Notebook Ram tavsiyesi?

Bu konuyu okuyanlar

Held

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar herkese,

su an notebookumda 2x512mb ram bulunmakta. yeni ram almayi dusunuyorum,

-sorum $u eger 2x1gb ram almak yerine 1 adet 2gb ram monte edersem normal calisir mi?
-hatta diger bos kalan yere de 512mb ramlardan birini koyabilirmiyim? yani 2gb+512mb karsilikli dogru calisma ihtimali nedir?
tesekkürler...:helpsmilie:

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
tabiki çalışır ama senin notebook nereye kadar destekliyor önemli olan o...
Hani bazı notebooklar 2gb a kadar destek verirken bazıları 4gb kadar destek veriyor...
ikinci bir husus alacağın ve mevcut olan ramlerin hızı...
bir birleriyle irtibatlı çalışacakları için eğer birinin hızı düşükse yüksek hız kapasitesine sahip ram de düşük olana ayak uydurur tam verim alınmaz...

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Ben de Asus notebookumda 2*512 olan ramimi 512 + 1Gb olarak değiştiridim epey bir süre önce sorunsuz çalışlacaktır dikkat etmen gereken tek husus ramlarin saat hızları olacaktır. Notebooklarda bu çok önemli bir ayrıntı ikisinin de aynı saat hızına sahip olması gerekiyor farklı saat hızları bilgisayarda kilitlenmelere ve tutarsız çalışamalara sebep oluyor. Yakın bir zamanda yeni bir notebook almazsam ben de bütün bir 2Gb almayı düşünüyorum. Ayrıca 32bit bir sistemle 4GB ram kullanabilirsin sorun olmaz notebooklarda belirtilen 2Gb gibi sınırlar güncellemelerle aşılıyor.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ram alırken kullanıcı klavuz'unda yazan modül'e dikkat et. Genelde Modül isimleri "PC2700" tarzı birşey oluyor, burdaki rakam notebook'tan notebook'a değişir.

Held

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
modul ismini arastirdim, pek birsey cikmadi. sanrim 1 adet 2gb almak isimi görecektir.

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Arkadaşın modül diye bahsettiği şey saat hızlarının çarpımından elde edilen bir değer. Saat hızlarından başka arayacağın bir özellik yok. Haa bir de bazı notebooklar ddr ram de kullanıyor. Sen makinanda sodimm mi yoksa ddr mı var onu da bir araştır.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşın modül diye bahsettiği şey saat hızlarının çarpımından elde edilen bir değer. Saat hızlarından başka arayacağın bir özellik yok. Haa bir de bazı notebooklar ddr ram de kullanıyor. Sen makinanda sodimm mi yoksa ddr mı var onu da bir araştır.

Modül Uygunluğu hepsini kapsıyor, yani Sodim ve ya ddr mı sorusunun cevabıda o. Mesela ben benim notebook'a alırken, Pc2700 modül standarta sahip kingston marka 1 gb ram aldım. Şuan sorunsuz ve tam randımanlı çalışıyor.

Yani arkadaş ram markası seçerken diyelim OCZ yada Kingston arsında kaldı, Modül burda arkadaşa hangi marka alırsa alsın uygun ram almasına yardımcı olacaktır. Modüller Standartı belirliyor ;)

Kullanım klavuzun da hafıza kısmına veya ram kısmına bak, yani teknik özellikleri olan sayfaları incele, PC2000 veya PC4200 tarzı birşey ile karşılaşırsın ;)

Düzenleme2;

Pardon arkadaşım, senin Bilgisayarın modeli FS 515 B imiş,

Senin sayfan bu;

http://support.vaio.sony.com.tr/tutorials/memory/memory.asp?site=voe_tr_TR_cons&c=0&s=VGN-FS&m=2285

;)

faramir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben de Asus notebookumda 2*512 olan ramimi 512 + 1Gb olarak değiştiridim epey bir süre önce sorunsuz çalışlacaktır dikkat etmen gereken tek husus ramlarin saat hızları olacaktır. Notebooklarda bu çok önemli bir ayrıntı ikisinin de aynı saat hızına sahip olması gerekiyor farklı saat hızları bilgisayarda kilitlenmelere ve tutarsız çalışamalara sebep oluyor. Yakın bir zamanda yeni bir notebook almazsam ben de bütün bir 2Gb almayı düşünüyorum. Ayrıca 32bit bir sistemle 4GB ram kullanabilirsin sorun olmaz notebooklarda belirtilen 2Gb gibi sınırlar güncellemelerle aşılıyor.

Yanıldığın bir nokta var arkadaşım. 32 bit işletim sistemleri laptop'larda 3 gb'a kadar ram desteği vermektedirler. 4 gb ram kullanmak istiyorsan 64 bit'lik işletim sistemine terfi etmelisin.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Yanıldığın bir nokta var arkadaşım. 32 bit işletim sistemleri laptop'larda 3 gb'a kadar ram desteği vermektedirler. 4 gb ram kullanmak istiyorsan 64 bit'lik işletim sistemine terfi etmelisin.

arkadaşım asıl sen yanılıyosun çünkü 32bit sistemde bi ayar ile 4gb ram destegi yapılabiliryor yani 64bit sistemi gibi kulllnabiliyosun ;)

14samet

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Slm arkadaşlar.Burada bir konu açılmışken ben bir daha açmayayım dedim.Benim laptopun ne kadar RAM desteklediğini öğrenmek istiyorum.Anakart Kimliği <DMI>.Anakart Adı Clevo M550SE/M660SE.Şu anda 512 MB RAM var.Yeni RAM alırken üstüne mi ekleyeyim yoksa değiştireyim mi?Bu konularda biraz eksiğim var.Size danışmayı uygun gördüm.

Son mesajlar