Neden GNU/Linux Kullanmıyorsunuz? (Windows/Mac Kullanıcılarına)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Neden Linux Kullanmıyorsun?

• Diğer (Aşağıda söyleyin.)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    15

Halktan Biri

ßlamer™
Yönetici
Moderatör
Nedense dual boot olarak hem Windows hem de Linux dağıtımı kurduğumda her defasında Linux dağıtımını siliyorum ve sadece Windows kullanıyorum.
Bir de şu var.
Bat kodlarıyla uğraşmayı seviyorum.
Eee. Linux'ta da bat kodları bir işime yaramayacağıma göre ben ne yapayım o zaman. :)
@eronis

syfsn

Profesör
Yönetici
Mod. Adayı
Bu masaüstü ortamına göre değişir. Xfce'de (Thunar) dediğin özellik var.

Ne sıkıntısı var touchpad'in ? Bende bir sorun yok çünkü ?

CTRL+C ile kopyala, terminalde sağ tıkla, yapıştır de. Roket bilimi değil. Böyle olmasının sebepleri terminal kısayolları ile çakışmasını önlemek :)

O aslında sistemin güvenlik politikaları nedeniyle öyle.
Ekli dosyayı görüntüle 27454
şeklinde yada
Kod:
sudo thunar /usr/share/hangidizini istersem
şeklinde de yazabilirim. Windows'ta sistem dosyalarına virüslerin bu kadar kolay girebilmesinin sebebi Windows'un bu izinleri GNU/Linux kadar iyi denetlememesi ve önüne gelen her programa kullanıcıdan fazla yetki vermesidir.

O dediğin buton Manjaro Xfce'de panelde varsayılan olarak var ve istersen her masaüstüne ekleyebilirsin?
Ekli dosyayı görüntüle 27455

Manjaro Xfce'nin açılışı 10 saniye sürmüyor. SSD takarsam daha da hızlanır ama gerek yok zaten hızlı yeterince :)

Windows'ta Photoshop kullanıyor musun ? :D Photoshop'u Linux'a kurmanın yolu da var.

Libre Office'i çok uzun kullanmıyorum ama basit editler için yada MS Office dosyalarını açmak için kullanıyorum. Bir sıkıntısını görmedim ? Arayüzünden şikayetçiysen onu da değiştirmenin yolu vardır mutlaka.

Ben hem firefox hem chromium ile gelen bir dağıtım hiç görmedim açıkçası :D Eğer ikisi de varsa sisteminde birini sen kurmuşsundur. Uygulama çeşitliği var işte ne güzel. Üstelik düzgün bir marketimiz de var zaten. Her dağıtımın özel paketleme sistemi var.

O dağıtım geliştiricileri ile ilgili bir şey :) Şahsen Deepin'i hiç denemedim. Ama şöyle diyim, hiçbir dağıtımda o kadar düşük indirme hızı yaşamadım. Deepin'in sunucularının fazla uzak olmasından kaynaklı bir durum var ortada.

Ubuntu tam olarak söylediğin gibi. Onun için Manjaro, Arch Linux, Antergos, Solus, Debian Testing gibi bir yuvarlanan sürüm bir dağıtımı öneriyorum :)
--- Gönderi Güncellendi ---

Komplike işler yapacak adamı biraz uğraştıracak bir sistem sadece :)
Hocam burada sana anlatmak istediğim

Linux bir SON KULLANICI sistemi değildir HEVESLİ KULLANICI sistemidir.

Eyvallah her şeyin bir çözümü var ama son kullanıcı için değil

Bunun en güzel kanıtınıda betül ablaya ubuntu kurdururken yaşadık. Kendisi bir son kullanıcı idi ama hevesli bir kullanıcıydı yadeyse o kadar hataya pes ederdi

Ablamın hiçbir bilgisi yok, Mint kullanıcısı. APT komutunu bilmez. Ona sadece gerekli uygulamaları kurdum, kullanıyor. Ona ne diyecen ? :p
Linux'un en büyük sıkıntısına değindin aslında. Bilgisayar kullananların yarısından fazlası işletim sistemine windows ile başladığı için diğer OS'ları kullanamıyor ya da bilmiyor. Tek amacı film izleyip, internette gezmek olan insanlar linux ile başlasaydı windows yerine linuxa devam ederlerdi.
Diğer bir etken tabi ki Microsoft. Windowsun arkasında büyük bir şirket olunca OEM üreticilerine baskı yapıp Windowsu tekelleştirmesi zor olmadı sanırım.
Ne yapıp ne edip linuxun bilgisayarlarda önyüklü gelmelerini sağlamaları lazım ki kullanıcılar linuxun varlığından haberdar olsun.

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Windowsun arkasında büyük bir şirket olunca OEM üreticilerine baskı yapıp Windowsu tekelleştirmesi zor olmadı sanırım.
Zamanında Microsoft ne biçim cezalar ödedi bu tekelleşmeden dolayı. Şimdi Dell, HP falan Ubuntu yüklü bilgisayarlar satıyorlar da Microsoft artık ceza ödemiyor. Aynı nedenden dolayı Apple'ın ölmesine izin vermiyor Microsoft. Aynı nedenden dolayı AMD'ye yardım ediyor İntel.

penguin

Profesör
Bir mesajda Linux kullanmasını bilen Win'de de virüs yemez yazıyordu. Evet doğruluk payı var ancak Win'in kendisinin zaten bir virüs olduğunu da unutmamak gerek. Kapalı kaynak bir sistem ve hassas bilgiler söz konusu olduğunda ne yapacağından emin olunamıyor.

Zamanında Microsoft ne biçim cezalar ödedi bu tekelleşmeden dolayı. Şimdi Dell, HP falan Ubuntu yüklü bilgisayarlar satıyorlar da Microsoft artık ceza ödemiyor. Aynı nedenden dolayı Apple'ın ölmesine izin vermiyor Microsoft. Aynı nedenden dolayı AMD'ye yardım ediyor İntel.
Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez misali :D

Bir mesajda Linux kullanmasını bilen Win'de de virüs yemez yazıyordu. Evet doğruluk payı var ancak Win'in kendisinin zaten bir virüs olduğunu da unutmamak gerek. Kapalı kaynak bir sistem ve hassas bilgiler söz konusu olduğunda ne yapacağından emin olunamıyor.
Kardeş sen verilerimizin toplanması ile virüs olayını yanlış anlamışsın :D

Son düzenleme:

Mrtaltg

[email protected]shiftdelete.net
Yönetici
Super Moderator
o zman ubuntunun amazon ile anlaşmasını da virüs sayabiliriz linux hanesine

penguin

Profesör
Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez misali :D

Kardeş sen verilerimiz toplanması ile virüs olayını yanlış anlamışsın :D
Virüsler de nihayetinde verilerimizi toplamıyor mu? :) Virüslerin pek çok türü var, bir türü de kişisel bilgileri çalar.
o zman ubuntunun amazon ile anlaşmasını da virüs sayabiliriz linux hanesine
Maalesef o olay Ubuntu'nun en büyük ayıbıdır. Ama Linux hanesine yazmayalım bence çünkü geride Linux'ü temsil eden yüzlerce dağıtım daha var.

Virüsler de nihayetinde verilerimizi toplamıyor mu? :) Virüslerin pek çok türü var, bir türü de kişisel bilgileri çalar.

Maalesef o olay Ubuntu'nun en büyük ayıbıdır.
Söylediğin doğru ama Windows işletim sistemine virüs demek yanlış :D

@syfsn Telefonda oldugum için alıntı yapamıyorum ama Linux'un açılışı çok uzun demişsin. Yahu ben grubda entera basınca karşıma login çıkıyor yahu. Öyle hızlı boot oluyor.

@syfsn Telefonda oldugum için alıntı yapamıyorum ama Linux'un açılışı çok uzun demişsin. Yahu ben grubda entera basınca karşıma login çıkıyor yahu. Öyle hızlı boot oluyor.
O durum bende var malesef.Asus laptop kullanıyorum işletim sistemim linux mint ve açılım gerçekten de uzun sürüyor.
Bu arada Linux Mint 18.2 Sonya güncellemesi geldi ya da yeni görüyorum :)

7Fold

Asistan
Şahsen benim kullanmama sebebim lise zamanımda Metin 2 idi :D Çözüm neydi ? Oyunu bıraktım, CS:GO'ya başladım :p
Rank ne hocam? Metin2 ve CSGO dışında uzun soluklu oyunumuz yoksa aynı kafadanız:D

Win10 seviyorum ama değiştirmek isteseydim Hackintosh kurardım sanırım.

stat counter