustan daha iyi diyorlar ama ne kadar doğru bilemem

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
zeus 4.02 sürümü 20b tabanlı zaten. zeus 5.03'de yeniden 20N sürümüne dönüş yapıldı.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
20b ye yükselttim fazladan 100-150 Ram kalıyor , Şuan memnun gibiyim. Forumda bir arkadaş Benchmark'lardan 2408 Puan aldığını iletir Nova ile ama ne kadar doğru bilemem.

fiftycent86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
20b ye yükselttim fazladan 100-150 Ram kalıyor , Şuan memnun gibiyim. Forumda bir arkadaş Benchmark'lardan 2408 Puan aldığını iletir Nova ile ama ne kadar doğru bilemem.
dostum nova v8 ile ben 2400 aldım cpu hızı 1500 dü,ama bu romda sonradan dokunmatiğinde geç algılanma problemi yaşamaya başladım,şarjıda pek iyi gitmiyor başka hatasını görmedim,ne gibi geç algılama dersen mesaj yazmadaki hassasiyet azaldı,menüler arası seçerken hassasiyet azaldı daha doğrusu tıkladığım gibi açılması gereken uygulama açılma süresi uzadı ondan dolayı romu değiştirdim tekrar

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Zeus Rom v6: 936676f8d9376190e3d517cbf7a65850

v6:
- Resolved SoDs issue (I hope...)
- Themed HTC IME using gIMpSTa online kitchen (thanks gabwerkz by the inspiration).
- Reloaded Diana kernel (source code soon online).
- Led dimming support, with full control through zeus script (big thanks to Sergey1369 for the initial tip)
- New g-recovery by Sergey1369 to access CWM on boot, better that previous eRecovery. Credits goes to him.
- New improved memory management values obtained with SuperCharger V6 Update 9 RC7 by zeppelinrox, but applied directly to the ROM in my own way. Thanks.
- Removed Batterycalibration and Convertor Pro apps. Added Alarmdroid, Titanium Backup and Opera Mini Next.
- Added new Google Play Store.
- Busybox updated to 1.19.4.
- Improved mounting for /cache, /data and /system but with journaling allways enabled.
- Added OVERCLOCK through Opptimizer 0.1Beta1 by FrerWEEL/tekahuna. Big thanks to you bro. By the moment only it's possible to change upper freq, but working on it. You can opperate it through zeus script.
- Resolved menu key unlocking from lockscreen.
- Improved speed in powermenu removing a blur option (thanks to gabwerkz).
- Added the option to enable/disable Scrolling Cache through zeus script (thanks to AndroidON, based on this thread).
- Added the option to enable/disable Software 3D Rendering through zeus script (thanks to Mioze7Ae's post)
- Added bootanimation from mdfaisal... thanks dude!
- Added the option to zeus script to remove/restore certain apps (Stock browser, LGEmail, Hidden Menu, Titanium Backup, Alarmdroid and Opera Mini Next).
- And a lot more... I'll be adding it as soon as I remember it...
wink.gif

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1454274

Son mesajlar