Müslüman olmayanlarla arkadaşlık

Konusu 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' forumundadır ve Gfbercan tarafından 12 Nisan 2009 başlatılmıştır.


 1. Gfbercan

  Gfbercan Asistan

  Katılım:
  19 Mart 2009
  Mesajlar:
  183
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  - Müslüman olmayanlarla arkadaşlık

  Yüce İslâm dini insana büyük değer vermektedir. İnanan ve inanmayan herkes için şefkat kanadını açmış, mü'min ile kâfir arasında ayırım yapmadan bütün insanların aziz ve yeryüzünde hâlife olduğunu ve hepsinin Hz. Adem (s) ile Havva'dan türediklerini
  tanışıp aralarındaki bağları kuvvetlendirmek için onları bölük bölük olarak yarattığını beyan etmektedir. Mü'min olsun olmasın herkese, hattâ her canlı mahluka iyilik yapmak için teşvik etmektedir. Peygamber (sav) buyuruyor:

  "Her canlı yaratığa iyilik etmekte sevab vardır." Âyeti Kerîme de şöyle buyuruyor:
  "Din için sizinle savaş etmeyen ve yurtlarınızdan sizleri çıkarmayan kimselere iyilik ve ihsan etmenizden, onlara adaletli davranmanızdan Allah (c.c) sizleri menetmez. Şüphesiz Allah adil davrananları sever."

  Peygamber (sav) buyuruyor ki, üç çeşit komşu vardır: Bir hakkı olan komşu (hakkı en az olan komşu budur), iki hakkı olan komşu ve üç hakkı olan komşu. Bir hakkı olan komşu müslüman olmayan komşudur. İki hakkı olan komşu, müslüman olan komşudur. Bir hak İslâm'ın, diğer hak da komşuluğundur. Üç hakkı olan komşu ise; komşu, müslüman ve akraba olan kimsedir. Bir hak İslâm'ın, bir hak komşuluğun, diğer bir hak ise akrabalığın hakkıdır (Bezzâr ve Ebû Na'îm).

  Görüldüğü gibi insan, müslüman olmasa da muhteremdir. Hakkına tecavüz etmek şöyle dursun kendisine yardım edip iyilik etmek ve kalblerini rencide'edecek söz ve davranışlardan son derece uzak kalmak lazımdır.

  İslâm dini. hakimiyeti altında yaşayan gayri müslimlere büyük bir hak ve geniş bir hürriyet tanıyor. Şöyle ki:

  l- İnanç ve ibadetlerinde hürdürler. Diledikleri gibi ibadet edebilirler. Haç ve mabedlerine dokunulmaz. Peygamber (sav) "Onlan ibadetleriyle başbaşa bırakınız" buyuruyor. Hatta müslüman bir kimsenin karısı gayri muslini olursa kiliseye ve havraya gidebilir. Kocası onu menedemez. Gerekirse onu korumak için kiliseye kadar kendisiyle birlikte gidebilir.

  2- Dinimizce, domuz gibi, haram olan şey, onlar için helal olduğu takdirde onlara dokunmamız caiz değildir.

  3- Evlenmek, boşanmak ve nafaka gibi, ahvâl-i şahsiye meselelerinde serbesttirler.

  4- İslâm dini, akıl ve mantık çerçevesi dahilinde onlara münazara hakkını veriyor. Onlarla münazara yaparken onları rencide edecek söz ve davranışlardan sakınmak lazımdır. Cenabı Allah şöyle buyuruyor: "Ehli kitapla ancak en güzel yoldan mücadele edin" (1).

  5- Hıristiyan ve yahudilerin yemeklerini yemeyi ve kadınlarıyla evlenmeyi mubah kılmış. Yüce Allah bu hususta şöyle buyuruyor:

  "Bugün size temiz ve iyi şeyler helâl kılınmıştır. Kendilerine kitap verilen (yahudi, hıristiyan v.b. nin) yiyeceği size helaldir, sizin yiyeceğiniz de onlara helâldir. Mü'min kadınlardan iffetli olanlar ile daha önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar da namuslu olmak, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere mihirlerini vermeniz şartıyla size helâldir" (2).

  6- Onların ziyaretlerine gitmek ve hastalarının halini sormak mubahtır.

  7- Müslümanlarla alış-veriş mubah olduğu gibi, gayri müslimlerle alış-veriş de mubahtır.

  8- Kurban kesilirse komşulara ikram etmek sünnet olduğundan, gayri müslim komşulara da ikram edilebilir.

  9- Müslüman olmayan kimseye hediye vermek ve ondan hediye almak da caizdir. Çünkü Mekkei Mükerreme fethedilmeden önce Mekke'de büyük bir kıtlık başgösterdi. Bunun üzerine Peygamber (sav) Mekke fakirlerine dağıtılmak üzere beşyüz altın gönderdi (3).

  “Yahudi ve Hristiyanları dost tutmayınız” ayetine rağmen onlarla nasıl anlaşma yapılabilir?

  “Yahudileri ve Hıristiyanları dost tutmayınız” meâlindeki âyet-i kerimeyi yanlış değerlendirerek, Hıristiyan âlemiyle yapılan askeri paktlara ve ticarî anlaşmalara karşı çıkan bir takım çevrelere, Üstad Bediüzzamanın verdiği cevabın bir bölümünde, bakınız ne buyuruyor:

  “...onlarla dost olmamız, medeniyet ve terakkilerini istihsan ile iktibas etmektir. Ve her saadet-i dünyeviyenin esası olan asayişi muhafazadır. İşte şu dostluk, kat'iyyen nehy-i Kur'anîde dâhil değildir.” Münazarat

  Bu ifadelerde, dünya saadetinin esasının asayiş olduğu nazara verilmiş. Anarşinin ve harplerin dünyayı kasıp kavurduğu günümüzde, bu tespitin ne kadar yerinde olduğu çok daha iyi anlaşılıyor.

  Nurlarda, “dostlara karşı mürüvvetkârane muaşeret, düşmanlara karşı da sulhkârane muamele” tavsiye edilir. Bugün Avrupa ve Amerika’da nice insanlar İslâmla müşerref oluyor ve hidayet nimetine kavuşuyorlarsa, bunun sebebi sulhtur, harp değil.

  Dinimiz Yahudi ve Hristiyan kadınla evlenmeyi dahi caiz görmüştür. Onlarla arkadaşlık kurmak caizdir. Bu vesile ile dinimizi de onlara tanıtmış oluruz.

  1-Ankebût. 64
  2-Mâide. 5
  3-İbn Abidin. c. 2. s. 67
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
   


 2. ahlatt

  ahlatt Asistan

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  252
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Gerçekten Üstat Hazretleri mesleyi ne güzel açıklamış
   
 3. webrettin

  webrettin Profesör

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.622
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Vesvese veren bir konuda fikir sahibi olduk teşekkürler
   
 4. crazyboys90001

  crazyboys90001 Profesör

  Katılım:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.267
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  0
  niye arkadaş olamıcağım yabancılarla.onları yaratan kim.onlar dünyaya geldiğinde kendilerimi seçti dinlerini.biz nasıl müslüman dünyaya geldik ve müslümanlığı var güçümüzle destekliyorsak,onlarda aynı şekilde kendi dinlerini destekliyorlar.
  SADECE,BİZLER DİNİMİZİ OKUYARAK DEĞİL,ANNE BABAMIZ MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN MÜSLÜMAN OLDUK.KEŞKE OKUYARAK DİNİMİZİ SEÇSEYDİK.
   
 5. NikeSteeL

  NikeSteeL Dekan

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  8.425
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  63
  Tam Hatırlamıyorum Ama Gayri Müslim Bi Kadınla Evlenmek Caiz dir Ama Onunda Müslüman Olması Kaydıyla . ! Yoksa Gayri Müslim bir Kadın Bir Müslümana Haramdır Diye biliyorum . Yanlış Biliyorsam Düzeltin
   
 6. yaseta

  yaseta Profesör

  Katılım:
  20 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.848
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  0
  guzel konuya parmak basılmıs
   
 7. Gfbercan

  Gfbercan Asistan

  Katılım:
  19 Mart 2009
  Mesajlar:
  183
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Belliki konuyu okumamışsınız musluman olmayanlarla arkadaşlık yapılmaz diye birşey yazmıyor

  Tam tersine arkadaş olunabileceğini yazıyor fakat ülkemizdeki çoğu müslüman bu konuda bilgisi az oldugunu düşünüyorum
   
 8. braveheart.fb

  braveheart.fb Profesör

  Katılım:
  21 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.981
  Beğenileri:
  58
  Ödül Puanları:
  48
  Dostum Sen Yazıyı Okuduğundan Eminmisin. Ya da okuduysan Doğru Anladığından eminmisin. ? :stuart:
   
 9. webrettin

  webrettin Profesör

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.622
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Hala okuyabiliyoruz demekki doğruyu seçebiliriz henüz birşey kaybetmedik, ölmediğimize göre zaman var. Hani okuyunca ya bak hristiyanlık doğruymuş diyecek bir durumumuz varsa o zaman doğru hristiyanlıktır tercih edene. Okumak güzel söyledin taklidi değil. zaten bizim dinimizinde ilk emridir.
   
 10. braveheart.fb

  braveheart.fb Profesör

  Katılım:
  21 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.981
  Beğenileri:
  58
  Ödül Puanları:
  48
  Dostum Sen Yukadıdaki Yazıyı Okudunmu? Yada Okuduysan Anladığından Eminmisin?
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş