Ölümden Sonra Ne olacak? , Kafam da süreki ölümle ilgili ilginç sorunlar var

Bu konuyu okuyanlar

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Arkadaşlar şükür müslümanım Allah'a inanıyorum ancak kafam da sürekli bi ses ölümden sonra ne var ya yok olursak böyle sesler dolanıyo beni ikna edicek biri var mı nasıl ikna olurum? Namaza gidiyorum Allah'a inanıyorum hergün dua ederim ama bu soruya hala yanıt bulamadım ya ne bileyim çok ikilemdeyim misal 2100 senesin de falan teknoloji cok gelişmiş olucak o zamanlar ben ölümsüzlüğün falan bulunulacağını düşünüyorum.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Varsayalım ölümsüzlük keşfedildi ama bu kıyameti durduramaz değil mi?...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
"Şâfi-i Kerim Allah Teâla Hazretleri, her ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir." [Ebu Dâvud ve Tirmizî'de şu ziyade var: "Tek bir hastalığın ilacı yoktur."dedi. Kendisine: "O hangi hastalıktır?" diye soruldu da: "İhtiyarlık!" cevabını verdi." [Buhârî, Tıbb 1, Ebu Dâvud, Tıbb 1, (3855); Tirmizî, Tıbb 2, (2039); İbnu Mâce, Tıbb 1, (3436).]

"Külli nefsin zâikatü'l-mevt", yani "Her nefis ölümü tadacaktır."

meâlindeki âyet Kur'ân'da üç sûrede geçmektedir. (bk. Âl-i İmran, 3/185; Enbiyâ: 21/35; Ankebut, 29/57)

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
"Şâfi-i Kerim Allah Teâla Hazretleri, her ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir." [Ebu Dâvud ve Tirmizî'de şu ziyade var: "Tek bir hastalığın ilacı yoktur."dedi. Kendisine: "O hangi hastalıktır?" diye soruldu da: "İhtiyarlık!" cevabını verdi." [Buhârî, Tıbb 1, Ebu Dâvud, Tıbb 1, (3855); Tirmizî, Tıbb 2, (2039); İbnu Mâce, Tıbb 1, (3436).]

"Külli nefsin zâikatü'l-mevt", yani "Her nefis ölümü tadacaktır."

meâlindeki âyet Kur'ân'da üç sûrede geçmektedir. (bk. Âl-i İmran, 3/185; Enbiyâ: 21/35; Ankebut, 29/57)
Her hastalığın şifası yok ki yani ne bakımdan var

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,344
Arkadaşlar şükür müslümanım Allah'a inanıyorum ancak kafam da sürekli bi ses ölümden sonra ne var ya yok olursak böyle sesler dolanıyo beni ikna edicek biri var mı nasıl ikna olurum? Namaza gidiyorum Allah'a inanıyorum hergün dua ederim ama bu soruya hala yanıt bulamadım ya ne bileyim çok ikilemdeyim misal 2100 senesin de falan teknoloji cok gelişmiş olucak o zamanlar ben ölümsüzlüğün falan bulunulacağını düşünüyorum.
Ölümsüzlük diye bir şey olmayacak. Ömür uzatmanın yollarına "Ölümsüzlük" diye lakap takıyorlar sadece.

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Arkadaşlar benim inanmayla ilgili sıkıntım var galiba bilmiyorum yani bi türlü böyle tamamen veremiyorum kendimi türkçe mealli kuran falan okusam ikna olur muyum

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Böyle şeylere kafayı takarsan, kafayı yersin. Kendi mantığının aldığı konularla aklını meşgul et.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
AÇIKLAMA:

1. Buhârî'de de gelmiş olan önceki hadis, her hastalık için mutlaka bir tedavi, bir ilaç olduğu hususunda insanları, inananları ikna etmeye yönelmiştir. Hadisin muhtelif vecihleri var:

"Ey insanlar tedavi olun! Allah nerde (veya ne zaman) hastalık yaratmışsa tedavi de yaratmıştır öyleyse tedavi arayın."
"Ey Allah'ın kulları tedavi arayın. Zira Allah Teâlâ Hazretleri bir tanesi haric tedavisiz hastalık yaratmamıştır: İhtiyarlık -bir rivayette ölüm.-"

******************************************************************************************

Her hastalığın şifası vardır ölümün yoktur ama ve fakat her hastalığa senin çare bulman imkansız bir şeydir, çareler sebepler ve zaman ve koşullar sağlandıkça kendini belli edecektir. Geniş düşün ve sadece kendi düşüncelerini mutlak doğrular gibi görmekten vazgeç, bir bilen vardır deyip en güzel ve akılcı açıklamaları bulmaya çalış.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
İman insanın en hassas noktasıdır bir çatlak olursa her şey karmakarışık olur. O yüzden Kur-âni Kerîm'e ne kadar sarılsak bizim için o kadar doğru ve güvenilir olur.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Merakımdan düşünmüyorum bunları kafamdan cıkmıyor
Biz ne öbür tarafı kafamızda canlandırabiliriz, ne de çoğumuz Quantum fiziğini kafamızda canlandırabiliriz. Elbette merak ederiz. Anlayabildiğimiz yere kadar.

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Normal de böyle yaşar giderim sıkıntı yok da ben tamamen inanmak istiyorum böyle olunca yarım kalmış gibiyim

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Şeytan insanda bir zayıf nokta yaratmak ister ve en büyük silahı insanın bilmediği, cahil kaldığı bir noktadan vurmaktır... Onun için kafamızı kurcalayan her konuda önce ayetlere sonra hadislere ve sonra da alimlere ve görüşlerine bakmak kesinlikle çok büyük fayda sağlar. iMAN öyle kuru kuruya da korunmaz bazen çok zor sınavlarla imtihan edilir ki iyice kök salsın, iyice yeşerip boy atsın :)

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
İnsan bazen de neye inanmak istediğini bulamıyor..

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,344
Arkadaşlar benim inanmayla ilgili sıkıntım var galiba bilmiyorum yani bi türlü böyle tamamen veremiyorum kendimi türkçe mealli kuran falan okusam ikna olur muyum
Meraklarını giderecektir. :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Normal de böyle yaşar giderim sıkıntı yok da ben tamamen inanmak istiyorum böyle olunca yarım kalmış gibiyim
İnanmak, delil olmadan da doğru kabul etmektir. Delili olanı bilirsin. Delili olmayandan ya şüphelenirsin, ya da inanırsın. İmanın da farklı dereceleri var demek ki.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Ölümsüzlük diye bir şey yok her canlı ölümü tadacaktır, ölümden sonra ahiret hayatı vardır bunu Allah ve peygamberi bildiriyor zaten. Sonuna kadar inanıyoruz, itikadın sağlam olduğu için bunları düşünmen normal, kafana takma. İtikadının emrettiği yolda yürü.

Drangleic

Müdavim
Reaksiyon puanı
263
Sonuna kadar sorgula kardeşim hiçbir şeye körü körüne inanma ortada bir mantıksızlık gördüysen bu neden böyle demekten çekinme. Kuran' nın türkçesini baştan sona gerçekten objektif bir açıyla kendini hiçbir baskı altında hissetmeden oku kesinlikle. Ben yıllar önce bunu yaptım ve kafamı kaldırdığımda karar vermem 1 saniye sürdü :) kimsenin baskısı altında kalma sana mantıklı gelen ne ise onu yap.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sonuna kadar sorgula kardeşim hiçbir şeye körü körüne inanma ortada bir mantıksızlık gördüysen bu neden böyle demekten çekinme. Kuran' nın türkçesini baştan sona gerçekten objektif bir açıyla kendini hiçbir baskı altında hissetmeden oku kesinlikle. Ben yıllar önce bunu yaptım ve kafamı kaldırdığımda karar vermem 1 saniye sürdü :) kimsenin baskısı altında kalma sana mantıklı gelen ne ise onu yap.
Her şeyi sorgula, en başta kendi aklını, mantığını, zekanı... Bak bakalım her şey için yeterli mi !

Drangleic

Müdavim
Reaksiyon puanı
263
Her şeyi sorgula, en başta kendi aklını, mantığını, zekanı... Bak bakalım her şey için yeterli mi !
Bu konulara burda girmeyeceğim çünkü çok uzar ve kimseye faydası olmaz ancak arkadaşa faydası olacağını düşündüğüm bir tavsiye verdim sadece hepsi bu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
ölümü düşünmenin manası yok hayatı düşün.

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
En azından Kuran'da ne anlatıldığını anlarsın. Günümüz de bir çok insanın bildiğini iddia edip aslında hiç bir şey bilmediği şeyleri öğrenirsin.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Ölümden sonra hiç bir şey olmayacak, hayat bitecek sadece..

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Tanrı'ya inanırım.

Tanrı'nın gönderdiği tek din Vicdan Dini'dir.

Sen Kuran'ı okudun mu diyenler olabilir.

Onlara şunu söyleyin: "Okuyanları gördük, okumamıza gerek kalmadı!"

Tanrı'nın göndereceği hiçbir dinden kötülük çıkmaz; çünkü herşeyi bilendir.

Diğer taraftan kıyamet yoktur.

Cennet cehennem yoktur.

Ruhlar alemi vardır.

Ölümsüzlük vardır.

Geçmiş, gelecek ve bir insanın zihni izlenebilir...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ayrıca cinler vardır.

Büyü vardır.

Beyin kontrolü vardır. Size her türlü rüyayı bile gördürebilirler.

Ölüler ile konuşmak mümkündür.

Belki başka bir dünya da var olabilir...

Son düzenleyen moderatör:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
zihnin sana oyun oynuyor bence ve şeytan oyunları çok sever sen onunla konuş tıpkı karşında biri varmışçasına taa ki onu susturup ömrünün sonuna kadar duymayacak şekilde.Eskiden yani 2015 senesine kadar bende ölümden çok korkardım toprağın altına girince ne olacak falan kurtlar böcekler kemiricek diye kafayı yerdim ,ne zaman ki kendi karımı toprağa Allah'a verdim o gün anladım aslında başka bir şekilde hayata katılıyorsun böcek oluyorsun ağaç oluyorsun yine hayattasın ama bu bizim algıladığımız yani beynimizin 1 ve 0 ların oluşturduğu yalan bir hayat değil gerçeğin ta kendisi olan hayattır.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Düşün kardeşim, her şeyi sorgula. Bir gün düşünmeyi bırakır, sana dayatılanı kabul edersen o zaman sıkıntıya düşersin.
Kuran'ı açıp baktığında akletmez misiniz, düşünmez misiniz, orada ayetler vardır gibi birçok söz görürsün; ama müslümanlar tersini yapmayı çok sever.

oALFAo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bedenin ölecek ama ruhun Yaşamaya devam edecek.