Müslüman Bilim Adamlarının Bilinmeyen İlkleri

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SoLidBurn tarafından 9 Ağustos 2012 başlatılmıştır.


Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. unknownperso

  unknownperso Asistan

  Katılım:
  3 Nisan 2012
  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Benim merak ettiğim -yapamazsınız demiyorum- Avrupa'nın yaptıklarını arkalarına alıp tarihinden utanan arkadaşlar, şu an bilim ve fen adına neler yapmışlar ya da neler yapmaya hazırlanıyorlar da bu kadar batı çığırtkanlığı yapıyorlar? Nerelerde okursunuz, hangi projeleriniz var ya da gününüzün kaç saatini bilim ya da insanlık adına bi'şeyler yapmaya harcıyorsunuz da buralarda böyle ahkam kesiyorsunuz? Burada ceddiyle gurur duyan insanlara yanılgı içerisinde olduklarını göstermek istiyorsanız, bunun yolu burada afedersiniz s*dik yarıştırmak değil, yapmış yada üzerinde çalıştığınız bir proje ortaya koymak ve yahut bilim adına yaptığınız bir takım şeyleri sergilemektir.
   


 2. -Hewal-

  -Hewal- Dekan

  Katılım:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.213
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Hala anlayamadınız ne anlatmak istediğimi şu bilim çığırtkanlığı yapan şahıs gurup medya yada hepsi birden hadi osmanlı geri kaldı bilim üremedi varsalım peki siz ne ürettiniz diyorum hala konuyu siyasete kaydırmaya çalışıyorsunuz .Ben burda Atatürk veya devrimlerinden bahsetmedim ve kötü falan da demedim sadece bilim bilim diye nara atıp kör cahilliği dayatan guruha seslendim neden her konu mevzusunun Atatürk ve devrimleri konunu içine daldırmanız hamasiyet yapma çabalarından başka bir şey değil. Benim bahis mevzu ettiğim kişiler siyasi şahıs karekterler kendine bilim öncüsü diye nara atıp hiç bir şey üretemeyenlerdir .
   
 3. thepolice2

  thepolice2 Doçent

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  875
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  @SoLidBurn Arkadaşım ben burada tarihi gerçeklerden bahsediyorum. Osmanlı ve Avrupa tarihiyle ilgili birçok kitap okumuşluğum vardır. Tarih kitaplarına göz atarsan benim dediklerimi göreceksin. İnternetten bulup Copy&Paste yapmıyorum ben.
  @
  unknownperso @neguvon Atatürk de bir bilim adamı değildi ama "Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir" demiştir. Ben yumurtanın iyisini kötüsünü anlarım ama hiç yumurtlamadım. Ben bütün gün evde yatıp insanların tembelliğine kızan birisi değilim. Farklı bir meslek dalından ülkeme hizmet etmekteyim. Bilimi takip ederim. Bilim ve fen mutlaka desteklenmesi gereken bir şeydir. Bu ülkede TÜBİTAK göstermelik olarak faaliyet yapıyor. Tarihte bilim ve fenden uzak duran ülkelerin ne hale geldiğini gördük. Ülkemizinde aynı kaderi paylaşmasını istemiyorum. İnatla Osmanlıyı yüceltme çabanızı anlamıyorum. Türklerin övüneceği bir şey varsa o da 1. Dünya Savaşıdır. Savaştan sonra birçok ülkenin lideri Türklerin nasıl direndiğini şaşkınlık içinde anlatmıştır ve hepsi Atatürk' e olan hayranlığından bahsetmiştir. Daha önceki yazılarımda Osmanlının rezilliklerinden teker teker bahsettim. 600 yıllık bir rezaletten başka bir şey değildir. Osmanlının yaptığı İslamcılıkta değildir. İslamda içki yasaktır. Fakat Osmanlı padişahı 2.Selim'in lakabı Sarhoş Selimdir. Günün her saatinde içki içtiği söylenir. Padişahlar zevk ve zenginlik içinde yaşayan halkını, askerlerini, şehitlerini zerre kadar umursamayan kişiliklerdi. Onlar sadece o gece haremdeki hangi kadını alacaklarını düşünürlerdi. 100 ün üzerinde çocuğu olan Osmanlı padişahları vardır. Lale Devrine bakarsanız demek istediğimi görürsünüz. Zaten Lale devride halkın isyan çıkarması sonucu kapanmıştır.
   
 4. desperado64

  desperado64 Rektör

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.294
  Beğenileri:
  91
  Ödül Puanları:
  48
  Sana Mustafa Armağan'ın Büyük Osmanlı Projesini kitabını okumanı tavsiye ediyorum. Hatta Mustafa Armağan'ı oku. İlber Ortaylı'yı oku. Erhan Afyoncu, Vahdettin Engin, Erhan Afyoncu'yu, Murat Bardakçı'yı oku ve daha nicelerini oku. Sen tarihin çamurlarını okumuşsun.
   
 5. tambjk

  tambjk Profesör

  Katılım:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  3.264
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Erkek
  ben seni anladım ve yukarıdaki mesajımda da cevabımı verdim, dikkatli oku istersen.
  o bilim bilim diye çığırtkanlık yapanları bizden biri değil mi? Müslüman değil mi? Alim değil mi? Sırf birkaç tanesi siyasi ve dini açıdan seninle aynı fikirde değil diye dışlıyorsun(baş örtüsü konusuna değinmiştin daha önce). Ee artık devir değişti, hemen hemen tüm üniversitelerin rektör ve akademisyenleri dini,siyasi ve ideolojik olarak senin çizgine yaklaştı da ne değişti ? Bir ülke neyse bilim adamları da onun yansımasıdır. Bilime ve eğitime yeteri kadar önem vermeyen, cami ve diyanete çok daha fazla bütçe ayıran, onları kör cehaleti dayatan guruh olarak gören bir zihniyettin hüküm sürdüğü coğrafyada çok büyük bilim adamları çıkmaması normal. Ayrıca ben bilim adamı değilim, bilim adamı olmadığm için bilim hakkında konusamıycak mıyım?

  Osmanlıyı ceddin olarak görüp cumhuriyet dönemini kabul etmeyen sensin. Atatürke değinmemiş olabilirsin ama fikir dünyanın nasıl olduğu açık. O nedenle o yorumda bulundum. İtiraz etmediğine ve açıklık getirmediğine göre haklıyım demekki yorumlarımda.
   
 6. Korpe

  Korpe Rektör

  Katılım:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  10.173
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  ALLAH (cc) ıslah etsin.. (kısa ve öz biçimi bu)
   
 7. burns206

  burns206 Profesör

  Katılım:
  31 Mart 2011
  Mesajlar:
  1.872
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  kimi ?
   
 8. SoLidBurn

  SoLidBurn Asistan

  Katılım:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  357
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  thepolice2

  Bu tarihi az çok bende okudum ama senin vardığın kanıya ben varamadım. Sana copy paste yapıyorsun demedim ama kimleri okuduğunu merak ettim. Allah'a inandığınızı düşünüyorum ve iftira kelimesinin manasını iyi bildiğinizi de düşünüyorum.

  Bakın ben şahsım adıma şunu söyliyeyim, burada kimseye çamur atma veya aşağılama horlama küçük düşürme gibi bir hareketle bu cümleleri yazmıyorum. Amacım doğruların ve gerçeklerin gün yüzüne çıkmasıdır.

  Son olarak yine belirteyim benim bu konuyu açma amacım Müslümanlar içerisinde de bilim ve teknik ile uğraşmış büyüklerimizin olduğunu hatırlamak ve hatırlatmaktır. Osmanlı içerisinde de çok büyük işler yapılmıştır. Mesala Osmanlı ve Da Vinci diye bir araştırma yapılırsa Osmanlı alimlerinin Leonardo Da Vinci'nin yaptığı çalışmaların kusurlarını bulduğunu öğrenebilirsiniz.

  Bir sözümde; "İş işten geçtikten sonra yok efendim bunu müslümanlar bulmuş, zaten Kur'an'da da varmış" gibi cümleler kullanıp olur olmadık yerlere laf söyleyen zavallılaradır. Bakınız efendiler, Kur'an öyle bir mucizedir ki içerisinde barındırdığı bilgiler hem İslam ilimlerine hem de fen ilimlerine büyük katkı sağlamaktadır. Bunun örnekleri bir çok yerde mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'i kendisine hem maddi hem de manevi dünya için rehber edinen abad olur.

  Ancak her önüne geleni alim, hoca, ulema, bilim adamı görmekte uygun değildir. İnsanoğlunun ilgisinin İslami ve fenni ilimlere olan ilgisizliği ne fen bilimlerinin ne de İslamiyetin eksikliği ve suçudur.
   
 9. -Hewal-

  -Hewal- Dekan

  Katılım:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.213
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Hala anlamamakta ısrar ediyorsun ben konuyu bilimsel bir minval üzerinden yorum yaparken siz hala işin içine siyasi aktörleri katıyorsunuz ve niyet okumalarlarla siz şöylesiniz böylesiniz diye yakıştırmalarda bulunuyorsunuz pardon ama siz kimsiniz insanları etiketleyip yok siz şöylesiniz yok böylesiniz diye yaklıştırmalarda bulunma hakkını kim veriyor size soruyorum.Kendi zihin dünyanızda ön yargılarınızla örülmüş duvarlara baş başa bırakıyorum sizi iyi forumlar.Ayrıca her platfom ve konuda Atatürk veya devrimlerini konun içine katıp ve konuyu başka mecralara çekip kendinizi haklı mecralara çekmeniz manidar Atatür veya devrimleri bir topluluğun yada grup un değerleri değil Türk insanın ortak değeri,çeşitli mecralarda kendinizi haklı çıkarmak için kullanamazsınız ve siz değerleri savunuyorsunuz diye siz haksız olmayacaksınız yada size ait bahşedilen bir kutsiyet var diye bir şey yok lütfen elde somut verilerle bilimle gelin.
   
 10. thepolice2

  thepolice2 Doçent

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  875
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  @desperado64 Ben hangi kitapları okuyacağımı biliyorum. Piyasada kendi kafasındaki düşünceyi doğru göstermek adına yalan yanlış yazılmış pek çok kitap bulunmakta. Gerçeği kabullenemeyen insanlar bu kitapları alıp kendini kandırmaktadır. Siz kendinizi kandırarak yaşamaya devam edebilirsiniz ancak gerçeği değiştiremezsiniz.
  @SoLidBurn Demek istediğinizi anladım. Hem Müslüman olup hem bilim adamı olan insanlarda vardır. Fakat din dediğimiz ölümden sonrası değil midir? O kitaplar inanmazsan öldükten sonra cezalandırılacaksın demiyor mu? O adamların biliçaltına bu düşünce aşılanmış ve adamlar o şekilde yaşamış olabilir. Din kişisel bir şey olmalıdır. İsteyen inanır isteyen inanmaz. Ama siz bunu topluma mal edip din ve devlet işlerini bir araya getirirseniz olmaz. Tarihte ister İslam ister Hristiyanlık olsun bu şekilde yönetilmiş toplulukların hepsi geri kalmıştır. Bu yolla insanları baskı altına alırsınız. Avrupa din baskısı altında ezilirken Osmanlı fırsat bulmuş Avrupa gelişene kadar genişlemeye devam etmiştir. Fakat Avrupa din baskısından kurtulduğu zaman Osmanlıdan toprakları teker teker geri almıştır. 3 kıtaya yayılmış bir toplum olarak tanımlayıp Osmanlıyı yüceltmeye çalışanlar var fakat bu tamamen Avrupanın o dönemdeki güçsüzlüğünden kaynaklanıyordu. İslam satanist bir dindir ve toplumun huzurunu bozar. Ayrımcılığı tetikler. İnananlarla inanmayanları birbirinden uzaklaştırır. Aşırı bağlanılırsa kişiyi teröre sürükler (İslamcı teröristler). Siyasete karışırılırsa ülkeyi çıkmaza sürükler. Bunu Osmanlı Devletinde de gördük bugünde görüyoruz. Dinci hükümetlerin afedersiniz ne halt ettiğini gördük. Hergün sağdan soldan şehit haberleri geliyor ve bu teröristlere destek veren adamlar burnumuzun dibinde duruyor. Farklı düşünenler olabilir. Herkesin inancına saygı duymak zorundayız. Müslüman olan adamlarda bilim adamı olabilir hristiyan olan adamlarda blilm adamı olabilir ateist olan adamlarda bilim adamı olabilir. Bu kişinin inancı nasıl yorumladığına bağlıdır. O insanlar inancını kendi içinde yaşayan diğer insanları baskı altında tutmak istemeyen insanlardı. Benim buna bir itirazım yok. @neguvon Yumurtanın iyisini kötüsünü anlamak için yumurtlamak gerekmez. Bilimi desteklemek için illa bilim adamı olmaya gerek yoktur. İnsanları bilimle uğraşmaya teşvik etmek gerekir. Bilim degileri, kitapları okur belgeseller izlerseniz bilinçli insanlar olursunuz. Bilimle uğraşmayan adam çıkıp bilimi savunmasın gibi bir düşünceniz var ama bu çok yanlış bir düşüncedir. Herkes farklı dallardan ülkesine hizmet eder. Kimisi edebiyatçı olur kimisi matematikçi. Herkesin yeteneği farklıdır. Ama bir ülkede bilim ve fen desteklenmezse o ülke geri kalır ve diğer ülkelerin baskısı altına girmeye başlar.
   
 11. desperado64

  desperado64 Rektör

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.294
  Beğenileri:
  91
  Ödül Puanları:
  48
  @thepolice2 adamlar belge ile yazıyorlar kitaplarını daha ben sana ne diyim. Okullarda öğretilen yalanlara kanmış 500 metre gezinenlerdensin. Kayı buyunun daha yeni devletleşmeye başladığı bir dönemde de gelişmesine engel olsaydı sayın Bizans azizlerin. Bırak ya daha da tartışmam senle İslâm karşıtı olduğun belli.
   


 12. SoLidBurn

  SoLidBurn Asistan

  Katılım:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  357
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  thepolice2

  :) Bilmemek ayıp değildir de kardeş ancak senin gibi işkembeden sallamak ayıptır. Din dediğin ölümden sonrası demekmiş.. Bu cümlen bile senin bilgi düzeyini göstermektedir.

  Yolunuz açık olsun thepolice2 benim seninle konuşup anlaşacak tartışacak münazara edecek bir şeyim yoktur. Zira ben nerde bir cahil ile tartışmaya girsem zaten hep kaybetmişimdir...

  Selametle..

  Yönetici arkadaşlardan ricam bu konuda siyasi içerik barındıran veya konu ile alakasız olan iletileri silmesidir. by efsane
   
 13. thepolice2

  thepolice2 Doçent

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  875
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  @desperado64 @SoLidBurn Benimde sizinle tartışacak vaktim yok. Kişinin kafasındaki düşünceyi değiştiremezsin ki. Herkes kendi bildiğine inansın. Ama unutmayınız siz ne kadar kendinizi kandırsanızda gerçek orada durmaktadır. Kendinizi kandırarak gerçekleri değiştiremezsiniz. Şu ülkede ne kadar cahil insan var yahu. Bu muydu Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlik? Yazıklar olsun.
   
 14. desperado64

  desperado64 Rektör

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.294
  Beğenileri:
  91
  Ödül Puanları:
  48
  Atatürk'ün emanet ettiği Cumhuriyeti; düşüncelerini tabuya dönüştürmüş, atalarını, kültürünü, bu milletin inancını inkar eden ve kendilerini 500 metre içine hapseten gençlikle paylaşmaktan utanç duyuyorum :hammer:
   
 15. mazruf

  mazruf Guru Onursal Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  23.125
  Beğenileri:
  1.101
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Türkiye

  Osmanlı, padişahlar sarhoş iken dünyaya 600 yıl hükmetmiş; demek ki ayık olsalar bugün hâlâ 7 kıtada Osmanlı hüküm sürecekmişti.

  :)

  Osmanlı tarihini "Yunan ve Ermeni kaynaklarından" okuyacağına keşke Türk kaynaklarını inceleseydin biraz.
   
 16. thepolice2

  thepolice2 Doçent

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  875
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  desperado64 mazruf Ben Osmanlı tarihi hakkında hem yerli hem yabancı kaynaklardan pek çok kitap okudum. Osmanlının 3 kıtaya birden yayılmasında bazı etkenler vardır. Devlet güçlü ülkelerle komşu değildi. Avrupa kilise baskısı altındaydı ve özgürlüğünü kazanmaya çalışıyordu. 1700 lü yılların başından itibaren Osmanlı Avrupada hızla gerilemeye başladı. Daha sonra Kuzey Afrikadaki topraklarınıda kaybetti. Lale Devri 1718 yılında devlet gerileme dönemindeyken başlamıştır. Padişahların lüks içinde yaşadığı, avrupadan en pahalı takıların getirildiği, edebiyatçıların padişahlara üst üste övgüler yağdırdığı bir dönemdi. Saraydaki bu zenginliğe karşın halk fakirdi. Saray yönetimi 12 yıl boyunca halk isyan çıkarana kadar bu durumla ilgilenmemiştir. Osmanlı Devletinin uzun süre boyunca ayakta kalmasının sebebi Avrupa devletlerinin aralarında yaşadığı çıkar çatışmalarıydı. Açın istediğiniz kaynağa bakın. 1700 ve 1800 lü yıllarda İngiltere, Fransa ve Rusyanın Osmanlı devleti ile defalarca savaştığını göreceksiniz. Fakat ülkelerin 3 ü birden saldırmamıştır. İngiltere saldırdığı zaman Fransa ve Rusya engellemiş, Rusya saldırdığı zaman İngiltere ve Fransa engellemiştir. Bu ülkeler Osmanlı topraklarının tamamına sahip olmak istiyorlardı ve bu toprakları başka kimseyle paylaşmak istemiyorlardı. O yüzden başka bir ülkenin Osmanlı topraklarına girmesini istemiyorlardı. Yine 93 Harbini araştırdığınız zaman savaş sırasında Rusların, Osmanlı askerlerini geçip İstanbul'un sınırına kadar gekdiklerini görürsünüz. Daha sonra Avrupalı devletlerin baskılarıyla geri çekilmişlerdir. 1. Dünya Savaşında bu ülkeler Osmanlı topraklarını paylaşmayı kabul etmişlerdir. İşte o zaman büyük savaş başlamıştır. 1.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı padişahları İngiliz ve Fransızlara şirin görünmeye çalışıyorlardı. Ülkenin paylaşılmasına tamamen göz yummuş bu padişahların zamanında Atatürk' ün tüm askeri yetkilerini alarak onu öldürtmeye çalıştıklarını unutmayın. İstediğiniz kaynağı açın araştırın. Aynı şeyi göreceksiniz. Ayrıca Ermeni Soykırımı, Osmanlının bir diğer rezaletidir ki tarihine toz kondurmak istemeyen biz Türkler, böyle bir tarihsel gerçeği reddediyoruz. Amerikalılar ve Almanlarda Soykırım yapmış fakat soykırım yaptıklarını kabul etmişlerdir. Bizim övünecek bir tarihimiz vara o da Cuhmuriyet tarihidir. Bana sürekli kitap tavsiye eden arkadaşlar açın Şu Çılgın Türkler'i, Diriliş'i okuyunca bu ülkenin yabancıların elinden nasıl kurtulduğunu öğrenin. 15 yaşında 16 yaşında gençlerin cephelerde nasıl şehit düştüklerini oğrenin. Sarıkamışta 90.000 askerimizin nasıl donarak öldügünü öğrenin. Sırtında bebeğiyle cepheye mermi taşıyan Türk kadınlarının ne şartlarda çalıştığını oğrenin. Silahında tek bir mermi kalmadığı halde düşmanın üzerine ölümüne atlayan askerlerimizin nasıl savaştıklarını oğrenin. Ülkeyi o hale getiren Osmanlı Devletiydi. Bu ülke bağımsızlığını kazanabilmek için 200 binin üzerinde askerini şehit vermek zorunda kaldı. Osmanlı Devletinde üst düzey askeri yetkililerin neredeyse hiçbiri okuma-yazma bilmiyordu. Övünecek tarihiniz yokmuş gibi neden Osmanlı rezaletiyle övünüyorsunuz? Neden "Hasta Adam" la övünüyorsunuz? Cumhuriyet kuruldu da devlet dinsiz mi oldu? Alın işte Cumhuriyetle yaşıt Diyanet İşleri Başkanlığı. Bugün sizin inancınıza karışan oluyor mu? Camiye gitmenize karışan oluyor mu? Öyle bir beyniniz yıkanmış ki bambaşka bir Dünya da yaşıyorsunuz.
   
 17. unknownperso

  unknownperso Asistan

  Katılım:
  3 Nisan 2012
  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  devlet güçlü ülkelere komşu değildi diyorsun da o devlet 3 kıtaya aynı anda kurulmadı. Daha ufacık tefecik bir boy iken Bizans'ı nasıl her seferinde nasıl tarumar ettiğini o doğrucu ve şeffaf tarih kitapların yazmıyor mu?
   
 18. thepolice2

  thepolice2 Doçent

  Katılım:
  8 Ocak 2011
  Mesajlar:
  875
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Bizans o dönemde iç karışıklıklar ve taht kavgaları yaşamaktaydı. Osmanlının avantaj elde etmesinin sebebi budur. Zaten İstanbul ilk olarak 1. Beyazıd devrinde kuşatılmış fakat başarısız olunmuştur. Fatih Sultan Mehmet zamanına bakarsanız Osmanlı askerlerinin Bizans askerlerinden kat ve kat güçlü olduğunu görürsünüz. İngiltere ve Fransa 100 yıl savaşları nedeniyle orduları neredeyse yok olmuş durumdaydı. Kutsal Roma-Germen İmparatorluğun da taht kavgaları vardı. Devlet doğru düzgün destek alamamıştı. Bizansın Doğu ve Batı topraklarında Osmanlı askerleri vardı yani devlet 2 ateş arasında kalmıştı. Fakat Bizans' ın 1000 yıllık bir devlet olduğunu unutmayın. Roma İmparatorluğu en geniş sınırlarındayken Akdenizin çevresini tamamen sarnıştır. Osmanlının karşısında uzun süre boyunca güçlü devletler yoktu. Osmanlılar Avrupaya geldikleri gibi gitmişlerdir.
   
 19. REDFOKS

  REDFOKS Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ

  Katılım:
  31 Ocak 2009
  Mesajlar:
  18.309
  Beğenileri:
  174
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Erkek
  Konu gene nerelere gelmiş. Kilit
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş