Once Ubuntu Sonra Win7 yukledim YARDIM

Bu konuyu okuyanlar

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
arkadaslar bilgisayarima once ubuntu ardindan win7 yukledim simdi boot ederken ubuntu cikmiyor win direkt olarak kendisi basliyor bu durumda ubuntuyu acilista gorebilmek icin ne yapmam gerekir easyBCD diye bir porgram denedim ise yaramadi bir turlu boot order i goremiyorum

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
diyorum abi pardus kullanin diye pardusda cok kolay koy cd yi kurtarma diye gir yap grub bitti

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
arkadaslar bilgisayarima once ubuntu ardindan win7 yukledim simdi boot ederken ubuntu cikmiyor win direkt olarak kendisi basliyor bu durumda ubuntuyu acilista gorebilmek icin ne yapmam gerekir easyBCD diye bir porgram denedim ise yaramadi bir turlu boot order i goremiyorum

Windows'u yükleyince GRUB silinmiş.

Hangi sürümü kurdun? 9.10 mu?

---------- saat 12:16 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:15 eklenmişti ----------

diyorum abi pardus kullanin diye pardusda cok kolay koy cd yi kurtarma diye gir yap grub bitti

Tamam Pardus en güzeli. :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

O zaman GRUB'u yüklemen lazım.

Live CD ile bilgisayarı aç önce.

Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim yolunu izle, Uçbirim'i aç, Uçbirim'de:

Kod:
sudo grub
yaz ve enter'a bas. Ardından:

Kod:
find /boot/grub/stage1
yaz ve enter'a bas. Bundan sonra (hd0,5) gibi bir çıktı alacaksın. Bu çıktıyı kullanarak:

Kod:
root (hd0,5)
yaz ve enter'a bas. GRUB'u kurmak içinse:

Kod:
setup (hd0)
yaz ve enter'a bas. GRUB kurulmuş olacak. Yapmak istediğin düzenlemeler var ise Ubuntu'yu sabit diskten açtıktan sonra Uçbirim'de:

Kod:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
yazarak karşına gelen menu.lst dosyasından gerekli düzenlemeleri yapabilirsin. İstersen düzenlemeler konusunda buradan yardımcı olabilirim.

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ubuntu ve windows'u bir arada kullanmanın en kolay yolu windowsun içindeyken ubuntu cdsini takıp yüklemeye başlamaktır. çünkü bu yüklemeden sonra başlangıçta boot/grub ayarları otomatik olarak kendinden hazırlanıyor ve ubuntuyu kaldırmak istediğinizde program ekle kaldırdan kaldırıp boot'un eski hale gelmesini sağlayabiliyo sunuz. hem ubuntu partition u siliniyor hem de boot ekranı eski hale geliyo grub temizleniyor.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Pardus en güzeli diyenlere duyurulur. Kolay olan güzel olan değildir ayrıca Pardus en kolay değildir.

Lütfen kendi beğenilerinizi kuralmış gibi söylemeyin. Bu sözlerinizle yeni öğrenen arkadaşlarımızı olumsuz yönde etkiliyorsunuz.

Ayrıca Jeaqures arkadaşım bu sözüm sana: Madem Pardus en güzeli neden başka dağıtım kullanıyorsun?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Pardus en güzeli diyenlere duyurulur. Kolay olan güzel olan değildir ayrıca Pardus en kolay değildir.

Lütfen kendi beğenilerinizi kuralmış gibi söylemeyin. Bu sözlerinizle yeni öğrenen arkadaşlarımızı olumsuz yönde etkiliyorsunuz.

Ayrıca Jeaqures arkadaşım bu sözüm sana: Madem Pardus en güzeli neden başka dağıtım kullanıyorsun?

Eh be yusufsan21. :)

Orada "Pardus en güzeli." derken kinayeli bir söyleyiş içerisinde olduğumu anlayamadın mı?

Hani derler ya: "Tamam sen haklısın, öyle evet, sus." diye. :)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Keşke parantez içinde ünlem kondursaydın. Ben anlasam da dışarıdan bakanlar bunu anlamazlar.

Sen farkında olmayabilirsin ama bu forumdakiler seni Linux'un temsilcisi olarak görüyorlar. Yani her sözün çok önemli.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Keşke parantez içinde ünlem kondursaydın. Ben anlasam da dışarıdan bakanlar bunu anlamazlar.

Sen farkında olmayabilirsin ama bu forumdakiler seni Linux'un temsilcisi olarak görüyorlar. Yani her sözün çok önemli.

Yok artık. :) O kadar da değil yusufsan21, ben yazmadım Linux'u. :) Linux'un da tek başıma temsilcisi olamam. Linux hepimizin, ben sadece diğerlerine oranla daha çok bahsediyorum ondan. :)

Ama sözlerimin yanlış anlaşılması kötü bir şey elbette. Pardus en güzeli değil arkadaşlar, en güzeli kullananın en sevdiğidir.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
1. yol> Resimdeki ayarlarda Linux görünüyorsa işimiz kolay :)

2hciahf.jpg

2. yol> Önce Windows, sonra Linux kurmaktır; tecrübe ile sabittir.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@rise, o ilk pencereye nereden ulaşıyorsun? Bakayım görünüyor mu diye. Merak ettim.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bilgisayarım>sağ tık>özellikler>
Açılan pencerenin sol üstündeki>Gelişmiş sistem ayarları

29pucf9.jpg

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İstenilen kareyi görmek için diğer Harddiske hemen Mint kuruyorum
Az sonra ..:)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Boşuna kurma rise, görünmeyeceği belli zaten.

Windows görmezden geliyor hala Linux'u.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hatta konu ile birebir örtüşsün diye Mint' ten vazgeçtim, Ubuntu yazıyorum.
Az sonra..:)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Sanırım oraya kendiniz ekleyebilirsiniz. Daha önce eklemiştim iki Windows kurulumunu ama Linux için olur mu bilmiyorum.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Windows Linux kurulan bölümü bu kadar görüyor,
Lütfedip bir sürücü harfi bile vermiyor :(
Bakalım atlatma yolu var mıdır ?

34fxksl.jpg

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@rise, dedim ben sana. Görmeyecek.

Windows o formatı kabullenene kadar böyle.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29

bu arada hangisi en kolayi bana mandriva demeyin lütfen onuda biliyorum ,bana bilmedigim türküleri söyleyin :)

jea senin den anlamda söyleyledigini ben saten biliyorum domuzdan kürk senden pardus savunmacisi olmaz ;)

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
bu arada hangisi en kolayi bana mandriva demeyin lütfen onuda biliyorum ,bana bilmedigim türküleri söyleyin :)

jea senin den anlamda söyleyledigini ben saten biliyorum domuzdan kürk senden pardus savunmacisi olmaz ;)

Çünkü Pardus, sandığınız gibi milli işletim sistemimiz değil. Kendisini sadece, iyi bir Linux dağıtımı olarak savunabilirim.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Anlamıyorum ki. Birileri Türkiye için birşeyler yapmaya çalışıyor, burada hiç sevilmiyor. Devlet kurumu bir işletim sistemi geliştiriyor, milli işletim sistemi olmasına karşı çıkılıyor.

Gerçekten anlamıyorum.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Anlamıyorum ki. Birileri Türkiye için birşeyler yapmaya çalışıyor, burada hiç sevilmiyor. Devlet kurumu bir işletim sistemi geliştiriyor, milli işletim sistemi olmasına karşı çıkılıyor.

Gerçekten anlamıyorum.

Sercan, milli işletim sistemi ne demektir?

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
neyse o ,ne yapacan tubitak arkasindamievet , gelistirenler türkmü türk ,türkiye imzasi varmi var ,http://en.wikipedia.org/wiki/Pardus_%28operating_system%29

bak bütün dillerde ayni yani ben sonuna dek pardus diyorum , sen saten burda anti parduscu politikasi yüzünden milleti linuxdan sogutuyorsun ,ubuntuyu abarmandan dolayi,adam ugrasiyor nedir bu cacik diyor geciyor ,sonra anti linuxcu olup cikiyor