Netbook (Mini Notebook)

Bu konuyu okuyanlar

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Mini Notebook almak istiyorum. Kriterlerim;

• 1250 YTL'yi geçmesin,
  • Abartı bir makina olmasın,
  • İnternette sıkıntı çıkarmasın (Messenger, Browser vs.) ,
  • CD yazabileyim,
  • Fotoğraflarımı, müziklerimi taşınabilir cihazlarıma aktarabileyim,
  • Şarj 1,5 - 2 saat götürsün.
Tavsiyelerinizi bekliyorum. Berkin Bozdoğan, bir göz atarsan sevinirim ;)

caglaraa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam...

Öncelikle şunu söylemek isterim ki SDN'ye uzun zamandır üyüeyim; fakat bu, yazdığım ender mesajlardan.. Şanslısınız yani ;)

Şaka bi yana... Netbook deyince insanın aklına böyle beceriksiz, yeteneği az olan bilgisayar benzeri bir ürün geliyo.. Aynı şeyi ben de hissetmiştim çünkü..

Birkaç ay önce Vatan Bilgisayar'dan Asus EeePC 1000H (Windows Xp Home) satın aldım. Sanırım 5 taksitle 950 YTL tutmuştu... Sana söyleyeceğim KESİNLİKLE BU MAKİNEYİ ALMALISIN. Bildiğim kadarıyla bu makineyle aynı özellikte birçok marka var, ancak pili 6 hücreli olan sadece bu... (araştırmalarıma göre). Ve iyi ki almışım diyorum. Normal bir laptop'tan hiçbir farkı yok. Sadece ekranı biraz küçük, grafik kartı çok hızlı değil (yine de hızlı) ve netbook olmasından dolayı CD/DVD-ROM mevcut değil...

Ama çok istersen 99 YTL'ye Philips harici DVD-RW alabilirsin. Belki daha ucuza da vardır. Ben Teknosa'dan aldım bir tane mesela...

Son bir hamle ile genel özelliklerini belirteyim (ASUS EeePC 1000H için):
- 10" ekran
- 6 hücreli batarya (5-6 saat gidiyor, bizzat denedim)
- 1024x600 ekran çözünürlüğü,
- 160 GB harddisk
- 1GB RAM
- İnternet sayfalarında ekranın küçük olması herhangi bir problem yaratmıyor
- X, Y, Z programlarını rahatlıkla kullanabilirsin dememe gerek yok, çünkü normal bir laptoptan farkı yok. Donanımın desteklediği herşeyi çalıştırır.
- 3 adet USB portu mevcut. İstediğin aygıtı tak...
- Bluetooth mevcut
- Wireless var ve sorunsuz çalışıyor

Aklıma gelenler bu kadar... Daha fazla detay istersen, yardımcı olmaya çalışırım...

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Çok teşekkür ederim arkadaşım.
ROM olmaması, Disk Jockey olarak yanımda taşımak istediğim için benim için bir eksik.
Kart Okuyucusu varmı?

caglaraa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet. üzerinde SD kart okuyucu mevcut. Ancak başka kartları destekliyor mu bilmiyorum açıkçası....

Bu arada... Netbook alacaksan CD/DVD-ROM olayını unutacaksın. En azından şimdilik. Çünkü aletler normal bir laptopun en az yarısı kadar. Dolayısıyla ROM takacak bi yer yok :D

Ama paraya kıyarım diyorsan HP, Sony gibi markaların netbook boyutlarında normal notebookları var.. ama çok pahalılar...

Bence ROMU dert etme, NEC marka slim DVD_romlar mevcut. çok küçük boyutlular. fiyatı da 100-130 arasında sanırım

maydanoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bimeks.com.tr sitesinde 12" acer yada woon marka dizüstüler çok uygun fiyat ve taksitlerle.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Netbook yerine 12" yada 11" Normal notebook alman daha avantajlı, hele ki Cd-Rom istiyorsan bu notebookları düşünmelisin. 1250 YTL'yi geçmesin istiyorsun, bu kadar para netbook'a verilmez.

Verilen MSI linkini inceledim, bu fiyata, bu boyutta ve bu işlemcide çok iyi bence. MSI diye ön yargı ile bakmayın. sonuçta içinde ki teknolojiyi ayrı ayrı firmalar üretiyor.

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Özel rica geldi, ben de yorumlarımı bildireyim. :)

12 inçlik dizüstü daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Çünkü netbook açık ara kırpılmış ve optik sürücüsüz bir ürün. Bu açıdan size istediğinizi veremeyebilir.

MSI'ın XX200 modelleri çok başarılı, ilk çıktığından beri hem Intel hemde AMD işlemcililerini kullanan arkadaşlarım var. Bunun yanında farklı markalara yönelmeniz de mümkün elbette, küçük ve taşınabilir notebook'lar netbook'lardan çok daha iyi olacaktır.

Güzel günler dilerim.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Teşekkürler Berkin Patron :)
Kriterleri belirttim. O kriterlerde en uygun, sorunsuz bir cihaz istiyorum.
MSI konusunda sanırım biraz önyargılı yaklaşmışım. Sony LG vs. çok güzel 12" ürünleri mevcut fakat fazla duygusal. O yüzden biraz ekonomik bir ürün istiyorum. Çok fazla bir performansa ihtiyacım yok, büyük bir problem çıkarmasın yeterli.

MSI iyi midir yani?

dervis

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Son mesajlar