Neden GNU/Linux Kullanmıyorsunuz? (Windows/Mac Kullanıcılarına)

Neden Linux Kullanmıyorsun?

• Diğer (Aşağıda söyleyin.)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bence folder.exe virüsünü yiyen adamdan linux kullanabilmesini bekleyemezsiniz.
Ablamın bilgisayarına Mint kurmamın nedeni bu virüstü :D Virüssüz bir sistem istedi sadece internette kore dizilerini izler, sosyal medyada takılır falan öyle benim gibi komplike bir işi de yok. Kişiden kişiye değişir ama bilgisayardan hiç anlamayan biri olmasına rağmen daha bir şikayet gelmedi :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ablamın bilgisayarına Mint kurmamın nedeni bu virüstü :D Virüssüz bir sistem istedi sadece internette kore dizilerini izler, sosyal medyada takılır falan öyle benim gibi komplike bir işi de yok. Kişiden kişiye değişir ama bilgisayardan hiç anlamayan biri olmasına rağmen daha bir şikayet gelmedi :)
Sadece tarayıcıyı kullandığı için şikayet gelmemiş işte dediğim gibi. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir şeye yaramıyor ama windowsuda kaldırıyor benim 2007de aldığım pc de en son win8 yüklü idi
Sana bir şey deyim mi ? Ben çok insan gördüm "Linux kullanması çok zor, istediğim programın linux desteği yok, Windows iyi, kalsın, hatta Windows işletim sistemlerinin kralı" gibi söylemlerde bulunan çok eski Windows kullanıcısı gördüm. Linux'a geçtikten sonra ettikleri sözleri buraya alıntılasam oha ! dersin :D Microsoft'a saydıranları mı alıntılayım ? (Aşırıcılar, onaylamıyorum), şu zamana kadar niye kullanmadım ki diyenleri mi alıntılayım ?, yoksa bir anda yerde Ubuntu bulup fanboy kesilenleri mi alıntılayım ? :p Ciddi ciddi deneyen ve sisteme alışan bir daha bırakmak istemiyor. Alışması ne kadar alır diye sorarsan benim 2 günümü aldı :p Tabi ben istisna olabilirim çünkü ben bir macera peresttim o zamanlar :) Elimde tek çekirdek işlemcili bir Eee PC vardı o zamanlar. Ona Linux yükleyip biraz daha hızlandırmak istedim zaten bu PC'de oyun oynanmaz diyip :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Sadece tarayıcıyı kullandığı için şikayet gelmemiş işte dediğim gibi. :)
Ama ev kullanıcılarının (yada son kullanıcı mı deyim ?) kullanımının en az %80'ine tarayıcı yetiyor. Spesifik bir program yada oyun dışında bugünlerde herşeyi tarayıcıdan yada buluttan yapabiliyorsun. 32GB alan bir kullanıcıya rahat yetiyor bugün. Chromebook'lar da bunu gözeterek tasarlandılar :)
Şunu da düzeltmek isterim. Soru "Neden GNU/Linux kullanmıyorsunuz ?" olmalıydı çünkü kullanmayan yok Linux'u :D GNU/Linux masaüstü işletim sistemlerine verilen isimdir. Bugün hayatımızın zaten her yerinde Linux'u kullanıyoruz. Misal bu site GNU/Linux üzerinde çalışıyor :) Android bir Linux çatallamasıdır. Akıllı TV'ler Linux kullanıyor. Hiçbirimiz kullanmasak da Nükleer Deniz altlarında Red Hat Linux var :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Şimdi örnek veremiyorum ama farklı bir işlem yapmak istediğinde Windows'a göre daha zorlanması muhtemel.
Ben de bayağıdır hiç Linux yükleyip denemedim, belki daha kolaylaşmıştır işler. Şu an Linux benim için sadece açılmayan sistemden veri kurtarmaya yarayan birşey. Slax ve Puppy :)

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Şunu da düzeltmek isterim. Soru "Neden GNU/Linux kullanmıyorsunuz ?" olmalıydı çünkü kullanmayan yok Linux'u :D GNU/Linux masaüstü işletim sistemlerine verilen isimdir. Bugün hayatımızın zaten her yerinde Linux'u kullanıyoruz. Misal bu site GNU/Linux üzerinde çalışıyor :) Android bir Linux çatallamasıdır. Akıllı TV'ler Linux kullanıyor. Hiçbirimiz kullanmasak da Nükleer Deniz altlarında Red Hat Linux var :)

Haklısın, konuyu açarken dalgınlığıma gelmiş. Eğer siz değiştirebiliyorsanız değiştirebilirsiniz.

Teşekkürler hallolmuş. :)

Son düzenleme:

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Eğer örnek veremiyorsan muhtemelen sen hiç zorlanmayacaksın :D

En kötülerini seçmişsin gitmişsin de :D
Ohoo ben kullansam anasını bile bellerim :cool: :D

Maksat iş görsün ya, Slax'ın işe yaramadığı yerde Puppy'ye geçiyorum. Mesela içinde on binlerce küçük dosya olan klasörü Windows silemedi takıldı, Slax da silemedi, Puppy halletti.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Maksat iş görsün ya, Slax'ın işe yaramadığı yerde Puppy'ye geçiyorum. Mesela içinde on binlerce küçük dosya olan klasörü Windows silemedi takıldı, Slax da silemedi, Puppy halletti.
Şahsen benim güncel donanımım olduğu için güncel yazılım kullanmam gerek. Onun için en kötüleri dedim :D

Reaksiyon puanı
5,172
Sana bir şey deyim mi ? Ben çok insan gördüm "Linux kullanması çok zor, istediğim programın linux desteği yok, Windows iyi, kalsın, hatta Windows işletim sistemlerinin kralı" gibi söylemlerde bulunan çok eski Windows kullanıcısı gördüm. Linux'a geçtikten sonra ettikleri sözleri buraya alıntılasam oha ! dersin :D Microsoft'a saydıranları mı alıntılayım ? (Aşırıcılar, onaylamıyorum), şu zamana kadar niye kullanmadım ki diyenleri mi alıntılayım ?, yoksa bir anda yerde Ubuntu bulup fanboy kesilenleri mi alıntılayım ? [emoji14] Ciddi ciddi deneyen ve sisteme alışan bir daha bırakmak istemiyor. Alışması ne kadar alır diye sorarsan benim 2 günümü aldı [emoji14] Tabi ben istisna olabilirim çünkü ben bir macera peresttim o zamanlar :) Elimde tek çekirdek işlemcili bir Eee PC vardı o zamanlar. Ona Linux yükleyip biraz daha hızlandırmak istedim zaten bu PC'de oyun oynanmaz diyip :D

Ama ev kullanıcılarının (yada son kullanıcı mı deyim ?) kullanımının en az %80'ine tarayıcı yetiyor. Spesifik bir program yada oyun dışında bugünlerde herşeyi tarayıcıdan yada buluttan yapabiliyorsun. 32GB alan bir kullanıcıya rahat yetiyor bugün. Chromebook'lar da bunu gözeterek tasarlandılar :)
Açıkcası linux kullanan biri olarak linux zor deyil ama yani alışma süresi sıkıntı. Her şey çok farklı...

Bir son kullanıcı olarak şunlardan rahatsiz olduğumu söyliyebilirim ki...

Mesela pencere boylatının her defada aynı olması(windowsda buraktığın şekilde kalır)

Terminaşde ctrl+c ctrl+v çalışmaması(malum her işi terminalde yapıyorsun zaten linuxun en zevk aldığım kısmı)

Touchpad sıkıntısı(çözümü var ama son kullanıcıyı baz alıyoruz)

Dosya yöneticilerinin dandikliği(root yetkisi gerektiren her şeyi en kolay olarak terminal üzerinden yapabiliyırsun dosya yöneticisinden yapmak için yine terminal gerekli:D)

Mesela sources.listi güncellemek istediğimde yakından bu durumu yaşadım

Çoğu masaüstünde en sağ alttaki masaüstünü göster dediğimiz çubuk yok tüm pencereleri tek tek kapatmak gerekiyor.

Boot süreleri son derece uzun ve boot ekranları windowsunki gibi akıcı deyil bu durum bir çok kişiyi rahatsiz etmiştir büyük ihtimal.

Gimp vs gibi uygulamalara alışamamam

Office 2003 tasarımımdan farkı olmayan libere office kullanmak zorunda olmam

Sistemin gereksiz kalabalık olması mesela hem firefox hem chromium koymaları her programdan en az 2 tane olması skype spotify gibi programları bir çok kişi kullanmıyor (bunun yerine adam akıllı bi market yapsalar hiç sorun olmayacak)

Mesela deepinin marketini gördünüz mü bilmem ancak google playde ne kadar meşhur uygulama varsa hepsi market dahilinde özelliklede telegram whatsapp gibi uygulamaların bulunması daha büyük artı.

çin kökenli dağıtımlarında sunucuyu el ile seçmek gerekiyor(yadeyse kb kb iniyor)

Bir çok hatanın çözümü olan bir çom uygulamaların olması ancak 2 yıl boyunca güncellenmeyen bir çok uygulamanın çalışmıyor olmaaı(debian dışında)

Bu hataların elbette ki çözümleri var hatta bir çoğu benim yanlış gözlemim ancak bence linux daha çok son kullanıcı için değilde inatçı kullanıcıya pratiklik sağlayacak bir sistem

Son düzenleyen moderatör:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Mesela pencere boylatının her defada aynı olması(windowsda buraktığın şekilde kalır)
Bu masaüstü ortamına göre değişir. Xfce'de (Thunar) dediğin özellik var.
Touchpad sıkıntısı(çözümü var ama son kullanıcıyı baz alıyoruz)
Ne sıkıntısı var touchpad'in ? Bende bir sorun yok çünkü ?
Terminaşde ctrl+c ctrl+v çalışmaması(malum her işi terminalde yapıyorsun zaten linuxun en zevk aldığım kısmı)
CTRL+C ile kopyala, terminalde sağ tıkla, yapıştır de. Roket bilimi değil. Böyle olmasının sebepleri terminal kısayolları ile çakışmasını önlemek :)
Dosya yöneticilerinin dandikliği(root yetkisi gerektiren her şeyi en kolay olarak terminal üzerinden yapabiliyırsun dosya yöneticisinden yapmak için yine terminal gerekli:D)
O aslında sistemin güvenlik politikaları nedeniyle öyle.
Screenshot_2017-09-11_21-32-50.png

şeklinde yada
Kod:
sudo thunar /usr/share/hangidizini istersem
şeklinde de yazabilirim. Windows'ta sistem dosyalarına virüslerin bu kadar kolay girebilmesinin sebebi Windows'un bu izinleri GNU/Linux kadar iyi denetlememesi ve önüne gelen her programa kullanıcıdan fazla yetki vermesidir.
Çoğu masaüstünde en sağ alttaki masaüstünü göster dediğimiz çubuk yok tüm pencereleri tek tek kapatmak gerekiyor.
O dediğin buton Manjaro Xfce'de panelde varsayılan olarak var ve istersen her masaüstüne ekleyebilirsin?
Screenshot_2017-09-11_21-35-54.png

Boot süreleri son derece uzun ve boot ekranları windowsunki gibi akıcı deyil bu durum bir çok kişiyi rahatsiz etmiştir büyük ihtimal.
Manjaro Xfce'nin açılışı 10 saniye sürmüyor. SSD takarsam daha da hızlanır ama gerek yok zaten hızlı yeterince :)
Gimp vs gibi uygulamalara alışamamam
Windows'ta Photoshop kullanıyor musun ? :D Photoshop'u Linux'a kurmanın yolu da var.
Office 2003 tasarımımdan farkı olmayan libere office kullanmak zorunda olmam
Libre Office'i çok uzun kullanmıyorum ama basit editler için yada MS Office dosyalarını açmak için kullanıyorum. Bir sıkıntısını görmedim ? Arayüzünden şikayetçiysen onu da değiştirmenin yolu vardır mutlaka.
Sistemin gereksiz kalabalık olması mesela hem firefox hem chromium koymaları her programdan en az 2 tane olması skype spotify gibi programları bir çok kişi kullanmıyor (bunun yerine adam akıllı bi market yapsalar hiç sorun olmayacak)
Ben hem firefox hem chromium ile gelen bir dağıtım hiç görmedim açıkçası :D Eğer ikisi de varsa sisteminde birini sen kurmuşsundur. Uygulama çeşitliği var işte ne güzel. Üstelik düzgün bir marketimiz de var zaten. Her dağıtımın özel paketleme sistemi var.
çin kökenli dağıtımlarında sunucuyu el ile seçmek gerekiyor(yadeyse kb kb iniyor)
O dağıtım geliştiricileri ile ilgili bir şey :) Şahsen Deepin'i hiç denemedim. Ama şöyle diyim, hiçbir dağıtımda o kadar düşük indirme hızı yaşamadım. Deepin'in sunucularının fazla uzak olmasından kaynaklı bir durum var ortada.
Bir çok hatanın çözümü olan bir çom uygulamaların olması ancak 2 yıl boyunca güncellenmeyen bir çok uygulamanın çalışmıyor olmaaı(debian dışında)
Ubuntu tam olarak söylediğin gibi. Onun için Manjaro, Arch Linux, Antergos, Solus, Debian Testing gibi bir yuvarlanan sürüm bir dağıtımı öneriyorum :)
Bu hataların elbette ki çözümleri var hatta bir çoğu benim yanlış gözlemim ancak bence linux daha çok son kullanıcı için değilde inatçı kullanıcıya pratiklik sağlayacak bir sistem
Komplike işler yapacak adamı biraz uğraştıracak bir sistem sadece :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Nedense dual boot olarak hem Windows hem de Linux dağıtımı kurduğumda her defasında Linux dağıtımını siliyorum ve sadece Windows kullanıyorum.
Bir de şu var.
Bat kodlarıyla uğraşmayı seviyorum.
Eee. Linux'ta da bat kodları bir işime yaramayacağıma göre ben ne yapayım o zaman. :)
@eronis

Reaksiyon puanı
5,172
Bu masaüstü ortamına göre değişir. Xfce'de (Thunar) dediğin özellik var.

Ne sıkıntısı var touchpad'in ? Bende bir sorun yok çünkü ?

CTRL+C ile kopyala, terminalde sağ tıkla, yapıştır de. Roket bilimi değil. Böyle olmasının sebepleri terminal kısayolları ile çakışmasını önlemek :)

O aslında sistemin güvenlik politikaları nedeniyle öyle.
Ekli dosyayı görüntüle 27454
şeklinde yada
Kod:
sudo thunar /usr/share/hangidizini istersem
şeklinde de yazabilirim. Windows'ta sistem dosyalarına virüslerin bu kadar kolay girebilmesinin sebebi Windows'un bu izinleri GNU/Linux kadar iyi denetlememesi ve önüne gelen her programa kullanıcıdan fazla yetki vermesidir.

O dediğin buton Manjaro Xfce'de panelde varsayılan olarak var ve istersen her masaüstüne ekleyebilirsin?
Ekli dosyayı görüntüle 27455

Manjaro Xfce'nin açılışı 10 saniye sürmüyor. SSD takarsam daha da hızlanır ama gerek yok zaten hızlı yeterince :)

Windows'ta Photoshop kullanıyor musun ? :D Photoshop'u Linux'a kurmanın yolu da var.

Libre Office'i çok uzun kullanmıyorum ama basit editler için yada MS Office dosyalarını açmak için kullanıyorum. Bir sıkıntısını görmedim ? Arayüzünden şikayetçiysen onu da değiştirmenin yolu vardır mutlaka.

Ben hem firefox hem chromium ile gelen bir dağıtım hiç görmedim açıkçası :D Eğer ikisi de varsa sisteminde birini sen kurmuşsundur. Uygulama çeşitliği var işte ne güzel. Üstelik düzgün bir marketimiz de var zaten. Her dağıtımın özel paketleme sistemi var.

O dağıtım geliştiricileri ile ilgili bir şey :) Şahsen Deepin'i hiç denemedim. Ama şöyle diyim, hiçbir dağıtımda o kadar düşük indirme hızı yaşamadım. Deepin'in sunucularının fazla uzak olmasından kaynaklı bir durum var ortada.

Ubuntu tam olarak söylediğin gibi. Onun için Manjaro, Arch Linux, Antergos, Solus, Debian Testing gibi bir yuvarlanan sürüm bir dağıtımı öneriyorum :)

Komplike işler yapacak adamı biraz uğraştıracak bir sistem sadece :)
Hocam burada sana anlatmak istediğim

Linux bir SON KULLANICI sistemi değildir HEVESLİ KULLANICI sistemidir.

Eyvallah her şeyin bir çözümü var ama son kullanıcı için değil

Bunun en güzel kanıtınıda betül ablaya ubuntu kurdururken yaşadık. Kendisi bir son kullanıcı idi ama hevesli bir kullanıcıydı yadeyse o kadar hataya pes ederdi

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Ablamın hiçbir bilgisi yok, Mint kullanıcısı. APT komutunu bilmez. Ona sadece gerekli uygulamaları kurdum, kullanıyor. Ona ne diyecen ? :p
Linux'un en büyük sıkıntısına değindin aslında. Bilgisayar kullananların yarısından fazlası işletim sistemine windows ile başladığı için diğer OS'ları kullanamıyor ya da bilmiyor. Tek amacı film izleyip, internette gezmek olan insanlar linux ile başlasaydı windows yerine linuxa devam ederlerdi.
Diğer bir etken tabi ki Microsoft. Windowsun arkasında büyük bir şirket olunca OEM üreticilerine baskı yapıp Windowsu tekelleştirmesi zor olmadı sanırım.
Ne yapıp ne edip linuxun bilgisayarlarda önyüklü gelmelerini sağlamaları lazım ki kullanıcılar linuxun varlığından haberdar olsun.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windowsun arkasında büyük bir şirket olunca OEM üreticilerine baskı yapıp Windowsu tekelleştirmesi zor olmadı sanırım.
Zamanında Microsoft ne biçim cezalar ödedi bu tekelleşmeden dolayı. Şimdi Dell, HP falan Ubuntu yüklü bilgisayarlar satıyorlar da Microsoft artık ceza ödemiyor. Aynı nedenden dolayı Apple'ın ölmesine izin vermiyor Microsoft. Aynı nedenden dolayı AMD'ye yardım ediyor İntel.

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bir mesajda Linux kullanmasını bilen Win'de de virüs yemez yazıyordu. Evet doğruluk payı var ancak Win'in kendisinin zaten bir virüs olduğunu da unutmamak gerek. Kapalı kaynak bir sistem ve hassas bilgiler söz konusu olduğunda ne yapacağından emin olunamıyor.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Zamanında Microsoft ne biçim cezalar ödedi bu tekelleşmeden dolayı. Şimdi Dell, HP falan Ubuntu yüklü bilgisayarlar satıyorlar da Microsoft artık ceza ödemiyor. Aynı nedenden dolayı Apple'ın ölmesine izin vermiyor Microsoft. Aynı nedenden dolayı AMD'ye yardım ediyor İntel.
Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez misali :D

Bir mesajda Linux kullanmasını bilen Win'de de virüs yemez yazıyordu. Evet doğruluk payı var ancak Win'in kendisinin zaten bir virüs olduğunu da unutmamak gerek. Kapalı kaynak bir sistem ve hassas bilgiler söz konusu olduğunda ne yapacağından emin olunamıyor.
Kardeş sen verilerimizin toplanması ile virüs olayını yanlış anlamışsın :D

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
o zman ubuntunun amazon ile anlaşmasını da virüs sayabiliriz linux hanesine

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez misali :D

Kardeş sen verilerimiz toplanması ile virüs olayını yanlış anlamışsın :D

Virüsler de nihayetinde verilerimizi toplamıyor mu? :) Virüslerin pek çok türü var, bir türü de kişisel bilgileri çalar.
o zman ubuntunun amazon ile anlaşmasını da virüs sayabiliriz linux hanesine
Maalesef o olay Ubuntu'nun en büyük ayıbıdır. Ama Linux hanesine yazmayalım bence çünkü geride Linux'ü temsil eden yüzlerce dağıtım daha var.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Virüsler de nihayetinde verilerimizi toplamıyor mu? :) Virüslerin pek çok türü var, bir türü de kişisel bilgileri çalar.

Maalesef o olay Ubuntu'nun en büyük ayıbıdır.
Söylediğin doğru ama Windows işletim sistemine virüs demek yanlış :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@syfsn Telefonda oldugum için alıntı yapamıyorum ama Linux'un açılışı çok uzun demişsin. Yahu ben grubda entera basınca karşıma login çıkıyor yahu. Öyle hızlı boot oluyor.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
@syfsn Telefonda oldugum için alıntı yapamıyorum ama Linux'un açılışı çok uzun demişsin. Yahu ben grubda entera basınca karşıma login çıkıyor yahu. Öyle hızlı boot oluyor.
O durum bende var malesef.Asus laptop kullanıyorum işletim sistemim linux mint ve açılım gerçekten de uzun sürüyor.
Bu arada Linux Mint 18.2 Sonya güncellemesi geldi ya da yeni görüyorum :)

7Fold

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Şahsen benim kullanmama sebebim lise zamanımda Metin 2 idi :D Çözüm neydi ? Oyunu bıraktım, CS:GO'ya başladım :p
Rank ne hocam? Metin2 ve CSGO dışında uzun soluklu oyunumuz yoksa aynı kafadanız:D

Win10 seviyorum ama değiştirmek isteseydim Hackintosh kurardım sanırım.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Rank ne hocam? Metin2 ve CSGO dışında uzun soluklu oyunumuz yoksa aynı kafadanız:D
Çok hastası değilim ve sınavlarım için çok oynayamıyorum. Şu an Silver Elite'deyim. Sanırım en üst Silver oluyor ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285