Norton'da Güvenlik Açığı

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Symantec, 2 ürününü etkileyen önemli bir açığı kapattı. Açık sayesinde kullanıcının bilgisayarında uzak bir bilgisayardan kod çalıştırmak mümkün oluyordu.

Güvenlik firması Symantec'in Norton Personal Firewall 2004 ve Norton Internet Security 2004 yazılımlarını kullananlar, açıktan etkileniyor. Symantec, problemi orta derecede tehlikeli olarak görse de diğer bir güvenlik şirketi Secunia, tehlikeyi yüksek dereceli olarak raporladı. Güvenlik açığı, ISAlertDataCOM ActiveX kontrolündeki bir hatadan kaynaklanıyor.

Ne yapmak gerekiyor?
Eğer siz de bahsedilen yazılımları kullananlardansanız Norton'ın LiveUpdate adlı otomatik güncelleme servisiyle yamayı yüklemenizi öneriyoruz.

Bilgi için: Symantec
Yazar: Saner Apaydın

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
-Ne yapmak gerekiyor?
-Norton'un "n"sini duyduğumuz anda kaçmak gerekiyor ;D

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Bir zamanlar Norton kullanıyordum ama artık tercih ve tavsiye etmiyorum 8)

speedfreak

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Nortonda güvenlik açığı olsa ne fark eder. Norton zaten bilgisayara bi yarar sağlamıyo. Aksine nortan bilgisayara zararlı 8)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Acaba neden herkes böyle düşünüyor merak ediyorum? Karşı çıktığımdan değil sakın yanlış anlamayın. Haklı olunan taraflar da var ama nedense Norton'un böyle kötü bir imajı var Türkiye'de.

Ama doğrular da var; mesela en çok satan antivirüs yazılımı nedir?

Norton :-[

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ciddi misin ??? ???
Bence norton kendi antivirüsünü geliştirmek yerine yalan istatistikler yaymaya para harcıyor :p

Bilgisayarı aldığımda hediye(!) olarak gelmişti.Tabi o zaman hiçbir şey bilmiyorum bilgisayara dair.Oh dedim bedava AV de var ama acısı fena çıktı.Arkadaşlardan aldığım CD'lerde 3-4 tane virüs bulmuştu :eek: sonra internet bağlattım 1 tane bile virüs bulamadı şey pardon virüsün girmesine izin vermedi :p Bana internet bağlatınca virüslerle çok uğraşacaksın diyorlardı ama virüs yüzü görmedim hiç.Meğer norton virüs girmeden, zile basmadan önce camdan bakıp kapıyı açıyormuş.Ban de zil mil duymayınca herşey güllük gülistanlık sanıyordum >:(Bilgisayar yavaşlamaya, nortonun ücretsiz kullanım süresi de bitme noktasına gelince değiştireyim şunu dedim.Bitdefender yükledim.10'dan fazla virüs buldu.7'sini sildi, 2'sini(bulaştığı onlarca dosyayı) ben sildim.Kalan 1 tanesi silinmiyor ve günden güne çoğalıyordu.Virüssüz sistem dosyası kalmadı nerdeyse.Ben de bari deepfreeze yükleyeyim de daha da artmasın dedim.Aceleyle yanlış bir versiyonunu kurmuşum, programı devre dışı bırakmak mümkün olmadı ve format :(
Ayrıca bazı programlarımı da kafasına göre engelliyordu >:(

Not:Rakip AV firmalarının adamı değilim ::)

snra

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Norton 2000-2006 arasını deneyip bıkanlar 2007'yi de bi denesinler, hâlâ eksikleri var ama bence iyi yolda ilerliyor.

Son mesajlar