Once Ubuntu Sonra Win7 yukledim YARDIM

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
exploit coder ve jeaquares arkadaslara hep linux bolumunun sahipleri gibi iyi zanlar besleyerek knusuyorduk ama su luzumsuz muhabbetinizden sonra konuyu actigima acacagima bin pisman oldum , pardus ubuntu icin acilmis bir konuyua benziyor mu arkadaslar ,sizin yuzunuzden her allah in gunun ben mail kontrol edip okumak zorundamiyim yav, gidin tartisicaginiz seyi ozelinizde yada baska bir konu uzerinden tartisin , millet baskalarinin sorularini yanitlama siz de birbirinize kendinizi kanitlama derdindesiniz , umarim moderator arkadaslar su konuyu gerekli uyariyi yaparak kapatir
duyulan iyi "zan" larda artik bitmistir...gerekli sikayetler gerekli yerlere yapildi

Biz bu bölümün sahibi hiç olmadık.

Gerekli şikayeti bana da yapabilirdin, konuya mesaj yazma deseydin ben Sercan'a başka yerden ulaşırdım.

Tartışmalar ise gereksiz değil. Burası bir forum ve fikirlerimizi açıklama hakkı bize veriliyor.

İyi akşamlar.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
235
Arkadaşlar, karşılıklı atışmamanız konusunda daha önceden uyardım, konu üzerinden şikayet alıyoruz, lütfen karşılıklı atışmaya döndürmeyin konuyu...

---------- saat 19:07 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:05 eklenmişti ----------

Karşılıklı konuşmanıza fikirlerinizi belirtmenize kesinlikle karışmıyoruz.

Kişisel olarak atışma seviyesine inmiş olan konulara malesef engel olmak zorundayız.

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
what dedin gülüm!! ,muhterem sen galiba ilk defa forumla karsilasiyorsun ,bunlar forumlarin gülü dikeni,her forumda olur bu gibi seyler ,yoksa birimiz hepimiz hepimiz birimiz :) en azindan linux icin ,icimizde konusulanlar ise olmasi gereken seyler yoksa millet pardusdan veyahut ubuntudan ,kde -gnomeden nasill haber alacak,unutma reklamin iyisi kötüsü olmaz ,sikayet mi :) yav yapma etme biz ettik sen etme kiyma bize git dilekceni geri al hayirdir ,ne sikayeti bu

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Biz bu bölümün sahibi hiç olmadık.

Gerekli şikayeti bana da yapabilirdin, konuya mesaj yazma deseydin ben Sercan'a başka yerden ulaşırdım.

Tartışmalar ise gereksiz değil. Burası bir forum ve fikirlerimizi açıklama hakkı bize veriliyor.

İyi akşamlar.

artik konuya kapak diye bu mesaji koyariz :
Arkadaşlar, karşılıklı atışmamanız konusunda daha önceden uyardım, konu üzerinden şikayet alıyoruz, lütfen karşılıklı atışmaya döndürmeyin konuyu...

---------- saat 19:07 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:05 eklenmişti ----------

"Karşılıklı konuşmanıza fikirlerinizi belirtmenize kesinlikle karışmıyoruz.

Kişisel olarak atışma seviyesine inmiş olan konulara malesef engel olmak zorundayız.
"

siz kendinizi sahibi gorursunuz gormezsiniz genel kanaati soyluyorum senin fikrini sormuyorum , exploit arkadas gibi bir "eyvallah " deme olgunlugu yerine bu bize verilen hak demende en az soyleseydin yapmazdik kadar dusuncesizce cikmis bir sozdur hatirlatiyorum arkadasim

(NOT: if u have any negative effects that may be caused due to these words on the below, please apply to moderators as soon as possible )

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
(NOT: if u have any negative effects that may be caused due to these words on the below, please apply to moderators as soon as possible )[/SIZE][/SIZE]

Biraz aşırı olmamış mı?:glare::glare:
@Jeaquares :Aşırı yardım sever bir linuxcu...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
artik konuya kapak diye bu mesaji koyariz :

"Karşılıklı konuşmanıza fikirlerinizi belirtmenize kesinlikle karışmıyoruz.

"

siz kendinizi sahibi gorursunuz gormezsiniz genel kanaati soyluyorum senin fikrini sormuyorum , exploit arkadas gibi bir "eyvallah " deme olgunlugu yerine bu bize verilen hak demende en az soyleseydin yapmazdik kadar dusuncesizce cikmis bir sozdur hatirlatiyorum arkadasim

(NOT: if u have any negative effects that may be caused due to these words on the below, please apply to moderators as soon as possible )

Türkçe yazsaydın, takdirimi kazanabilirdin.

Ben Sercan gibi "Eyvallah." diyip geçmek yerine açıklamamı yapıyorum. Bir de bu açıdan bakarsan sevinirim ve özür dilerim, söyleseydin yorum yapmazdım. Kimseyi rahatsız etme gibi bir amacım yok.

İyi akşamlar, sizi rahatsız etmemek için konuya bir daha mesaj yazmayacağım.

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
evet ich dich auch :) burda ingilizca almanca konusuluyormu ;)

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Türkçe yazsaydın, takdirimi kazanabilirdin.

Ben Sercan gibi "Eyvallah." diyip geçmek yerine açıklamamı yapıyorum. Bir de bu açıdan bakarsan sevinirim ve özür dilerim, söyleseydin yorum yapmazdım. Kimseyi rahatsız etme gibi bir amacım yok.

İyi akşamlar, sizi rahatsız etmemek için konuya bir daha mesaj yazmayacağım.

takdirini kazanayim diye yaziyorum ya, takdirini kazanmak bu forumu kullanma gayem ya ........ nyese iyi geceler agalar bugun sirf bir kabz hali ile actigim bu konudan okumak zorunda oldugum mailler cok gerdi vesselam , iyi geceler bizim burda gece 2 oldu zaten

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Beyler Ben Jeaquares'in yanındayım sizi bilmem bence gruplaşmak yanlış:D

Beyler önceden şu felsefe vardı tüm Linuxçular Düşmanımın düşamanı dostumdur:D bu düşüncedeydi.Ah benle HapS gidince bayağı şey değişmiş:D

Beyler düşman derken karşıt düşünceyi kastettip o bilinen düşman değil affola:D

DeviLMayCry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şunun yada bunun tarafındayım demek şuan bence yanlış olur. Herkes istediği fikirde olabilir ve bunu paylaşabilir. Kimine göre bir işletim sistemi en iyisi diğer birisine göre ise işe yaramaz olabilir. İnsanların görüşlerine saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım ve tanımadığım halde gerek Jeaquares gerek Exploit Coder in yazıları bana çok yardımcı oldu. O yüzden umarım atışma olarak değilde sorun çözüm başlığı olarak devam edebiliriz.

Bu kadar sözden sonra bi soru soruyim :) Grub düzenlemeyi hep tek harddiskte iki işletim sistemi oluşuna göre anlatmışsınız. Benim iki farklı diskim var ve birinde Ubuntu diğerinde Windows Seven yüklü. Ama bilgisayar boot ederken yalnızca Ubuntu yu görebiliyorum. Grub.cfg dosyasına manuel olarak windows satırları eklesem işe yarar mı ?

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Şunun yada bunun tarafındayım demek şuan bence yanlış olur. Herkes istediği fikirde olabilir ve bunu paylaşabilir. Kimine göre bir işletim sistemi en iyisi diğer birisine göre ise işe yaramaz olabilir. İnsanların görüşlerine saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım ve tanımadığım halde gerek Jeaquares gerek Exploit Coder in yazıları bana çok yardımcı oldu. O yüzden umarım atışma olarak değilde sorun çözüm başlığı olarak devam edebiliriz.

Bu kadar sözden sonra bi soru soruyim :) Grub düzenlemeyi hep tek harddiskte iki işletim sistemi oluşuna göre anlatmışsınız. Benim iki farklı diskim var ve birinde Ubuntu diğerinde Windows Seven yüklü. Ama bilgisayar boot ederken yalnızca Ubuntu yu görebiliyorum. Grub.cfg dosyasına manuel olarak windows satırları eklesem işe yarar mı ?

Evet.

Şöyle bir girdi ekleyebilirsin mesela:

Kod:
### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Microsoft Windows XP Professional (on /dev/sda1)" {
    insmod ntfs
    set root=(hd0,1)
    search --no-floppy --fs-uuid --set f6e4ff35e4fef6a9
    drivemap -s (hd0) ${root}
    chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

Burada (hd0,1) ve /dev/sda1 kısımlarını kendine göre düzenleyeceksin. Ve tabii ki bir de Microsoft Windows XP Professional bölümünü.

Bunun için sudo fdisk -l (Buradaki -l "küçük L" oluyor.) yazman ve karşına gelen ekranda Windows bölümünü bulman gerekiyor. Oradaki değere göre verileri değiştirebilirsin. İstersen ekran görüntüsü ekle, yardımcı olayım.

DeviLMayCry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkür ederim. Akşam eve gittiğimde ilk işim bunu denemek olucak =)

trkatmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ulusal yada Milli işletim Sistemi yerine Milli dağıtım diyebiliriz. Çünkü Pardus bir linux dağıtımı olduğuna göre bu pencereden bakalım. Durduk yere anlamsız tartışmalara girmeye gerek yok. Kavramlar yüzünden tartışmaya gerek yok. Bilgisayar kullanma süreci çok sayıda alışkanlıkları bünyesinde barındırır. doğal olarak da bazı durumlarda kullanışlılık performansın önüne geçebilir. Bazan da performans kullanılabilirliğin önüne geçebilir. Bun sonuçları ise kişiler belirler.

Farklı bir ifadeyle; ben Pardus kullandım gayetde hoşuma gitti. Ubuntu'yu denedim, Suse, Mandriva ve Fedora'yıda denedim. Ama Pardus bana daha "iyi" geldi. Hal böyleyken yani Pardus "iyi" iken bir başkası Ubuntu kullanıyorsa; tercihi kim yanlış yaptı? Tabiki kimse... Tercihleri belirleye fakörleri göz ardı etmeyelim. Kendi alışkanlıklarımız ile başkalarını yadırgamayalım.

Pardus; Milli işletim sistemi değişdir. İçerisinde yerli bir çok geliştirme ve ilk barındıran yerli bir Linux dağıtımıdır. Diye düşünüyorum

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ulusal yada Milli işletim Sistemi yerine Milli dağıtım diyebiliriz. Çünkü Pardus bir linux dağıtımı olduğuna göre bu pencereden bakalım. Durduk yere anlamsız tartışmalara girmeye gerek yok. Kavramlar yüzünden tartışmaya gerek yok. Bilgisayar kullanma süreci çok sayıda alışkanlıkları bünyesinde barındırır. doğal olarak da bazı durumlarda kullanışlılık performansın önüne geçebilir. Bazan da performans kullanılabilirliğin önüne geçebilir. Bun sonuçları ise kişiler belirler.

Farklı bir ifadeyle; ben Pardus kullandım gayetde hoşuma gitti. Ubuntu'yu denedim, Suse, Mandriva ve Fedora'yıda denedim. Ama Pardus bana daha "iyi" geldi. Hal böyleyken yani Pardus "iyi" iken bir başkası Ubuntu kullanıyorsa; tercihi kim yanlış yaptı? Tabiki kimse... Tercihleri belirleye fakörleri göz ardı etmeyelim. Kendi alışkanlıklarımız ile başkalarını yadırgamayalım.

Pardus; Milli işletim sistemi değişdir. İçerisinde yerli bir çok geliştirme ve ilk barındıran yerli bir Linux dağıtımıdır. Diye düşünüyorum

http://forum.shiftdelete.net/linux/119641-pardus-neden-milli-isletim-sistemimiz-degil.html

Fikirlerinizi bu başlık altında yazarsanız daha iyi olur. Konuyu açan arkadaşımız konuya yazılan mesajlardan dolayı e-posta uyarısı alıyormuş ve rahatsız oluyormuş.

İyi günler.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

aligider22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aligider22, niye gülüyorsun? Doğru değil mi? :)

Siz daha iyi bilirsiniz Sensei. :thumbup1:

@rise
Cehaletimi mazur görün çoklu alıntı yapamıyorum. :blushing:

Windows XP için Linux dosya sistemlerini okuyabilen ext2ifs gibi bir program vardı.Sevgili Sevende çalışır mı bilmem ama denemek lazım.:huh:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Siz daha iyi bilirsiniz Sensei. :thumbup1:

@rise
Cehaletimi mazur görün çoklu alıntı yapamıyorum. :blushing:

Windows XP için Linux dosya sistemlerini okuyabilen ext2ifs gibi bir program vardı.Sevgili Sevende çalışır mı bilmem ama denemek lazım.:huh:

Çalışmıyor galiba, denemiş olmam lazımdı. Bir de o program ext2'yi görüyor, ext3 garanti değil.

aligider22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çalışmıyor galiba, denemiş olmam lazımdı. Bir de o program ext2'yi görüyor, ext3 garanti değil.

http://www.fs-driver.org/faq.html#acc_ext3

Bu adreste ext3 yani linux sistemi düzgün kapatılırsa okuyabilir deniyor.Ama win7 için en güncel çözüm bu adres galiba.

http://sourceforge.net/projects/ext2fsd/

http://www.edugeek.net/forums/windows-7/42023-read-ext3-win7.html

Tabi bunları win7 ve linux kurulu bir bilgisayarda denemek lazım.Veri kaybı olmasın :devil:

Ne olur ne olmaz GPLin güvenli kollarına sığınayım : :mrgreen:

This El-cevap is distributed in the hope that it will be useful,
but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
GNU General Public License for more details.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
http://www.fs-driver.org/faq.html#acc_ext3

Bu adreste ext3 yani linux sistemi düzgün kapatılırsa okuyabilir deniyor.Ama win7 için en güncel çözüm bu adres galiba.

http://sourceforge.net/projects/ext2fsd/

http://www.edugeek.net/forums/windows-7/42023-read-ext3-win7.html

Tabi bunları win7 ve linux kurulu bir bilgisayarda denemek lazım.Veri kaybı olmasın :devil:

Ne olur ne olmaz GPLin güvenli kollarına sığınayım : :mrgreen:

but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of

Ben deneyip yazayım sonuçları hemen. :)

---------- saat 23:30 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:25 eklenmişti ----------

Dakikasında çöktü program. :) Uyumluluk modunu deneyeceğim.

---------- saat 23:31 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:30 eklenmişti ----------

XP (Service Pack 3) uyumluluğu altında sadece MP4'ümü görebiliyorum. :)

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
yani siz yardım ediyorsunuz diye günlerce girmek istemedim ama 111 cevap var ve sorun çözülmedi mi
yoksa çözüldü de sohbet mi ediyorsunuz bakim :D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Çok saçma. Windows 7 altında uyumsuz. Öyle ki Linux alanını (ext3) 102 GB'a 102 GB olarak gösteriyor. Şöyle:

62576764.jpg

Vista uyumluluğunda ve normal modunda böyle. XP uyumluluğunda sürücüleri görmüyorum bile. Kısacası işe yaramadı. :)

aligider22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok saçma. Windows 7 altında uyumsuz. Öyle ki Linux alanını (ext3) 102 GB'a 102 GB olarak gösteriyor. Şöyle:

Vista uyumluluğunda ve normal modunda böyle. XP uyumluluğunda sürücüleri görmüyorum bile. Kısacası işe yaramadı. :)

Win kullanan arkadaşlar adına üzüldüm. :devil: :4:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Win kullanan arkadaşlar adına üzüldüm. :devil: :4:

Ben de üzüldüm. :)
Üzülmek çare değil tabii :)
Bir koltukta iki karpuz misaline benziyor ki, biz hiçbir şeye karışmayız ve
garanti veremeyiz mantığı ile gidersek karpuzlar düşerse beraber düşüyor..:(
but WITHOUT ANY WARRANTY
; without even the implied warranty of

aligider22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üzülmek çare değil tabii :)
Bir koltukta iki karpuz misaline benziyor ki, biz hiçbir şeye karışmayız ve
garanti veremeyiz mantığı ile gidersek karpuzlar düşerse beraber düşüyor..:(

:laugh: Yazdığım şeyi denemediğim için garantisi yok dedim.İmkanım olsa denerdim valla.:mrgreen:
Şimdi çamur atmak gibi olmasın da burda sorun Windowstan kaynaklanıyor.Linuxta ntfs-3g ile windows bölümlerine okuma-yazma yapılabiliyor.Linuxçular barış,kardeşlik ve huzur dolu bir dünya için adım atmışlar.Aynı asaleti windowstan beklemek oldukça mantıklı.:4: Önceki cevaplar arasında birisi belirtmişti galiba,windows linuxu görmezlikten geliyor diye.Burada çözüm üretmesi/talep etmesi gerekenler Windows kullanıcılarıdır.Ben işletim sistemine o kadar para bayıldıktan sonra ufacık bi program eksikliği yüzünden diskimin bazı kısımlarına erişemezsem tabiri caizse adamın ümüğünü sıkarım.:hammer:
Ama burada http://sourceforge.net/projects/ext2fsd/ görüldüğü üzere açık kaynak camiası boş durmuyor ; kısıtlı imkanlarla,karınca kararınca dertlere derman olmaya çalışıyor.:clap:

Biraz uzun oldu ama olsun. rise of the fallen için değer.:mrgreen: