Namazdan sonra yer değiştirmek

Bu konuyu okuyanlar

Gfbercan

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sual: Farz namazdan sonra sünnet kılarken yer değiştirilir mi?
CEVAP
Cemaatle farz namazı kıldıktan sonra safları bozmak müstehaptır. Dışarıdan gelen bir kimsenin, cemaatle kılınmadığını bilmesi için, safları bozmak iyidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Farz namaz kıldıktan sonra nafile namaz kılmak isteyen, biraz ileri veya geri, biraz sağa veya sola gitsin!) [Ramuz]

İmamın son sünneti, farz kıldığı yerde kılması mekruhtur. Biraz sağda veya biraz solda kılar.
Küçük mescitlerde veya cemaat çok olup safları bozma imkanı olmayan yerlerde, cemaat olduğu yerde durur. Olduğu yerde azıcık kıpırdaması kâfidir. Yanındakini kendi yerine çekmesi, onun yerine kendisinin gitmesi, böylece yanındaki Müslümanı rahatsız etmesi doğru değildir. Safları bozmak şart değildir. Bu bakımdan yanındaki Müslümanları rahatsız etmek asla caiz olmaz.

Sual: Sünneti ayrı yerde, farzı ayrı yerde ve son sünneti ayrı yerde kılmak daha fazla sevap mı olur?
CEVAP
Evet, farklı yerlerde kılmak müstehaptır. Namaz kılınan yer şahitlik edecektir. Bunun için değişik yerlerde namaz kılmak daha sevaptır. Farz kıldığı yerden biraz solda veya arkada kılmak daha iyidir. (Şir’a)

İmamın, farz kıldığı yerde, son sünneti kılması mekruhtur. Cemaatin kılması mekruh değil ise de, başka yerde kılmaları müstehaptır. Son sünneti başka yerde, hatta yolda kimseyle konuşmayacaksa evde kılmak daha iyidir. (İmdad)

Cami kalabalık olunca, farzdan sonra aynı yerde son sünneti kılmak zorunda kalan, müstehap işlemek için yanındakini rahatsız ederek onu kendi yerine çekip, kendisi onun yerine geçmemelidir.

Namazdan sonra yer değiştirmek .:.: www.mehmetalidemirbas.com :.:.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
"Dışarıdan gelen bir kimsenin, cemaatle kılınmadığını bilmesi için,...", ben bu kısmı anlayamadım?

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Sağolasın kardeşim öğrendiğimiz iyi oldu...
Allah razı olsun.

Gfbercan

Asistan
Reaksiyon puanı
3
"Dışarıdan gelen bir kimsenin, cemaatle kılınmadığını bilmesi için,...", ben bu kısmı anlayamadım?

cemaat farz namazını birlikte kıldıktan sonra dağılmayıp aynı şekilde sünnete durursa yenı gelen kişi farz namazının kılındığını zannedip cemaatle farz namazına durabilir böyle bir olaya sebebiyet vermemek için bu olayı açıklamak istemişler .

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
ben şey diye duymuştum. bu dünyada namaz kıldığımız yerler ahirette bize şahitlik yapacakmış o yüzden farklı farklı yerlerde namaz kılmak iyidir yer değiştrmek falan derler