Nasıl vücut geliştirilir?

Bu konuyu okuyanlar

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar spor salonuna gidicek vaktim ve param yok.Yani spor salonuna para harcamak istemiyorum.Yaşım 16 boyum 1.86 Kilo 60 65.Vücudumu geliştirmek istiyorum.Evde uygulayacağım bi program önerirmisiniz?

Koca Adam

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Bol bol hamur ici yiyip yat :) sabah kahvaltisi altin
ogle yemegi gumus aksam yemegide bakir gibi dusun ona gore ye kosunu yap klasik spor hareketlerinide yaptinmi tamamdir :)

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
boyuna göre kilon epeyi az.
vücud yapmak için o boya biraz da kilo eklemen lazım.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bende vücudumu geliştirmek istiyorum ama boyum 1.80 kilom 64 olduğu için vücudumu geliştiremiyorum, zayıf kalıyorum. O yüzden seninde kilon az boyuna göre. Kilo almak gerekiyor sanırım :)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Zayıfsanız düzenli beslenerek kilo almalısınız. Ayrıca proteine de ihtiyaç var. En büyük dostunuz tavuk eti, dana eti, ton balığı, haşlanmış yumurta beyazı, makarna ve pilav olacak.

Bench sehpa olmadan evde göğüs çalışamazsınız. İstasyonlar olmadan omuz, sırt, mide vs çalışmanız neredeyse imkansız.
Sadece dambıl ve barla kol, arka kol, ve omuz çalışabilirsin. Belki bir kaç hareket daha yapabilirsiniz.

Ben hafiften uğraşıyorum bu işlerle. Amcaoğlu girerse foruma yazar bişeyler. Fazla kilolarını verdi 6 aydır da hacim çalışıyor [MENTION=140418]Enisor[/MENTION]

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bir daha tartildim 68 ciktim kac kilo daha almam gerek??Bi de yere yatip ayaklarimi 2 karis kaldirirsan karin kaslarin gelisir dediler bu hareketin faydasi varmi

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Bir daha tartildim 68 ciktim kac kilo daha almam gerek??Bi de yere yatip ayaklarimi 2 karis kaldirirsan karin kaslarin gelisir dediler bu hareketin faydasi varmi

Yemekten önce mi sonra mı tartıldın :) Şaka bir yana mai nin söylediklerine kulak verin.

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
benim yaşa göre de boy uzun . yiyoz içiyoz boya gidiyoz :D

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
1.85 boy var kilo 90 her sene bu yaz bodye gidicem diye söylüyorum bir nasip olmadı

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
mekiğe alternatif olarak yapılacak en iyi harekettir.yanlara doğru yarım mekikte olumlu sonuç verir.

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
boyum 1.85 kilo 78-79 değişiyor, 1 aydır düzenli olarak vücut geliştirmeye gidiyorum, kol 23.5 tan 31 cm oldu, göğüs 90 dan 98 e çıktı. gören herkes değişikliği farkediyor, çok ucuza da olsa bi spor merkezinde çalışmanı tavsiye ederim, kısa sürede büyük değişim yaşıyorsun :)

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
en önemli konular 1 gün spor 1 gün dinlenme şeklinde olandır.kaslar dinlenirken gelişir.diğer önemli olan protein ve yiyecek konularıdır.kimse rambo gibi olmak için çabalamasın :) düz evde çalışma ile en az 1 senede şöyle baktımı bu adam spor yapmış denilecek düzeyde kas oluşur oda baklava ,dilim filan olmaz :)hele birde ters bir harekette aman sakın en az 1 ay kas ağrısı çekersiniz yapacağınıza pişman olursunuz yerlerde ağrısından sürünürsünüz.bilinçsiz hareket ve zorlama yapmayın sakat kalırsınız bu konuya dikkat etmek lazım...

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
boy 1.75 kilo 96 (102den düştü :D) bu işlerin içine girdik biraz öğrendik :D
protein ağırlıklı beslenmez lazım kilo almanın da bir mekaniği var eğer yağ olarak alırsan bu kiloları (hamurişi ye yat olayı) hiç faydası yok kas olarak alman lazım kasları da proteinler oluşturuyor demekki protein ağırlıklı beslenmen lazım protein nelerde var ? yumurta baklagil ve etlerde protein var içinde bunlar geçicek orantılı bir diyet uygulaman lazım

barbunyaza

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evde çalışan ile body salonunda çalışan tabiki bir olmaz. sen kilo almak için uğraşma vucudun kas yaptıkca zaten kilonda artacak. yaglı şeyleri azalt cips kola vs. protein i çok olan yiyeceklere bak internetten onlara ağırlık ver. başlangıç için spor salonuna yada herhangi bir alete ihtiyacın yok vucudun zayıf oldugu için kaslar zaten bi süre sonra kendını belli edecektir. ama çok da bi beklentin olmasın. bi kaç link vericem umarım faydası olur. göğüs için http://www.youtube.com/watch?v=253kLZl6fGM&feature=g-user-u karın kasları için
http://www.youtube.com/watch?v=BfXkuRGwEJU&feature=related

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Eğer bir spor salonunda çalışma imkanın olsaydı kiloyu bir ayda alabilmen imkanı vardı.
Bir ayda altı kilo aldığımı bilirim :D

Evde vücut geliştirmek için uzmanların videoları var onlara kulak ver derim.

Ufaktanda olsa bir dambıl seti al.
Dambılla neredeyse bütün bölgeleri çalıştırabilirsin.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
vücut geliştirmek ilk zamanlar hevesle başlanan ama zamanla işkenceye dönüşen bir olaydır. kaç kez aylık yazılıp peşin parasını verdiğim spor salonundan ilk hafta da kaçtığımı bilirim. bu işi devam ettirmek için biraz para verip albenisi olan lüks bir salona yazılmalısın ki, zamanla çileye dönüştüğünde devam etmek için bir sebebin olsun.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
eğer daha önce hiç spor yapmadıysan, (fitness, body building gibi sporları kastediyorum, futbol falan değil) kendi kendine bu işi kotarman çok zor. video izleyerek falan olmaz o işler. hareketleri yanlış yapma ihtimalin çok yüksek. bu da kasların yanlış gelişmesine sebep olabilir. mesela benim gittiğim salonda bir çocuk dumble ile kol kası yapayım derken yanlış yapmış ve kol kasları çok tuhaf bir şekil almıştı. salona da düzeltmek için gelmişti. :)

spor salonlarının espirisi sadece aletler değil. asıl mühim olan hocalar. özellikle yolun başındaki kişiler hareketleri yaparken başında durup nasıl yapacağınının gösterilmesi çok önemli. ayrıca vucudun yağ/kas oranının periyodik olarak ölçülmesi lazım ki, ne kadar mesafe kat ettin, bilesin. yağ oranın kaçtan kaça geldi, kas kütlen ne durumda, nabzın nasıl, vücut esnekliğin ne alemde?..

sana tavsiyem uygun fiyatlı bir spor salonuna yazıl. özellikle yaz mevsimi bu iş için idealdir zaten. 6 ay kadar devam et. sonra alet alıp evde kendin de yaparsın. ama önce neyin nasıl olması gerektiğini öğren.

son olarak; fitness, body building gibi sporlar çok nankördür. yıllarca yaparsın, sonra birkaç ay ara verip tekrar başlayınca yeni başlıyormuş gibi hissedersin. devamlılık şarttır. eğer göbeğin falan yoksa ve devamlı yapamayacaksan bu işe hiç başlama. :)

mcandan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Emir ilk önce kilo almaya bak, boyla kilon hiç orantılı degil :D durumun müsaitse protein al. Evdeki 50 mekik 50 şınav ile vucüt gelişmez. Yani boşuna ugrasırsın. Yani her işin ucu paraya dayanıyor.

Kısaca 2 program 8 dakikalık.

[video=youtube;Ha_cMsi9JC0]http://www.youtube.com/watch?v=Ha_cMsi9JC0&feature=g-like[/video]

[video=youtube;vkKCVCZe474]http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474&feature=g-like[/video]

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Kilo alayım derken yağ oranın artarsa sağlık açısından beş para etmez bulaşma...

Yok benim kas oranım artsın daha sağlıklı vücuda kavuşayım dersen önce spor yapacaksın.

Protein ağırlıklı beslenme ancak düzenli sporla fayda sağlar. Unutma aldığın proteinin fazlası da vücutta yağ olarak depolanır.

Çoğu arkadaşın dediği gibi profesyonel destek almak önemli. Ben de ev ortamında çalışılması taraftarı değilim. Ortaya çıkan sakatlıklar sonrasında fazlasıyla başınıza bela açar bin pişman olursunuz...

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Tamam tamam hiç bulaşmıyorum bu işe daha yaş 16 zaten sonra ilerde bakarız belki :D

Tamam tamam hiç bulaşmıyorum bu işe daha yaş 16 zaten sonra ilerde bakarız belki :D

şimdi spor salonuna gitsem haftaya ramazan .Ben en iyi bulaşmayayım ama mcandanın verdiği videoları biraz daha kilo aldıktan sonra yapsam zararı olurmu ?:

Yalnız biraz kafam karıştı . Bazı arkadaşlar kilo alma kas yapnca zaten kilo alacak diyorlar.bazı arkadaşlarda kilo al ondan sonra kas yapmaya başla diyorlar :S

mcandan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zayıf oldugun için, olan kasıda yakarsın, ama o videodakileri evde yap bence. Bir zararı olmaz.

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Sen evde sakın başlama amanda uzak dur.

Git adam gibi spor salonuna hocalarında bu işten derece almış insanlar olsun.
Sen bende kilo almaya bak ama abur cubur yiyerek değil.
Et ye (bonfile tercihim sana )ton balığı ye ton balıklı makarna ye. Yoğurda bas şekeri ve kase kase ye.
Fıstık ezmesini kaşık kaşık ye.
Her gün aynı saatlerde 1 ay boyunca 20 dakika yürü.

emirozcopur

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ben en iyisi seneye başlıyım bu işe okullar kapanır kapanmaz :D

Zayıf oldugun için, olan kasıda yakarsın, ama o videodakileri evde yap bence. Bir zararı olmaz.

sadece o videodakileri yapsam 2 günde 1 çok az bi gelişme olurmu ?

Sen evde sakın başlama amanda uzak dur.

Git adam gibi spor salonuna hocalarında bu işten derece almış insanlar olsun.
Sen bende kilo almaya bak ama abur cubur yiyerek değil.
Et ye (bonfile tercihim sana )ton balığı ye ton balıklı makarna ye. Yoğurda bas şekeri ve kase kase ye.
Fıstık ezmesini kaşık kaşık ye.
Her gün aynı saatlerde 1 ay boyunca 20 dakika yürü.

Haftaya ramazan başlıyor zaten ramazanda gidemem spor salonuna :D
o verilen videodakileri 2 günde 1 yapsam bile zararı olurmu ?

mcandan

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Haftanın 5 günü yaparsan 2 günde dinlenirsen gözle görülür bi gelişme olur,ama işte sabır işi. Düzenli uyku düzenli yemek. Kural bu :)

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51

Haftaya ramazan başlıyor zaten ramazanda gidemem spor salonuna :D
o verilen videodakileri 2 günde 1 yapsam bile zararı olurmu ?

Yanlış hareket yaparsan sürekli zararı olur tabiki.
Bir gün yap öteki gün ara var sonra devam et, kaslarının dinlenmesi lazım.
Bende 3 yıl kadar çalıştım hatta dünya şampiyonu mahmut ırmakla resmimiz vardır ;)
Benim yakın arkadaşım türkiye birincisi ve kendine ait salonu var bende uzun süre orada vücut çalıştım.
Sonra ara verdim sağlık sorunlarından dolayı sana bir çok tavsiyem olacak ama bunları yazarak değilde anlatarak göstermek isterdim.
Misal çok yüzerim zamanım olsa günün her saatini yüzmek isterdim.