Neden Ubuntu ve türevlerini kullanmamalısınız

Bu konuyu okuyanlar

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Ya ben Linux Mint yüklemeye çalıştım olmadı fakat Ubuntu diye görünüyor sürekli.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Bu baya sade bir KDE :) Sürücülerde sıkıntı yaşadın mı hiç ?
Sadelikten kastınız nedir anlamadım widgetlar aktif ve sadece ihtiyacım olanları kullanıyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım Kernel'i zaten kendim derleyip kullanıyorum. Anlayacğınız biraz daha paranoyaklaşırsam 300 MB ın altına da indirebilirim sanırım RAM kullanımını :).

Bu arada sistemde kurulum esnasında aktif gelen servislere de dokunmadım bak iyi ki aklıma geldi, uğraşacak birşey daha çıktı.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ya ben Linux Mint yüklemeye çalıştım olmadı fakat Ubuntu diye görünüyor sürekli.
Üstadım Minti Usbye yazdırıp öyle kullanın Persistent yaparsanız ( Linux Live USB Creator ) kullandığınız sistemi sürekli cebinizde taşımış olursunuz.
Mint hakkında size bir diğer tavsiyem de doğrudan kurulumu başlatmayın. Live olarak çalıştırıp içindeki kurulum programı ile kurulumu gerçekleştirin ne kadar kolay ve rahat olduğunu görünce şaşıracaksınız emin olun.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Ben daha linux'ta çok yeniyim. Windows denen lanet işletim sisteminden kurtuldum. Gerçekten hayat varmış Linux'ta. Sürücü derdi, antivirüs derdi yok. Sadece Windows'tan oyun konusunda geride kalıyor. Bunun temel sebebi de kullanıcı sayısı çok fazla Windows'un. Piyasanın %90'ına hakim şu anda. Doğal olarak oyun firmaları para kazanacak ve oyunlarını Windows'a çıkarıyorlar :) Oyun haricinde ki dezavantaj denemez bence Linux kesinlikle daha güzel. Herşeyin ücretsiz olması ayrı bir güzellik tabi.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bugüne kadar Ubuntu, Linux Mint, Elementary OS, Pisi Linux, Manjaro gibi birçok Linux dağıtımını kullandım. Bence bazıları görsellik anlamında çok güzeldi. Örneğin Manjaro Xfce, Zorin OS ve Elementary OS gibi. Ama nedense benim en çok sevdiğim Linux dağıtımı Linux Mint'tir. Linux Mint bence hem hızlı, hem sade (göze batan görsellik yok anlamında), hem RAM belleği az kullanan(özellikle de Linux Mint Mate ve Linux Mint Xfce'de) açılması fazla sürmeyen, benim işime yarayan USB biçimlendirici ve USB yazdırıcı gibi araçların Linux Mint ile beraber yüklü olarak gelmesi sebebiyle benim favori yani en sevdiğim Linux dağıtımıdır. Geçenlerde Zorin OS yüklemiştim ama ne olduysa ilk başlarda Zorin Apperance ile görünümü değiştirebilmeme rağmen sonradan Zorin Apperance ile görünüşü değiştiremedim. Belki de güncellemelerden sonra olmuştur. Ama sonra benim en çok sevdiğim Linux dağıtımı olan Linux Mint'in Xfce masaüstü ortamını kullanan sürümünü yükledim ve çok memnunum. :)
Sürücü derdi, antivirüs derdi yok.
Aynen öyle. Yazıcımı kullanabilmem için Windows'ta yazıcımın sürücülerini yani driverlarını yüklemem gerekiyor fakat Linux'ta hiç bir driver yüklemeden sadece yazıcı kablosunu laptobuma takarak yazıcımı kullanabiliyorum. Ve bu da gerçekten işleri kolaylaştırıcı ve insanı memnun eden şeylerden birisi bence. :)
Sürücü derdi, antivirüs derdi yok.
Aynen öyle. Yazıcımı kullanabilmem için Windows'ta yazıcımın sürücülerini yani driverlarını yüklemem gerekiyor fakat Linux'ta hiç bir driver yüklemeden sadece yazıcı kablosunu laptobuma takar
Daha az kaynak kullanan modern bir masaüstü yöneticisi var mı bildiğiniz :)?
Mate var. Ama bence en güzel Mate masaüstü ortamını kullanan Linux dağıtımı Linux Mint'tir başka varsa da ben bilmiyorum :). Ya da Xfce var. Boşta yaklaşık 300-400MB Ram kullanıyor.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Linux Mint çok güzel gerçekten fakat benim kullanmayışımın sebebi Mintin GNOME arayüzlü olan versiyonu yok sadece XFCE,MATE,KDE ve Cinnamon var. Debian denedim ama çok sorun yaşadım mesela Klavyede İ harfi basmıyordu, Nvidia Proprietary Driver harici grafik kartı sürücüsü yükleyince çöküyor falan. Ubuntuda allahtan GNOME var şu an kullanıyorum 16.10 mükemmel sıkıntısız çalışıyor :) Mart ayında 17.04 sürümüde gelecekmiş.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Klavyede İ harfi basmıyordu,
Kurulum esnasında klavye ayarlarını seçerken death keys gibi olan seçeneği ya da Türkçe ise ölü tuşlar olan seçeneği seçerseniz bu sorun ile bence karşılaşmazsınız. Ben de kurulum yaparken son zamanlarda böyle yapıyorum.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Mate var. Ama bence en güzel Mate masaüstü ortamını kullanan Linux dağıtımı Linux Mint'tir başka varsa da ben bilmiyorum :). Ya da Xfce var. Boşta yaklaşık 300-400MB Ram kullanıyor.

Bugune kadar hepsini kullandım ve KDE gerçekten ayrı bir dünya benim için. XFCE zaten klasik basit bir masaüstü yöneticisi, Mate de çok farklı sayılmaz.
KDE deki widgetlar hiçbirince yok çoğunda kullanıcılar bu eksikliği conky ile kapatmaya çalışıyor ancak conky de masaüstüne entegre değil ufak tefek problemler görürsünüz ve bu sizi sürekli rahatsız eder.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bugune kadar hepsini kullandım ve KDE gerçekten ayrı bir dünya benim için. XFCE zaten klasik basit bir masaüstü yöneticisi, Mate de çok farklı sayılmaz.
KDE deki widgetlar hiçbirince yok çoğunda kullanıcılar bu eksikliği conky ile kapatmaya çalışıyor ancak conky de masaüstüne entegre değil ufak tefek problemler görürsünüz ve bu sizi sürekli rahatsız eder.
Linux Mint Xfce'de masaüstünü nasıl özelleştirebilirim? Conky'i Linux Mint Xfce'de de kullanabilir miyim?

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Linux Mint Xfce'de masaüstünü nasıl özelleştirebilirim? Conky'i Linux Mint Xfce'de de kullanabilir miyim?
Tabii ki kullanabilirsiniz repolardan cony ve conky-manager ı ve conky temalarını kurun ve conky-manager ile istediğiniz temayı seçip çalıştırın.
Şuan Mint kurulu değil o nedenle Ekran görüntüsü atamıyorum

XFCE ile uğraşmadım hiç o nedenle özelleştirilebiliyor mu ondan da emin değilim:). Duvar kağıdı tema falan değişir ama fazlasını bilmem.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tabii ki kullanabilirsiniz repolardan cony ve conky-manager ı ve conky temalarını kurun ve conky-manager ile istediğiniz temayı seçip çalıştırın.
Şuan Mint kurulu değil o nedenle Ekran görüntüsü atamıyorum

XFCE ile uğraşmadım hiç o nedenle özelleştirilebiliyor mu ondan da emin değilim:). Duvar kağıdı tema falan değişir ama fazlasını bilmem.
Uçbirimde sudo apt-get install conky yazarak yükleyebilir miyim?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam, Cinnamon'u denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Biraz kurcalayın, sizi şaşırtabilir :)
cinnamon customization - Google'da Ara

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint'in deposunda Minecraft var hatta yükledim, deneme süreliydi. Acaba Ubuntu'nun deposunda da Minecraft var mıdır?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Bu aralar yine bu şekilde düşünüyorsunuz sanırım. :) Yani konu başlığındaki gibi. :)

Reaksiyon puanı
16,118
Linux Mint deposunda varsa ubuntu da da olur...

Reaksiyon puanı
16,118
Hayır, Mint'in depo'ları Ubuntu'dan daha geniştir. Yazılım merkezi Ubuntu'dan farklıdır.
the grudge diyordu ubuntu ile aynı diye chrome'u ubuntu deb olarak indirip kuruluyor google earth mesela...
test.jpg

VGA compatible controller: Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller (rev 02) için kalın kaçıyor galiba...