Nokia Eve Hükmedecek

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Berkin Bozdoğan

Profesör
Katılım
18 May 2005
Mesajlar
4,930
Puanları
0
Finlandiyalı iletişim devi Nokia,sunduğu yeni açık platformla, evdeki her şeye telefonla kumanda edilmesini sağlayacak. Peki Nokia bunu nasıl yapacak?

Nokia, bugün yaptığı bir açıklamayla, yeni bir teknoloji konusunda yaptığı girişimi duyurdu. Nokia Home Control Center, yani Türkçehaliyle Nokia Ev Denetim Merkezi, kullanıcıların cep telefonlarıyla evlerindeki güvenlik, ısıtma, elektrik ve benzeri işlevleri yerine getiren aygıtlara cep telefonlarıyla hükmedebiliyorlar. Tamamen açık bir yapı planlayan Nokia, üreticilerin kendi ürünlerini bu sisteme dahil etmelerini mümkün kılacak. Bu şekilde, kullanıcıların evdeki uyumlu aygıtları kontrol edebilmeleri için özel bir yatırım yapmaları veya Nokia'dan ek bir kontrolcü satın almaları gibi bir durum söz konusu olmayacak. Sadece bir istasyon ve cep telefonu evdeki akıllı eşyaları denetlemeye yetecek.

Nokia Evde Ne Yapacak?

Nokia'nın yeni sistemiyle birlikte, evinizde bulunan uyumlu aygıtları açıp kapatabilir, uyumlu bir iklimlendirme veya ısıtma sisteminiz varsa evinizdeki durumu görerek ortam sıcaklığını ayarlayabilir, ışıkları açıp kapayabilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı aslında ev eşyası üreticilerinin Nokia'nın sunduğu bu sistemi ne kadar kullanmak isteyip istemediklerine bağlı desek yalan olmaz. Akıllı ev algısının gittikçe geliştiği zamanımızda özellikle lüks konutlarda oluşturulmaya çalışılan sistemlerin bu tür bir iletişim altyapısı üzerine konumlandırıldığını görmek çok da uzak bir gerçeklik değil. Maksat eve uzaktayken de ulaşmaksa, Nokia cep telefonunuzdan evdeki güvenlik kamerasını izleyeceğiniz günlerin yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgi için: Nokia
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 

GurenGursel

Profesör
Katılım
15 Kas 2007
Mesajlar
1,165
Puanları
0
Nokia bir yere hükmedemez :) iPhone çıktığından beri Nokia satışları da baya azalmıştır. Adam gibi telefon yapıp çıkarsınlar. Symbian'la da uğraşmasınlar artık...
 

spider81

Üyecik
Katılım
11 Mar 2008
Mesajlar
4
Puanları
0
valla onu bunu bılmem benım bıtırme projemı calmıslar dava acıcam :) ben ve bır arkadasım nokıanın bu projesını onceden bıtırme projesı olarak yapmıstık ... Kac para tazmınat alırım acaba :p
 

cihanser

Asistan
Katılım
14 Haz 2008
Mesajlar
286
Puanları
0
Yapılabilir.Ama Türkiyeye kaç yıl sonra gelir bilinmez.
 
Üst
stat counter