Nur Cemaati ve Fethullah Gerçekte nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

blackmamba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu yazıyı yazanı da bu yazyı haklı çıkaranı da alkışlıyorum. Çünkü başka bir şey yapılmaz.

legolas4444

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Yedi kıtada okullar açarken, o kıtalarda yaşayan Adem ve Havva'lara Türkçe öğretmeye çalışırken ve bu insanları o kıtalardan ülkemize getirip İstanbul'un en büyük gösteri ve kongre merkezinde Türkçe olimpiyatları düzenlerken, kusura bakma ama biraz paraya ihtiyaç duyuyorsun.

Amerika'da yaşıyor olmasıyla neden bu kadar ilgilisiniz, Amerika'da yaşamak demek, Washington D.C 'de mi yaşamak demek, CIA ile, Pentagon ile enseye şaplak kıvamında mı olmak demek? Ne yani, bir sabah "Gülen İstanbul'da haberiyle uyansak ortalık karışmayacak mı? En fazla bu soru şekil değiştirecek, "O kadar zaman Amerika'da neden yaşadı?"

Bu sorunun özüde "Gülen hareketinin" ne olduğuna dair hiç bir şey bilmediğinle ilgili sanırım. Bahsi geçen kişi, kimliğinden, toprağından, ailesinden vazgeçmiş, hapsedilmekden mi korkacak?

Bu oldukça komikdi bence. Zira senin kıt mantığına göre müslümanlar, müslüman ülkelerde yaşamalı, hristiyanlarda hristiyan memleketlerde. Anlarım ama zaten hemfikirlerinde de "gönül vermek", "tastamam teslim olmak" gibi ifadelerin karşılığı yoktur.
...
Sevgili Legolas, ben Gülen cemaatinin(tarikat değiller cemaatler, bunuda öğren başka bi' yerde konuşurken belki biraz daha ciddiye alınırsın) bir üyesi değilim. Onlarki sabırlıdır, akıllıdır, inançlıdır, sen ben gibi gelecek kaygısı taşımazlar,
onlar alemlerden kendilerini sorumlu hisseder ve onlara hizmet etmek için, Allah rızası için çalışırlar.O şerefli hırkayı herkes giyemez, taşıyamaz. Ben sadece bir insanım, dışarıdan izleyen.

ya harbi çok ilginç bir kişiliksin. Hem nurcu değilim diyorsun hemde onları öyle bir övmüşsün ki yere göğe sığdıramamışsın.Biraz daha zorlasan Fethullahı evliya da ilan edersin..Sen kendini şartlandırmışsın ..Öyle şartlanmışsın ki benim için gerçekten önemli olan soruları sırf kendi çıkarına dokunduğu için küçük görmüşsün. Ne diyebilirim ki..Ne söylesem onlar hakkındaki düşüncelerin değişmez..Ayrıca onlar kendilerini ne kadar cemaat ilan etsede onlar tam bir tarikat havasındadırlar. Tarikatlarda müritler şeyhin etrafında kenetlenirler. Peki Fethullah sence ne görüntüsü vermektedir?

hangman

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya harbi çok ilginç bir kişiliksin. Hem nurcu değilim diyorsun hemde onları öyle bir övmüşsün ki yere göğe sığdıramamışsın.Biraz daha zorlasan Fethullahı evliya da ilan edersin..Sen kendini şartlandırmışsın ..Öyle şartlanmışsın ki benim için gerçekten önemli olan soruları sırf kendi çıkarına dokunduğu için küçük görmüşsün. Ne diyebilirim ki..Ne söylesem onlar hakkındaki düşüncelerin değişmez..Ayrıca onlar kendilerini ne kadar cemaat ilan etsede onlar tam bir tarikat havasındadırlar. Tarikatlarda müritler şeyhin etrafında kenetlenirler. Peki Fethullah sence ne görüntüsü vermektedir?
hiç bişey bilmiosun ya! burada amaç; tarikat kötü anlamlı cemaat iyi anlamlı yönünde deil; anlamları bakımından doğru olan cemaat... önce bu kavramları bi öğren! babanın oğlundan bahsetmiosun fethullah deil; fethullah gülen... kimsenin fethullah gülen i evliya ilan ettiği de yok! saygı duyuyo die evliya ilan ettiği anlamına gelmez...

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
legolas4444 bak bende sert eleştirdim ama sen ezberden eleştiriyosun yani bu şekilde eleştirenlerden farklı birşey duyamayacak mıyım herkes aynısını söylüyo eee neye göre söylüyorsun de cevap yok. yani gördüğün bildiğin varsa anlat yoksa herkesin yazısı var tersinide eklerler yani bu forumda artık biraz aşalım şu işleri.ben hep eleştiriyorum ama yanlış eleştirenide eleştiriyorum. önce eski başlıkları bu konuda bir incele yani hiçbir sonuca ulaşmayacak bir başlık bu. kimseye böyle hiçbirşey anlatamazsın.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bdco, seni tebrik etmek istiyorum, akıl yaşta değil baştadır ilkesinin ıspatlarından biri gibisin.

turgay_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
2
lütfen şahısların hatalarını cemaate mal etmeyelim.kaldıki risale-i nur filipinlerde ve bazı devlet üniversitelerinde ders olarak okutulmaktadır.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
sorunda o. bu iş şahısların hatası denecek kadar basit birşey değil. önüne geçilmiyor ve içinde bulunduğum her geçen gün dahada kötüye gitti gördüğüm kadarıyla.yani net bir şekilde söyleyebilirimki herşeyiyle takdir ettiğim insan sayısı o kadar azdı ki... ben o okulda gerçekten burada mesajlarda yazıldığı gibi öğretmenlerin ya da cemaatte öyle insanların olmasını bekliyorum. arkadaşım gitti öğrenci evine baştan giderken iyiydi burs ayarlarız sana vs evde rahat kalırsın. sonra yavaş yavaş ev zorda işte para vermen gerekiyor. sonra ondan yüksek mertebedekiler ona işlerini bırakıyor gittikçe içine girdiysen cemaatin durum değişiyor vs vs. ilginç birde hiyerarşi var. her neyse mesajım açık. o beklenen havası etirilen samimiyet büyük bir çoğunlukta yok. amacım pis şeriatçiler deyip saldırmak değil onu diyenler ne hakla diyor ya orası ayrı.amacım karalamak değil. burada bu konuda savunmaktan ziyade içerisindeki elemanlar düzelmesi için uğraşmalı. resmen dışarıya istenilen malzemeler altın tepsilerde sunuluyor.yoksa söyliyim ben size bu kadar büyük bir oluşuma yazık olabilir. daha düzgün kullanılırsa çok yararlı olur bence ülkemize.

angoren

Doçent
Reaksiyon puanı
5
sadece ve sadece her sabah newyork'tan, gana'ya gana'dan singapur'a ve daha bir çok yerde istiklal marşımızın okunması bile yeter. o kadar vatansever, milliyetçi, insan var madem şu türkçe olimpiyatlarını hiç mi akıllarına getiremediler. bir de sermayesiz bu işler olmaz arkadaşım. stv perinçek'in çamaşırlarını dökerken diğer kanallar nerdeydi. lütfen bir düşünüp bin konuşalım.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Merhaba,
Peki.

Güzel günler dilerim.

Yani Einstein?

Hmmm! Şu açıdan baktın mı sen hiç olaya."Dama çıkmış bir güzel, deliloy deliloy destane."

lks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Adam berbere gitmiş.Sormuş .Saçım akmı karamı.Şimdi önüne düşer görürsün.Arkadaşlar da görecek ft'nin kim olduğunu.Çok değil en çok iki yılı var.Ençok.Ft'nin hocasının kim ve ne olduğunu araştırsınlar.Bağımdız kaynaklardan.Ft'nin yazarlarından değil.

ademaktekin

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Adam berbere gitmiş.Sormuş .Saçım akmı karamı.Şimdi önüne düşer görürsün.Arkadaşlar da görecek ft'nin kim olduğunu.Çok değil en çok iki yılı var.Ençok.Ft'nin hocasının kim ve ne olduğunu araştırsınlar.Bağımdız kaynaklardan.Ft'nin yazarlarından değil.

:D Kiimiş Fethullah Gülen'in hocası neymiş sen anlatda öğrenelim

zaferyörük

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Terörizm sempatizanlarından, kaç kişi olduklarını saymaya çalışanlardan daha az tehdit olduğunu düşünüyorum.

En azından manevi değerlerimize sahip çıkan bir topluluk.

berckai

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
cemaat siyasi oluşumda parayı kullanıyor ama yinede kim diyebilir ki fethullah bey kötü işler yapıyor Allah'tan sakınıyorsanız

wbmstr

Asistan
Reaksiyon puanı
3
masallah nur cemaatini yaptıkları ne kadar cok insann bitaraflarına batıyo tabi o da cok acıtıyo acıttııı için cıglıklarını böyle dile getiriyorlar yazık ya gercekten bu niyette olup sorup sorusturmak yerine elin gavurunun dediii seyleri ele alan insanlara ve bunlar boyle diye topluma yansıtan insanlara acıyorum sa..k elin gavurunundanmı nur cemaatinin ne olduuunu ögreneceksn ..... insanlar nereye gidiyo boyle ya kıyamet yakınlasıo iiice baksana ipini koparan it nur cemaatine, muslumanlıga havlıyo.....

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0

idinc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Nur cemaatinin yapılanmasını pek beğenmiyorum ama bir şey sormadan edemeyeceğim; Herkesin dilinde aynı şey; müslüman parayla içli dışlı olur mu?

Size ne arkadaşım? Laik bir ülke değil mi burası? Para müslüman ya da Hristiyan dinlemiyor. İnançlı bir kimsenin parasının olması neden size bu kadar dokunuyor?

Müslüman parayla içli dışlı olmazmış.. Ne sanıyorsunuz müslümanları, sürekli midesi çürük ağzı açlıktan kokan adamlar mı? Onlar da insan, bileğinin hakkıyla kazandıktan sonra ne kadar parası olduğundan kime ne? Müslümanlar paraya el süremez diye bir kanun yoksa ayet mi var?

Hatta ayette Allah yolunda harcayanların daha çok zenginleşeceği bile yazılıdır.

Arkadaş, müslümansanız müslüman gibi davranın, müslüman değilseniz de müslümanlık üstüne ahkam kesmeyin.

Saygılar.

Akıllı, mantıklı ve yerinde yapılmış aklı selim bir yorum:icon_:

Ağzına sağlık, aklına sağlık:)

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
masallah nur cemaatini yaptıkları ne kadar cok insann bitaraflarına batıyo tabi o da cok acıtıyo acıttııı için cıglıklarını böyle dile getiriyorlar yazık ya gercekten bu niyette olup sorup sorusturmak yerine elin gavurunun dediii seyleri ele alan insanlara ve bunlar boyle diye topluma yansıtan insanlara acıyorum sa..k elin gavurunundanmı nur cemaatinin ne olduuunu ögreneceksn ..... insanlar nereye gidiyo boyle ya kıyamet yakınlasıo iiice baksana ipini koparan it nur cemaatine, muslumanlıga havlıyo.....

bu yoruma Fethullah Gülen bile kızardı. Arkadaşlar değerlerinizi hele ki böyle bir değerinizi ( benim değil sizin değeriniz ) savunurken biraz daha temiz ağız kullanamaz mısınız ?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
annttiigs, doğru söylüyorsun arkadaşım haklısın ama kimi kimin silahıyla vuruyorsun? :) Bence normal karşılamalısın, zira her gün azarlanan, her gün bir şeyle etiketlenen, şuncu buncu diye dalga geçilen küfürler edilen insanlar bunlar. Bence bu açıdan baktığın zaman daha fazlasını söylemiyor olmaları bile ilginç.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
annttiigs, doğru söylüyorsun arkadaşım haklısın ama kimi kimin silahıyla vuruyorsun? :) Bence normal karşılamalısın, zira her gün azarlanan, her gün bir şeyle etiketlenen, şuncu buncu diye dalga geçilen küfürler edilen insanlar bunlar. Bence bu açıdan baktığın zaman daha fazlasını söylemiyor olmaları bile ilginç.

pisliği pislikle kapatacaksak benden günah gitti. daha da laf etmem. kendi görüşleriyle kavgalılar o zaman.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@anttiigs, siyaset yapma güzel kardeşim, samimi olalım biraz. Pisliği pislikle kapatmak diyorsan bunun adına, ben de "pişkinliğin böylesi" derim. Çünkü bu sözünle, onlara "pislik" atıldığını kabul etmiş oluyorsun. Buna rağmen "bana ne ben pislik atarım onlar bana atamaz" mantığı içindesin.

Wbmstr isimli arkadaşın tavrı tabi ki yanlış, ama onların ölçülerine göre yanlış. Yani senin gibi düşünen arkadaşlara göre yanlış olmamalı ki onlarca yıldır hep aynı tavrı takınıyorlar. Dolayısıyla adamlar sizin yaptığınız şeyi yapıyorsa sizin kendi ölçülerinize göre bunda bir mahsur yok.. O halde oyunun kurallarını hem ben çizeyim, hem de oyunu benim koyduğum kurala göre oynayanları da kendi kurallarıyla yargılayayım; yok böyle bir şey.

Ayrıca sen de onlarca yıl boyunca hakarete uğrarsan, ucube gibi gösterilirsen, düşmanca cephelerle karşılaşırsan, türlü yasağa maruz bırakılırsan, eminim sen de dilini tutamazsın. Hatta dilini tutmamaktan da öteye geçersin.

hasal111

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben Nur cemaatinin yapılanmasını pek beğenmiyorum ama bir şey sormadan edemeyeceğim; Herkesin dilinde aynı şey; müslüman parayla içli dışlı olur mu?

Size ne arkadaşım? Laik bir ülke değil mi burası? Para müslüman ya da Hristiyan dinlemiyor. İnançlı bir kimsenin parasının olması neden size bu kadar dokunuyor?

Müslüman parayla içli dışlı olmazmış.. Ne sanıyorsunuz müslümanları, sürekli midesi çürük ağzı açlıktan kokan adamlar mı? Onlar da insan, bileğinin hakkıyla kazandıktan sonra ne kadar parası olduğundan kime ne? Müslümanlar paraya el süremez diye bir kanun yoksa ayet mi var?

Hatta ayette Allah yolunda harcayanların daha çok zenginleşeceği bile yazılıdır.

Arkadaş, müslümansanız müslüman gibi davranın, müslüman değilseniz de müslümanlık üstüne ahkam kesmeyin.

Saygılar.

Müslüman gariban olacak diyenlere en büyük örnek dünyanın gelmiş geçmiş en büyük zengini Hz.Süleyman(a.s.) efendimizdir. Burada önemli olan paralı yani zengin olmak değil asıl olan KALBİNDE DÜNYA SEVGİSİ olmamasıdır. Yani Hz.Hatice ve Hz.Ebu Bekir Efendimiz gibi bütün malını din yoluna,İslam yoluna harcayabilme cesareti ve YİĞİTLİĞİ gösterebilmektir.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
@anttiigs, siyaset yapma güzel kardeşim, samimi olalım biraz. Pisliği pislikle kapatmak diyorsan bunun adına, ben de "pişkinliğin böylesi" derim. Çünkü bu sözünle, onlara "pislik" atıldığını kabul etmiş oluyorsun. Buna rağmen "bana ne ben pislik atarım onlar bana atamaz" mantığı içindesin.

Wbmstr isimli arkadaşın tavrı tabi ki yanlış, ama onların ölçülerine göre yanlış. Yani senin gibi düşünen arkadaşlara göre yanlış olmamalı ki onlarca yıldır hep aynı tavrı takınıyorlar. Dolayısıyla adamlar sizin yaptığınız şeyi yapıyorsa sizin kendi ölçülerinize göre bunda bir mahsur yok.. O halde oyunun kurallarını hem ben çizeyim, hem de oyunu benim koyduğum kurala göre oynayanları da kendi kurallarıyla yargılayayım; yok böyle bir şey.

Ayrıca sen de onlarca yıl boyunca hakarete uğrarsan, ucube gibi gösterilirsen, düşmanca cephelerle karşılaşırsan, türlü yasağa maruz bırakılırsan, eminim sen de dilini tutamazsın. Hatta dilini tutmamaktan da öteye geçersin.
,

yazdığımdan hiç bir şey anlamamışsın. Ben bu adamları sevmem burası tamam. ama kötüledğim şeylerde f.g böyle f.g şöyle şeklinde basit şeyler deildir. gördüğüm şeylerdir. Ayrıca bilmem nerelere batan gibi cümleleri de bilincim yerinde olduğu sürece yazmamaya çalışırım. Bana küfür ettiler ben de edicem derseniz dediğim gibi beni bağlamaz. Her koyun kendi bacağından asılacak ne de olsa. Anlayacağın ortada siyaset falan yok. Sen var etmedikçe, olmayan cümleden.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bana küfür ettiler ben de edicem derseniz

Bunu senden alıntıladım, sana vereceğim cevabı da senden alıntılıyorum:
Sen var etmedikçe, olmayan cümleden

Abicim, söylesene bana, nerede "küfür ettilerse ben de ederim" mantığını savundum ben? Diyorum ki, insan psikolojisidir, yılların getirmiş olduğu eziklik karşısında sadece dilini tutamasa iyi. Yani hakarete karşı hakaretle karşılık vermek hoş bir şey değil, ama sen bunu bahane ederek onların yıllardır çalınan haklarını hasır altı etmeye kalkışıyorsun.

ieee

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vatan millet sevgisi lafla olmuyor oturduğunuz yerden vatanseverlik yapmayı bırakın gidin dünyanın her yerine dağılın, ailenizden uzak 3. sınıf dünya ülkelerinde bu ülkenin bayrağını dalgalandırın, oradaki insanlara Türkçeyi öğretin ondan sonra bizde düşünelim bu insanlar ne yapıyor diye yoksa boş sözlere karnımız tok

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Noktalama işaretleri nedeni ile karışmış orası. Siyaset olmayan cümleden siyaseti var etmedikçe demey çalıştım. Prd.:(
Neyse konuya gelirsem. Ben sana olanı söyleyeyim mi; Her grubun içinde çevre menfaat için olanlar vardır. O dilini falan tutamayanların çoğu da bunlar olur genelde. Fikirini savunamadığında gardını farklı alır. neyse her yorumuma ekliyorum. bananeyse işte. adamı düzelticem diye bir yığın laf lakırdı edemem. kendisi görsün hatasını. Ben bir kere yazdım. Benden çıktı.

zegan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kendilerini hiç sevmememe rağmen bi şekilde içlerinde bulundum.
Kendimi hep onları inceliyorum diye avutuyordum.
Yurtta kaldığım zaman Eyüp Camii ne sabah namazına gitmiştik.
Belletmenleri vardır, bilen bilir, caminin önündeki meşhur çınar ağacını göstererek, "bakın bu ağaç yaşlı, bi zaman sonra kuruycak ama alltan yeşil fidanları çıkıyor, işte bu ağaç Osmanlı, alttaki yeşil fidanlarda sizlersiniz"
Bu cümleden amaçları, yapmak istedikleri belli oluyor. Ama gözü kapalı şekilde, üstten, ne yapmak istediklerini bilmeyen kişiler, dine hizmet ediyorlar, yurtdışında ne güzel okullar açıyorlar türklüğü yayıyorlar diyerek, savunabiliyorlar.
Bu ülkeyi niye hep birileri bi tarafa çekmeye çalışıyor.
Rahat bırakın bizi.
Biz CUMHURİYET imizle mutluyuz.

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kendilerini hiç sevmememe rağmen bi şekilde içlerinde bulundum.
Kendimi hep onları inceliyorum diye avutuyordum.
Yurtta kaldığım zaman Eyüp Camii ne sabah namazına gitmiştik.
Belletmenleri vardır, bilen bilir, caminin önündeki meşhur çınar ağacını göstererek, "bakın bu ağaç yaşlı, bi zaman sonra kuruycak ama alltan yeşil fidanları çıkıyor, işte bu ağaç Osmanlı, alttaki yeşil fidanlarda sizlersiniz"
Bu cümleden amaçları, yapmak istedikleri belli oluyor. Ama gözü kapalı şekilde, üstten, ne yapmak istediklerini bilmeyen kişiler, dine hizmet ediyorlar, yurtdışında ne güzel okullar açıyorlar türklüğü yayıyorlar diyerek, savunabiliyorlar.
Bu ülkeyi niye hep birileri bi tarafa çekmeye çalışıyor.
Rahat bırakın bizi.
Biz CUMHURİYET imizle mutluyuz.

Adamlar yeniden Dünyada söz sahibi olacaz diyolar cumhuriyeti yıkacaz mı diyorlar. merak etme sen o cemaatin has üyeleri senden benden çok ülkesini devletini cumhuriyetini seviyordur. Sevmeseler marşımızı,bayramızı 7 kıtada yüzlerce devlette dalgalandırıp söylemezlerdi

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Zegan tebrikler kardeş ,Çok güzel niyet okuyuculuğu yapıyorsun. Adamın ne demek istediğini anlıyamıyacak kadar gözün kapalı ne yazık ki. Oradaki kişi size ağacı örnek verirken ideolojik amaçlar yerine Ecdamızın Güzel ahlakından bahsetmiş, ancak sen bunu Cumhuriyeti kaldırılalım diye anlamışsın gerçekten kabileyet işi bu. Ya da Sen Osmanlı Ecdadından olmadığından dolayı algılayamamışsın olayı bu da ayrı bir mevzu.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
yani anlamadığım onca zaman inceledim dedin ve bu lafla tamam amaçlarını anladım dedin tebrik ederim. öncelikle bundan o sonucu çıkartacak şekilde düşünüyorsan bunu çoktan düşünmeliydin. yani sana uygun malzeme çokça çıkardı daha öncedende.

daha sonrada verilecek cevabı tahmin ettiğinden olsa gerek "Ama gözü kapalı şekilde, üstten, ne yapmak istediklerini bilmeyen kişiler, dine hizmet ediyorlar, yurtdışında ne güzel okullar açıyorlar türklüğü yayıyorlar diyerek, savunabiliyorlar." demişsin. peki yalan mıdır bu?

Cumhuriyet'i yıkacaklar falandı filandı bunları geçelim lütfen. 4 yılımda en çok ilgilendikleri öğrencilerden biriydim. ama defalarca dedim diyorum böyle birşey yok. hatta ve hatta Cumhuriyet'ten yanalar net bir şekilde söyleyebilirim.
ufak bir hatırlatma: cemaati çoğu konuda eksik ve hatalı bulan biriyim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...