OpenDNS ile nasıl filtre uygulanır?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
12,084
Puanları
113
İlk önce OpenDNS'nin sitesine girelim.
http://www.opendns.com/home-solutions/
"Protect My Family" linkine tıklayalım. FamilyShield ücretsiz olanı olduğu için onu tercih ediyoruz. :)
Çıkan linke e-mailimizi yazıyoruz. Ve iki seçenek çıkıyor.

Router: Türkçe modem demek. Eğer birden fazla bilgisayar aynı modeme bağlı ise bunu seçmeniz işinizi çok kolaylaştırır. (İnternet kafe, Okul gibi ortamlar için birebir.)
Computer: Türkçe bilgisayar demek. Eğer bilgisayar birden fazla ağa bağlı ise bunu seçmelisiniz. (Laptop gibi kablosuz ağlara çok sık bağlanan bilgisayarlar için birebir.)

Ben Computer'ı seçiyorum. Daha sonra işletim sisteminizi isteyecek. Seçin. Size nasıl yapılacağı ile ilgili rehber çıkacak. Sayfayı olduğu gibi bırakarak şunları uyguluyoruz:
Vista/Win7
Denetim masasına girin. Klasik görünüme geçin.

Ağ ve paylaşım merkezine girdiğinizde soldaki listede bir takım şeyler göreceksiniz. Onlara aldırmayın, ne işe yaradıklarını hiç öğrenemedim. Yerel ve Internet ile ilgili ağdan "Durumu görüntele" kısmına tıklayın.

Özelliklere tıklayın. Sizden devam izni isteyecek, verin. (Eğer Guest veya Admin hesabında değil iseniz Admin hesabının şifresini isteyecektir.)

Çıkan pencereden "Internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)" kısmını seçiniz. Çıkan pencereyi şu şekilde yapılandırınız.

İpucu: Fark etti iseniz ikinci ipyi birinci olarak yazdım. Genelde DNS sunucularının verdiği birinci ip yoğun olduğundan ikincisi daha hızlı olacaktır. Bu her DNS sunucusu için geçerli değil.

Tamam dedikten sonra Denetim masası ile ilgili bütün pencereleri kapatın ve Browser'a geri gönün. Size sayfayı bırakmanızı söylemiştim, aynı sayfanın en altındaki "NEXT: Test your new settings →" yazısına tıklayın. Şu şekil bir sayfa çıkmalı:

Şimdi bir porno sitesine girelim.

Umarım hoşunuza gitmiştir. Kapatmak için tekrar Ağ ve Paylaşım merkezinden gösterdiğim yeri şöyle düzenlemelisiniz.

 

xyz1234

Profesör
Katılım
6 Ara 2008
Mesajlar
2,577
Puanları
38
Konum
ankara
Adres adres girmek sinir bozucu olabilir. :)
80 katogoride yaklaşık 60 milyon site tanımlı geliyor. sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. sadece hangi katogorileri yasaklıyacağınızı belirliyorsunuz. farklı profiller oluşturabiliyor ve bilgisayar kullanıcılarına göre profillerinizi uygulayabiliyorsunuz.
 
Üst
stat counter