Neden XFCE benim favori masaüstü ortamım haline geldi ve neden herkese öneriyorum

Bu konuyu okuyanlar

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
modernlik yönünden kde daha mantıklı ama şu da var benim laptop celeron işlemci olunca mecburen xfce

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
modernlik yönünden kde
KDE görünüş olarak oldukça modern. Ben bu ayarı bulamadım bir türlü:
Ekran Görüntüsü 2018-01-19 00-31-39.png

Böyle bir ayar bana oldukça lazım. Mesela videoların ne ile açılacağını seçmem lazım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
modernlik yönünden kde daha mantıklı ama şu da var benim laptop celeron işlemci olunca mecburen xfce
İ5 4590 :) Bakma ekran görüntülerine şık durulor diye GNOME atıyorum. Zamanımın coğu i3 ve xfce’de geçiyor :) Belki bir gün tamamen i3’e geçebilirim.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
KDE görünüş olarak oldukça modern. Ben bu ayarı bulamadım bir türlü:
Ekli dosyayı görüntüle 33126
Böyle bir ayar bana oldukça lazım. Mesela videoların ne ile açılacağını seçmem lazım.
sağ tık da farklı bir uygulama ile aç seçeneği olması lazım

---- Mesajlar birleştirildi ----

İ5 4590 :) Bakma ekran görüntülerine şık durulor diye GNOME atıyorum. Zamanımın coğu i3 ve xfce’de geçiyor :) Belki bir gün tamamen i3’e geçebilirim.
i3 ü dün manjaro da denedim çok farklı bir masaüstü ama kullanmasını bilirsem zevkli olacak gibi geliyo bana

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
i3 ü dün manjaro da denedim çok farklı bir masaüstü ama kullanmasını bilirsem zevkli olacak gibi geliyo bana
i3'ün en sevdiğim yanı ekranda hiç ziyan olan alan yok. Bütün alanı kullanıyorsun. Alan kaplayan pencere kenarlıkları yok. Tamamen çalışma alanı. Oldukça da esnek, hızlı ve kişiselleştirilebilir bir masaüstü :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
i3'ün en sevdiğim yanı ekranda hiç ziyan olan alan yok. Bütün alanı kullanıyorsun. Alan kaplayan pencere kenarlıkları yok. Tamamen çalışma alanı. Oldukça da esnek, hızlı ve kişiselleştirilebilir bir masaüstü :)
aynen kurdum ama kaldırırken uğraştım biraz ama kullanması zevkli olcak

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kaldırması şöyle zor, normalde bir pacman -Rsn yazmak işi bitirir GNOME'da, KDE'de, XFCE'de ama i3'de misal arkaplan için nitrogen kullanıyorsun, panel için lemonade yada dmenu yerine rofi gibi çok fazla yazılım, kişiselleştirme var. Renk paletleri ve terminal olarak farklı bir şeyler isteyebilirsin. i3 panelinde applet kesinlikle isteyeceksin, başta network ve ses ayarları için. Yani kısaca i3 config dosyalarını biraz kurcalayacan :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
aynen de şu an kaldırdım şimdilik xfce yetiyo aklımızı çelip i3 masaüstünü öğretirsen iyi olur

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
5- İşinize odaklanmanızda sorun çıkarmıyor
Masaüstünde dikkat dağıtıcı animasyonlar yok. Gereksiz hiçbir şey yok. Oldukça hızlı. Hata raporu yok. Çökme yok. Kısaca sistem hakkında düşünmek yerine işinize odaklanabilirsiniz.
Xfce daha çok, hızı ve performansı göz önünde bulunduranların ve aynı zamanda minimalist sade düzen anlayışına yatkın kişilerin kullandığı bir masaüstü ortamı kanımca. Bende o saydıklarımdan biriyim... bu yüzden Xfce ile devam. :)

XFCE tarifini güzel yapmışsınız :)

https://xfce.org/ dedi ki:
Xfce Masaüstü Ortamı
Xfce UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamıdır. Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu olurken, sistem kaynaklarının düşük ve hızlı olmasını hedeflemektedir.