Obezite sıralamasında Türkiye üçüncü

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
OECD ülkeleri arasındaki obezite oranları sıralamasında Türkiye, ABD ve İzlanda'nın ardından yüzde 19,9'luk oranla üçüncü sırada yer aldı.
400176.jpg

Obezite oranı 2008 yılına göre yüzde 31,1 artarak yüzde 19,9 ulaşan Türkiye, OECD ülkeleri içinde obezite sorununun en fazla yaşandığı 3. ülke oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre obezite oranı 2008'de yüzde 15,2 iken, 2014 yılında yüzde 31,1 oranında artış göstererek yüzde 19,9'a yükseldi. Artış oranı, kadınlarda yüzde 32,3, erkeklerde ise yüzde 24 olarak ölçüldü.

Verilere göre, fazla kilolular ile obezler toplandığında kadınların yüzde 53,8'inin, erkeklerin de 53,5'inin kilo sorunu bulunduğu ortaya çıktı.

- Türkiye 3. sırada

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerine ilişkin obezite oranlarında ise en yüksek oran yüzde 28,7 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu. Bu ülkeyi yüzde 22,2 ile İzlanda, yüzde 19,9'luk oranla da Türkiye izledi.

Obezite oranının en düşük olduğu ülkeler ise sırasıyla yüzde 2,4 ile Kore, yüzde 10,3'lük oranla İsviçre ve İtalya oldu.

trthaber

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sabah kahvaltısında bile sürekli patates kızartması, biber kızartması yiyen bir milletiz. Bizimkilerde özellikle hiç eksik olmaz.

Listede isviçrenin arkalarda olması beni şaşırtmadı. Bundan altı sene önce halam bizi ziyaret etmek için isviçreye gelmişti. İlk dikkatini çeken şey ise kadınların, özellikle yaşlıların ne kadar zayıf olduğuydu.

Adamlar gerçekten bizim gibi abur cubur tıkınan bir millet değil. Yağlı yiyeceklere de o kadar düşkün değiller.

Gorodrick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ayrıca dünyadaki obez sayısı aç insan sayısının iki katıdır

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ekmek yendigi surece ne beklenilebilir ki :)

YiğitBey

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Çok sık kızartma yiyen birisi değilim. Hamburger ile falan da alakam yok. Ama poğaça, simit vs. çok yiyorum ben. E sonuçta öğrenciyim, ev de fırına yakın olunca..