Opera'nın Amacı Ne?

Konusu 'SDN Haberleri/Makaleleri' forumundadır ve snra tarafından 17 Aralık 2007 başlatılmıştır.


 1. blogger

  blogger Doçent

  Katılım:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  717
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  E ne güzel işte.Bende bi ürün satsam yanında sadece kendi ürünlerimi kullanmalarını isterim rakiplerimin ürünlerini kullanmasını istemem..
   


 2. ikxan

  ikxan Profesör

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.098
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Kendi ürünlerinin kullanılmasını zorlayabilir, hangi firma yapmıyorki. Denildiği gibi ie isim değiştirsin. Böyle birşey düşünülemez. Bir kere adamlar isim hakkını tutuyor. O zaman photoshop firması da değiştirsin isim. Windowsla paint in gelmesinden dolayı şikayet etmiyorlar. Demek ki daha iyisini yapıyorlar. Adobe firması da satın alma gerçekleştirmedi mi.
  Pdf standartı onlara ait değil mi. Pdf görüntüleyebilmek için acrobat reader ın kullanıması gerekmiyor mu, peki bu zorlama olmuyor mu.
   
 3. HasbelKader

  HasbelKader Üyecik

  Katılım:
  17 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Mesele bence arkdaşlarında belirtiği gibi, Microsoftun, ETiK AHLAK vb. değerlere nekadar sahip olduğu değil. PHP ile web yazılımları geliştirirken veya JavaScript kullanırken, tarayıcı Firefox du yok IE idi
  hakikaten bir çile ızdırap. tekelleşme , yada kendi teknolojilerini standartlaştırmaya uğraşmak 'etik ,ahlaki' değil bende biliyorum. ama söylediğm şey şu : Bu günki dünyada bu inanlımaz acımasızlık ve rakabet ortamında kimseden ahlaki, insanlık değerlerine saygılı ve diğer firma yada kişileri düşünmek gibi bir erdem bekleyemeyiz. Ha ben yaparım sen yaparsın biz yaparız , ozamaan bunları düşün yap o ayrı. ama bu şartlarda microsofta kızmak bence pek mantıklı değil. evet kızmak doğru belki gerekli ama mantıklı değil.
  Şunuda söyleyim : Biz Bill amacanı kara kaşına kara gözüne vurulduğumuz için , MS office kullanıyoruz. Yoksa Open Office çok daha iyi, kullanımı desteği kaynak bulma imkanları mükemmel. ama sırf Bill amca para kazansın diye MS office vey diğer microsoft ürünleri kullanıyoruz.

  Kaliteli ve işimi gören bana eziyet etmeyen (örnğ. Netbeans gibi) açık kaynak yazılımları bende kullanıyorum.

   
 4. ikxan

  ikxan Profesör

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.098
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Opera kullanıcısı olarak katılıyorum. :D
   
 5. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Microsoft kimyevi silah üretimi yapıyormuş aldığım duyumlara göre Türkiye'ye kana bulayacak eylemler peşindeymiş. Hatta yaşasın Bill Gates demeyenleri tek tek kurşuna dizdirip asitli suya batıracaklarmış.. :D

  Yahu biz Microsoft düşmanı değiliz, ama neredeyse Microsoft adam öldürüyor desek 1iyi ya kim istemez ki" diyecek millet :p Microsoft'un yazılım dünyasına çok katkısı var bunu hiç kimse reddedemez. Ama bir yerde iyi ve kötünün ayrımı yapılmalı. Şimdi siz herkes eli mecbur MS ile anlaşma yapmış diye sanıyorsunuz herşey yolunda. Yarın bir grafik kartı aldınız, ya da bir kart okuyucu, ya da bir yazıcı. Ama baktınız ki tüü Windows ile çalışmıyor. Çünkü Windows onu yüklemenize izin vermiyor! Ne yapacaksınız? Şimdi "yüklenmeyen yazıcı mı var?" diyebilirsiniz, Vista şu anda bir çok donanımı kabul etmiyor, "e zamanla yeni sürücüler çıktı" gibi komik bir yorum yapılacak, onu da şimdiden cevaplayalım; bir donanım üreticisi olsaydınız, ya da bir web kodlayıcısı (kısacası üretici olan herkes), o zaman Microsot'tan deli gibi nefret ederdiniz. :)

  İsim hakkı olayını da anlamadınız. Türkçe olsaydı o zaman farkına varırdınız. Jenerik marka ile jenerik isim birbirlerinden farklı şeylerdir. IE jenerik bir marka değil, jenerik bir isim. Örneğin "deterjan deterjanları" diye marka çıkaramazsınız kanunlar izin vermez. Çünkü deterjan bu anlamda jenerik bir isimdir. Örneğin düşünsenize birisi "Ahmet" isminin hakkını aldı (tescil), ve başkasının bu ismi kullanmasına müsade edilmiyor. Hoşunuza gitmez elbette.

  Örneğin Windows jenerik bir marka. Bu onun başarısıdır, hiç kimse Windows isminden şikayet edemez. Yani bir jenerik kelime değildir..

  Aradaki farklara dikkat ediniz..
   
 6. ikxan

  ikxan Profesör

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.098
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ne alaka. (Photo)shop, (Internet) Explorer, Ad-Aware, Music Player, IP Scanner, webcam gibi programlar var. İlk davranan isim hakkını alır. Heryerde böyle. İsmi öyle diye herzaman başarılı olcak diye bişey yok.
  Verdiğin Ahmet örneği de çok saçma. Kullanılacak, kullanılmayacak kelime vardır. Hem zaten dikkat ettiysen artık başına windows kelimesi geldi yani microsoft isim işini çoktan halletti. Yani artık diğer firmalar da "<isim> internet explorer" şeklinde kullanabilcekler. Bu windows media player içinde geçerli. Asıl sorun opera nın internet gelişimi için ne katkıda bulunduğu. Madem üretmeyeceksin, yapılan standartlara saygı duy.
  İyi olan ürünün hakkını vermek gerekir. Bu açık kaynak kodlu yada ticari uygulama olabilir. Kullanırken ismine değilde yaptığı işe bakmak gerek.
   
 7. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Arkadaşlar sizler henüz internet dünyasında yenisiniz. Mirosoft'un hem üretici hem de tüketicilere neler çektirdiğini bilmiyorsunuz. Hala da çektiriyor. Web sayfalarındaki kodların neye göre yazılacağının ve tarayıcıların neye göre yorumlayıp ekranda nasıl göstereceğinin standartlarını belirleyen bir konsorsiyum vardır. Ve bütün tarayıcılar, tamamı, internet konsorsiyumunun standartlarına göre hareket eder, yalnızca Internet Explorer (yani Microsoft) bunu reddeder. Microsoft'un tam olarak dediği şudur: "Ben hiç bir kurala uymam, ancak ben kural koyarım herkes benim koyduğum kurala uyar. Müşterilerim benden başkasının ürününü kullanamaz, benim istemediğim donanımı yükleyemez". Siz buna bile iyi diyorsunuz; bir bakkaldan alışveriş yaptığınız diyelim. Bir kova aldınız; bakkal "bunun içine sadece benden alacağın suyu dökebilirsin" derse hoşunuza gider mi? Siz farkı anlamamışsınız. Microsoft tavsiye etmez, emir verir.

  İşte Opera da diğer tüm şirketler gibi internet konsorsiyumuna destek verir ve en büyük katkı sağlayanlardan da biridir. Yani Opera olmasaydı sizin çok sevdiğiniz ve savunduğunuz Internet Explorer bile bir yere gelemezdi. Çünkü IE, bu konsorsiyum tarafından geliştirilen kodların üstüne yattığı gibi, kendine göre değişiklikler yaparak kullanmıştır.

  Ne olurdu bu konsorsiyum olmasaydı? Yazdığımız HTML, JS, CSS kodlarının hiç bir manası olmazdı, her tarayıcı kendine göre yorumlar ve her site her tarayıcıda değişik görünürdü. Bu da internetin kullanımını imkansızlaştırırdı.

  Sizler yenisiniz diyorum çünkü geçmişteki tarayıcı savaşlarından haberiniz yok. Bu savaş bugün hala devam ediyor çünkü Microsoft hala herkesi kendine uymaya zorluyor.

  Size küçük bir örnek vereyim:
  Netscape firması, 1990'lı yıllarda HTML 'in yetersizliğini fark edip yeni bir teknoloji arayışına girdi ve bir elemanına proje hazırlattı. Eleman bu projeyle web sayfalarını dinamik hale getirmek için bir scripting dili geliştirdi ve buna da LiveScript adını verdi. Daha sonra bunu geliştirerek Sun firmasıyla birlikte Java'nın popüler adını kullanarak JavaScript şeklinde isim değişikliğine gitti. Microsoft ise her zamanki hırsızlığı ile bu kodları çaldı ve kendine göre değiştirerek JScript ismini kullandı. (JavaScript'in kısaltması gibi, ismi bile çakma.) Sonra da bunu o kadar değiştirdi ki, web sayfası yapan kişiler işin içinden çıkamaz oldular. JavaScript yazsalar IE'de çalışmıyor, JScript yazsalar diğer tarayıcılarda çalışmıyor. Uzun zaman içinde herkes perişan olunca Netscape ve Microsoft ortak kararla (hayret) bu işin bir standarda bağlanmasını istediler. Bunun için bir kuruma başvurdular, o kurum da bir standart koyarak ECMAScript adında yeni bir deklarasyon yaptı. Ama ne Netscape ne de Microsoft bunu kendilerine yediremeyerek kendi yollarından gitmeyi tercih ettiler. Daha sonra Microsoft *mecburen* JavaScript standardını kabul etmiş de olsa, JScript'e ağırlık verdi ve kendine göre onlarca değişiklik/ekleme yapmaya devam etti. İşte bu yüzden şimdi yazdığınız ve tamamen doğru kodlanmış JavaScript programlarının bir çoğu IE'de çalışmaz. Çalışmadığı için de web sayfası yapan kişiler Microsoft'un hırsızlık malına itaat etmek zorundaymış gibi bozuk kodlar yazmak durumunda kalırlar.

  Zamanla Microsoft bununla da yetinmemiş, JScript ile birlikte, işletim sistemine doğrudan müdahale edebilen programlama yöntemleri geliştirmiştir. Hatta JScript'in sönmesinden korkup Visual Basic tabanlı bir de VBscript atmıştır ortaya. Resmen internet bunalımı yaşanmıştır o dönem. İşletim sistemine müdahale edecek bu yapılar geliştirildiğinden beridir de IE felaket derecede güvensiz bir tarayıcı özelliği kazanmıştır. Hatta basit bir HTML sayfasıyla siteye girenlerin bilgisayarına fortat attıracak kadar perişan etmiştir sistemleri. Hala da Windows 98 sürümlerinde bu açık mevcuttur! Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen IE açıklarını kapatmakta hantal davranmaktadır. Şu anda Windows XP üzerinde bir IE ile zararlı sitelere girin ve casus taraması yapın bakın neler çıkacak. Aynı sitelere bir de Firefox ve Opera ile girip tarama yapın o zaman bakın ne çıkacak.. IE, bu kadar güvensiz olmasının yanısıra, diğer tarayıcıların (Mozilla, Opera, Firefox, Netscape gibi..) sağladığı onlarca kullanışlı özelliği de sağlamaz. Daha yeni yeni eklemeye başladığı özellikler de diğer tarayıcılardan kopyadır. (Zaten Vista'nın çoğu özelliği de diğer sistemlerden kopyadır.)

  Jeneriklik meselesine gelince; olay hala anlaşılmadı. Şimdi gidin bir deterjan üretim tesisi kurun ve ürettiğiniz ürünün adını "deterjan" olarak tescil ettirmeye çalışın bakalım kanunlar izin veriyor mu? :) Çikolata, kalem, kumaş.. vs gibi açıklayıcı özel isimleri markalaştırıp da tescil edemezsiniz.

  Kullanıcıların çoğu IE'den başka bir tarayıcı olduğunu bilmez bile. Çünkü hep MS ürünleri kullanmaya zorlandıkları için internete sadece bununla girildiğini zannederler. Şimdiye kadar kaç tane müşterimin başka bir tarayıcı gördüğünde çok şaşırdığına tanık oldum.. :)

  Noktayı koyacak olursak; hepimizin iyiliği için, ticari amaç içermeyen standartların olması gerekir. Microsoft sizin iyiliğinizi istemez, sadece sömürmek ister. Opera sömürmek isterse biz ona da karşı çıkarız. Yani sanki Microsoft size ödül verecekmiş gibi günahıyla sevabıyla o bizim der gibisiniz. Hataları olabilir gayet doğal, siz neden alınıyırosunuz? :) Hepimiz kardeşiz, bu öfke ne diye.. :)
   
 8. gercekleriyazar

  gercekleriyazar Üyecik

  Katılım:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  4EVER 0PERA.
  Opera diyorsa doğrudur...


  AŞK sadece karşı cinse(bazen aynı cinse)duyulan bir duygu değil ki.Her aşk evlenmeyi gerektirmez.
  Evliliğin aşkı öldürdüğüde söylenir...
  Ksc aşıksın diye evlenmen gerekmez...
   
 9. blogger

  blogger Doçent

  Katılım:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  717
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  o zaman ölün sizde kurtulun bende :D
   
 10. dnzz

  dnzz SDN Okuru

  Katılım:
  10 Aralık 2006
  Mesajlar:
  464
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ustune oldurme planları yaptıgınız kısı benım
  benım operayla duzeylı bır ılıskım var lutfen.

  sızın kadar bılgı sahıbı degılım bu konularda belkı ama amatorler bu pıyasada daha buyuk rol oymuyor sanırım opera bana gore en ıyı ınternet tarayıcısı amatorlere secme sansı verılse opera mı ie mı vs. vs. gıbı ie talebın cok fazla olacagını zannetmem
   
 11. ikxan

  ikxan Profesör

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.098
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Tamam microsoft ve diğer firmalarda melek değil, microsoft zaten bir kısım kodunun çalıntı olduğundan dolayı tazminat ödedi ama tazminat davası açan üniversite ve firma niye davayı bu kadar geç açmış, kaç sene geçmiş kodlarının çalıntı olduğu şimdi mi akıllarına geliyor, yada ie ün yapsın bizde pastadan payımızı alırız. Tabi bu microsoft u haklı yapmaz, haketmiş. Ama sen diyosun ki jscript çalıntı, benim bildiğim kadarıyla bu konuda açılan bir dava yok, olmadığından dolayıda senin bu yaptığın firmayı karalamak. Eğer linkini atarsan hepimiz bu konuda bilgi sahibi oluruz.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/228422.asp

  Standart lar konusunda kablosuz ağlar, iletişim protokolleri (Tcp/ip), web standartlarını düzenleyen kurumlar var. W3c gibi kurumlar web standartlarını düzenler . Microsoft un bu web standartlardan bazılarına tam uyumluluk göstermediği doğru. Bunu acid2 testi ile görebilirsiniz (Acid2, web tarayıcılarının mevcut standartlara uygunluğunu tespit eden bir testtir.)

  http://www.webstandards.org/files/acid2/test.html#top

  Eğer tarayıcının tüm özellikleri standartlara uygun üretilmiş ise "gülen bir adam yüzü"nün sayfada doğru şekilde belirmesiyle testten onay alınır. Yüz resmindeki kırmızı noktalar ve dağılmalar web tarayıcısında standart dışı ya da eksik özelliklerin bulunduğunu gösterir.
  Ben denedim opera 9.24 sürümü tam gösteriyor fakat windows ie7 dağıtmış ortalığı ;D. Firefox tada deneyin arkadaşlar ben kullanmadığım için bilemicem.

  Diğer bi husus ise şimdiye kadar en tehlikeli açıklar sanılanın aksine nedense firefox ta meydana geldi. İspatı;

  Firefox
  [​IMG]

  Windows Internet Explorer
  [​IMG]

  Opera
  [​IMG]

  Internet Tarayıcıları için karşılaştırma
  http://internet-browser-review.toptenreviews.com/

  Ayrıca microsoft open source ada destek veriyor, bende yenim öğrendim. Xml standardıymış. Eğer office 2007 ile kaydedilen dökümanının uzantısını rar yapıp bunu winrar la açtığımızda karşımıza xml uzantılı dosyalar geliyor. Destekleyen diğer uygulamalar OpenOffice, AbiWord, and Apple's iWork. O zaman xml kullanarak microsoft tan daha iyisini yapmak mümkün olmuyor mu sizce. Openoffice in microsoft dökümanlarını açıyor ama microsoft office, openoffice dökümanı açamıyor. Seçim hakkı kullanıcıda.

  Peki ben microsoft karşıtıyım, yaptıklarına karşıyım, kurallara uymuyor, daha iyisi var; o zaman kullanma, bunu kullanmayarak veya satın almayarak yapabilirsin. Bu tıpkı; hayvanların kürkleri için öldürülmesine karşıyım ama deri ceket giymek gibi oluyor. Web site sahipleri niye sadece ie de doğru gösterilecek bir web sayfası hazırlıyorlar, ie windows la geldiği için mi yada frontpage veya visual studio kullandıkları için mi, ben sadece bunu merak ediyorum.

  Microsoft sömürmek ister, bende piyasayı elimde tutsam ezici olurdum herhalde ayakata kalabilmek ve konumunu koruyabilmek için bunlar gerekli. Daha önce verdiğim örnek gibi adobe firması da macromedia yı satın almadı mı.

  Diğer bir husus sanırım "internet explorer" microsoft a kayıtlı değil sadece logosu sanırım. Adresten bakabilirsiniz.
  http://www.microsoft.com/library/toolbar/3.0/trademarks/tr-tr.mspx

  Son olarak ben hangi ürün benim çıkarıma ise onu kullanıyorum. Firma ismi beni ilgilendirmiyor.
   


 12. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  ikxancım, savunmanı güzel yazmışsın, örneklendirme ve deliller sunmuşsun, takdir ettim doğrusu.

  Yalnız beni "karamalamaya" çalışıyorsun diyerek anlamamışsın. Çünkü bu işten bir çıkarım yok; ama son kullanıcı olarak zararım var. O yüzden Microsoft'un beğendiğim ürünlerini kullanıyor beğenmediklerimi de kullanmıyorum.

  Patentler konusunda senin de linkini verdiğin haberden anlaşılacağı üzere Microsoft kopyacılığından ötürü çok fazla ceza yedi. Esas sorun kopya da değil; başka sistemden esinlenebilir bu normal; ama Microsoft her zaman bunu kendisi sıfırdan üretmiş gibi gösterip fahiş fiyatlarla sattı çok şeyi. Bu ise ahlaksızlıktır. Zaten Microsoft başka yerde değil, kendi ülkesinde kanunlara göre suçlu bulunup mahkeme tarafından şirketin bölünmesi cezasına çarptırıldı. Bazı arkadaşlar hala kabullenmek istemiyorlar ama Microsoft'un yaptığı sadece ahlaki açıdan değil, kanuni açıdan da suç.

  Verdiğin grafiklere bakılırsa en tehlikeli açıklar FF'de değil, önce Operada, sonra da IE'de görülmüş. (Sisteme erişim sağlayan açıklar.) Zaten bu grafikler sayı belirtmediği için aslında tek başlarına hiç bir şey ifade etmiyorlar. Sonra açıklardan daha önemli olan açıkların kapatılma hızıdır. FF'nin kodlarında yüzlerce kişinin emeği var, o yüzden bir açık bulunduğunda bir iki gün içinde kapatılıyor. Ama IE'nin versiyonu bu kadar tehlikeli açığa rağmen yıllardır değişmedi. Ayda yılda bir yama çıkıyor ancak, o da canları isterse..

  JScript konusunda elbette bir dava yok, ama JScript'in tarihini ve referansını incelersen tıpatıp JavaScript temeline dayanır, zaten tam JavaScript'in çıkışından sonra piyasaya sürülmüştür. Hatta adı bile JavaScript'ten alıntıdır farkedersen: JScript

  İstersen internette "history of JScript" şeklinde bir arama yap, JScript, JavaScript, ECMAScript ile ilgili dokümanlar bulacaksın; örneğin bir tanesi:
  http://www.webmasterworld.com/forum91/68.htm

  IE bu şartlarda standartlara destek vermediği gibi, bir çok hayati önem taşıyan yeteneklere de sahip değildir. Örneğin en basitleri ve en hayati olanlarından; bir dosyayı indirirken tarayıcı kapanır veya internet kesilirse sıfırdan başlamak zorundasınız. Onlarca sayfanız açıkken bilgisayarınız hata verip kapanınca belki de bir daha asla bulamayacağınız doküman sayfaları kapanır saatlerinize mal olur..

  XLM desteğine gelince; MS, açık kaynak koduna destek vermez. Henüz geçenlerde .NET kütüphanesinin kodlarını açıklayacağını duyurunca olay oldu. İnternette araştır, hatta SDN'de daha bir ay önce makalesi yazıldı. "Microsoft'tan beklenmeyen sürpriz" şeklinde bir başlığı olması lazım. Bu Microsoft tarihinde bir ilk idi. Yani Microsoft açık kaynak kodla ilgilenmez, açık kaynağa destek de vermez. Office 2007 örneğini vermişsin ama aslında Office 2007 ve onun yeni formatı olayı koparan bir nokta. Çünkü MS bu şekilde kendi standardını bile hiçe sayıp kendi müşterilerine de işkence yapmıştır. Çünkü yeni sisteme geçenlerin dosyaları Office 2003'te bile açılamıyor. Açılabilmesi için bir kullanıcı için her zaman bulunamayacak internet ortamından, çoğu kullanıcı için makul olmayan 30 MB civarında dosyanın indirilip kurulması gerekiyor. Hem diğer sistemlerin onu okuyabilmesi için XML standardına uyması da gerekmiyordu. Çünkü OpenOffice, Office 2003 dosyalarını da açabiliyordu. Evet, XML işi kolaylaştırdı ama bir şeyi bir daha bir daha göstermiş oldu; Microsoft hala "ben kurallara uymam kuralı koyarım herkes bana uyar" demiş oldu. Buna istinaden demişsin ki beğenmediğini kullanmazsın. Zaten ben de bu yüzden MS Office değil, OpenOffice kullanıyorum. :)

  Ayakta kalabilmek için sömürmene gerek yok. Adobe'un Macromedi'ayı alması piyasa açısından çok büyük etkiler yaratmadı, o yüzden bu bir sömürü değil büyüme olarak nitelendirilebilir. Ama büyüdüğümde illa ki tüm kazanmaya çalışanları yok edeyim mantığıyla hareket edersen düşüşün kötü olur. Microsoft da aynen bu şekilde herkesi kendine bağımlı hale getirmeye çalışıyor. Yine de "ben de olsam ben de ezerdim" demeye devam edersen o senin kararın olur; ama ahlaki olmadığı kesin.

  Sonuç olarak ben de hangi ürün çıkarımaysa onu kullanıyorum, ama uzun vadede daha önemli çıkarları kısa vadede daha küçük çıkarlara satmak hiç akıllıca olmaz doğrusu. :)

  Sevgilerimi sunuyorum.
   
 13. ikxan

  ikxan Profesör

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.098
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ben konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Dediğin gibi ürünü fahiş fiyata satıyorsa, ve alıcı varsa kimse suçlanamaz. Örneğin microsoft çinde çok pahalı satıyor diye şikayet edilince ürününün satışı yasaklanacaktı ve şirket pazar payı kaybetmeyeyim diye indirime gitti. Herkes şikayet etme özgürlüğüne sahip. Ürünlerinin kullanılmasının bir nedeni de firmalardan kaynaklanıyor. Ürünlerine teknik destek verilmesi ve güncellenmesi bu etkenlerden bazıları. Birde şöyle düşünün bir firmasınız ve linux kurulu server iniz var. Bu server internet ortamından servis dışı bırakılsa, hacklense, bilgileri çalınsa bu kimin suçu olcak. Linux açık kaynak kodlu, kodu yazanlar mı suçlu olcak böyle bir açık olduğu için. Suçlanması gereken birisi olmak zorunda.
  Benim şimdi yaşadığım sorunu anlatayım daha açıklayıcı olur. Ben 3-4 ay önce wireless modem aldım. Pc' im o güne kadar hata vermiyordu hatta askerde olduğum 15 ay boyunca sorunsuz çalışmıştı. Wireless adapter i pc mi yükledim. 3-4 saat sonra mavi ekran verdi ve ilerki günler de vermeye devam etti. Format attım yeniden yükledim gene pc'im 5-6 saat aralıklarla mavi ekran veriyor. Bir günde 3 kere format attım, wireless adapter takılı değilken sorunsuz çalışıyor. Kullanma klavuzunda yer alan yükleme yönergelerini aynen uyguladım gene olmadı netten en son sürücüsünü yükledim gene olmadı. Dayanamadım firmaya mail attım 2-3 kere ve bir cevap bile yazmadılar. 1 hafta sonra canım iyice sıkıldı bu sefer telefonla aradım ve sorun sizdedir diyor ve öyle bişey olması imkansız diye yanıt aldım, o zaman buyrun diyom siz kurun hatasız çalıştırın 2 gün pc mi ben tüm masrafları ödeyecem dedim gene sorun sizdedir dediler ve yüzlerine kapattım telefonu. Ben şimdi bu firmayı dava etsem kazanırım, veri kaybı yaşadım sürekli mavi ekranlar yüzünden, sözde driverleri xp ve vista ile uyumlu. İyiki sorun microsft ta demediler :D, yoksa iki firmayı birbirine düşürürdüm ;D ,şaka tabi. Destek olmadıktan sonra o ürün neye yarar ki. Bir sorunla karşılaştığımda ben kime danışacam.

  Verdiğim grafikler açıkların grafiksel gösterimi. Bir açığın ne kadar tehlikeli olduğu ile ilgili değil. Daha fazla bilgi için grafikteki adrese bakabilirsiniz.

  Gelelelim ie desteğine, bende mağdurlarından biriyim. Yaptığım web sayfası artık düzgün çalışmıyor microsoft yüzünden. Visual studio 2002 ile yapmıştım msdn de de microsoft belirtmiş zaten çalışması için ie 5.5+ gerek. Yaparken tüm bunları göze almıştım. Sayfam kendi pc im üzerinde ve nette düzgün çalışıyordu. Askerden geldim. Deneme amaçlı visual studio 2003 kurudm. web sayfam gene düzgün çalışıyordu. Hatta adresini herkese vermiştim. Visual studio 2005 olduğunu öğrendim ve kurdum. İe 7 yide kurdum. Oda ne; sayfa kodlarında hata, server dan framework 1.0 seçtim. Bu sefer ne oldu, site çalışıyor ama istenen işlevi yerine getirmiyor, üstelik ie de daha önce düzgün gözüken fotoğraf albümüm artk düzgün gösterilmiyor tıpkı opera da olduğu gibi. Şimdi bu kodlar benim hiçbir işime yaramaz. Sözde yeni çıkan teknoloji eskisini destekliyecekti, microsft un pazarlama stratejisi.

  30 Mb bir dosya çok değil bence, gene 2003 için destek vermiş, vermeyip 2007 kullanmaya da zorlayabilirdi. Zaten office i güncelleştirme seçeneği var, kullanmayı bilmeyen kullanıcı bile hemen hemen güncelleyebilir. Yeni bir sürümün çıkma amacı eski sürümünün yeni ürününe destek vermesi değil, yeni ürünün eski sürümünün eksikliklerini, hatalarını gidermesidir. Hep aynı şeye bağlı kalıncak diye birşey yok. Ayrıca çoğu firma yeni sürümü çıktığında eski sürümüne destek vermek yerine yenisine güncellerse fiyatta indirim yapar. Yani eski sürümü yeni sürümüne uysun diye çaba göstermez. Firefox, winamp taki gibi her açıkta yeni sürüm çıkarmak değil amaç, Zaten toplasan 30 mb tı gene geçer. Son olarak ie nin diğer tarayıcılar gibi olmasını istemek benim açımdan saçma. Çünkü düşünün tüm tarayıcılar standartlarla tam uyumlu, hepsinde aynı özellik var peki ben hangisi seçecem (A). Arada avantaj ve dezavantaj olmak zorunda. İE yle beraber indirme yönetici gelse microsoft bu sefer indirme yöneticileriyle mahkemelik olur, ie winodws la beraber gelmiyor mu yada diğer tarayıcıları örnek almış olmaz mı.

  Tartışma ortamı olduğu için çok iyi bence, herkes görüşünü, fikrini paylaşabiliyor. Ben burda kendi fikirlerimi ve görüşlerimi belirttim, kimseye şu daha iyi, bu daha kötü, bunu kullanın yada kullanmayın demek istemiyorum. Fikirler paylaşılmak içindir. :)
   
 14. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Şunu da eklemek lazım, IE, kapalı kaynak olduğu halde onlarca açık bulunuyor üstelik en tehlikelilerinden. FF ise açık kodlu olduğu için daha çok açık bulunması normal; ancak açık kaynak olduğu halde IE kadar tehlikeli değil.

  Bütün tarayıcılar aynı olsun istemeyiz tabi; ama bütün tarayıcıların W3C standartlarına uymasını isteriz.
   
 15. ikxan

  ikxan Profesör

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.098
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Internette okuduğum haberlere göre sanırım IE8 yaklaşık olarak Nisan 2008 de çıkması bekleniyormuş ve standartlar konusunda akılları başına gelmiş Microsoft un sonunda.
  Hem zaten standartlara uyulmadığını mayıs ayında verdiği röportajda belirtilmiş. Ie 8 ile bunu düzelteceklerini de ekliyor.
  Opera niye bu konuda bastırıyor anlamıyorum, adamlar zaten itiraf etmiş. Bide rakip olarak firefox u görüyorlar işin ilginç yanı, operadan bahsetmiyorlar bile.
  Opera daha flash ları düzgün görüntüleyemiyor gidip başkasına laf atıyor. Operada sayfa kaydıkça flash çerçevelerininde aşağı doğru sadece bende kaydığını sanıyordum ama bugün sdn sayesinde başkalarınında bu sorunu yaşadığını öğrendim.

  Makaleleri okumak isteyenler için linkler:
  http://arstechnica.com/news.ars/post/20070502-microsoft-drops-hints-about-internet-explorer-8.html
  http://www.news.com/Microsoft-hints-at-general-plan-for-IE-8/2100-1012_3-6181334.html?tag=html.alert.hed
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş