Neden kilitleniyor? Nasıl sorunun yerini anlaybilirim?

Bu konuyu okuyanlar

028erdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarım açınca 1.windows açılırken zorlanıyor eskiden 30 sn de açılırken şimdi dakikal sürüyor veya açılmıyor.
2. açıldığında ise birsüre sonra birkaç dosya açtığımda bilgisayarın önünde bir işlem yaparken yanıp sönen ışık devamlı yanıyor ve ekran dahil donuyor, hiçbir programı kapatamıyorum, görev yöneticisini dahi açamıyorum.
bilgisayarımın bileşenleri şöyle: casper nirvana
Q6600 intel işlemci
4GB 667 mHz RAM
1GB 256 bit zotac 9600 ekran kartı
500 ve 250 gb harddisk
intel g31 anakart

Sorularım problemin nerde olduğunu nasıl anlarım ne yapmalıyım? şimdiden teşekkurler.

hellbutcher000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
muhtemelen açılışta açılan programlardan kaynaklanıyor bilgisayarı bir program açılırken zorluyor. yani tam rahatlamak istiyosan format at yada system mecanic ile bak pcye system mecanic hızlandırmada yardımcı olacaktır sana.

028erdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba bu arızayı yaptıktan sonra bende programdan kaynaklandığını düşünerek. 2. harddiskime windows yeniden kurdum ve eski harddiskten bilgileri yenisine kopyalarken aynı şekilde gene dondu...

Ben sorunun harddisk ile ilgili olabileceğini düşünüyorum nasıl test edebilirim acaba... var mı bir yolu.

kocaer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bendede oluyodu yüzde yüz virüs var panda any yi yükle 2 gün içinde kendi haline gelcek eminim ppandayı yulet tüm hrdiski arat

gaydurugubbak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Harddiskini önce chkdsk etmeyi deneyebilirsin, daha sonra disk üreticisinin çeşitli yazılımları ile test edebilirsin.
Açılış ve kullanım hızlarını diskte oluşan bozuk kesimler yapabiliyor.

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
çok uzun zamandır format atmıyorsan yada çok fazla program yükleyen biriysen işletim sistemi aşırı şişmiş olabilir. donanımsal yollardan önce yazılımsal çözümleri denemelisin. öncelikle açılışta F8 tuşuna basılı tutarak güvenli modda çalıştır. daha sonra iyi bir anti virüs ve spyware programıyla tarat ve bulunan virüsleri sil. sonra ccleaner programını registry ve diğerbakımlar için öneririm.

daha sonra başlat-çalıştır-msconfig yazıp tamam de. açılan sistem yapılanırma yardımcı programında başlangıç sekmesine gel ve bildiğin bazı programların açılışta çalışmalarını engelle. mesela messenger. bilmediklerine dokunma yada http://www.processlibrary.com/directory/ adresten ne işe yaradıklarını, zararlı olup olmadıklarını bul.ama sakın windows'un kendi hizmetleri, driver ları yada antivirüs programını kaldırma . daha sonra tamam diyip bilgisayara reset at. msconfig de değişiklik yapınca ilk açılışta bir uyarı gelir. onu kapatabilirsin.

yani basite indirgersek, güvenli moddda aç, virüslere karşı tarat ve gereksiz programları program ekle silden kaldır, ccleaner ile tarat. mümkünse disk birleştirme de yap.. umarım hızlanır. yoksa donanımsal sorunlar kapında..

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aynı sorun bende de vardı format attım düzeldi.

028erdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana sanki donanımsal bir sorunmuş gibi geliyor nedeni bilgisayarıma yeniden windows u yüklediğimdede aynı arızayı verdi...
yinede soyledikleriniz eve gidince bir deniycem umarım sorum yazılımsaldır. antivirus olarak hem avg hemde avast kullanıyordum şimdiye kadar hiç sorunum olmamıştı.

Format atmak istemiyorum çünkü içnde birsürü gerekli dosyalarım var. sonradan onları geri getirmek zor olur

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
o zaman yedekle bilgileri ya da xp cd sini tak onarma yap.

028erdem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaş ben bilgisayarıma yeni hard disk aldım ve vistayı yeniden kurdum. arızam düzeldi ama hala problem donanıma mı yoksa yazılımıma mı bağlı anlamış değlim... nazar değmesin