Nikola Tesla : Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Ufuk

majestic casual
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
8,990
Puanları
113
Konum
Türkiye
68525

Tesla’nın alternatif akımı bulmasıyla, bilimde yeni bir devri başlattığı su götürmez bir gerçektir. Efsanevi Sırp bilimci, annesi Duka Tesla’ya birçok mektup yazmıştır ve son mektuplarında ABD’de hissettiği hüzünlerini, pişmanlıklarını ve hayal kırıklarını anlatmıştır. Türkiye’ye gelmemesi de bu pişmanlıklardan birisidir.

Yaptığı onca bilimsel gelişmeye rağmen elinde kalanların “aşağılanma ve hakaret” olduğunu belirten Tesla, en yakınındaki Lionel’in Edison’un yanına gitmesiyle kimseye güvenemediğini de yazmıştır.

"İnsanlığa hizmet ettiğim bu yıllar bana yalnızca aşağılanma duygusu ve hakaret getirdi. Son günlerde geceleri dışarıdan gelen dua eden sesler duyuyorum, ancak kapıyı açtığımda hiç kimseyi göremiyorum. Senin nasıl olduğunu bile bilmiyorum, ama iyi olmadığını biliyorum. Keşke yanımda olabilseydin.. Aklıma yine sen geliyorsun anne, sürekli aynı hüzün ve keder içindeyim. Artık iyi olmadığında eminim çünkü yine aynı ağıtları duyuyorum, uyanıkken bile duyuyorum.

Bilim dünyası için birçok çalışma yaptım ve hak ettikleri değeri vermek için Avrupa’ya dönmeye karar verdim. Buradaki hükümet, bizim ülkemizle aynı. Anladım ki insanlık sadece hükümetlerin elinde, tek kişi dünyayı kendi başına maalesef değiştiremiyor. Bu mektubun asla eline geçmeyeceğini biliyorum ama neden yazdığımı ben bile bilmiyorum. Senden uzağa giden yolları seçtiğim için beni affet. Öldüğünün haberini aldım ama cenazene bile gelemeyeceğim. Artık kendimi bile tanıyamıyorum. Birisinin “benim” icatlarımı kontrol altında tuttuğundan eminim, keşiflerim “bana” ait değil gibi. Birisi her şeyi denetliyor ve kendine ait bir planı var.

Türklerden uzak durduğum için üzgünüm, duyduğum sesler de bunu söylüyor. Şu an anlıyorum ki tüm bu şeyler hakkında çok daha fazla şey biliyorlar. Bilimde o kadar yılımı boşuna geçirmişim. Yapabilirsen orada benim kayıp ruhum için dua et anne.."
 

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
5,283
Puanları
113
Tamam, orada da adamın önünü kesmişler ama burada olsaydı adı bile duyulmazdı.
 

root61

Profesör
Katılım
22 Şub 2016
Mesajlar
1,159
Puanları
83
Konum
Türkiye
Türkler dediği Osmanlı, gerçi toprağı bol olsun JönTürkler de kıymet bilmedi.
 

Görkem Say

Адидже
Yönetici
Super Moderator
Katılım
22 Nis 2017
Mesajlar
14,004
Puanları
113
Konum
Laurelindórinan
Yükseliş dönemindeki bilime ve ilime önem veren padişahlar ile karşılaşmış olsa (Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim gibi) tamam derdim de Tesla'nın denk geldiği dönemdeki Osmanlı'da din adamları, uzay gözlem evinde cinlerle vs. iletişim kurulduğunu iddia edip kapattırmışlardı. Olabilecek en optimum şart Atatürk zamanında Türkiye'ye gelmesiydi. O zaman hem Türkiye hemde Tesla için çok başka şeyler olabilirdi.
 
Üst
stat counter