Nikon S2600 Çekim Teknikleri Hakkında Destek İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

e|2hNx

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar bugün almış olduğum Nikon S2600 giriş seviyesi fotoğraf makinem ile ilgili sizlere birkaç sorum olucak ;

1.İSO ayarı nedir bu cihazda bu iso ayarı nasıl olmalı en net çekimler için ?

2.Bazen fotoğraflar buğulu şekilde çıkıyor bunun sebebi nedir ?

3.En iyi şekilde çekim ( en azından bu cihazdaki en iyi çekim için ) ayarları nasıl olmalı ?

4.Flaş hangi durumlarda açık olmalı ?

arkadaşlar sorularım bunlardan ibaret fotoğraf makinesi konusunda biraz acem
iyim kurcalıyorum ama en performanslı nasıl çekilir hala çözemedim sizlerden destek bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim .

tyrael533

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İSO kısaca loş ortamlarda net ve canlı fotoğraf almanı sağlar gece kararmak üzere veya ışığın az olduğu mekanlarda kullanabilirsin.iso 400 s2600 da en az.gündüzleri en an fazla 400 de kullanırsın.ışığın az olduğu yerlerde artırarak denersin.

Fotoğrafın buğulu çıkmasının sebebi sensörün, kısaca makinenin kalitesinden kaynaklanıyor gündüz iyi foto alırsın ama ışığın az olduğu yerlerde zor.

makineyi otomatik modunda kullanırsın en iyi modu otomatiktir.

flaşı iç mekanlarda, hava kapalıyken ve gece kullanırsın.

bu arada cihazı kullandım onun için yazdım inşallah yardımcı olmuşumdur.

e|2hNx

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İSO kısaca loş ortamlarda net ve canlı fotoğraf almanı sağlar gece kararmak üzere veya ışığın az olduğu mekanlarda kullanabilirsin.iso 400 s2600 da en az.gündüzleri en an fazla 400 de kullanırsın.ışığın az olduğu yerlerde artırarak denersin.

Fotoğrafın buğulu çıkmasının sebebi sensörün, kısaca makinenin kalitesinden kaynaklanıyor gündüz iyi foto alırsın ama ışığın az olduğu yerlerde zor.

makineyi otomatik modunda kullanırsın en iyi modu otomatiktir.

flaşı iç mekanlarda, hava kapalıyken ve gece kullanırsın.

bu arada cihazı kullandım onun için yazdım inşallah yardımcı olmuşumdur.

Hocam öncelikle yardımınız için teşekkür ederim ;

isoyu 80 100 200 400 de 1 er foto çekerek denedim en iyi sonuçu iso 100'de aldım , zaten cihazdan çok çok fazla birşey beklemiyorum şuanda beklentilerimi karşılıyor aslında ama ufak ayarları özellikle bu isoyu çözememiştim , gündüzleri isoyu düşürmek gece çekimlerde artırmak en mantıklısı olucaktır , ama 400 den yukarı çıkamam heralde çünkü kalite çok kötü oluyor

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
ISO mercekten CMOS sensöre girecek ışık miktarıdır. Eğer iso yükselirse fotoğrafta noise denen gürültü oluşur. O yüzden olabildiğince düşük ISO ile çekim yapmak her zaman daha net görüntü verir. Tabi bunun için ortamın ışına göre ayar yapmak en mantıklısı.

Fotoğrafların buğulu çıkması makineyi titretmenizden kaynaklanıyordur. Hele ki uzun enstantene süresi ile çekim yapılmışsa en küçük oynama bile fotoğrafın buğulu çıkmasına sebep olur. Bu yüzden uzun enstanteneli çekimlerde tripod kullanmak en mantıklısı olur.

En iyi şekilde çekim için o anki ortam şartlarına göre ayar yapılmalıdır. O yüzden hangi ayarın fotoğraf üzerinde ne gibi etkisi var hepsini öğrenmelisiniz.

Flash, ışığın yetersiz olduğu ortamlarda açılmalı. Fakat yapılacak çekimde flash ışığının bir yüzeyden yansıma şansı varsa engellenmeli. Ya da harici flash kullanıp direkt çekim yaptığınız noktaya değil alternatif noktalara flashı yönlendirip dolaylı bir ışık sağlayabilirsiniz.

e|2hNx

Asistan
Reaksiyon puanı
0
100'de daha iyi sonuçlar veriyor fakat flaş kapalı halde olunca isterse ışıklı ortam olsun çok net çıkarmıyor buğulu çıkartıyor , ayrıca flaşı otomatik yapmak sanırım en mantılısı olucaktır .