NASA, Mars'a gönderilecek araç için isim seçme oylamasını başlattı!

Siz hangi ismi seçtiniz ?

• Fortitude

• Courage

• Promise

• Vision

• Perseverance

• Tenacity

• Endurance

• Ingenuity

• Clarity

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Geçtiğimiz aylarda NASA, kampanya düzenleyip bir uzay aracının içinde Mars'a ismimizi gönderme fırsatı vermişti.Şimdi ise bu uzay aracının isminin seçilmesi için yeni bir kampanya başlattı.

Bu kampanya finale kalan 9 isimden birini seçmek amacıyla yapılıyor ve bizlere Mars'a gönderilecek uzay aracının ismini seçebilme fırsatını veriyor.

Mars'a gönderilecek aracın ismini seçmemiz için bizlere sunulan seçenekler:
  • Fortitude (Cesaret)
  • Courage (Cesurluk)
  • Promise (Söz)
  • Vision (Vizyon)
  • Perseverance (Kararlılık)
  • Tenacity (Azim)
  • Endurance (Dayanıklılık)
  • Ingenuity (Ustalık)
  • Clarity (Berraklık)
Oylamaya katılım:
Buraya tıklayarak oylama sayfasına gidebilirsiniz

Oylamayı bizlere duyuran kişi ve Tweet'i:

:: Hangi ismi neden seçtiniz?
:: Sizce bu oylamaya en çok katılan ülke olabilecek miyiz ?

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Adamlar marsı ele geçiriyor, tüm nimetlerini dilediğince sömürme hakkını kazanıyor ben de burada bu yalana, bu talana oy vericem !... Zaten hep insanlık adına yapılır böyle istilalar, zaten hep böyle yalanlar üzerine kurulur sömürge imparatorlukları... 20 yıl sonra bize ne gibi tuzaklar kuracakları belli değil.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Adamlar marsı ele geçiriyor, tüm nimetlerini dilediğince sömürme hakkını kazanıyor ben de burada bu yalana, bu talana oy vericem !... Zaten hep insanlık adına yapılır böyle istilalar, zaten hep böyle yalanlar üzerine kurulur sömürge imparatorlukları... 20 yıl sonra bize ne gibi tuzaklar kuracakları belli değil.
Daha sağ sol diye kendini ayıran bir ülkeyiz, ne bekliyorsun ki, beklentiyi çok yukarılarda tutmamak gerekli :(

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Tutan mı var? Ne duruyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran Görüntüsü (70).png

Hadi gençler bastırın. :D
İsim seçmek ismimizi göndermekten daha önemli.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ben haklı olduğum bir konuda yorum yaptım @Usain ama mesajını tam anlayamadım? Yani "neden Mars'a gitmiyorsunuz,tutan mı var" mı demek istedin? :)
İşte onu diyorum. Kendimiz gidemiyorsak başkasına laf söylemeye hakkımız bile yok.
Yok sömürge imparatorluğu yok tuzak kuracaklar... bunlar dizilerden aklınıza yerleşiyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İşte onu diyorum. Kendimiz gidemiyorsak başkasına laf söylemeye hakkımız bile yok.
Yok sömürge imparatorluğu yok tuzak kuracaklar... bunlar dizilerden aklınıza yerleşiyor.
Şimdilik Mars bizim için bir hayal olabilir ama bu demek değil ki abd nin tek başına aldığı, alacağı kararlara yarın bir gelecek zamanda karşı durma hakkımızın olmadığı anlamına gelmez... Mars yolculukları ileriki 35-50 sene sonra gerçekleşir ise devletler arası uzay savaşları dahi çıkabilir, zaten çoğu ülke artık uzay askeri birimlerini sırf bu nedenle kurmuş ya da kurma çalışmalarını yürütüyor. Türkiye de askeri uzay komutanlığını kurdu diye biliyorum.Ve şu anda uzaydaki haklarımız için çalışmalar yürütülüyor, uzay sınırlarımız ve mekik teknolojileri geliştirmemiz için çalışmalara hazırlanılıyor.

Kendimiz gidemiyorsak başkasına laf söylemeye hakkımız bile yok.
Böyle bir düşünce teslim olma düşüncesinin sonucudur bence. Çünkü haklı olan daima güçlüdür, adalet bunu gerektirir. Uzay veya Mars abd nin malı mülkü değildir, tapusu onlara ait değildir. İlk onlar istila edebilir ama ileride aynen dünyada olduğu gibi savaşların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Kusura bakma ama ben, "ezik, teslimiyetçi" bir anlayışı asla kabul etmem, diyeceğim şimdilik bu kadar.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Böyle bir düşünce teslim olma düşüncesinin sonucudur bence. Çünkü haklı olan daima güçlüdür, adalet bunu gerektirir. Uzay veya Mars abd nin malı mülkü değildir, tapusu onlara ait değildir. İlk onlar istila edebilir ama ileride aynen dünyada olduğu gibi savaşların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Kusura bakma ama ben, "ezik, teslimiyetçi" bir anlayışı asla kabul etmem, diyeceğim şimdilik bu kadar.
O bence bunu kasdetmeye çalışmadı ama haklısınız, günümüzden sonra ileride böyle olaylarla karşılaşma olasılığı oldukça yüksek ama Türkiye ne şuan nede öncede uzay namına bir gelişme sarfetmiyor, ilk uydumuzu bile 90'larda gönderdik ve Sputnik 1 58 yılında sovyetler birliği tarafından uzaya yollandı (ilk başarılı yapay uydu), biz ülke olarak toplam 9 tane mi ne (emin değilim) uydu göndermişken uzaya, USA'nın faal olan 600'ü aşkın uydusu var, sovyetler birliği dağıldığında 300 küsür faal uydusu vardı uzayda (yani demek istediğim ülke geride ve bu dediklerimiz şuan hayalden öte değil).

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Şimdilik Mars bizim için bir hayal olabilir ama bu demek değil ki abd nin tek başına aldığı, alacağı kararlara yarın bir gelecek zamanda karşı durma hakkımızın olmadığı anlamına gelmez... Mars yolculukları ileriki 35-50 sene sonra gerçekleşir ise devletler arası uzay savaşları dahi çıkabilir, zaten çoğu ülke artık uzay askeri birimlerini sırf bu nedenle kurmuş ya da kurma çalışmalarını yürütüyor. Türkiye de askeri uzay komutanlığını kurdu diye biliyorum.Ve şu anda uzaydaki haklarımız için çalışmalar yürütülüyor, uzay sınırlarımız ve mekik teknolojileri geliştirmemiz için çalışmalara hazırlanılıyor.

Adamların başarısına laf etmek yerine tebrik edip örnek almamız gerek. Adamlar sömürge imparatorluğu kuruyor bunlar yalan, dolan demektense çalışıp biz de başarmaya çalışsak çok daha faydalı olur.

Örneğin bu ekipte görevli olan ve yukarıdaki paylaşımı yapan Umut Yıldız 4-5 sene önce okulumuza gelmişti. Onu örnek alarak başlayabiliriz işe.

Son mesajlar