Neden Deepin Kullanmıyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Boşta(açılışta) ram kullanımını nasıl?
Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl Deepin'i denemiştim. Hatta tarayıcı olarak Google Chrome yüklü olarak geliyordu.
--- Gönderi Güncellendi ---
@syfsn Kullandığım bazı dağıtımlarda mağazadan indirdiğim internet tarayıcısının en son sürüm olmadığını fark etmiştim.
Peki Deepin Mağazası'ndaki programlar güncel mi?

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl Deepin'i denemiştim. Hatta tarayıcı olarak Google Chrome yüklü olarak geliyordu.
@syfsn Kullandığım bazı dağıtımlarda mağazadan indirdiğim internet tarayıcısının en son sürüm olmadığını fark etmiştim.

Deepin mağazası ile ünlü bir dağıtım. Şuan pc yanımda değil ancak bu şekilde bir hatayı deepinden beklemem açıkcası

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
deepin.org'un Türkçe dil seçeneği olmasını beğendim. Açıklayıcı bilgiler verilmiş.
Deepin Teknoloji Topluluğu
Bu arada Deepin'i denemeyi düşünüyorum. :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
İndirelim bunuda bakalin az da değilmiş 2.5 gb bir kaç dağıtım donanım sıkıntısı yaşaması sebebini elenmiş ti bende birde buna bakayim

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Boyutu bana da biraz fazla geldi. :) Ama indiriyorum şu an.
Peki Deepin'in boyutunun fazla olmasının sebebi ne olabilir?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Deepin, mint, manjoro, Ubuntu, win10 falan geçin bu işleri windows 7 yükleyin kullanın :D

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Deepin mağazası Appstore benzeri bir yapıya sahip ve neredeyse aradığın her şey mevcut.
Donanım zayıf ise kasıntılar olabilir ama kullanımı güzel bir OS.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Win 7 de zamanı geldiğinde XP gibi ölecek kacari yok yol yakinken daha güncel bir sürüme geç oluşunu izleme :)
Win7'yi kullanan benim gibi bir kitle oldukça Microsoft bile öldüremez win7'yi
Win10 Recep Baltaş'ın dediğinin aksine balon
AMD athlon X3 450 işlemci var benim kasamda stabil çalışmıyor win10
Win7 net daha akıcı daha hızlı
Win10 iyi donanım varsa tasarımı güzel

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Deepin'in inmesi tamamlandı. Birazdan VirtualBox'ta deneyeceğim. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Videoyu az biraz izledim. Adam masaüstünün güzelliğine methiyeler döşemiş, "Bakın masaüstüm ne güzel, aaa mağaza ne iyi falan" diye dönüp dolaşmış lakin daha fazla bir şey dememiş. Şimdi ben biraz beyanat vereceğim.

Yahu, bütün kaliteli olan dağıtımları oturup kuracak mıyız? Distrowatch'ın listesindeki ilk elli dağıtımın hiçbiri boş dağıtım değil, hepsini teker teker oturup kuracak mıyız?

-Hmm... 41. listedeki Bodhi fena değilmiş. e17yi iyi yedirmişler. Neyse 42'ye geçelim. HANISINI SEKEYİM GENTOO! (Messenger, whatsapp açılır) Beyler ben bir on günlüğüne yokum. Uzaylılar tarafından kaçırıldım çünkü. Evet tarafından.

Bunun ne derece vakit ve zaman kaybı olduğu bariz ortada. Ben deli köpek fino olarak giderim Debian'ımı, sıkılırsam Fedora'mı, yok iyice eğlence arıyorsam Arch'ı, yok iyice kesmediyse Gentoo'mu stage 1'den kurarım. Eğer daha da kaşınıyorsam BSD'ye kafa göz dalarım. Yok hala devrilmediysem OpenSuSE Tumbleweed ile maceralara açılırım. Yani son kullanıcı odaklı, alsamixerden sesini ayarlarken iki dakika sonra saniye sonra sesi kafasına göre düzenleyen dağıtımı ne edeyim? "Uzun zamandır Arch kullanmıyorum da üşendim Mancaro kurayım" diye kurarken dahi Mancaro felaket gözüme battı. Abuk subuk bir ton yazılımı döşemişler nLite Windows kurar gibi hissediyorum kendimi.

Ayriyetten, Linux'a yeni başlamış adamın talepleri ile benim taleplerim bir değil. Bundan dolayı benim kaliteli anlayışım başka, yeni başlamış adamın kaliteli anlayışı başka. Örneğin yeni başlamış birisi için Mint oldukça kalitelidir, haklı nedenler de sunabilir üstelik. Lakin benim Mint çöp oğlu çöptür lakin kullanan adama neden kullanıyorsun diye laf çekemem. Deepin de son kullanıcıyı hedef alan bir dağıtım olarak zaten dökülen saçlarımı daha da dökeceğinden eminim. Kim bilir, Firefox'u kaldırmak isterken Linux kernelı siler atarım kazara.

Son olarak siyasi olarak bir şeyden bahsedeceğim. Deepin Çinli bir oluşum ve 2011'den beri bir şirket olarak süregeliyor. Epey bir süredir Çin hükümetinin desteği altında. Çin yaşamın müthiş zor olduğu, insan haklarının çiğnendiği ve cehennemden beter bir ülke. İşçi ücretleri saatte bir doların dahi altında ve insanlar çoğunlukla müthiş vergiler verip ölümüne çalışıyor. Bütün bildiklerimiz bu kadar, her şey kapalı kutu olduğu için tam olarak rezaletler dönüyor "Batılı" bir ülke olarak bunları bilmiyoruz. Deepin pekala görünürde epey kaliteli duruyor, yani üst paragrafta bahsettiğim şeyin karşısında bu derece tutulduysa pekala kolay kolay silip atamayız. Ben mümkün olduğu kadarıyla Çin gibi ülkeleri boykot etme taraftarı olduğum için, ki kullandığım bilgisayardan telefonuma kadar Çin yapımı olduğu için pekala bu dediğim komik olabilir ama bir alternatifi olmadığını belirtirim, Deepin isosunu bilgisayarıma dahi sokmam diyorum.

Son düzenleme: