N3050 işlemcide GNOME kasıyor

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Tamam, en güçlü işlemci değil, 2GB ram var, EMMC ile çalışıyor bu laptop, ama Windows 10'da gayet akıcıydı bu bilgisayar. Neden GNOME Shell kasıyor ? Yada benimkine yakın özellikleri olup kasıntısız GNOME kullanan var mı ?

@Forumun Ağası Finix KDE de yaklaşık böyleydi bu laptop'ta. Sende KDE performans sorunu yaşattı mı ? GNOME da denedin sanıyorum donanımında ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=AkIgo4xK59A

Intel® Celeron® Processor N3450 (2M Cache, up to 2.2 GHz) Product Specifications
Intel® Celeron® Processor N3050 (2M Cache, up to 2.16 GHz) Product Specifications
Video'daki işlemcinin çekirdek sayısı fazla tamam ama çekirdek başı ghz benimkinden düşük. Çok fark olmamalı. Bunun gibi Linux cihazlar da görüyorum. Misal Mintbox'ta da benzer donanım var. Benim cihazımda neden yavaş ?

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Gnome böyle maalesef kasıntı şekilde çalışır biraz.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Asus Transformer Book Flip TP200SA Convertible Review
Burada yazıyor, görüyorsunuz yani anlatmaya hiç gerek yok ! SSD değil, ama yavaş da değil. Yazması 67mb/sn, okuması 159.3 mb/sn :)

Linux Mint 18,3 mate sana uyar.
Ben GNOME benden niye kasıyor, benzer donanımı olan var mı diye soruyorum, sen bana dağıtımın değiştir, format at diyorsun :p Zaten Manjaro Xfce kullanıyorum şu an bu cihazda. Sadece yaptığım yanlış bir şey mi var da kasıyor.
Gnome böyle maalesef kasıntı şekilde çalışır biraz.
Normalde böyle olmaması gerek ama. Bir hızlı oluyor, ama saniyelik kasıntı değil de, donma oluyor. Sonra yine geliyor tabi. Eklentilerden diye düşünüp bütün eklentileri devre dışı bıraktım (silme 3.26'da kaldırıldı, dizine gidip silmek lazım) ama yine aynı. Biraz iyileşme oldu ama hala donma vardı.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
ram yetmeyince benim kide yamuluyor...
Ekran Görüntüsü 2018-03-09 16-12-43.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir daha 2GB ram ile yetinmeyecem. 2 hata yapmayacağım sonraki bilgisayarımda.
1- 500GB bir hard disk
2- 4 gb ve üstü bir ram.
Şart artık bugün.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben de Gnome kullandım ama fena değildi işlemci. Bence ekran kartı driverı ile ilgili derdin var. Ram kullanımı değil de işlemci kullanımına bak. Aç arkada htopu etkinlikler falan git gel. Eğer işlemciye anlamsız bir abanma varsa ekran kartı driverında sorun var demektir. Isınıyor mu bu arada?

2 GB işlemci o kadar az değil. Gnome kaldırır, üstüne Firefox açar.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hallettim. Manjaro GNOME'da kasma vardı. Antergos <3

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hallettim. Manjaro GNOME'da kasma vardı. Antergos <3
Şimdi not düşmeliyim, linuxun ihtiyaçları 2010dan beri artmadı. Hatta azaldı. Yani 2010lardan kalan bir bilgisayar veya o zamanların donanımlarına denk bir donanım linuxta arıza yapmaz. Ben oldukça zayıf bir işlemcinin ve 2gb ramın üstünde KDE 4, Gnome 3 kullandım. Hiç de öyle sorunum olmadı, sadece Gnome 3e fazla gelmiyor sistem. Hatta KDE + Firefox + Amarok + Libreoffice Writer açıp dolaştığım da çok oldu. Windows da benzer bir donanım ihtiyaçlarını azaltalım çizgisinde. O yüzden 4 GB ramın lüks olduğunu unutmayalım.

Son mesajlar