Neden hala Linux istenen seviyeye gelemedi ?

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Yıllardan beridiri Linux şöyle sağlam böyle sağlam linux şöyle linux böyle diye öve öve bitirilemiyor ama nedense son kullanıcı bazında halen yeterli seveyeye gelemediği gibi bir elin 5 parmağını gecmeyecek derecede etrafımızda kullanıcılar bulunuyor sizce bunun sebebi nedir ?

Reaksiyon puanı
5,172
Ubuntu yüzündendir. bu kadar mor hantal apple cakmasi gibi duran ne kadar kullanmadigim uygulama varsa icine dolduran durmadan mor ekran hatasi aldigim icindir ki benim linuxa bir yil gec baslamama sebep oldu

Not: Profesyonel kullanici deyilim ancak ubuntuyu kullananlarda benim gibi insan evladı

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında son zamanlarda biraz son kullanıcı perspektifinden kullanmaya çalışıyorum GNU/Linux'u. Şu zamana kadar rasgeldiğim en iyi dağtımı Mint son kullanıcı için. Şu var ki insanlar ellerindeki sistemi değiştirmek istemiyorlar. Ben Linux'u Windows'tan bıkan kullanıcının kaçış yuvası olarak görüyorum. Özellikle son MacOS versiyonları, iPhone dahil App Store hepten çöpe döndü. Güncelleme alamıyoruz, sistem çok yavaşladı, ilk günkü gibi değil. Linux Mint ile kıyaslayınca her tür benchmark'ta Ubuntu 16.04 tabanı MacOS'dan daha iyi performans veriyor. Oyun benchmarklarında gözle görülür bir fark var. Donanım farkı da yok. Macbook Air üzerinde yapıyorlar bu benchmark'ları. Bence Linux hiçbir zaman Windows'u geçmeyecek çünkü Windows için yazılmış çok fazla program var. Ama Windows'a ciddi bir rakip olacak gelecekte eğer Apple böyle devam ederse. Tek istediğim güncellemesi gelen uygulamaların güncellemesini yapmak ! Babamın iPhone'unda zaten bir süre App Store sıkıntı çıkardı, satın aldığımız bir şey yok satın alma başarısız diyor hiçbirşey yapamıyorduk App Store'da. Google'da aradık ve çözdük ama uzun sürdü çözmemiz. Ben masaüstünde Linux'u geleceğin Mac'i olarak görüyorum. Ama daha iyisi :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Ubuntu yüzündendir. bu kadar mor hantal apple cakmasi gibi duran ne kadar kullanmadigim uygulama varsa icine dolduran durmadan mor ekran hatasi aldigim icindir ki benim linuxa bir yil gec baslamama sebep oldu
Bir süre Ubuntu'ya karşı bir antipatim oldu ama şu an bakıyorum da her şeye rağmen en iyi çalışan dağıtım 16.04 :D

Reaksiyon puanı
5,172
Aslında son zamanlarda biraz son kullanıcı perspektifinden kullanmaya çalışıyorum GNU/Linux'u. Şu zamana kadar rasgeldiğim en iyi dağtımı Mint son kullanıcı için. Şu var ki insanlar ellerindeki sistemi değiştirmek istemiyorlar. Ben Linux'u Windows'tan bıkan kullanıcının kaçış yuvası olarak görüyorum. Özellikle son MacOS versiyonları, iPhone dahil App Store hepten çöpe döndü. Güncelleme alamıyoruz, sistem çok yavaşladı, ilk günkü gibi değil. Linux Mint ile kıyaslayınca her tür benchmark'ta Ubuntu 16.04 tabanı MacOS'dan daha iyi performans veriyor. Oyun benchmarklarında gözle görülür bir fark var. Donanım farkı da yok. Macbook Air üzerinde yapıyorlar bu benchmark'ları. Bence Linux hiçbir zaman Windows'u geçmeyecek çünkü Windows için yazılmış çok fazla program var. Ama Windows'a ciddi bir rakip olacak gelecekte eğer Apple böyle devam ederse. Tek istediğim güncellemesi gelen uygulamaların güncellemesini yapmak ! Babamın iPhone'unda zaten bir süre App Store sıkıntı çıkardı, satın aldığımız bir şey yok satın alma başarısız diyor hiçbirşey yapamıyorduk App Store'da. Google'da aradık ve çözdük ama uzun sürdü çözmemiz. Ben masaüstünde Linux'u geleceğin Mac'i olarak görüyorum. Ama daha iyisi :)

Bir süre Ubuntu'ya karşı bir antipatim oldu ama şu an bakıyorum da her şeye rağmen en iyi çalışan dağıtım 16.04 :D
Bana ubuntu demeyin sayesinde mor renk ile olusabilecek tum hataları görmüş oldum...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bana ubuntu demeyin sayesinde mor renk ile olusabilecek tum hataları görmüş oldum...
Unity kullanmayın ? :D
Şaka bir yana Ubuntu'da öyle aman aman bir hata ile karşılaşmadım daha önce. Tamam hata mesajları var ama sistemi genel anlamda etkileyen bir şey yok. Sıfır hata mesajı istiyorsanız Debian/Cent OS gibi eski yazılım kullanan dağıtımları seçebilirsiniz ama onlar da günlük kullanımda boğar adamı. Belki Fedora yada Arch tabanına kaymak isteyebilirsiniz güncel yazılım istiyorsanız. Ama şunu diyim, Ubuntu'da hata mesajı çok sık alıyorsanız ya yaptığınız bir şey vardır, ya da yapmadığınız bir şey vardır :D

Reaksiyon puanı
5,172
Unity kullanmayın ? :D
Şaka bir yana Ubuntu'da öyle aman aman bir hata ile karşılaşmadım daha önce. Tamam hata mesajları var ama sistemi genel anlamda etkileyen bir şey yok. Sıfır hata mesajı istiyorsanız Debian/Cent OS gibi eski yazılım kullanan dağıtımları seçebilirsiniz ama onlar da günlük kullanımda boğar adamı. Belki Fedora yada Arch tabanına kaymak isteyebilirsiniz güncel yazılım istiyorsanız. Ama şunu diyim, Ubuntu'da hata mesajı çok sık alıyorsanız ya yaptığınız bir şey vardır, ya da yapmadığınız bir şey vardır :D
Dönuyorum dolaniyorum yine deepine donuyorum arkadas bu cinliler bu isi cozmus denemeyen cok buyuk hata yapar

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Linux Mint 18.1 Serena 64-bit MATE 1.16.1 kullanıyorum bir sorunum yok pcnin kulaklık kızartması dışında ki buna realtek alc888 neden oluyor...

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
insanlar linuxun varlığından haberdar değil çünkü orjinal olarak bir pc aldığınızda size windowsmu linux mü diye sormuyolar windowsu yükleyip veriyolar insanlarda hiç görüp duymadığı vede pek dikkat vermediği için varlığından habersiz kalıyorlar

Reaksiyon puanı
5,172
Linux Mint 18.1 Serena 64-bit MATE 1.16.1 kullanıyorum bir sorunum yok pcnin kulaklık kızartması dışında ki buna realtek alc888 neden oluyor...
Minte ubuntunun hicbir seye benzemeyen seylerini kullaniyor. Allahtan mint mor deyil sanirim mint te mor olsa linuxu 1 yil daha kullanmazdim...

Mint kuracaksan ya xfce ya kde kuracaksin arkadas diyerleri cok sıkıcı...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
Önyargı ve kişisel beceriksizliğin faturasının Linux'a kesilmesi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Deepin Debian Unstable tabanlıdır. Demek ki sen Debian'dan daha memnun kaldın. Ne mutlu sana :)

Aslında bir ara Mint 18.2 Mate tanıtım videosu çekme niyetim var sırf sana hitaben :D
aslında 18,2 ama 18,1 takılıyor ...

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Donanım üreticileri, oyun ve uygulama geliştiricileri, hükümetler ve iş dünyasının büyük patronları hep birlikte linux'e destek verirlerse, linux istenilen yaygınlık seviyesine gelebilir. Ancak ücretli işletim sistemi üreticileriyle, bu işletim sistemleri için uygulama ve donanım üreten şirketler arasında finansal açıdan bir dayanışma var. $$ 'lara dayalı bu dayanışma yok olmadığı sürece linux, mühendislik açısından rakiplerine nazaran ne kadar başarılı olursa olsun, sürekli arka planda kalmaya devam edecek.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bunun tek bir sebebi yok. İllaki tek sebep arıyorsak, yukarıda bir yorumda denildiği gibi bilgisayarların linux yüklü gelmemesi ve ona ek olarak bütün dünyanın windows kullanması diyebiliriz. Eğer bütün dünya linux kullansaydı sürü psikolojisiyle herkes linux kullanacaktı. Bilişimde ilk yapan ve iyi pazarlayan her zaman öndedir. Ssl için kullanılan rsa algoritması gibi, en iyisi değil ama iyi pazarlandı iyi reklam edildi, bunda adamların yahudi olmasının da etkisi büyüktür muhakkak. Bunun aslında linuxun zor olmasıyla hiç ilgisi yok, insanoğlu çok çabuk adapte oluyor her şeye. Bugün 50-60(hatta 70-80-90) yaşındaki insanların elinde akıllı telefon görebiliyoruz, gerekirse hepsi linuxu da öğrenirdi emin olun. Tabii derdini hâlledecek kadar öğrenirdi, çünkü windowsa dair büyük bir kitlenin tek bildiği açma-kapama-chrome dan ibaret. İnsanlar windowsu da tam bilmiyor aslında, bilmesine de gerek yok zaten. Oyun, programların ve donanımcıların desteği gibi konulardan zaten bahsedilmiş ama bunlar zaten yukarıda saydığım sebeplerin bir sonucu, kendileri başlı başına bir sebep değiller.

Reaksiyon puanı
5,172
Zaten linux sadece şu 3 kesim tarafından tercih ediliyor;

1)Windows ta yapilamayacak sadece linuxda yapilabilecek isler icin

2) degisik fantezileri olan insanlar icin (yok gtk tenadir yok renk kodlaridir yok archdir sudur budur) normal bir insanin ugrasacagini sanmam ki normal olmak bence kötü bir şey

3)Windowsu tepki amacli burakanlar

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
yahu arkadaş. milletin bir sürü oyunu var exe olarak. bu bile gecmemek icin yeter. nasil oynayacak linux de?

Bırak linux ü, ben surekli kullandığım oyun, programlarda sorun cikar diye windowsu bile en son guncellerim yada bir üst sürüme gecerim. taaki stabil olduğuna ikna olursam windowsu update ederim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
yahu arkadaş. milletin bir sürü oyunu var exe olarak. bu bile gecmemek icin yeter. nasil oynayacak linux de?

Bırak linux ü, ben surekli kullandığım oyun, programlarda sorun cikar diye windowsu bile en son guncellerim yada bir üst sürüme gecerim. taaki stabil olduğuna ikna olursam windowsu update ederim.
Screenshot_2017-08-03_16-25-57.png

Oyun sıkıntısı hiç çekmedim :)
Screenshot_2017-08-03_18-51-02.png

Depolarda bir sürü oyun varken bir de bizde Wine/Playonlinux katmanı var. Windows oyunlarının da çoğunu oynarsın yani. Belli başlı yapımlar açılmaz tabi. Skyrim, Warframe yada Paladins açılıyor. Bana yeter de artar :) Bağımsız yapımcıların oyunları var çeşitli sitelerde. Chrome üzerinde oynayabileceğin bir dünya oyun var. Minecraft var. Daha ne olsun ? En popüler oyunların hepsi var :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
1- Linux'un aslında masaüstüne elverişli bir çekirdek olmaması. Genel yapısı kabız bir düzenin üstüne kurulu ve genel olarak modülerlik bakımından çöp. Adam akıllı bir işletim sistemi olma ünvanını alması aslına bakarsanız epey bir sürdü.
2- Linux'un kısıtlı imkanlar ile geliştiriliyor olması. Bir tarafta piyasayı manipüle etmekten müthiş şekilde haz duyan Bill Gates, diğer tarafta he dese tapılan Steven Jobs. Linux tarafında olan şirketlerin nüfuz gücü hiçbir zaman Microsoft veya Apple kadar güçlü olmadı. Mesela üniversitelerde Linux'un L'sinden bahsedilmezken C# öğretiliyor. Tamamen Microsoft teknolojileri üzerinde uzmanlaşmış olan kişi bilişimin bu yönüne dair hiçbir şey duymuyor.
3- Bilgisayar aldığını zaman PC veya Mac alırsınız. Yani işletim sistemini değiştirmek bana doğal bir şeymiş gibi gelmiyor. Zaten bilgisayara dokunsa sorun çıkacak mı diye bakan, bir iki MS-Dos komutu yazabilen insanlara über deha olarak bakılan bir dünyada insanlara Linux kurdurmak gerçekten zor. Linux'u bir alternatif olarak sunabilmek için insanları Linux yüklü makinelere alıştırmamız gerekiyor. Mesela ki son zamanlarda makinelerin Windows yüklü olması klişesini aşabildik, lakin halen daha Linux yüklü makinelere aşina değiliz. Tabii burada sorun biraz da Linux'un genel yapısında. Mesela bir Linux dağıtımının herhangi sürümü bir yıl içinde demode olurken (Özellikle son kullanıcıya yönelik olanlar) Windows ve Mac OS neredeyse 6 yılda bir sürüm çıkartıyor.
4- Geyik olsun diye kullanan bir PC kullanıcısı genellikle oyunları bahane ediyor. Bilgisayarı da gerçekten ciddi bir iş kullananlar ise kullandıkları araçların Linux'ta olmamasından yakınıyor. Aslında var, ama en ufak şeyi bahane ederek alıştıklarını arzu ediyorlar. Mesela ki MS Office'e alışmış adam Libreoffice'i dandik buluyor, Photoshop olmazsa ölürümcüler GIMP'i "Bu ne lan?" seviyesinde değerlendiriyor.
Bu arada, son zamanlarda epey bir oyun çıktı yahu. Deus Ex: Mankind Divided gibi bir oyun doğrudan Linux üzerinde oynanabiliyor. Hemde Windows üzerinden çok daha şükela bir şekilde.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bir zamanlar elektrikli soba vardı Linux diye Tux bile logoda vardı...

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Ekli dosyayı görüntüle 26175
Oyun sıkıntısı hiç çekmedim :)
Ekli dosyayı görüntüle 26178
Depolarda bir sürü oyun varken bir de bizde Wine/Playonlinux katmanı var. Windows oyunlarının da çoğunu oynarsın yani. Belli başlı yapımlar açılmaz tabi. Skyrim, Warframe yada Paladins açılıyor. Bana yeter de artar :) Bağımsız yapımcıların oyunları var çeşitli sitelerde. Chrome üzerinde oynayabileceğin bir dünya oyun var. Minecraft var. Daha ne olsun ? En popüler oyunların hepsi var :D

cs go haricinde adını bile duymadığım benim için bir sürü ıvır zıvır oyunlar.

Ya sen bana şunu söyle. Call of Duty mw serisini oynayabilecekmiyim? Bir gta 5 oynayabiliyor muyum? Battlefield 1942, 2, Battlefield 1 oynayabiliri miyim?

Ya biz bunları daha windowsda stabil oynamak için kırk takla açıyoz yok ekran kartını driverinin güncelle filan. Siz linux de oynamaktan bahsediyorsunuz? Bırakın allah aşkına yahu.