Nedir bu Monitörlerdeki MS?

Bu konuyu okuyanlar

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
MS'nin açılımı milisaniye'dir ve Türkçe karşılığı kısaca "Tepki süresi"dir.

MS değerleri yüksek ise;

Ghost[ing] sorunuyla karşılaşırız.
Bir zamanlar telefonlarda karşılaşılan Ghost Screen dediğimiz sorunla bi nevi aynıdır.
MS değerleri yüksek ise resimde gördüğünüz gibi monitörümüze gelen görüntü çevresinde veya geçtiği yerlerde izler bırakacaktır.

standard.jpg

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Bence ms değeri olarak 4ms'ye kadar ms değeri ideal.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bence ms değeri olarak 4ms'ye kadar ms değeri ideal.
Aslına bakarsan profesyonel oyuncuların tamamı 1ms 144hz monitör kullanıyor.
1ms monitör kullanmadıysan 5ms lik monitörde pek bir fark göremiyosun yalnız hz değerleri de ön planda.
Fakat 1ms'den 5ms'ye geçiş yapıldığı sırada arasında çok büyük farklar olduğunu söyleyen kitleler mevcut.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Bence ne kadar fark olabilir.Ben neredeyse oyun oynamıyorum.Ama kullanacak kişi profesyonel oyuncu ise mantıklı olabilir.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
İki monitörü de test ettim (1ms-5ms) aralarında hiç bir fark görmedim.Tabi ki profesyonel oyuncuların e-spor oyunlarında ihtiyacı olabiliyor fakat ben herhangi bir fark görmedim.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
İki monitörü de test ettim (1ms-5ms) aralarında hiç bir fark görmedim.Tabi ki profesyonel oyuncuların e-spor oyunlarında ihtiyacı olabiliyor fakat ben herhangi bir fark görmedim.
1ms gibi monitörleri profesyonel fps oyuncuları için mantıklı olur diye düşünüyorum.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Oyun için eğer bütçe var ise mutlaka 3ms tercih edilmeli
Ben 5ms kullanıyorum. 1ms olan bir monitör test ettim aşık oldum. Yalnızca MS değerine değil Hz değerine ve ekran çözünürlüğüne de dikkat edilmeli. Panel in İPS olması da efsane bir şey.