notebook aşırı ısınma

Bu konuyu okuyanlar

Mostevil42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhabalar site sakinleri intel core i5 2430m cpu nvidia geforce gt520m ekran kartı ve 4 gb ram'a sahip bir notebook'um var son 4 aydır cs go dahil oyunlarda beklenilenden çok fazla performans alan bir notebook'tu. Fakat bilgisayarıma format attım sonrasında ağ driveri olmayan çöp bir iso dosyasıyla karşı karşıya kaldığımı farkettim kurulumu tamamladım mobil yardımıyla driverları hallettim. Ve ertesi sabah 82 dereceye gelmiş yanmak istiyoruuumm! Diye bağıran bir laptopla karşı karşıya kaldım iki defa kapanınca tek aklıma gelen termal macunu bittiği için bir sorun olmuş olabileceğiydi. Bilgisayarcıya götürdüm termal macununu değiştirdiler.Eve gelip oyunu açtığım da yine aynı durumdan muzdarip olduğumun farkına vardım. Forumlarda okuduğum kadarıyla içini açıp fanın yuvasına oturup oturmadığını öğrenmek için kasayı açtım gerekli işlemleri yaptım kontrollerimi tamamladım fakat elimde termal macun olmadığı için daha ilerisine gidemedim malum pazar olduğu için bilgisayarcı yarın getirmemi söyledi. Fakat merak ettiğim sorular şunlar 1. herhangi bir ekstra müdahale yapılabilir mi? 2. Ömrü tükenmiş olması sebebiyle mi bu durumda? 3. 83 derecede kapanıyor oluşu sadece ısıyla mı ilgilidir. elektrik kesintisi, şasi yapması ihtimaller arasında yer alır mı? Dipnot: bilgisayarımın stabil olarak çalıştığını tahmin ediyorum start 40 tarayıcıda gezerken 50 55 film izlerken 70 e varıyor ama oyuna girmeye tekrar cesaret edemedim. Lütfen yardım edin elimden gelebilecek; teamspeak, skype ya da info hakkında verilen tüm komutları uygulayabilirim.

meustun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Abi Fazla Bilmem Ama Güzel Bir Soğutucu Alırsan Yardımcı Olabilir Sana Bende de Aynısı Biraz Daha Kullandım Rahatsız Etmeye Başladı Soğutucu Aldım 73-75 Derecelerden Baya İniş Oldu Fakat O Bilgisayar Bitmiş de Olabilir.

Mostevil42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi Fazla Bilmem Ama Güzel Bir Soğutucu Alırsan Yardımcı Olabilir Sana Bende de Aynısı Biraz Daha Kullandım Rahatsız Etmeye Başladı Soğutucu Aldım 73-75 Derecelerden Baya İniş Oldu Fakat O Bilgisayar Bitmiş de Olabilir.
herhangi bir kasma,takılma,yavaşlama yani performansında herhangi bir değişiklik yok tek sorun ısınması güzel yorumun için teşekkür ederim deneyeceğim.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Temiz ve düzgün bir şekilde tekrar format atıp temel driverları yüklemeyi deneye bilir misin ?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
80 dereceye sıcak diyorsan sıcak değil notebooklar 100~90 derece arasına kadar sıkıntısız çalışır fazla gelirse kapanır...

Mostevil42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temiz ve düzgün bir şekilde tekrar format atıp temel driverları yüklemeyi deneye bilir misin ?
üzgünüm konu işleyişi yavaş olduğu için forumu takip etmeyi bırakmıştım. Dediğinizi deniyeceğim sağolun.

---- Mesajlar birleştirildi ----

80 dereceye sıcak diyorsan sıcak değil notebooklar 100~90 derece arasına kadar sıkıntısız çalışır fazla gelirse kapanır...
işte sorun bu 83 dereceye geldiğinde tam nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum ama sanki fan durup durup çalışır gibi bir ses çıkarıyor ama kesinlikle durduğuna ya da fanla ilgili birşey olmadığına eminim sonrasında bilgisayar kapanıyor. eğer ki biostan bu değerlerin değişikliğini yaparsam bütünüyle laptoptan olmak istemiyorum

Son düzenleme:

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
fanı kontrol et o durursa sistem kapanır... soket gevşekse filan kontrol etmeyi unutma... fanı dikiş maninası yağı ( ince yağ Singer marka ) varsa onunla yağla fan miline 2~3 damla...

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
BIOS Update'lerini kontrol eder misin, antistabil çalısan fanlarda alternatif çözüm yolu olarak deneyebileceğin bişey cihazının kronik sorunlarını araştırdın mı ?

Mostevil42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tüm herkesten minnettarım önerileriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim sorunum çözüldü. Bu problemle karşı karşıya kalan arkadaşlar pil/güç seçenekleri/diğer güç seçenekleri/dengeliyi işaretleyip/plan ayarlarını değiştir/gelişmiş güç ayarlarını değiştir/işlemci güç yönetimi/en yüksek işlemci durumunu: oynadığınız oyunun ya da kullandığınız programın bilgisayarınıza zorlayışına göre değiştirebilirsiniz. Ben ilk denemem de %75 e alıp ufak takılmalar ile ihtiyacım olan performansı aldım. İyi forumlar...

Son mesajlar