Neden GNU/Linux Kullanmıyorsunuz? (Windows/Mac Kullanıcılarına)

Neden Linux Kullanmıyorsun?

• Diğer (Aşağıda söyleyin.)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Garipsememek lazım. Windows'un ne olduğunu bilmeyen ama Windows kullanan son kullanıcılar da var. Freedos'u bilmeyeni hoş görün :D
Office yok tahmini tuhaf geldi. Yoksa herkesin hayatına kimse karışamaz. İsterse bilgisayar kullandığını bile bilmesin banane. :D
Bu arada Elementary OS tam bir son kullanıcı dağıtımıymış onu öğrendim. ".deb" paketlerini yüklemek için bile grafik arayüzü var. Ben Debian'da komut satırında hallediyorum. Bir sorun olursa görmek daha kolay oluyor.
Linux Mint de aynı şekilde. Ben Linux macerama Mint ile başladım ama arayüzü sıkınca (o zaman cahil olduğum için masaüstü ortamının değiştirilebileceğini bilmiyorum) bana Linux'u öğreten arkadaşın yardımıyla Debian'a geçtim. O gün bugündür Debian. Sonradan o arkadaşı geçmişimdir o ayrı mesele. :cool:
Neyse, demek istediğim, son kullanıcı için Debian biraz ağır olabiliyormuş. "Linux çok zor abi." diyen ısınmak için Mint veya eOS kurabilir. Biraz alışınca geçiririz Debian'a. :p

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Benim ilk ciddi dağıtımım Fedora 20 idi :D Silme nedenim de çok salakçaydı. Calibre hata verip açılmadı, ben de dedim "Aaa, bak Ubuntu Forum'da çok bahsediyorlardı, Fedora çok kararsız !" sildim, openSUSE KDE kurdum çünkü o zamanlar GNOME3'ten de çok KDE4'e ilgim vardı ve openSUSE'nin bir KDE patronu (En önemli KDE dağıtımı) olduğunu öğrendim. Hatta Matthew Moore'un video'su vardı nasıl Numix ile giydirirsiniz diye ve ben de direk kurdum :D

Sonra farkettim ki Calibre'nin açılmaması durumu sadece geçici bir bugmuş ve ben openSUSE'ye geçtikten bir kaç gün sonra kapatılmış bile. Ama çok geçti ve bir süre openSUSE'ye Ghost teması giydirip kullandım o şekilde hacker havasında :D Ne günlerdi bee :D

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Benim ilk ciddi dağıtımım Fedora 20 idi :D Silme nedenim de çok salakçaydı. Calibre hata verip açılmadı, ben de dedim "Aaa, bak Ubuntu Forum'da çok bahsediyorlardı, Fedora çok kararsız !" sildim, openSUSE KDE kurdum çünkü o zamanlar GNOME3'ten de çok KDE4'e ilgim vardı ve openSUSE'nin bir KDE patronu (En önemli KDE dağıtımı) olduğunu öğrendim. Hatta Matthew Moore'un video'su vardı nasıl Numix ile giydirirsiniz diye ve ben de direk kurdum :D

Sonra farkettim ki Calibre'nin açılmaması durumu sadece geçici bir bugmuş ve ben openSUSE'ye geçtikten bir kaç gün sonra kapatılmış bile. Ama çok geçti ve bir süre openSUSE'ye Ghost teması giydirip kullandım o şekilde hacker havasında :D Ne günlerdi bee :D

Bayağı iyiymiş. :D
Calibre hâlâ problemli, depolardan çekersen sorun yok da kendi sitesinden kurulunca problem çıkıyor.
Linux'la kaç yıldır tanışıksın? :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux'la kaç yıldır tanışıksın? :)
Ben de bilmiyorum ne kadar zamandır kullandığımı. Hep merak etmişimdir hatta Call of Duty MW3 oynamışlığım dahil vardı playonlinux'tan. Lise zamanlarımdı. Ciddi geçmem Ubuntu 12.04 (2012) zamanlarında oldu :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sizin aksinize ben masaüstünün değiştirilebileceğini epey erken öğrenmiştim. KDE 3 ile gelen Pardus'un rehberlerinde xfce yüklenebildiğini öğrenince hadi deneyek diye hemen xfce kurmuştum. Ondan sonra kurduğum her dağıtıma zannederim üç tane masaüstü kuruyordum. :p Çok uzun bir süre Gnome 2 - KDE 4 arası paslaştım, hatta Pardus üstünde Gnome 2 kullanıyordum o zaman ki bu epey "Oha" denilecek bir şeydi :p Çünkü Pardus'un hiç Gnome desteği olmadı.

Reaksiyon puanı
5,172
bilgisayara virüs bulaşınca Windows kuramamıştım zorunluluktan Ubuntu kurdum ama bilgisayar bilgim fena olmamasına rağmen zorlanmıştım. Hala o pcde Ubuntu var ama evde internet olmadığı için bilgisayarı kimse kullanmıyor. Windows kullanması kolay bir işletim sistemi, kullanmak için çok bilgisayar bilmeye gerek yok heralde o yüzden genel olarak herkes Windows kullanıyor. Ben de laptopuma Windows 10 kurdum istediğim her şeyi yapıyorum memnunum bir sıkıntı olmadığı sürece başka bir işletim sistemi kullamayı düşünmüyorum.
Senin iyi bir bilgisayar bilgin yok iyi bir windows bilgin var

Dünyada yaklaşık 400 milyon insan zorlanmadan kulşamabiliyorsa bence birazda sende ön yargı var

Bana ubuntuda zorlandığın noktaları söyler nisin

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dünyada yaklaşık 400 milyon insan zorlanmadan kulşamabiliyorsa bence birazda sende ön yargı var
Ön yargı da faktör ama en büyük faktör ÜŞENGEÇLİK. İnsanlar yeni bir sistemi kurmayı kafa karıştırıcı buluyorlar, kullanmayı bırakın. Sonrasından ne tür faydalarını göreceğini söylersen söyle geçemeyecek kadar üşengeç insanlar malesef.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ön yargı da faktör ama en büyük faktör ÜŞENGEÇLİK. İnsanlar yeni bir sistemi kurmayı kafa karıştırıcı buluyorlar, kullanmayı bırakın. Sonrasından ne tür faydalarını göreceğini söylersen söyle geçemeyecek kadar üşengeç insanlar malesef.
@_KadıkoyRap__ haklı, Linux kullanmak bir nebze poweruserlik gerektiriyor. Hani insanlar daha Windows evet mi hayır mı diye sorduğu zaman "Yanlış bir şey mi yapıyorum yoksa ben yahu?" diye kuşkuya düşürken "Niye Linux kurmuyorsunuz siz?" diye çıkışmak gavurlarin tabiri ile "snop"luk. Ne yapabiliriz? Elimizden geldiğince dilimizden döndüğünce destek olmak, bilinçlendirmek ve bizzat kurulumlarını yapmaktır. Üşengeçlikten daha öte bir durum bu. Ayrıca bilmeliyiz ki bilgisayar kültürü Türkiye'de oldukça geç geldi. (Tabii bizim Türklerden bir cacık olmaz diye bir lafa girmedin tabii ama ekleyeyim dedim.) Yani Amerika'da 1980lerde bilgisayara ulaşmak oldukça basit iken 2000 yılında bilgisayar elit kesimde bulunan bir nesne idi. Yani buna göre kiyaslarsak aslında Türkiye Linux konusunda aslında epey umut vadediyor.

soranger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Senin iyi bir bilgisayar bilgin yok iyi bir windows bilgin var

Bana ubuntuda zorlandığın noktaları söyler nisin
1-2 yıl önceydi şu an neyde zorlandığımı hatırlamıyorum. O zamanlar üniversitedeydim eve 1-2 günlüğüne arada geliyordum. virüs bulaşmış deyince oturup format atmıştım internetten bakıp bir iki ayar yapmaya çalışmıştım terminalde kod giriyordum kabul etmiyordu sonra uğraşmadım. O bilgisayarda hala ubuntu duruyor. evdekiler haberlere falan bakmak için kullandıkları için hiç bilgisayardan anlamamalarına rağmen sorun olmuyor.

Reaksiyon puanı
5,172
1-2 yıl önceydi şu an neyde zorlandığımı hatırlamıyorum. O zamanlar üniversitedeydim eve 1-2 günlüğüne arada geliyordum. virüs bulaşmış deyince oturup format atmıştım internetten bakıp bir iki ayar yapmaya çalışmıştım terminalde kod giriyordum kabul etmiyordu sonra uğraşmadım. O bilgisayarda hala ubuntu duruyor. evdekiler haberlere falan bakmak için kullandıkları için hiç bilgisayardan anlamamalarına rağmen sorun olmuyor.
Kodun başına sudo yazsan her şey çözülecekti:D

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Oyuncuyum ve Linux'ta oynadığım oyunlar yok :)