Neden KDE Kullanıyorum?

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Öncelikle bu konu @eronis'in açtığı konu gibi bir tavsiye konusu değil, bir kıyaslama konusu değil sadece kendi fikirlerimi yansıtan bir konu. Burada "Abi KDE mi Xfce mi?" daha iyidir diye sormayın, tabii ki KDE daha iyidir. Bunu da bir üstlenme, bir büyüklenme olarak saymıyorum gerçekten de KDE daha iyidir. Ama biraz da şöyle düşünün, Xfce taş gibi sağlam sade bir araba ise KDE de elektronik cihazlarla donatılmış, güçlendirilmiş ve bardak soğutucusuna kadar düşünülmüş başka bir arabadır. Xfce'in hata yapma olasılığı KDE'ye göre daha azdır, zira size ne gerekiyorsa onu sunar. KDE kullanan bir adam ise hatalarına ve sorunlarına rağmen Xfce'e kolay kolay alışamaz. Bu yüzden "Hangisi daha iyidir?" demek, bu konu için geçersiz bir durum. Eğer sıklıkla Linux üzerinde oyun oynuyorum, masaüstünün yardımına ihtiyaç duymuyorum diyorsanız pekala Xfce kullanın. Ama KDE'nin pek çok özelliği Xfce'den üstündür. Mesela şu resme dikkatlice bakın:

Screenshot_20180206_141239.png

Burada şu var, içeriğinde "finix" kelimesi geçen iki belge (Bir diğeri vazgeçtiğim bir çeviri, bu foruma atmayı düşündüğüm) KDE'in başlat menüsüne "finix" yazdığım zaman kolaylıkla bulunabiliyor. Bu benim için gerçekten önemli, mesela bir tez hazırlıyorsunuz ve içeriğinde belli bir düşünürün adının geçtiği bir bölümü düzenleyeceksiniz. Ben genelde parça parça, pek çok belge üzerinde çalıştığım için kimi zaman böyle bir şeyi bulmak zor. Hele ki belge isimleri de "Bölüm 1", "Bölüm 2" gibi hiçbir anlam ifade etmeyen şeylerden oluşuyorsa KDE'nin bu özelliği burada hayat kurtarıyor. Gnome'da böyle bir özellik var mı hatırlamıyorum, Xfce'de olmayacağı çok belli zira felsefesi gereği böyle şeylere müsait değil. Dedim ya, tek işiniz internet ve oyun ikilisi ise KDE sizin için pek gereksiz.

Screenshot_20180206_142206.png

Dolphin'in bu özelliği beni pek çok kez gereksiz yere klasörün içerisinde terminal açmaktan kurtarmıştır mesela. Üstteki resimde acilen silinmesi gereken fakat normalde yetkimin yetmediği bir klasörü silerken görüyorsunuz. Ama ne yazık ki root yetkisi almayı unutmuşum. :) Dolphin'in mesela şöyle de bir özelliği var:
Screenshot_20180206_142452.png

Dolphin'in daha keşfedemediğim, muhtemelen ihtiyaç olmadığı için keşfetmemişim, özelliğini yanında bir de eklenti eklemenin bu denli kolay olması da Dolphin'in bir artısı olarak geçsin lütfen. Dikkatinizi çekerim, Nauitilus'a bir şey eklemek istediğiniz zaman bunu ekstra bir paket olarak kuruyorsunuz. Gerçi şimdi pek kolaylaşmıştır zira Gnome'a topyekün eklenti eklemek mümkün, ama dikkatinizi çekmek istediğim şey KDE'nin 2010'dan beri bu bayrağı elinde tutması. Bunun dışında mesela ki KDE'nin plasmoidlerinin conkylerden çok daha üstün olduğunu söylemem gerekir mi? Zira bu plasmoidler masaüstünün komple temasıyla bir uyum halinde, değil mi? Ben genelde masüastünde pek widget kullanma taraftarı değilim, ama bu widgetler pek şahane ve sorunsuz bir şekilde panellere eklenebiliyorlar.

Screenshot_20180206_143329.png

Bunun dışında şöyle bir nimeti de es geçmeyelim:

Screenshot_20180206_143631.png

Son olarak şunu da ekleyelim, KDE kullanırken bahsedildiği gibi korkunç çökmelerle uğraşmıyorum. Evet vardı ama artık karşılaşmıyorum. Bu kimi zaman dağıtımın KDE'ye gösterdiği önemden, kimi zaman da kullanmış olduğunuz sürüm ile ilgili bir konu. Her major güncelleme sonrası KDE afallar, zaten KDE'yi bilen bir insan koşa koşa major sürüm güncellemesini yapmaz. Ha, KDE de tamamen sorunsuz değildir. Rutin içerisinde çöktüğünü görmesem de, bazen bir duvar kağıdı değiştirirken hafiften bir adrenalin yaşıyorum tabii... Neyse, KDE'yi neden kullandığımı en azından biraz açıklamışımdır.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
KDE kullanan bir adam ise hatalarına ve sorunlarına rağmen Xfce'e kolay kolay alışamaz.
Xfce'nin tek hatası paneldeki Pulse Audio yöneticisinin temanın kalınyla aynı rengi çoğu tema ile almaması. Gerçi Adapta ile iyi.
Dikkatinizi çekerim, Nauitilus'a bir şey eklemek istediğiniz zaman bunu ekstra bir paket olarak kuruyorsunuz. Gerçi şimdi pek kolaylaşmıştır zira Gnome'a topyekün eklenti eklemek mümkün,
Uzun zaman biliyorsun ben de GNOME kullandım ama öyle bir şey ben de görmedim. Basitçe ben sağ tıklayıp terminalde aç diyorum. Gerçi Xfce'de varsayılan olarak var, bütün GNOME dağıtımlarında var Arch Linux dahil, ama Fedora GNOME'da nedense yok.
Son olarak şunu da ekleyelim, KDE kullanırken bahsedildiği gibi korkunç çökmelerle uğraşmıyorum. Evet vardı ama artık karşılaşmıyorum. Bu kimi zaman dağıtımın KDE'ye gösterdiği önemden, kimi zaman da kullanmış olduğunuz sürüm ile ilgili bir konu. Her major güncelleme sonrası KDE afallar, zaten KDE'yi bilen bir insan koşa koşa major sürüm güncellemesini yapmaz. Ha, KDE de tamamen sorunsuz değildir. Rutin içerisinde çöktüğünü görmesem de, bazen bir duvar kağıdı değiştirirken hafiften bir adrenalin yaşıyorum tabii... Neyse, KDE'yi neden kullandığımı en azından biraz açıklamışımdır.
İşte tam olarak o kararsızlık beni geriyor. Eğer KDE daha kararlı olsaydı en azından kullanılabilirdir. Bir süre GNOME denedim ama Netbook'umda çok yavaş kaldı. Bana daha hızlı bir şey lazım olduğu için Xfce'ye döndüm. Mate'yi de seçebilirdim ama benim gördüğüm kadarıyla o da yeterince kararlı değildi. GNOME geliştiricileri kararlılığı harbi ciddiye alıyorlar.

Geçen gün şöyle bir şey başıma geldi, yeğenimle ablam istanbuldan buraya geldiler. Çocuk niloyaya bayılıyor. Bilgisayarımda oturmaya ayrı bayılıyor :D Yani o masada oturacak, benim bastığım klavyeye basaca illa :D Evde 4 iPad, o kadar laptop var, ille de benim kucağımda izleyecek zıpır :p Neyse konumuza gelelim :D Bilgisayarı açıyorum. SDDM'de şifremi girdim ve masaüstü geldi ama sorun paneller yok. Paneller, KDE arayüzü, hiçbir şey yok. Sağ tık bile çalışmıyor. Ablam da çocuk ağlıyor bana bağırdı bu sefer, mecburen hızlıca GNOME yükleyip GDM'yi başlattım, yeniden başladı bilgisayar falan zaman kaybettik baya evde ortam gerildi çünkü çocuk üstünü giyinirken, yemek yerken ya pepe ya da niloya'yı izleyecek :D Yani öyle başımı yaktı KDE. Sadece 1 kere de değil. Sonra dedim, sizin yapacağınız masaüstüne... N3050 işlemcim var biliyorsun netbook'umda. KDE fena çalışmıyor GNOME'a göre N3050'de ama bu çökmelerle yaşabileceğimi sanmıyorum. Tamam KDE takımının yaptığı uygulamalar gayet güzel olabilir. Ben video editörü olarak KdenLive kullanıyorum ama masaüstünün kendisi açılmalı her zaman. Yani arayüz benim yolumdan çekilmeli ve bunu Xfce gayet iyi yaptı. Bu yüzden onu kullanıyorum.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@eronis O neymiş yahu :D Hakikatten milletin başına enteresan sorunlar geliyor, bir benim başıma gelmiyor. :D Ben genelde KDE için ayrı kurulum yaparım, makinede diğer masaüstü ortamlarının üzerine kurulunca bir acayip oluyor. Ama açıkçası biraz titizlik diyelim, hiç öyle bir dert başıma gelmedi.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@eronis O neymiş yahu :D Hakikatten milletin başına enteresan sorunlar geliyor, bir benim başıma gelmiyor. :D
Gelmesi için ya dayı olman gerekiyor ya da çocuk yapman gerekiyor :joycat:

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu arada ben bildiğin gibi Arch kullanıyorum. Arch Linux diğer dağıtımların aksine hiçbirşeyi yamalamaz. Fedora, Ubuntu, Debian, openSUSE, bunlar paketleri kendi dağıtımlarına entegre eder, değiştirir, yamalarlar. Bu iyi gibi görünse de genelde yararından çok zararı oluyor. Arch, diğer taraftan geliştiricinin sana verdiği paketi aynen veriyor. Dolayısıyla dağıtımın paketlerin kararlılığı konusunda hiçbir etkisi yok. Bir geliştirici ile temasta bulunsan, desen ki paketini kurdum ama sorunlu, hangi dağıtım diye sorunca Arch dersen sana başka dağıtım dene diye kaçamak bir cevap veremiyor.

Son düzenleme:

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
Xfce'nin tek hatası paneldeki Pulse Audio yöneticisinin temanın kalınyla aynı rengi çoğu tema ile almaması. Gerçi Adapta ile iyi.

Uzun zaman biliyorsun ben de GNOME kullandım ama öyle bir şey ben de görmedim. Basitçe ben sağ tıklayıp terminalde aç diyorum. Gerçi Xfce'de varsayılan olarak var, bütün GNOME dağıtımlarında var Arch Linux dahil, ama Fedora GNOME'da nedense yok.

İşte tam olarak o kararsızlık beni geriyor. Eğer KDE daha kararlı olsaydı en azından kullanılabilirdir. Bir süre GNOME denedim ama Netbook'umda çok yavaş kaldı. Bana daha hızlı bir şey lazım olduğu için Xfce'ye döndüm. Mate'yi de seçebilirdim ama benim gördüğüm kadarıyla o da yeterince kararlı değildi. GNOME geliştiricileri kararlılığı harbi ciddiye alıyorlar.

Geçen gün şöyle bir şey başıma geldi, yeğenimle ablam istanbuldan buraya geldiler. Çocuk niloyaya bayılıyor. Bilgisayarımda oturmaya ayrı bayılıyor :D Yani o masada oturacak, benim bastığım klavyeye basaca illa :D Evde 4 iPad, o kadar laptop var, ille de benim kucağımda izleyecek zıpır :p Neyse konumuza gelelim :D Bilgisayarı açıyorum. SDDM'de şifremi girdim ve masaüstü geldi ama sorun paneller yok. Paneller, KDE arayüzü, hiçbir şey yok. Sağ tık bile çalışmıyor. Ablam da çocuk ağlıyor bana bağırdı bu sefer, mecburen hızlıca GNOME yükleyip GDM'yi başlattım, yeniden başladı bilgisayar falan zaman kaybettik baya evde ortam gerildi çünkü çocuk üstünü giyinirken, yemek yerken ya pepe ya da niloya'yı izleyecek :D Yani öyle başımı yaktı KDE. Sadece 1 kere de değil. Sonra dedim, sizin yapacağınız masaüstüne... N3050 işlemcim var biliyorsun netbook'umda. KDE fena çalışmıyor GNOME'a göre N3050'de ama bu çökmelerle yaşabileceğimi sanmıyorum. Tamam KDE takımının yaptığı uygulamalar gayet güzel olabilir. Ben video editörü olarak KdenLive kullanıyorum ama masaüstünün kendisi açılmalı her zaman. Yani arayüz benim yolumdan çekilmeli ve bunu Xfce gayet iyi yaptı. Bu yüzden onu kullanıyorum.
senden hoşlanmamıştır senin için çalışmam deyip göçmüştür... ki bende Pisi ve Pardus + LinuXMint KDE hiç göçmedi sorun çıkartmadı... hemde dandik intel T2330 ile... 2GB gibi düşük ram ile...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
senden hoşlanmamıştır senin için çalışmam deyip göçmüştür... ki bende Pisi ve Pardus + LinuXMint KDE hiç göçmedi sorun çıkartmadı... hemde dandik intel T2330 ile... 2GB gibi düşük ram ile...
1517922591867.png

Alacağın olsun KDE... :p

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yazı çok güzel olmuş. Yazıya tamamen katılıyorum. KDE'nin sizin de bahsettiğiniz gibi kendine has bazı özellikleri var.

Önceden KDE'ye karşı önyargılıydım. İnternetten biraz araştırdığımda kafamda "KDE çok RAM tüketiyor" gibi yanlış bir sonuca varmıştım.
Ama @Forumun Ağası Finix 'in KDE'yi övmesi ve önermesi sonucu KDE'li dağıtımları denemek istedim. Bunun üzerine Kubuntu'yu yükledim.
Ve halende Kubuntu'yu kullanmaktayım. Gayet kullanışlı, RAM kullanımı sanıldığının aksine çok fazla olmayan, sistemi özelleştirmenin az bilgisi olanlar için bile kolay olduğu bir masaüstü ortamıdır KDE.

Saygılarımla. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yazı çok güzel olmuş. Yazıya tamamen katılıyorum. KDE'nin sizin de bahsettiğiniz gibi kendine has bazı özellikleri var.

Önceden KDE'ye karşı önyargılıydım. İnternetten biraz araştırdığımda kafamda "KDE çok RAM tüketiyor" gibi yanlış bir sonuca varmıştım.
Ama @Forumun Ağası Finix 'in KDE'yi övmesi ve önermesi sonucu KDE'li dağıtımları denemek istedim. Bunun üzerine Kubuntu'yu yükledim.
Ve halende Kubuntu'yu kullanmaktayım. Gayet kullanışlı, RAM kullanımı sanıldığının aksine çok fazla olmayan, sistemi özelleştirmenin az bilgisi olanlar için bile kolay olduğu bir masaüstü ortamıdır KDE.

KDE şimdi görsel açıdan eli yüzü düzgün bir sistem, hani on yıldır hiçbir makyajlamaya gitmemiş XFCE'in yanında şöyle böyle görsel anlamda bir sürekli yenilenmiş ve zamanın ruhuna iyi kötü uymuş halde. Hani, ben en yenisi en güzelidir demem. Şu an camdan dışarı bakınca bir bir vosvos geçiyor ve diyorum ki güzel. Ama şimdi şu arayüzün güzel görünmediğini hepimiz söyleyebiliriz:

xfce_desktop.png

Neden güzel değil? Aslında açık, çok fazla detay var. Dosya isimlerinin arkasındaki beyazlık gereksiz, gölgelendirme çok abartılı, sistem çekmecesinin bir kare içine alınmış olması da gereksiz. Hani ne kadar temalandırın, ne kadar simge seti ekleyin o kadar karmaşık ve ucuz detaylar var ki göze tam bir karmaşa olarak geliyor. Üstelik gözü rahatsız eden bir karmaşa bu. Şimdi KDE 3'e bakalım, KDE'nin olayının efektte olmadığını görmek için. (Ayrıca Xfce uzun zamandır bir makyajlamadan geçmedi, KDE 3 zamanlarından beri aynı sayılır aşağı yukarı.)

openSUSE-Tumbleweed-Still-Has-KDE3-Packages-Developer-Wants-to-Keep-Them-483123-2.jpg

Panellere bakın, gayet sade. Sistem çekmecesinin etrafında çizgiler yok, mevcut çalışan uygulamalar da bir dikdörtgen alınmıyor sadece çalışıyorsa koyu renkle sade bir şekilde belirtiliyor. Abartılı bir gölgelendirme yok, aslında hiç yok. İşte uygulamaların tasarımları çok detaylı olduğu için biraz karmaşık görünüyor. Xfce ile KDE arasındaki farkın birinci örneği buradadır, KDE her zaman görünüm olarak daha sade bir tarza sahipken Xfce panelin şurasına kare, uygulamanın burasına dikdörtgen derken hep karmaşık bir görüntü sunuyor. Mesela benim ayarlar pencerem şöyle:

Screenshot_20180206_214910.png

Belli bir aralıklarla uygulamalar sıralanmış, geniş bir alana sıralanmış ve silik çizgiler ile iyi kötü bir hava verilmiş. Bu da Xfce'in en adam olmuşunun ayarlar penceresi.

Figure-10_reference.png

Sorun şurada, ikonlar o kadar dip dibe gözüküyor bir yerden sonra gözüme epey karmaşık görünmeye başlıyor. KDE'deki sade üslup yok burada. Sağdaki scrolla bakın, KDE'deki ne kadar sade iken Xfce'deki ne kadar da detaylı.

Şimdi KDE, Xfce'dan bahsettiğim nedenlerden dolayı daha güzel. Ancak KDE'nin göze bu kadar hoş gelmesi sanki KDE daha çok kaynak harcıyormuş gibi algılanıyor ama doğru değil, KDE'nin stil tasarımının daha nitelikli olmasından dolayı KDE göze daha hoş geliyor. Yani bu kaynağa gerek duymayan bir şey, zaten KDE de o kadar efektlere falan abanan bir masaüstü değil aslında. Biraz var da pek öyle abartı şeyler sayılmaz.

Son olarak, KDE ekibinin daha incelikli çalıştığını göstermek için bir şeye dikkatinizi çekeceğim. Köşelere dikkat edin.

Kde:
Screenshot_20180206_220002.png

Xfce:

Figure-10_reference.png

Evet, KDE ekibinin yaptığı kenarlıkta karelenme yok zira adamlar bunun üzerinde uğraşmış, çabalamış. Hani zor bir iştir bu aslında, ekibin emek verdiğini gösterir. Bu tarz ufak detaylar aslında bize KDE'yi daha güzel gösteriyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gayet kullanışlı, RAM kullanımı sanıldığının aksine çok fazla olmayan, sistemi özelleştirmenin az bilgisi olanlar için bile kolay olduğu bir masaüstü ortamıdır KDE.

Ve sen hala sadece wallpaper değiştiriyorsun :p

Aslında burada KDE vs Xfce karşılaştırması yaparken bir noktayı kaçırıyorsun. KDE bir masaüstü ortamı. GNOME yada MATE gibi. Xfce ise bir pencere yöneticisi, i3 yada openbox gibi. Ama Xfce gelişmiş bir pencere yöneticisi. Başka hiçbir pencere yöneticisinin olmadığı kadar kolay ve kullanıcı dostu. Masaüstü ortamı sayılıyor artık herkesçe.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux'un iyi taraflarından birisi de böyle zamanlarda sorun çıkarması. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ve sen hala sadece wallpaper değiştiriyorsun :p

Aslında burada KDE vs Xfce karşılaştırması yaparken bir noktayı kaçırıyorsun. KDE bir masaüstü ortamı. GNOME yada MATE gibi. Xfce ise bir pencere yöneticisi, i3 yada openbox gibi. Ama Xfce gelişmiş bir pencere yöneticisi. Başka hiçbir pencere yöneticisinin olmadığı kadar kolay ve kullanıcı dostu. Masaüstü ortamı sayılıyor artık herkesçe.
Aslında, benim son postta eleştirdiğim nokta xfce'in böyle basit detaylardan çirkin görünüyor olmasıydı. Yoksa ilk postta dediğim gibi xfce ayrı, KDE ayrı bir dünya. Ama ikisi de birbirine alternatif bir seçenek olduğuna göre kıyaslamam da normal sanırım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında, benim son postta eleştirdiğim nokta xfce'in böyle basit detaylardan çirkin görünüyor olmasıydı. Yoksa ilk postta dediğim gibi xfce ayrı, KDE ayrı bir dünya. Ama ikisi de birbirine alternatif bir seçenek olduğuna göre kıyaslamam da normal sanırım.
Öyle. KDE masaüstü ortamlarının arasında iyi bir seçenek. Xfce ise pencere yöneticileri arasında en iyi diyemesek, tercih meselesi olsa da kuşkusuz en popüler olanı diyebiliriz.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Öyle. KDE masaüstü ortamlarının arasında iyi bir seçenek. Xfce ise pencere yöneticileri arasında en iyi diyemesek, tercih meselesi olsa da kuşkusuz en popüler olanı diyebiliriz.
Peki neden Plasma + Xfwm kullanmıyoruz? :smiley:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
üstad @eronis üstad @finix in dediği gibi plasma + Xfwm olabilir bunun üstünde durulup bu alanda çalışılsa daha iyi olmaz mı

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
üstad @eronis üstad @finix in dediği gibi plasma + Xfwm olabilir bunun üstünde durulup bu alanda çalışılsa daha iyi olmaz mı
Aslında benzer mantıkla bir şey yapan çok var. Hani kwin yerine openbox kullanılması aslında popüler bir durum. Kwin pencere kuralları, grafik kalitesi açısından ve plasmaya hükmetme konusunda daha iyi, bu konuda pencere köşelerinin nasıl kaliteli bir şekilde altından kalkılmış olduğundan bahsettim. Ama openbox, fluxbox veya buna benzer bir pencere yöneticisi kullanınca sistem işlemciye çok daha az yükleniyor. Nickini unuttuğum slackware kullanan birisi KDE'nin ram kullanımını öyle öyle 290 mb'a indirmişti.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bunun dışında mesela ki KDE'nin plasmoidlerinin conkylerden çok daha üstün olduğunu söylemem gerekir mi?
Evet usta. Kesinlikle KDE'deki eklentilerin Conky'den çok daha kaliteli ve daha sorunsuz olduğunu söyleyebilirim.
Bir ara Gnome kullanırken Conky Manager ile masaüstüne bir şey eklemek istemiştim. Ama masasüstüne eklediğim Conky eklentisinin görüntüsünde sorun oluyordu. :)

Conky Manager'da yaşadığım sorunu anlattığım bir konu açmıştım. Aradım ama konuyu bulamadım.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
baya eskiden kde sağlam ken şimdiki gibi dandik değilken yani bir superkaramba vardı halen varmı bilmiyorum bakmak lazım