Neden oyun oynamak için dual boot yapmamalıyız ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu zamana kadar oyun için ben de dual boot yapardım. Birini yermek yada yaptığın yanlış demek için açmadım bu konuyu. Geçen gün izlediğim bir video bir şeyin farkına varmamı sağladı. Bu konu o tipik "Aahh... Sakın Windows kullanmayın, Microsoft çok kötü niyetli bir şirket, sizin üstünüzden para yapıyorlar, verilerinizi satıyorlar, eski sistem, hantal sistem, ölmekte olan sistem, bla bla..." muhabbeti yapmak için açılmış bir konu değil, bunu da belirteyim :)

Biraz satıcının perspektifinden bakalım ve satıcıyı anlamaya çalışalım. Misal Skyrim'in Linux'a çıkmasını isteyen bir ton Linux kullanıcısı var. Ama bu Linux kullanıcılarının %30'u zaten Skyrim'i Steam kütüphanelerinde bulunduruyorlar. Yani satın almışlar. Peki bu adamlardan kaçı bir daha Skyrim'i sırf Linux versiyonu çıktı diye satın alır ? Pek fazla değil sanki... Oyun şirketi önce kazancını düşünmek zorunda. Şu var ki, eğer bir oyunu oynuyorsanız, muhtemelen zaten onu satın alıyorsunuz. En azından oyun yapımcıları sadece satın alanları görebiliyor. İstatistikler de bu şekilde gösteriyor. Bu yüzden eğer oyunun kendi platformunuza çıkmasını istiyorsanız, oynamayın. Satın almayın. Wine üzerinde dahil çalıştırmayın.

Bugün Linux platformuna çıkarılmış yüzlerce oyun var. Şu an Steam indirimleri hala devam ediyor, bir dünya büyük yapım indirimde, %90 indirimde oyunlar var. 1 kasımda bitiyor. Bunların arasında da Linux desteği olan yaklaşık 80 küsür sayfa oyun vardı. Modları falan filtreleyince 80 küsür sayfa paso Linux oyunu görebiliyoruz.

Screenshot_2017-10-30_14-23-51.png

Screenshot_2017-10-30_14-24-46.png

Daha rahat oyun oynayabilmek için Dual Boot yapıyoruz, Wine kullanıyoruz, ama aslında bu yaptıklarımız bizi sadece bu yöntemlere hapsediyor. Eğer bir gün o favori oyununuzu Linux platformunda görmek istiyorsanız, Linux desteklemeyen o oyunu satın almayın.

Eğer benim aşırı tepki verdiğimi düşünüyorsanız lütfen çekinmeden bunu yorumlarda belirtin. Kendi düşüncelerinizi de yazmaktan çekinmeyin. İyi günler :)

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Ya hocam kim dinlerki, geçen gün arkadaşım spotifyın crackli apk versiyonunu bulmuş. Aylık 13 TL ödenen şeyide bu dünya insanları sabote etmeye çalışıyor. Düşünün adam o kadar çok zeki ki spotify'ın açığını bularak beş kuruş vermeden sonsuza kadar premiumlu kullanmanı sağlıyor. 13 Tl için düşünün! Bu adam spotifyın açığını tespit etmek yerine biraz kafayı kullansa spotify alternatifi yazar ama bu millet kolaya alışmış. Ayrıca şuan ki yılda dahil Nasıl crackli oyun indiririm telaşında olan çocuklar görüyorum. Ben asla wine kullanmıyorum. Steamda linuxa varsa satın alır oynarım yoksa oynamam bu kadar basit. Size katılıyorum :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Güzel nokta. En son deus ex 4ün de linuxa çıktığını görünce artık geliştiricilerin bu konu hakkında ağlaması gereksiz geldi.
--- Gönderi Güncellendi ---
Not: Ekran görüntülerinden anladığımız kadarıyla @eronis TEOG matematik çalışan bir orta okullu :p

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Not: Ekran görüntülerinden anladığımız kadarıyla @eronis TEOG matematik çalışan bir orta okullu :p
Yada DGS Matematik çalışan bir Adalet mezunu :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Güzel nokta. En son deus ex 4ün de linuxa çıktığını görünce artık geliştiricilerin bu konu hakkında ağlaması gereksiz geldi.
Outlast'in Linux portu var. Crypt of Necromancer'ın Linux portu var. SOMA, Amnesia, Penumbra serilerinin var. Bunların alayı bağımsız yada amatör stüdyo diye nitelendiriliyorlar ama koskoca Bedestha yada Ubisoft bunu yapamıyorsa, hele ki onların oyunları bu kadar düzgün çalışırken bugün bile Skyrim'de aynı bug'lar dönüyor, bunları çözmenin de tek yolu modlar ise, Bedestha da sanki bu modları kendi yapmış gibi yapımcısına sormadan, danışmadan bunu Special Edition'da bir mağaza içinde beleş bir şeyi para ile satmaya çalışıyorsa ben Profesyonel Stüdyo anlayışımıza tüküreyim :D