Nokia'dan geleceğin telefonu "Morph"

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Nokia Araştırma Merkezi (NRC) ve Cambridge Üniversitesi, New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'nde(MoMA), ortaklaşa çalışmaları olan "Morph" konseptini 24 Şubat-12 Mayıs arasında sergiliyor. Telefonun sahip olacağı üstün özellikler ise kısaca şöyle:

* Cihaz gerilebiliyor, bükülebiliyor ve aynı zamanda transparan bir maddeye sahip.
* Nanograss teknolojisi sayesinde güneş enerjisi ile kendini şarj edebiliyor. Aynı zamanda yeni teknolojiyle birlikte bataryaların enerji depolama kapasiteleri de artarken boyutları da küçülüyor.
* Bileklik olarak kola takılabildiği gibi katlanarak kullanılabiliyor.
* Kendi kendini temizleyen ve koruyan bir maddeden yapılmış.
* Üzerindeki sensörler sayesinde çevre hakkında daha fazla bilgi edinilebiliyor. (Bir elmayı yemeden önce yıkamamız gerekir mi? Hava ne kadar kirli?)
Nanoteknoloji sayesinde siz bu cihazı istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz. İsterseniz bir bileklik, isterseniz küçük ve şık bir telefon, isterseniz de büyük ve video izlemenize yarayan bir multimedya cihaz…

Her ne kadar bilim kurgu filminden bir sahne gibi gelse de bu teknoloji çok da uzak değil. Bu alet gelecek 10 yılda her evde buna benzer cihazları görmeye başlayacağımızın sinyallerini veriyor. Tabii bu teknolojinin son kullanıcıya sunulabilmesi için fiyatının da iyi ayarlanması gerekiyor.

04_morph_wrist_mode_lowres.jpg

03_morph_phone_mode_lowres.jpg

01_morph_open_mode_lowres.jpg

Kaynak

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu nebiçim telefon yahu öle telefon demeye şahit lazım :D

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Telefonun baya bir ötesinde :D

cabbarcan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
bundan 6-7 sene önce lise yıllarımda CHIP dergisinde okumuştum bu teknolojiyi... hep ne zaman çıkacak diye bekliyordum...

Blue.Silk

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
sevmem böle seleri :*

kullanıslı olanlardan yanayım :*

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
Tamam neyse konuyu dagıtma bakalım o_O :D :D

Blue.Silk

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
yok ya yok vide o yuda izledin ama begenmedim :S

telefon dedigin ele gelir olcek :*

-BeSTe-

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Bence çok süper bir telefon ama harbiden havalı tam benlik :p aşkım isterim senden bunu :p

PAylaşım için teşekkürler Nmss'cim

abidos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nmss dedi ki:
Nokia Araştırma Merkezi (NRC) ve Cambridge Üniversitesi, New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'nde(MoMA), ortaklaşa çalışmaları olan "Morph" konseptini 24 Şubat-12 Mayıs arasında sergiliyor. Telefonun sahip olacağı üstün özellikler ise kısaca şöyle:

* Cihaz gerilebiliyor, bükülebiliyor ve aynı zamanda transparan bir maddeye sahip.
* Nanograss teknolojisi sayesinde güneş enerjisi ile kendini şarj edebiliyor. Aynı zamanda yeni teknolojiyle birlikte bataryaların enerji depolama kapasiteleri de artarken boyutları da küçülüyor.
* Bileklik olarak kola takılabildiği gibi katlanarak kullanılabiliyor.
* Kendi kendini temizleyen ve koruyan bir maddeden yapılmış.
* Üzerindeki sensörler sayesinde çevre hakkında daha fazla bilgi edinilebiliyor. (Bir elmayı yemeden önce yıkamamız gerekir mi? Hava ne kadar kirli?)
Nanoteknoloji sayesinde siz bu cihazı istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz. İsterseniz bir bileklik, isterseniz küçük ve şık bir telefon, isterseniz de büyük ve video izlemenize yarayan bir multimedya cihaz…

Her ne kadar bilim kurgu filminden bir sahne gibi gelse de bu teknoloji çok da uzak değil. Bu alet gelecek 10 yılda her evde buna benzer cihazları görmeye başlayacağımızın sinyallerini veriyor. Tabii bu teknolojinin son kullanıcıya sunulabilmesi için fiyatının da iyi ayarlanması gerekiyor.

04_morph_wrist_mode_lowres.jpg

03_morph_phone_mode_lowres.jpg

01_morph_open_mode_lowres.jpg

Kaynak

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
bunlar sadece çizimden ibaret. hayal ürünü tabiiki. nokia böyle telefon çıkarana kadar ooohooo.......

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
ben bunların çoktan varolduğunu ama piyasanın ve teknolojinin birden bire piyasaya sunulup şirketlerin gelirlerini azaltmamak istemesinden dolayı geç çıkarıldığına inanıyorum şimdiden adamlar neler yapmıştırda çıkarmıyorlar yani

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
souris46 dedi ki:
ben bunların çoktan varolduğunu ama piyasanın ve teknolojinin birden bire piyasaya sunulup şirketlerin gelirlerini azaltmamak istemesinden dolayı geç çıkarıldığına inanıyorum şimdiden adamlar neler yapmıştırda çıkarmıyorlar yani

bence çok fazla hayal kuruyorsun.

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
cgrszone dedi ki:
souris46 dedi ki:

bence çok fazla hayal kuruyorsun.

ingilterede dişe yerleştirilen cep telefonu şeklinde iletişim aracını söyleyeyim gerisini sen düşün "ama doğru biz türküz teknolojiyi 15 yıl geriden izlediğimiz için bazılarımızın diyyim yanlış anlaşılma olmasın "

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
olmuş olsa bile bu gibi bir telefonun maliyetini ve satış rakamını düşün bi de istersen...

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
souris46 dedi ki:
ben bunların çoktan varolduğunu ama piyasanın ve teknolojinin birden bire piyasaya sunulup şirketlerin gelirlerini azaltmamak istememesinden dolayı geç çıkarıldığına inanıyorum
:* :*

Son mesajlar