Opera Mobile 10 Yeni Sürümüyle Karşınızda

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Mobil web tarayıcılarının en çok tercih edilen ismi, işletim sistemine özel web tarayıcılarını güncelledi.

Opera Mini'nin 5. sürüm betası ile ulaşılması zor rekorlara imza atan Opera, Android, Windows Mobile, Symbian gibi işletim sistemleri için de spesifik mobil web tarayıcılar hazırlıyor. Daha önce sizlere burada yer alan yazımızda Opera Mobile 10'un yeni versiyonundan bahsetmiştik. Yine bir güncelleme ile kullanıcılarının karşısına çıkan Opera'nın Symbian versiyonundaki yenilikleri ana maddeler halinde yazımızda inceledik.
Opera Link Desteği
Screenshot0004611266950543.jpg
Flash desteği ile birlikte bilgisayarları aratmayan bir performans sunan Opera Mobile 10'un yeni versiyona entegre edilen en güzel özelliklerinden biri de hiç şüphe yok ki Opera Link desteği. Bu sayede Opera hesabınıza yedeklediğiniz kısayollar, yer imleri gibi verileri kolaylıkla telefonunuza taşımanız mümkün hale geliyor.

Daha Hızlı Opera

Screenshot0004641266950619.jpg
Çok daha hızlı bir arayüz ve çok daha kısa sayfa yüklenme süresi yeni sürümün getirdiği ayrıcalıklardan. Opera bu sürümün önceki versiyondan %50 daha hızlı olduğunu iddia etmiş. Ayrıca flash içeriğin yoğun olduğu sayfalarda neredeyse hiçbir yavaşlama ve kasılma hissetmiyorsunuz. Önceki versiyonlarda görülen sayfa büyütme, karakter seçimi gibi işlemlerde takılma sorunları da tümüyle giderilmiş.

Speed Dial Özelliği
Screenshot0004671266950641.jpg
Speed Dial özelliği Opera'nın en başarılı tasarlanmış fonksiyonlarından biri. Bu özellik sayesinde mobil tarayıcının ana ekranında 9 farklı pencerede ön izlemeleri ile birlikte sık kullandığınız web sayfalarını görüntüleyebiliyorsunuz. Böylelikle en çok ziyaret ettiğiniz sayfaları, yer imleri menüsü ile uğraşmadan tek tıkla ziyaret edebilmeniz mümkün hale geliyor. Üstelik bu sayfaları yedeklemeniz ve daha sonra bilgisayarınızda yahut başka bir mobil cihazda kullanmanız da mümkün.

Sekmeli Pencere Desteği
Screenshot0004691266950672.jpg
Sekmeli sayfa seçeneği sayesinde birden fazla web sayfasını açtığınız zaman pencereler arasında kolaylıkla geçebileceğiniz bir menü oluşturuluyor. Ayrıca sayfaların küçük önizlemeleri de seçilebilirliği oldukça kolay bir hale getiriyor.
Opera'nın yeni versiyonuna hemen sahip olmak için telefonunuzdan m.opera.com/mobile adresini hemen ziyaret edin.
:: Yeni versiyonda karşılaştığınız sorunları SDN Forumlarında paylaşın.
Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - http://shiftdelete.net

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Flash desteğpi var diye okudum, ama flash oynatmıyor halen :(

Evet Flash desteği mevcut.
Flash oynatmıyor derken video paylaşm sitelerini izleyememekten şikayetçisiniz sanırım.
Bu kullanılan Flash sürümü ile alakalı bir durum ne yazık ki.
Flash içerikleri görüntülemede sorun yok ancak özellikle flash playerlarda bazen sıkıntı olabiliyor.

offoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ana ekranda 9 farklı pencerenin 6nı size bırakıyor, önyüklemeli bbc, wiki var, onları kaldıramadım mesela!

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Dikkat çeken ilk özelliği ulaşılması zor bir hızı ve ışık hızıyla dikkat çeken ikinci özelliğini de gördüğüm hafıza probleminden hemen kapanması. ( 2-3 sayfadan sonra uygulamanın kapanması )

N80 de maalesef sürekli böyle oldu. Ondandır Bolt Browser kullanıyorum. Hatta aynı an da Opera mini 4.2'yi de açabiliyorum.

Eğer bu hafıza problemi çözülürse kesinlikle tercihim olacağını da biliyorum.

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sayın alabula Opera ile ilsise(mebsis) nasıl girebilirim.Yardımmm.

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Sayın alabula Opera ile ilsise(mebsis) nasıl girebilirim.Yardımmm.

Yakın zamana kadar milli eğitim Internet Explorer dışındaki tarayıcı ile girmeye izin vermiyordu biliyorsunuz ki. Ancak gördüğüm kadarıyla artık böylr bir sorun yok. Rahatlıkla girebilirsiniz. Yalnız bazı spesifik fonksiyonlarda (raporlama gibi) hata almanız olası.

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Opera ile mebsise giremedim.Sağ tıklayıp birlikte aç diyip mozılla ile giriyorum.Başka yolu yok mu?

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Opera ile mebsise giremedim.Sağ tıklayıp birlikte aç diyip mozılla ile giriyorum.Başka yolu yok mu?

Burada bahsettiğimiz yazılım Opera'nın mobil versiyonu.
Siz bilgisayarda giremediğinizden bahsediyorsunuz sanırım. Chrome, Firefox ve IE ile Mebsis'e sorunsuz girebilirsiniz.

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Burada bahsettiğimiz yazılım Opera'nın mobil versiyonu.
Siz bilgisayarda giremediğinizden bahsediyorsunuz sanırım. Chrome, Firefox ve IE ile Mebsis'e sorunsuz girebilirsiniz.
Bunun farkındayım.Opera ile doğrudan girilemediğini kastettim.Teşekkürler.