Neden GNU/Linux Kullanmıyorsunuz? (Windows/Mac Kullanıcılarına)

Neden Linux Kullanmıyorsun?

• Diğer (Aşağıda söyleyin.)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Gençlik, Windows'un Linux karşısında hızlı boot olma gibi bir avantajı hiçbir zaman olmadı ve görünüşe göre de olmayacak. SysV kullanırken de hızlıydı, systemd kullanirken de. Şimdi dahi Windows kapatmak yerine sustaini öneriyor. Tabii gidip dandik bloatware dağıtımları kullanırsanız normal geç açılması. :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Debian daha hızlı açılıuor ama boot ekranı yine 5 fps windowsunki gibi akmıyor.
FPS düşük olur normal. Çünkü systemd açılışı yönetirken bütün işlemci gücünü boot için harcıyor.

Reaksiyon puanı
5,172
Gençlik, Windows'un Linux karşısında hızlı boot olma gibi bir avantajı hiçbir zaman olmadı ve görünüşe göre de olmayacak. SysV kullanırken de hızlıydı, systemd kullanirken de. Şimdi dahi Windows kapatmak yerine sustaini öneriyor. Tabii gidip dandik bloatware dağıtımları kullanırsanız normal geç açılması. :D

FPS düşük olur normal. Çünkü systemd açılışı yönetirken bütün işlemci gücünü boot için harcıyor.
Valla ben onu bunu anlamam ben son kullanıcıyım ve linux da boot ekranı 3fpsye kadar düşüyor:D

Aynı işlemi windowsda yapıyor 30fps bana şimdi windows kapatmıyor falan demeyin pc sonuçta kapanıyor mu kapanıyor[emoji13]

Bu arada boot süresi olarak deepini baz aldım eğer ubuntuyu baz alsaydım min 30sn derdim. Deepinden niye bu kadar korkuyorsunuz anlamıyorum. @eronis de aynısını demişti zamanında

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Valla ben onu bunu anlamam ben son kullanıcıyım ve linux da boot ekranı 3fpsye kadar düşüyor:D

Aynı işlemi windowsda yapıyor 30fps bana şimdi windows kapatmıyor falan demeyin pc sonuçta kapanıyor mu kapanıyor[emoji13]

Bu arada boot süresi olarak deepini baz aldım eğer ubuntuyu baz alsaydım min 30sn derdim. Deepinden niye bu kadar korkuyorsunuz anlamıyorum. @eronis de aynısını demişti zamanında
Yahu 3 fpsye düşse ne düşmese ne Tetris mi oynuyorsun :D Çok kafana takılıyorsa git Slackware, Pisi falan kur :D
Deepin ile derdim yok. Derdim benim sistemim bir saniyede açılırken milletin çok uzun diye söylenmesi :D

Reaksiyon puanı
5,172
Yahu 3 fpsye düşse ne düşmese ne Tetris mi oynuyorsun :D Çok kafana takılıyorsa git Slackware, Pisi falan kur :D
Deepin ile derdim yok. Derdim benim sistemim bir saniyede açılırken milletin çok uzun diye söylenmesi :D
Tek bi şartla linuxun hızlı açıldığını kabul ederim oda şu deepini bi denneyin artık la:D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aynı işlemi windowsda yapıyor 30fps bana şimdi windows kapatmıyor falan demeyin pc sonuçta kapanıyor mu kapanıyor
emoji13.png
Evet, 1 dakikaya :p
Deepin'den korkmak biraz aşırı bir söz oldu sanki :D Sadece çin dağıtımı olduğu için tercih etmiyorum şahsen. Deepin'in kendi masaüstü var falan güzel ama bana ya ingilizce yada türkçe olarak destek alabileceğim bir forum ve mümkünse wiki gerek. Deepin kesinlikle kritere uymuyor :)
Genelde GNU/Linux'ta yaşanan sorunların çoğu ya bir yazılıma özel bug oluyor yada kullanıcının yaptığı hatadan kaynaklı oluyor :D Her şeyi de GNU/Linux'a yüklemek ne kadar mantıklı bilmiyorum. Deepin'de yaşarsın bir sorunu ama ben yıllardır GNU/Linux kullanıyorum ve 1 kere bile boot hızı ile ilgili beni üzmedi. Bazen benim kötü ayarlamamdan kaynaklı sorunlar olmadı mı ? Ama çözülemeyecek sorunlar değildi hiçbiri :)
Tek bi şartla linuxun hızlı açıldığını kabul ederim oda şu deepini bi denneyin artık la:D
Olmazzz :D Sistemimi bozmam Deepin içinn :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çare SSD der susarım. :)
Açılış hızı yada okuma hızından değil, yanlış konfigüre edilmiş sistemde olur o. Genelde FSTAB dosyasının yanlış ayarlanmasından kaynaklıdır. Çözümü çok zor değil. Ama o daemon sorunu 1 dakika 30 saniye bekleme yaratıyor ve yavaş açılıyor gözüküyor. En yaygın gördüğüm neden FSTAB'taki ayarların yada UUID'lerin sistem ile uyuşmamasıydı :)
Farkettim de bir Arch kurdum, bir anda geek gibi konuşmaya başladım :D Ben bu yolda devam edeyim :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Açılış hızı yada okuma hızından değil, yanlış konfigüre edilmiş sistemde olur o. Genelde FSTAB dosyasının yanlış ayarlanmasından kaynaklıdır. Çözümü çok zor değil. Ama o daemon sorunu 1 dakika 30 saniye bekleme yaratıyor ve yavaş açılıyor gözüküyor. En yaygın gördüğüm neden FSTAB'taki ayarların yada UUID'lerin sistem ile uyuşmamasıydı :)
Hocam size katılıyorum. Eğerki bilgisayarda Windows kuruluysa ve Windows hızlı açılıp Linux geç açılıyorsa burada bir gariplik vardır.
Kendimce sorunun sebeplerinin ne olabileceğini söyleyeyim.
1) Windows 10 kurulu ise hızlı başlat özelliği açık olabilir.
2) Ya da sizin dediğiniz gibi Linux dağıtımının yanlış ayarlanmasından kaynaklı bir sorundur.
3) Olma ihtimali düşük te olsa donanımsal bir sorun olabilir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Açık olsun ? Bu Linux'ta neyi değiştirir ki ? Sadece Win daha hızlı açılır ki bu iyi bir şey :)
Ama hızlı başlatın dezavantajları da var.
Örneğin yapılan bir değişiklikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir. Ki böyle bir durumda Windows sanki hazırda beklet moduna girip açılıyormuş gibi davranırsa değişiklikler uygulanmayabilir.
Windows'un Hızlı Başlat Özelliğinin Dezavantajları varmıdır?
Evet. Çok küçükte olsa kapanma sırasında HDD ve SSD'lerde ısı artışı gözlenebilir. Kapanma sürecinde yavaşlık olabilir. Bunun dışında özellikle eski anakartınız ve bellekleriniz varsa bu özelliği kullanıyorsanız sisteminiz kapanma anında askıda kalabilir yada kapanmayabilir. Yeniden Başlatma komutundada aynı sorunlar olabilir. Arızalı diskler bu aşamada çok sorun çıkarabilirler genelde mavi ekran hataları verip kendilerinide belli ederler zaten.
Kaynak: Windows 10 Hızlı Başlatma Nedir? Avantaj Ve Dezavantajları

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yeniden başlatmada hızlı başlat uygulanmaz. Kapatıp açmaktan farklıdır yeniden başlatmak.
Ama dezavantajları var. Örneğin diskler unsafe konumda kaldığı için küfrede küfrede ntfs bir diskten veri çekmek için Windows'u açmak zorunda kaldığımı biliyorum. Düşünün, hebelehop bir durum oldu ve sistemi sustain ile kapattınız. Slaxla veri çekeceksiniz ama o ne? Unsafe durumda kalmış diskler. Artı, diski çok fazla zorlayan bir işlem bu. Sabit disklerin de bir ömrü var ve bu hızlı başlat zımbırtısı görünüşe göre ömür törpüsü. Kullanmamak daha mantıklı.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Slax ile alamayınca Puppy denedin mi? :D Ben bu ikisini bilirim de euhue.

Sizin konunuz ne bilmiyorum zaten. Sadece yeniden başlatmanın farklı olduğunu söyleyeyim dedim orasını gördüm.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Slax ile alamayınca Puppy denedin mi? :D Ben bu ikisini bilirim de euhue.

Sizin konunuz ne bilmiyorum zaten. Sadece yeniden başlatmanın farklı olduğunu söyleyeyim dedim orasını gördüm.
Konu hızlı başlatın dezavantajı. :D

Valla unsafe durumdaki diskten veri çekmek güven, özgüven ve tecrübe ister. Puppy daha ilkelce çalıştığı için unsafe falan tınlamaz, direkt okur ama lakin doğru bir yaklaşım değil pek bu. Hızlı başlat da sistemi kapattığın zaman ntfs bölümleri unsafe konumda bırakıyor, linux üzerinden erişmek vs epey zorluyor. Yani sadece Windows'un açabileceği, eğer Windows'a bir şey olursa çöp olacak bölümlere neden oluyor ntfs diyerek... Zzzzzz... zzzzzz.....

soranger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bilgisayara virüs bulaşınca Windows kuramamıştım zorunluluktan Ubuntu kurdum ama bilgisayar bilgim fena olmamasına rağmen zorlanmıştım. Hala o pcde Ubuntu var ama evde internet olmadığı için bilgisayarı kimse kullanmıyor. Windows kullanması kolay bir işletim sistemi, kullanmak için çok bilgisayar bilmeye gerek yok heralde o yüzden genel olarak herkes Windows kullanıyor. Ben de laptopuma Windows 10 kurdum istediğim her şeyi yapıyorum memnunum bir sıkıntı olmadığı sürece başka bir işletim sistemi kullamayı düşünmüyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
kullanmak için çok bilgisayar bilmeye gerek yok heralde o yüzden genel olarak herkes Windows kullanıyor.
DANG ! Yanlış ! :D Herkes Windows kullanıyor çünkü kimse bilgisayar kullanmayı bilmiyor, ne ile geldiyse bilgisayarı onunla kullanıyorlar. Windows kullanan kullanıcı Microsoft'un sitesinden özellikle iso'yu indirip, CD'ye/USB'ye yazıp, satın alıp, kullanmıyor. Kullanıyorlar çünkü cihaza ön yüklü geliyor. Diğer taraftan bakınca bizim paket depolarımızdan Chromium yüklenebilir, Firefox zaten ön yüklü geliyor.

Internet-Explorer-The-Most-Useful-Browser-Ever.jpg

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
DANG ! Yanlış ! :D Herkes Windows kullanıyor çünkü kimse bilgisayar kullanmayı bilmiyor, ne ile geldiyse bilgisayarı onunla kullanıyorlar. Windows kullanan kullanıcı Microsoft'un sitesinden özellikle iso'yu indirip, CD'ye/USB'ye yazıp, satın alıp, kullanmıyor. Kullanıyorlar çünkü cihaza ön yüklü geliyor. Diğer taraftan bakınca bizim paket depolarımızdan Chromium yüklenebilir, Firefox zaten ön yüklü geliyor.

Artı, komik olan şey Linuxta yapmanın bayağı basit olan şeyler Windowsta müthiş zor. Ama genellikle kullanıcı ne olduğunu bilmediğinden veya hazır yapılmış olduğundan fazla tinlamıyor. Ver en ufak sorunda bilgisayarcıya formatlasın, adı da kolaylık olsun.

soranger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Bununla ilgili bir anımı anlatayım. Laptopumu yeni aldığım zaman sınıftan 2-3 kız arkadaş fiyatını falan sordular. Freedos olduğu için biraz daha ucuza aldım falan dedim anlamadılar(office falan yok sanmışlar). Bilgisayar nedir, işletim sistemi nedir falan onları anlattım da anladılar heralde. o konuda haklısın windows yüklü geldiği için onu kullanıyorlar. İşletim sisteminin ne olduğunu bile bilmiyor çoğu kişi.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Bununla ilgili bir anımı anlatayım. Laptopumu yeni aldığım zaman sınıftan 2-3 kız arkadaş fiyatını falan sordular. Freedos olduğu için biraz daha ucuza aldım falan dedim anlamadılar(office falan yok sanmışlar). Bilgisayar nedir, işletim sistemi nedir falan onları anlattım da anladılar heralde. o konuda haklısın windows yüklü geldiği için onu kullanıyorlar. İşletim sisteminin ne olduğunu bile bilmiyor çoğu kişi.

Freedos = Office yok.
Bu mu yani? Böyle düşünen insanlar mı var? Yuh be birader. Linux son kullanıcı için kesinlikle değil bunu anladım. Son kullanıcının bu kadar da son olduğunu bilmiyordum.

Böyle düşünen insan GNU/Linux yüklü bilgisayar alsa Terminal deyince akıllarına Şehirlerarası Otobüs Terminali falan gelir herhalde.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Freedos = Office yok.
Bu mu yani? Böyle düşünen insanlar mı var? Yuh be birader. Linux son kullanıcı için kesinlikle değil bunu anladım. Son kullanıcının bu kadar da son olduğunu bilmiyordum.
Freedos aero arayüzsüz windows değil mi? Free de donanima mal bulmuş mağribi gibi saldırmıyor demek. Free bırakıyor yani donanımı.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
naaptınız burda ya freedos ücretsiz dos değilmiydi :9

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Freedos = Office yok.

Böyle düşünen insan GNU/Linux yüklü bilgisayar alsa Terminal deyince akıllarına Şehirlerarası Otobüs Terminali falan gelir herhalde.
Güzeldi :D Linux son kullanıcı için uygun, sadece son kullanıcının değil, başkasının ayarları önden yapmış olması yeterli :)
Freedos aero arayüzsüz windows değil mi? Free de donanima mal bulmuş mağribi gibi saldırmıyor demek. Free bırakıyor yani donanımı.
FreeDOS | The FreeDOS Project
Freedos aslında MS-DOS'un açık kaynağa dökülmüş halidir. DOS'a tam uyumludur :)
@Halktan Biri belki bu sistem senin de ilgini çekebilir çok seviyordun ya bat'ları :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Güzeldi :D Linux son kullanıcı için uygun, sadece son kullanıcının değil, başkasının ayarları önden yapmış olması yeterli :)

FreeDOS | The FreeDOS Project
Freedos aslında MS-DOS'un açık kaynağa dökülmüş halidir. DOS'a tam uyumludur :)
@Halktan Biri belki bu sistem senin de ilgini çekebilir çok seviyordun ya bat'ları :D
İki dakika trolletmiyorsun yahu :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Freedos = Office yok.
Garipsememek lazım. Windows'un ne olduğunu bilmeyen ama Windows kullanan son kullanıcılar da var. Freedos'u bilmeyeni hoş görün :D