Opera'nın Tek Rakibi Kendisi

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Geçtiğimiz günlerde AppStore'a iPhone ile uyumlu Mini sürümümünü gönderen Opera düzenli olarak yayınladığı Şubat ayı istatistiklerini açıkladı.

Mobil cihazların tartışmasız lider tarayıcsı Opera, her geçen gün büyüyen etki alanı ile adeta piyasayı domine ediyor. Geçtiğimiz günlerde iPhone sürümünü yeniden AppStore'a gönderen Opera, daha bu durum etkisini göstermeden açıkladığı Şubat ayı rakamlarıyla da gücünü ortaya koyuyor. Opera Turbo özelliği ile web sayfalarını %90 oranında sıkıştırarak görüntüleyebilen ve bu sayede hem daha hızlı web deneyimi hem de daha az veri transferi yapan Opera Mini, bir ay içinde 50.5 milyon sayfa görüntüleme rakamına ulaşmayı başarmış.

Opera_Mini_5_haber_31269889545.png

Google ve Facebook'un en çok ziyaret edilen isimler olarak başı çektiği istatistiklerde Opera Mini'nin kullanıcı sayısı % 103.4'lük artış göstermiş durumda. Opera Mini 5'i ve işletim sistemlerine özel Opera Mobile 10'u beta etiketinden geçtiğimiz günlerde kurtaran Opera'nın sayfa gösterim sayısında da bir önceki aya göre % 200'lük bir artış elde etmeyi başarmış durumda. Data transfer oranları hesap edilerek elde edilen değerlere göre Opera Mini üzerinden tüm dünyada operatörler 103.8 milyon dolarlık kazanç elde etmişler. Elbette ki bu değerlendirmenin nasıl yapıldığına dair bir veri olmadığı için gerçeklik durumuna dair bir değerlendirme yapmamız da mümkün olmayacaktır.

:: Opera Turbo özelliğini kullanıyor musunuz?

Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - http://shiftdelete.net

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Kullanıyordum ama verileri sıkıştırdığı için görsel sitelerde sorun yaşıyordum. Yavaş bağlantısı olanlar için ideal bir özellik. Yalnız Ubuntu'da hiçbir tarayıcı Firefox kadar hızlı çalışmıyor bende. O sebeple Firefox'la devam.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Kullanıyordum ama verileri sıkıştırdığı için görsel sitelerde sorun yaşıyordum. Yavaş bağlantısı olanlar için ideal bir özellik. Yalnız Ubuntu'da hiçbir tarayıcı Firefox kadar hızlı çalışmıyor bende. O sebeple Firefox'la devam.
Ama konu mini Opera'dan bahsediyor. Yoksa sozkonusu bilgisayar olunca bende Firefox'u tek gecerim. Ama konu o degil.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ama konu mini Opera'dan bahsediyor. Yoksa sozkonusu bilgisayar olunca bende Firefox'u tek gecerim. Ama konu o degil.

Konu Mini Opera da, soruda Opera Turbo özelliğini sormuş. :) Cep telefonumda Opera Mini de kuruluydu ama Turbo özelliğini kullanacak kadar kullanmadım.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Saygılarımızı sunarız Opera Mini 10.

Nokia 5230 da fırtına gibi esiyor. Iphone tarzı ( tamamen dokunmatik ) keyifle gerçekten hızlı ve kaliteli internet deneyimi.

Bolt Browser'den yeniden Operaya geçmemi sağlayan 10 sürümü için geliştiricilere buradan saygı duymak lazım. Adamlar uğraşıların ( ki hiçbir bedel istemeden ) sonucunu böylesi bir tarzda görmesi bizleride sevindiriyor...

Tabii ki de birkaç aksaklıkları var, bunlardan biriside bir sayfadayken herhengi bir linke tıklanamıyor olması ( bazen oluşuyor ). Sayfayı yenilediğimiz zaman sorun ortadan kalkıyor. Güncellemelerden bu bug'lardan da kurtulacağı kanaatindeyiz.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Opera mini'nin en güzel özelliklerinden birisi de engellenen sitelere takılmıyorsunuz :D

elpencee

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Internet hizimiz yerinde cok sukur turboya gerek yok ;)

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
resimleri çok kötü gösteriyor. turboyu kullanmıyorum.

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Bağlantım hızlı olduğu için turbo özelliğini kullanmıyorum...

SiLGEC

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bağlantının hızlı olmasına gerek yok. Mesela ben telefonumda 100 mb'lık paket kullandığım için resimleri sıkıştırıp göstermek işime geliyor. Kimi sayfa 1-2 mb'ı bulabiliyor. Sıkıştırınca 100 kb.
Bu arada opera turbonun görüntü kalitesinden şikayet edenler java versiyonu kullanabilir. Java versiyonda resim kalitesi için "Düşük/Normal/Yüksek" var. "Normal" seçeneğinde görüntüler hem çok bozulmuyor, hem de veri akışı düşüyor.