Neuralink Maymunlu Deneylere başlandı

Bu konuyu okuyanlar

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,117
Neuralink 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan bir şirkettir. Bu şirketin amacı Neuralink adında bir cihaz yapmaktır bu cihaz insan beynini beyin-bilgisayar
indir (5).jpg

arayüzleri geliştirmeyi Amaçlar Elon musk maymunlu deneylere başladı ilk başta maymuna kontrolcü ile 2D oyunlar oynattılar sonra kontrolcüyü kesip tekrar maymuna kontrolcüyü verdiler (çalışmıyor kontrolcü) ve maymun bu sefer neuralink sayesinde oyunları oynmaya başladı kontrolcüden oynadığını sanarak. Elon Musk bu yıl sonunda insanlı deneylere başlanabileceği yönünde. Felçili insanların hayatlarını kolaylaştırmak Bazı nörolojik hastalıkları iyileştirmek ve körlüğe çare bulmak gibi Musk yakın zamanda konuşmaya bile gerek olmayacağını söylüyor yani yarı insan yarı bilgisayar gibi olabiliriz.

indir (4).jpg

Sizin bu konu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir
Kaynak:Milliyet

Son düzenleyen moderatör:

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,117
Aga maymuna değil bana taksınlar noolur
Elon Musk'ı etiketleyinde görsün (!)
Bunun tehlikeleri arasında beyine zarar gelme olsalığı hacklenmek gibi şeyler var ancak görmeyen ve felçli insanlar için büyük bir adım muskın asıl amacını bilemeyiz insanları iyileştirmek mi yoksa insan gelişmini kat ve kat arttırmak mı ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Zaten her şey süslü ve güzel gösterilir ama iş işten geçince insan ne yediğine kendisi bile inanamıyor çünkü şok yaşıyor :D

Ayrıca insan beyni şuan bile heklenebiliniyor, bilenler az da olsa bilir :p

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,406
Bunun tehlikeleri arasında beyine zarar gelme olsalığı hacklenmek gibi şeyler var ancak görmeyen ve felçli insanlar için büyük bir adım muskın asıl amacını bilemeyiz insanları iyileştirmek mi yoksa insan gelişmini kat ve kat arttırmak mı ?
Valla benim beynimi hacker hacklese uğraştığına üzülür.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,406
Sıkıntı sende, beyninde değil... Kendini aşağılık kompleksine sokma, küçük görme, yetersiz bulma... İnsan yaratılmışların en üstünüdür.
Kendimi küçük görmüyorum ki

Son düzenleyen moderatör:

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,522
İyi bir proje gibi gözüküyor fakat benim esas merak ettiğim bunun sınırları neler ? Mesela bilinç altına inip bu aygıt ile bir şeyleri değiştirirler mi? Veya düşünceleri elektronik olarak okuyup kendi çıkarlarına ters kişilere fazla voltaj yükleyip yakarlar mı? Eski savaşlar topla tüfekle yapılırmış şimdiki teknoloji ile yapılıyor. Bu aygıt bir savaş aletine dönüşür mü? Komplo teorisi gibi konuştum fakat başta her şey tatlı gösteriliyor ki tepki çekmesin olayın iç yüzü sonradan ortaya çıkıyor...

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,117
İyi bir proje gibi gözüküyor fakat benim esas merak ettiğim bunun sınırları neler ? Mesela bilinç altına inip bu aygıt ile bir şeyleri değiştirirler mi? Veya düşünceleri elektronik olarak okuyup kendi çıkarlarına ters kişilere fazla voltaj yükleyip yakarlar mı? Eski savaşlar topla tüfekle yapılırmış şimdiki teknoloji ile yapılıyor. Bu aygıt bir savaş aletine dönüşür mü? Komplo teorisi gibi konuştum fakat başta her şey tatlı gösteriliyor ki tepki çekmesin olayın iç yüzü sonradan ortaya çıkıyor...
Bunlar olabilir sebebi hacker lar

The Fisher

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Ne kadar mantıklı şirket adı "Nearulink" ve yapılacak iş'te Nearulink umarım Nearulink S Plus gibi şeyler olmaz.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Proje olarak güzel her ne kadar sıkıntıları olsada düşünün gözleri görmeyen şahsın bir kamera vasıtası ile gördüğünü veya eksik uvzu olan bir insanın robotik kolları bu şekilde kontrol ettiğini ve yaşamını sağlıklı bir insan gibi idame ettiğini.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Proje olarak güzel her ne kadar sıkıntıları olsada düşünün gözleri görmeyen şahsın bir kamera vasıtası ile gördüğünü veya eksik uvzu olan bir insanın robotik kolları bu şekilde kontrol ettiğini ve yaşamını sağlıklı bir insan gibi idame ettiğini.
Güzel abicim o bahsettiğin "gözleri görmeyen şahıs" genelde ya terörist ya da ırkçı bir faşist cani oluyor... Hiç iyi insanlar için, yardım için, iyilik için teknoloji geliştirildiğini ben göremedim. Olsa olsa milyarderlere ve aşırı uzun yaşamak isteyen krallara hizmet ederler, teknolojileri ancak onlara yarar.

Hergün corona aşısı diye reklam yapanlar için soruyorum iş ciddiye binince hangi ülke fakir ve ihtiyaç sahibi ülkelere aşılarını paylaşmış, Türkiye bile parasıyla alamıyor, sıraya giriyor, düşünün artık yüzyıllardır sömürdükleri Afrika fakirlerini. :(

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kötü niyetli kullanılacak diye hiçbir iyilik yapmayalım oturalım. İlk vahiy nedir desem "Oku" yu bilmeyen çıkmaz. Okuyup bilgilensek de bu yapaılan icatları yabancılar yerine biz yapıp iyilik için kullansak? Olmaz dimi illa hep geriden gelip yapılanada bir kulp bahane bulacağız sebeb adamlar kötü, kaka ee bu yani

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben yabancı düşmanı ya da teknoloji düşmanı değilim ama ırkçı, terör besleyici, sömürgeci ve işgalci devletlerin şirin çocuklarına da her daim şüphe ve ibretle bakan birisi olmayı yeğlerim.

Oku emri ile birlikte Kuran'da işte bu konulara özellikle dikkat çekilir ki, zaten okumakla iş bitmiyor yani bilgi ve fikir ile sadece adam da olunmuyor ama ilim için aynı zamanda salih amel de gerekli. Yani "oku"mak mesele değil, Allah için okumak ve ilim sahibi olmak gerekiyor. Teknoloji bir silahtır aynı bilgi gibi, ibret alalım diyorum, tarihe bakmamız yeterli. Yoksa ben teknolojiyi geliştireni alkışlamayı da biliyorum, kıskanan (haset eden) değil ama ibret alan, övünç duyan aynı zamanda gıpta eden bir kişi olmak isterim.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
İşte bende diyorumki neden her yabancı teknolojiye ee tu kaka demek yerine biz yapmıyoruz ? sebeb ?okumuyoruz bahanermiz çok. İlim irfan sahibi olmak içinde okumak gerekli adamlar ilim sahibi olmuş tamam irfan sahibi değiller ama bu ilimle kök söktürüyor lar bizde her yeni çıkananı kötüleyerek zaten geride kalmışlığımızı daha da geriye çekmeye çabalıyoruz.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Aslında ben zombi salgını bekliyordum sanırım maymunlar ele geçirir dünyayı.Her neyse maymunlarla savaşmak zombilerden daha kolay gibi.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İşte bende diyorumki neden her yabancı teknolojiye ee tu kaka demek yerine biz yapmıyoruz ? sebeb ?okumuyoruz bahanermiz çok. İlim irfan sahibi olmak içinde okumak gerekli adamlar ilim sahibi olmuş tamam irfan sahibi değiller ama bu ilimle kök söktürüyor lar bizde her yeni çıkananı kötüleyerek zaten geride kalmışlığımızı daha da geriye çekmeye çabalıyoruz.
Abi ben ilimi değil bilimi değil, onu çalan, onu zararına kullanan insanoğluna nefret kusuyorum. İlim sadece Allah için kullanılan yararlı ve geliştirilen bilgi, beceri ve tecrübeler birikimidir yani içinde kötülük barındırmaz, barındırılamaz ama bilim öyle değildir, bilim içinde kötülükle de gelişimi sürdürülebilen bir daldır, olgudur. İlimin çoğu kesindir ama bilimin çoğu değildir.

Yunus Emre ne güzel demiş:
İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır..!

Çoğu fikrine katılıyorum ama ben ilmi ve teknolojiyi değil, ihtirası ve şeytanlığı nefretle karşılıyorum. Keşke dediğin gibi bu güzel teknolojileri biz geliştirsek de muhtaçlara, fakirlere şifa ve çare olsak ama bu tekrar diyorum Yunus EMRE gibi adam olmadıktan sonra :

Eşeğe altın semer vursalar, eşek yine eşektir atasözü aklıma geliyor. :)

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Deseler rüyada GTA 5 oynayacaksınız dünyanın 40% kısımı bu şeyi taktırmak için kayıt olur.

Ben Haydee oynamak için taktırırım. Geta beşle uğraşmam ?

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,051
Gayet güzel bir uygulamaya benziyor. İşitme engelli olanların mikrofon aracılıyığla duyması. Bu hayatta bunun kadar güzel bir şey yoktur. Konuşma engelli olanların da hoparlör yoluyla konuşabilmesi. İnsanlara da taksınlar bu cihazı. ??

Son mesajlar