Neden Apple’dan Vazgeçemiyoruz?

Bu konuyu okuyanlar

atılgannn

Asistan
Reaksiyon puanı
188
apple-ve-samsung-iphone-8-icin-anlasti-04042017-161456.jpg

Şüphesiz ki Apple dünya üzerinde geniş bir hayran kitlesine sahip bir marka. Bir üst modelini heyecan içinde bekleyen insanlar da marka sadakatinin en somut örneklerinden birini oluşturmakta. Peki belirli bir hedef kitle üzerinde Appple'ın bu kadar vazgeçilmez olmasını sağlayan şey ne?

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Çünkü insanların Apple'ı tercih etme nedenleri ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor. Fotoğraf ve video ya ilgisi olan kişiler yüksek çözünürlükte kaliteli işler tercih ediyorlar. Apple ile çekilen kısa filimler de bu özelliği destekler nitelikte. Apple herkes için standart bir ürün üretmeye çalışmaktansa, belirli bir kitleye kaliteli bir kullanıcı tecrübesi sunmaya çalışıyor. Bu özelliği ile kullanışlı olmasına önem veren kişileri etkilemeyi başarıyor.

Güvenliği ön planda tutan insanlar ise açık kaynak kodlu android bir işletim sistemine sahip olması nedeni ile tercih ediyorlar. Böylelikle casus yazılımların kurulması ve virüs sızması da engellenmiş oluyor. Apple’ın cezbeden bir diğer özelliği ise birçok oyunun mevcut olması ve yeni oyunların direkt yüklenebilmesi oyun severlerin dikkatini Apple’a çekmektedir. Apple ‘ın bu özelliklerinin yanında arayüz ve tasarımından bahsetmesek olmazdı. Diğer telefonlardan farklı olarak çelik bir gövde yapısı darbelere karşı dayanıklı olması bir diğer tercih nedeni.

Apple‘ın vazgeçilmezliği sadece donanım ve yazılım olarak kaliteli bir tecrübe sunması değil, prestij için tercih eden kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Telefonun hiçbir donanım ve yazılım özelliğini bilmeden sadece Apple olduğu için alan insanlar, aslında belli bir hayat tarzı ve toplumsal bir statü aldıklarını düşünürler. Böylelikle kendilerini mutlu hissederler. Apple ‘ı Apple yapan şeyde beklide budur. Fiyatının yüksek olması bile bir çok insanda kalitelidir algısı yaratsa da markaları marka yapan olumlu müşteri deneyimleri ile dolu olmasıdır. Apple'ın kötü bir müşteri deneyimi yaşatması bir çok insanda prestijinin kötü anlamda etkilenmesine neden olur. Kalitesizdir algısının yayılması Apple sadece prestij için alan kişileri de etkilemektedir. Dolayısıyla bir ürünü sağladığı prestif ve marka adından dolayı olanlar, aslında markanın kalitesinin ve piyasada en iyisi olduğunun bilincinde olarak alırlar. Sonuç olarak sadece isminden dolayı satış yapan markaların teknik özelliklerinin sorgulanmaması belkide bu yüzdendir.

Reaksiyon puanı
142
Kendin içi konuş. Apple'nin ürünleri benim hiç hoşuma gitmiyor.
"Şüphesiz ki Apple dünya üzerinde geniş bir hayran (burayı istemsizce hayvan olarak okudum) kitlesine sahip bir marka."

"Şüphesiz" derken kime göre, neye göre? Kendi adına konuş. Genelin fikri değil bu yazdıkların.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Güvenli, stabil, ikinci eli para eden, daha uzun ömürlü, ekosistemi çok güçlü olan (saat, ev uygulaması, iCloud vesaire gibi), kullanımı çok daha basit, minimalist ve arkasında da elması var :D

Neden vazgeçelim? :)

Not: Ne yalan söyleyeyim, ilk iPhone'a geçişim sırf havası var, prestij sahibi falan diye oldu. Şuan prestiji yerlere de düşse vazgeçemem. Mevzu asla o değilmiş...

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
"Güvenliği ön planda tutan insanlar ise açık kaynak kodlu android bir işletim sistemine sahip olması nedeni ile tercih ediyorlar."

Bu nedur doktor?!?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Güvenli, stabil, ikinci eli para eden, daha uzun ömürlü, ekosistemi çok güçlü olan (saat, ev uygulaması, iCloud vesaire gibi), kullanımı çok daha basit, minimalist ve arkasında da elması var :D

Not: Ne yalan söyleyeyim, ilk iPhone'a geçişim sırf havası var, prestij sahibi falan diye oldu. Şuan prestiji yerlere de düşse vazgeçemem. Mevzu asla o değilmiş...

Sana bir xiaomi yazıyorum reçetene ekosistemide var hem. Ucuz olduğu için ikinci el derdide yok telefoncu 500 verse zaten 1000 liralık telefon. Stabilite alası, güvenlik çok lazım mı bilmiyorum. ;) :D

Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
@Leand

Benim için işletim sistemi, arayüz, tema ve minimalist olması çok önemli. Onlar Xiaomi'de pek yok benim bakış açımla. :)

04İbrahim04

Asistan
Reaksiyon puanı
67
Bir üst modelini heyecan içinde bekleyen insanlardandım ama artık heyecanım geçti ne kadar öncül bir firma da olsa rakiplerinin gerisinde işletim sistemi olarak piyasanın kralı orası ayrı fakat yıl 2019 hâla hızlı şarj cihazını kutunun içine koymayan 3 yıldır aynı tasarımı insanların önüne innovasyon diye koyan(iphone6-7-8) firmadan heyecanımı kestim

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Telefon denince kralı Apple'dır, kazıklama konusunda olduğu gibi...

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375

Sana bir xiaomi yazıyorum reçetene ekosistemide var hem. Ucuz olduğu için ikinci el derdide yok telefoncu 500 verse zaten 1000 liralık telefon. Stabilite alası, güvenlik çok lazım mı bilmiy
@Leand

Benim için işletim sistemi, arayüz, tema ve minimalist olması çok önemli. Onlar Xiaomi'de pek yok benim bakış açımla. :)

İşletim sistemi tamamda arayüz, tema, minimalist olması demişsiniz bunlar xiaomide olan şeyler zaten :)
Belki dersin bu dalga geçiyor ama ayarlamalarını istediğin gibi yapabildiğin istediğin yere çekebildiğin bir sistemi var xiaominin.
Bence apple tek artısı appstore uygulamaları ve güvenlik o kadar, güvenlik konusuda dikkatli bir android kullanıcısıysan atlanabilir yada google play store'da ihtiyacını görüyorsa ki çoğu kişinin görüyor bunlarında bir önemi kalmıyor pek.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Apple dar bir işletim sistemi olduğundan hiç bir zaman tercihim olmayacak sanırım. Kısıtlanmak bana göre değil.

Kadir Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Algı olarak bize sınıf sağladığını düşünüyoruz. Sınıfımızı kaybetmek istemiyoruz haliyle. Bu arada 3 ay dışında hiç kullanmadım.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Bu konu çok dikkat çekeceğe benziyor :)

Android açık kaynaklı olsa bile arayüzleri genel olarak açık kaynaklı değil. Ama evet,ios androide göre daha az tehdit alıyor.

Google Play’de “play protect “ tarafından onaylanan uygulamarı indirdikçe ve internetten apk falan indirmedikçe virüs alma ihtimalin azalır. Fakat en büyük sorunlardan birisi ise androiddeki fragmentation efekti. Bu,çok büyük tehditlere yol açabiliyor. Umarım google bu durumu düzeltir...

Oyun kısmında kesinlikle katılıyorum. Bilinen oyunlar genel olarak iosa daha önce geliyor ve genel olarak baştan optimizeli oluyorlar. Androidde ise bu daha çok hangi oyun olduğuna bağlı. Bazı oyunlar androidde gayet optimizeli iken bazıları tam tersi...Androidde çok daha fazla çeşit cihaz olduğu için optimize olması da bazen uzun sürebiliyor.

Tasarım konusunda apple,şahsen tasarım olarak iyi iş çıkarıyorlar. Malzemeleri de gayet premium. Fakat bazen de tasarımda rezalet olabiliyorlar.(2019’da çıkabilen iphonenun kamerası gibi... ıyy.) Ama dediğim gibi,tasarım olayı tercihimize göre değişebiliyor. Bundan dolayı kesin birşey söylemek doğru olmaz.

Fakat ios işletim sistemi genel olarak tercihe bağlı: Bazıları iosa bayılır ve hayatta androide geçmek istemez,bazıları iostan nefret eder ve hayatta ios kullanmak istemez,bazıları ise ikisinden memnundur(öhöm meselaben öhöm)

Benim appledan nefret ettiğim yanlarından birisi,onların çok anti-tüketici olması. Ürünleri premium anladık ta örneğin iphoneun yanına airpods ve hızlı şarj falan koysunlar,hafızadaki fiyat farkını azaltsınlar. Bazen de indirim yapsınlar...

Birde diğer nefret ettiğim yanlarından birisi genelde çok iyi iş başarsalar bile çok basit şeyleri gözden kaçırıyorlar. Bundan dolayı da felaketler oluşabiliyor.
Örneğin i9 işlemcili macbookların düzgün soğutma donanımı olmadığı için ısıdan dolayı performansın azalması gibi...

-Thetruthhurts’ün romanı, 1. Baskı

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Hiç kullanmadım Iphone şimdiye kadar ve hiçbir zaman kullanmayacağım, hiçbir zaman da eksikliğini hissetmedim. Milleti kazıklayarak haksız kazanç elde eden bir firma

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
(herkes için konuşmuyorum) Kullanıp da üst sosyal sınıfa mensup olduğu düşüncesi içerisinde olan; fakat o şirketin kullanıcılarını proleterya burjuvazisi olarak kullanması derim.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Vazgeçememe gibi bir şey yok aslında satın almış olduğun cihaz da sorun yaşamadıysan neden ondan vazgeçesin ki pahalı olsa da seni yarı yolda bırakmayacağını bildiğin için alırsın. Bu apple için de böyle diğer android üreticileri de böyle.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Ben İOS olmasından dolayı tercih ediyorum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
İphone 7 plus kullanıyorum.
Memnunum.
Sıkıldım...

Yeni bir iphone’a geçsem sadece elimdeki cihazın şekli değişecek.

Mesele şekil ise kılıf ve ekran resmini değiştiririm olur biter.

Note 9’a geçmek istedim. Önümde belirsiz bir tarihte yüklü bir ödemem olduğu için bir türlü alamadım.

Bu süre uzayınca bu kez içimde note 9 eskidi hissi oluşmaya başladı.

S10 çıkacak yakında. Ama ben artık üstte de dediğim gibi sıkıldığım için değiştirmek istiyorum bu nedenle Note serisi ve Note’un kalem deneyimi ilgimi çekiyor.

Huawei Xiaomi vs gibi markalar bana kendisini Mercedes BMW Audi zanneden Volkswagen gibi geliyor...

O yüzden hiç ama hiç ilgimi çekmiyor.

Şu ödemem geciktikçe (bana bağlı değil) Note 9 almayacağım. Almadıkça model eskiyecek hevesim kaçacak.

Note 10’un çıkması muhtemel Ağustos Eylül çok uzun bir süre gibi geliyor.

Lakin bugün Note 9 alsam 6 ay sonra elimde eski bir model olmuş olacak.

Beklesem dedim ya başta sıkıldım...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Tamamen kişinin zevkine ve hayranlığına kalmış durum. Bir markanın ürünlerinden vazgeçememek. İyi iş gördüğü için kullanırsın, beğenirsin tavsiye edersin ancak köle kullanıcı olana kadar. Köle olduktan sonra, ederinden fazla ödeyerek bazı yeniliklerden sebebsiz yere vazgeçmiş olur ve kendine bir haksızlık yapmış olursun.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
apple-ve-samsung-iphone-8-icin-anlasti-04042017-161456.jpg

Şüphesiz ki Apple dünya üzerinde geniş bir hayran kitlesine sahip bir marka. Bir üst modelini heyecan içinde bekleyen insanlar da marka sadakatinin en somut örneklerinden birini oluşturmakta. Peki belirli bir hedef kitle üzerinde Appple'ın bu kadar vazgeçilmez olmasını sağlayan şey ne?

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Çünkü insanların Apple'ı tercih etme nedenleri ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor. Fotoğraf ve video ya ilgisi olan kişiler yüksek çözünürlükte kaliteli işler tercih ediyorlar. Apple ile çekilen kısa filimler de bu özelliği destekler nitelikte. Apple herkes için standart bir ürün üretmeye çalışmaktansa, belirli bir kitleye kaliteli bir kullanıcı tecrübesi sunmaya çalışıyor. Bu özelliği ile kullanışlı olmasına önem veren kişileri etkilemeyi başarıyor.

Güvenliği ön planda tutan insanlar ise açık kaynak kodlu android bir işletim sistemine sahip olması nedeni ile tercih ediyorlar. Böylelikle casus yazılımların kurulması ve virüs sızması da engellenmiş oluyor. Apple’ın cezbeden bir diğer özelliği ise birçok oyunun mevcut olması ve yeni oyunların direkt yüklenebilmesi oyun severlerin dikkatini Apple’a çekmektedir. Apple ‘ın bu özelliklerinin yanında arayüz ve tasarımından bahsetmesek olmazdı. Diğer telefonlardan farklı olarak çelik bir gövde yapısı darbelere karşı dayanıklı olması bir diğer tercih nedeni.

Apple‘ın vazgeçilmezliği sadece donanım ve yazılım olarak kaliteli bir tecrübe sunması değil, prestij için tercih eden kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Telefonun hiçbir donanım ve yazılım özelliğini bilmeden sadece Apple olduğu için alan insanlar, aslında belli bir hayat tarzı ve toplumsal bir statü aldıklarını düşünürler. Böylelikle kendilerini mutlu hissederler. Apple ‘ı Apple yapan şeyde beklide budur. Fiyatının yüksek olması bile bir çok insanda kalitelidir algısı yaratsa da markaları marka yapan olumlu müşteri deneyimleri ile dolu olmasıdır. Apple'ın kötü bir müşteri deneyimi yaşatması bir çok insanda prestijinin kötü anlamda etkilenmesine neden olur. Kalitesizdir algısının yayılması Apple sadece prestij için alan kişileri de etkilemektedir. Dolayısıyla bir ürünü sağladığı prestif ve marka adından dolayı olanlar, aslında markanın kalitesinin ve piyasada en iyisi olduğunun bilincinde olarak alırlar. Sonuç olarak sadece isminden dolayı satış yapan markaların teknik özelliklerinin sorgulanmaması belkide bu yüzdendir.
çünkü siz bağımlı kölesiniz... bağımlılıkla mücadele edecek iradeniz yok...