Öğrenciye tokat atan öğretmene 'şiddet' ve 'eğitim' konulu kitap cezası

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Sakarya'da bir öğretmene, iki öğrencisine tokat attığı gerekçesiyle 'Şiddetin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri' ve 'Çağdaş eğitim yöntemleri' konularını içeren kitap okuma ve özet çıkarma cezası verildi.

Adapazarı'nda bir ilköğretim okulunda görevli öğretmen R.K., iddialara göre 'Andımızın' okunmasına geç kalmaları sebebiyle İ.K. ve H.K. isimli öğrencilere tokat attı. Hakkında yapılan şikayet sebebiyle R.K. hakkında 'Kasten Basit Adam Yaralama' suçlamasıyla dava açıldı. Sakarya 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, İ.K. ve H.K.'ye tokat atan öğretmen R.K., iki olaydan dolayı ayrı ayrı 3 bin TL olmak üzere toplam 6 bin TL adili para cezasına çarptırıldı.

Suçu 'Denetimli Serbestlik' kapsamında değerlendiren mahkeme, sanık öğretmene verilen para cezasını kitap okuma cezasına çevirdi. 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verilen öğretmen R.K., öğrenci İ.K. olayı ile ilgili 3 ay süre içerisinde 'Çağdaş eğitim yöntemleri' konulu bir kitap okuyacak. Ayrıca okuduğu kitapla ilgili bir sayfası en az 20 satırdan oluşan 5 sayfa el yazısıyla özet çıkaracak.

Aynı öğretmen, H.K. olayı ile ilgili de yine 3 ay içerisinde 'Şiddetin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri' konulu bir kitap daha okuyacak ve bu kitapla ilgili de bir sayfası en az 20 satırdan oluşan 5 sayfa el yazısıyla özet çıkaracak.
KAYNAK: (CİHAN)

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Güzel bir ceza. Bir öğretmen için utanç verici bir ceza verilmiş iyi olmuş.

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
çok güzel bir ceza keşke ben okuldayken böyle şeyler olsaydı ama nerdeee (bastokatı,vurtekmeyi,yürülan) zamanında yaşadık..

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Vay be. Elimde sopa kırılmıştı da babamın haberi bile olmamıştı. Olsa bile kesin fatura bana çıkardı herhalde. Şimdiki çocuklar resmen ana kuzusu dokunmaya gelmiyor

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Geçen kardeşimin okuluna gittim, oğlanlar birbirlerine bir küfür ediyor öyle böyle değil. Hemde yanındaki kızlara aldırış etmeden. Gençlik nereye gidiyor onu sorgulayan yok...

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Baya tokat yemişimdir ilkokul öğretmenimden ama yolda görsem yapacağım iş elini öpüp dua etmek.

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Baya tokat yemişimdir ilkokul öğretmenimden ama yolda görsem yapacağım iş elini öpüp dua etmek.
Tokata karşıyım. Zamanında bol bol kulağım çekilmişti o kadar.
Öğretmen elbette ceza verir ama tekme, tokat, sille ile değil.
Yine de öğretmen kutsaldır.
Senin davranışın en doğrusu.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Yani. Dayak yeni birşey değil hepimiz çocukluğumuzda eğitim zamanında görmüşüz. Hangimiz eve gidene kadar içimizde tuttuk onu? Ya da ailemize söyleyecek cesareti bulduk. Farklı bir durum bu dayak yersin eve gidene kadar unutulur gider.

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bir Meb. çalışanı olarak tek cümle söylicem
"İçinde olmazsanız anlıyamazsınız."

Reaksiyon puanı
2,146
Atıp tutmak kolay. Buyrun beklerim yüksekovaya, tokat atmayın da göreyim.

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Atıp tutmak kolay. Buyrun beklerim yüksekovaya, tokat atmayın da göreyim.
+@baaydin.
Birincisi, tokat atmak bir çözüm üretmez.
Ceza verirsin, kulağını çekersin, sınıftan atarsın, disiplin cezası verirsin, eyvallah.

Tokat atmak neyin nesi?
Ters bir tarafına gelir, elinin dengesini ayarlayamazsın bir sürü dert.
İkincisi, zaten doğru dürüst eğitim yok, sınıfta kalma yok, neyi öğretmenin mücadelesini veriyorsunuz ki?

Reaksiyon puanı
2,146
Gel hocam yurtta bi gün belletmenlik yap da bütün çocuklar merdivenlere toplanmış isyan isyan diye bağırırken ne yapacaksın görelim.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Dayak cennetten çıkmadır :D :mrgreen:

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Gel hocam yurtta bi gün belletmenlik yap da bütün çocuklar merdivenlere toplanmış isyan isyan diye bağırırken ne yapacaksın görelim.

Hocam seninki yine iyi. Senin hiç "a.....k.... Gürcan Hocaaaa" diye tempo tutan öğrencilerin oldu mu? Ağzından zorla çıkattırdığım sakızı ben görmeden oturduğum sandalyenin üzerine koyup aklınca intikam alan. Sınav esnasında tuvalet izni vermedim diye, okula gidip geldiğim bisikletin tekerleklerini indiren ve bunu utanmadan matah bir şeymiş gibi yüzünüze anlatan...

Arkadaş güzel demiş; içinde olmayan bilemez. Ben de tokat yedim, sopa yedim, hem de diğer arkadaşlarımın hataları yüzünden. Biz bunun sayesinde "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" zihniyetini taşımıyoruz, elimizi taşın altına sokuyoruz. Elimiz taşın altında ezildi, paramparça oldu. Ama azıcık bir ah dedik mi "amma çok mızmızlanıyorlar, en çok tatili onlar yapıyor..." ile başlayan cümleler duyuyoruz. Neyse her şey çok güzel, her şey yolunda...

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Vay Vay ne dertli öğretmenler varmış. Siz böyle anlatınca lisedeki matematik öğretmenim geldi. Okul bittikten 2,3 sene sonra karşılaştığımızda emekli olmuştu ve sizin sınıf yüzünden yaşlandım demesi epey dokunmuştu bana

S

SDN Okuru

SDN Okuru
anlaşılan o ki yargıda eğitimde her durumda öğretmeni haksız görmekte bence biz öğretmenler fedakarlık ve iyi niyet duğgularımızı bir kenara koyarak, öğrenciyi hiç düşünnmeden sorgulamadan disiplin kuruluna vermemiz gerek ki ozaman görsünler bakalım gelecek neslin sicilini... kim utancak kim küçük düşecek yazıklar olsun peygamberlik mesleğini böyle işlerle ayaklar altına alanlara...