Neden GNU/Linux Kullanmıyorsunuz? (Windows/Mac Kullanıcılarına)

Konusu 'Linux' forumundadır ve tuxuf tarafından 10 Eylül 2017 başlatılmıştır.

?

Neden Linux Kullanmıyorsun?

1. Çok karışık ve zor olduğunu düşünüyorum.

20,0%
  2. Oyuncuyum ve Linux'ta oynadığım oyunlar yok.

46,7%
  3. Bir şirketin arkamda olduğunu ve sıkıntım olduğunda bana yardım edeceklerini bilmek güven veriyor.

6,7%
  4. Uygulamalar daha az/Kullandığım uygulamaların bazıları Linux'ta yok.

60,0%
  5. Son kullanıcıya uygun olduğunu düşünmüyorum.

26,7%
  6. Sürücü sıkıntılarıyla uğraşmak istemiyorum.

20,0%
  7. Destek sıkıntısı çekeceğimi düşünüyorum.

13,3%
  8. Kendi kullandığım işletim sistemine alıştım ve yeni maceralar aramıyorum.

13,3%
  9. Linux ne ya?

6,7%
  10. Diğer (Aşağıda söyleyin.)

oy sayısı 0
    0,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. eronis

eronis yasaklı Onursal Üye yasaklı

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    DANG ! Yanlış ! :D Herkes Windows kullanıyor çünkü kimse bilgisayar kullanmayı bilmiyor, ne ile geldiyse bilgisayarı onunla kullanıyorlar. Windows kullanan kullanıcı Microsoft'un sitesinden özellikle iso'yu indirip, CD'ye/USB'ye yazıp, satın alıp, kullanmıyor. Kullanıyorlar çünkü cihaza ön yüklü geliyor. Diğer taraftan bakınca bizim paket depolarımızdan Chromium yüklenebilir, Firefox zaten ön yüklü geliyor.

Halktan Biri bunu beğendi.

2. Forumun Ağası Finix

Forumun Ağası Finix Rektör

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Düz İşsiz
    Artı, komik olan şey Linuxta yapmanın bayağı basit olan şeyler Windowsta müthiş zor. Ama genellikle kullanıcı ne olduğunu bilmediğinden veya hazır yapılmış olduğundan fazla tinlamıyor. Ver en ufak sorunda bilgisayarcıya formatlasın, adı da kolaylık olsun.

eronis bunu beğendi.
  3. soranger

soranger Üyecik

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Bununla ilgili bir anımı anlatayım. Laptopumu yeni aldığım zaman sınıftan 2-3 kız arkadaş fiyatını falan sordular. Freedos olduğu için biraz daha ucuza aldım falan dedim anlamadılar(office falan yok sanmışlar). Bilgisayar nedir, işletim sistemi nedir falan onları anlattım da anladılar heralde. o konuda haklısın windows yüklü geldiği için onu kullanıyorlar. İşletim sisteminin ne olduğunu bile bilmiyor çoğu kişi.

eronis bunu beğendi.
  4. eronis

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    İnsanlar programları kullanıyorlar çünkü. İşletim sistemi sadece arayüzdür ama arayüzün sağlamlığı da önemli :)

5. tuxuf

tuxuf Üyecik

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Freedos = Office yok.
    Bu mu yani? Böyle düşünen insanlar mı var? Yuh be birader. Linux son kullanıcı için kesinlikle değil bunu anladım. Son kullanıcının bu kadar da son olduğunu bilmiyordum.

Böyle düşünen insan GNU/Linux yüklü bilgisayar alsa Terminal deyince akıllarına Şehirlerarası Otobüs Terminali falan gelir herhalde.

eronis bunu beğendi.
  6. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Düz İşsiz
    Freedos aero arayüzsüz windows değil mi? Free de donanima mal bulmuş mağribi gibi saldırmıyor demek. Free bırakıyor yani donanımı.

7. Mrtaltg

Mrtaltg Punisher Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    1.011
    Ödül Puanları:
    113
    naaptınız burda ya freedos ücretsiz dos değilmiydi :9

eronis bunu beğendi.
  8. eronis

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    Güzeldi :D Linux son kullanıcı için uygun, sadece son kullanıcının değil, başkasının ayarları önden yapmış olması yeterli :)
    --- Gönderi Güncellendi ---
    FreeDOS | The FreeDOS Project
    Freedos aslında MS-DOS'un açık kaynağa dökülmüş halidir. DOS'a tam uyumludur :)
    @Halktan Biri belki bu sistem senin de ilgini çekebilir çok seviyordun ya bat'ları :D

9. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Düz İşsiz
    İki dakika trolletmiyorsun yahu :D

eronis bunu beğendi.
  10. eronis

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    Garipsememek lazım. Windows'un ne olduğunu bilmeyen ama Windows kullanan son kullanıcılar da var. Freedos'u bilmeyeni hoş görün :D

11. tuxuf

tuxuf Üyecik

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Office yok tahmini tuhaf geldi. Yoksa herkesin hayatına kimse karışamaz. İsterse bilgisayar kullandığını bile bilmesin banane. :D
    Bu arada Elementary OS tam bir son kullanıcı dağıtımıymış onu öğrendim. ".deb" paketlerini yüklemek için bile grafik arayüzü var. Ben Debian'da komut satırında hallediyorum. Bir sorun olursa görmek daha kolay oluyor.
    Linux Mint de aynı şekilde. Ben Linux macerama Mint ile başladım ama arayüzü sıkınca (o zaman cahil olduğum için masaüstü ortamının değiştirilebileceğini bilmiyorum) bana Linux'u öğreten arkadaşın yardımıyla Debian'a geçtim. O gün bugündür Debian. Sonradan o arkadaşı geçmişimdir o ayrı mesele. :cool:
    Neyse, demek istediğim, son kullanıcı için Debian biraz ağır olabiliyormuş. "Linux çok zor abi." diyen ısınmak için Mint veya eOS kurabilir. Biraz alışınca geçiririz Debian'a. :p

12. eronis

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    Benim ilk ciddi dağıtımım Fedora 20 idi :D Silme nedenim de çok salakçaydı. Calibre hata verip açılmadı, ben de dedim "Aaa, bak Ubuntu Forum'da çok bahsediyorlardı, Fedora çok kararsız !" sildim, openSUSE KDE kurdum çünkü o zamanlar GNOME3'ten de çok KDE4'e ilgim vardı ve openSUSE'nin bir KDE patronu (En önemli KDE dağıtımı) olduğunu öğrendim. Hatta Matthew Moore'un video'su vardı nasıl Numix ile giydirirsiniz diye ve ben de direk kurdum :D

Sonra farkettim ki Calibre'nin açılmaması durumu sadece geçici bir bugmuş ve ben openSUSE'ye geçtikten bir kaç gün sonra kapatılmış bile. Ama çok geçti ve bir süre openSUSE'ye Ghost teması giydirip kullandım o şekilde hacker havasında :D Ne günlerdi bee :D

13. tuxuf

tuxuf Üyecik

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Bayağı iyiymiş. :D
    Calibre hâlâ problemli, depolardan çekersen sorun yok da kendi sitesinden kurulunca problem çıkıyor.
    Linux'la kaç yıldır tanışıksın? :)

14. eronis

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    Ben de bilmiyorum ne kadar zamandır kullandığımı. Hep merak etmişimdir hatta Call of Duty MW3 oynamışlığım dahil vardı playonlinux'tan. Lise zamanlarımdı. Ciddi geçmem Ubuntu 12.04 (2012) zamanlarında oldu :)

15. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Düz İşsiz
    Sizin aksinize ben masaüstünün değiştirilebileceğini epey erken öğrenmiştim. KDE 3 ile gelen Pardus'un rehberlerinde xfce yüklenebildiğini öğrenince hadi deneyek diye hemen xfce kurmuştum. Ondan sonra kurduğum her dağıtıma zannederim üç tane masaüstü kuruyordum. :p Çok uzun bir süre Gnome 2 - KDE 4 arası paslaştım, hatta Pardus üstünde Gnome 2 kullanıyordum o zaman ki bu epey "Oha" denilecek bir şeydi :p Çünkü Pardus'un hiç Gnome desteği olmadı.

eronis bunu beğendi.
  16. syfsn

syfsn Profesör

Beğenileri:
    467
    Ödül Puanları:
    83
    Yer:
    turkiye
    Senin iyi bir bilgisayar bilgin yok iyi bir windows bilgin var

Dünyada yaklaşık 400 milyon insan zorlanmadan kulşamabiliyorsa bence birazda sende ön yargı var

Bana ubuntuda zorlandığın noktaları söyler nisin

eronis bunu beğendi.
  17. eronis

Beğenileri:
    2.275
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Türkiye
    Ön yargı da faktör ama en büyük faktör ÜŞENGEÇLİK. İnsanlar yeni bir sistemi kurmayı kafa karıştırıcı buluyorlar, kullanmayı bırakın. Sonrasından ne tür faydalarını göreceğini söylersen söyle geçemeyecek kadar üşengeç insanlar malesef.

18. Forumun Ağası Finix

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Düz İşsiz
    @_KadıkoyRap__ haklı, Linux kullanmak bir nebze poweruserlik gerektiriyor. Hani insanlar daha Windows evet mi hayır mı diye sorduğu zaman "Yanlış bir şey mi yapıyorum yoksa ben yahu?" diye kuşkuya düşürken "Niye Linux kurmuyorsunuz siz?" diye çıkışmak gavurlarin tabiri ile "snop"luk. Ne yapabiliriz? Elimizden geldiğince dilimizden döndüğünce destek olmak, bilinçlendirmek ve bizzat kurulumlarını yapmaktır. Üşengeçlikten daha öte bir durum bu. Ayrıca bilmeliyiz ki bilgisayar kültürü Türkiye'de oldukça geç geldi. (Tabii bizim Türklerden bir cacık olmaz diye bir lafa girmedin tabii ama ekleyeyim dedim.) Yani Amerika'da 1980lerde bilgisayara ulaşmak oldukça basit iken 2000 yılında bilgisayar elit kesimde bulunan bir nesne idi. Yani buna göre kiyaslarsak aslında Türkiye Linux konusunda aslında epey umut vadediyor.

eronis bunu beğendi.
  19. soranger

soranger Üyecik

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    1-2 yıl önceydi şu an neyde zorlandığımı hatırlamıyorum. O zamanlar üniversitedeydim eve 1-2 günlüğüne arada geliyordum. virüs bulaşmış deyince oturup format atmıştım internetten bakıp bir iki ayar yapmaya çalışmıştım terminalde kod giriyordum kabul etmiyordu sonra uğraşmadım. O bilgisayarda hala ubuntu duruyor. evdekiler haberlere falan bakmak için kullandıkları için hiç bilgisayardan anlamamalarına rağmen sorun olmuyor.

20. syfsn

syfsn Profesör

Beğenileri:
    467
    Ödül Puanları:
    83
    Yer:
    turkiye
    Kodun başına sudo yazsan her şey çözülecekti:D

tuxuf bunu beğendi.
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş