Müslüman Bilim Adamlarının Bilinmeyen İlkleri

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dekart, Galile, Kopemik, Newton, Lavoisier, Kepler, Wright Kardeşler, Toriçelli, Kristof Kolomb, Vasco de Gama...

İçinizde bunları tanımayan var mı? İlkokuldan başlayarak tanımaya başladığımız bu yabancı bilim adamları tarih kitaplarına bakarsanız, birçok önemli buluşun "ilk" sahibi. Yüzyıllar önce Semerkant, Bağdat ve İstanbul'dan Latinceye veya Fransızcaya çevirilen bir çok kitaplar ilk bulan alimler göz ardı edilerek Avrupalı bilim adamları tarafından sahip çıkıldı. Günümüzde batılı bilim adamları bunları yer yer itiraf etmektedirler.

http://forum.shiftdelete.net/multim...9-marsla-ilgili-kafami-kurcalayan-soru-2.html konusunu okurken aklıma geldi.

Yüzyıllar önce Semerkant, Bağdat ve İstanbul'dan Latinceye veya Fransızcaya çevirilen kitaplar ve buluşlar ilk bulan alimler göz ardı edilerek Avrupalı bilim adamları tarafından nasıl sahip çıkıldı?

Mesela "Newton'dan yerçekimini "ilk bulan" kişi diye bahsederiz. Oysa yerçekimini ilk keşfeden, bilim adamı, pek tanımadığımız bir müslüman: Hazini'dir.

Şimdi gelin, Batı kaynaklı önyargıları bir kenara bırakalım ve bilimsel birçok buluşu "ilk" yapan İslam bilginlerini tanıyalım.

TurkStudent sitesinden alınmıştır.

(Aşağıda isimleri geçen alimlerin yaşadıkları zamanları göz önüne alırsak son bir kaç yüzyılda ilim adına millet olarak hemen hemen hiç bir şey yapamadığımızı görüyoruz. Günümüzde üniversitelerimiz dünyada ilk 1000 e bile girmekte zorlanıyor ne yazık ki...)

İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi

Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin

Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar

Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip

Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm

Retina tabakasını bulan alim İbni • Rüşd

İlk göz ameliyatını yapan alim Ammar

İlk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas

Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis

İlk Tabipler odası başkanı Ali bin Rıdvan

Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi

Trigonometriyi ilk bulan alim Battani

Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa

Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi

İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus

Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam

İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra

Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşid

İlk usturlabı yapan alim Zerkali

Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni

Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler

Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani

Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah

İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa

Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri

İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem

Sesin .fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi

İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara

Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi

İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas

Yer çekimini ilk bulan alim Hazini

Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus

Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini

Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan

Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi

İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir

Saf alkolü ilk elde eden alim Razi

Fosforu ilk bulan alim Beşir

Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed

İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta

İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim

İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar

Hani Batı medeniyeti bizden aldı diyoruz ya bu sözün kanıtıdır bu yazı. Ancak bizlerin (Müslümanların) İslam ile olan münasebetimizin azalması ve batı hevesi uğruna terkedişlerimiz bizleri bu hale getirdi. Bir de İslam gericidir geriliktir gerilemedir diyenlere bir cevap olabilir.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Tövbe haşa Islam a gerici dir diyen kişi grup topluluk lara bakalım ortaya ne koymuşlar sıfır bırakın bilim üretmeyi bilim ın önünde hep engel olup bu toplumun gelişmesini büyümesini engellenir ve engellemeye devam ediyorlar en büyük kanıti ise Ilk 1000 giremediği halde üniversite lerini göklere çıkaran koca göbekli profesörler ne garip değil mi ağlanacak hallerine gülen hatta bayram eden azgın okumuş bir güruh şimdi ben burdan soruyorum yıllardır bu ülkenin ekmeğini yeyiyorşunuz başarı olarak ne koydunuz ortaya aslında başardığınigiz bazı şeyler var misal öğrencilerin dini inançlarını yaşamasını engellemek bilim i hep geri planda tutup batının ahlak değerlerini angaje etmek ve daha niceleri .

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Müslüman bilim adamlarını bilim adamı yapan şey Müslüman olmaları değildir. Dua ederek din kitabı okuyarak bilim adamı olmamıştır bu insanlar. Tüm din kitapları insanları bilimle uğraşmaya teşvik eder. Fakat bazı dinciler bu kitapları farklı yorumlayıp bilimsel gelişmelerin önünü keserler. Osmanlı Devletinde matbaa kullanılmak istendiğinde din adamlarının ortaya çıkıp gavur icacıdıdır, siz Allah'ın ayetlerini nasıl gavur icacından geçirirsiniz diyerek bunun önünü kesmeleri buna örnek gösterilebilir. En doğru olan kişinin kendi dinini kendi yorumlamasıdır. İnandığınız din neyse o dinin kutsal kitabını alıp baştan sona okuyup kendiniz yorumlamalısınız. Eğer kitabı kendiniz okumayıp çevredekilerin yönlendirmelerine göre hareket ederseniz kitabın aslında ne dediğini anlayamazsınız.

Piyonist

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Ben şunu anladım. bilim adamı olmak için islama ibadet etmek mi lazım ?

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ya kismen dogruluk payi da olsada genel itibariyle katilmak zor bu goruse. cunku gerceklikten uzak. su herseyi benim babam buldu diyen adamin tarzi bisey oluyo :p
eger gercekten %50sine yaakini bile muslumanlardan calinmis olsa gavur icadi seytan diye karsilanmaz :p ve en az %50 geriden de olsa ayni teknolojiye yakin bi yerden takip ediyo olmamiz gerekirdi .
misal nasa marsa arac gonderdi bizim su an aya bi sivas kangali filan gonerme calismalarinda olmamiz gerekirdi :p
adamlar bu is icin para harciyo vakit harciyo . sonucu garinti olmasa bile. bizde ancak garanti olduktan sonra aliyoruz o teknolojiyi zaten :D
savasin kavganin eksik olmadigi bi bolge oldu hep asya tarafi. eger bilime onem verselerdi iki dakika oturup hesap kitap yaparlardi :p

gerci aslinda marsa giden o roveri de bu apoollomuydu neydi gecen gun gideni de benim babam gondermisti ama :p gavurlar calmis gen :p

eger dedgin dogruysa esatla erdogan masaya oturup muhaliflerin de destegiyle biz de jupitere gemi gonderelmi . :p gerci amerika planlari calip bizden once gitmesin diye boyla kavga ediyo gibi gorunup onu tartisiyolardir dedgin dogruysa bu ihtimal yuksek :D
patlayan roketler de zaten uzay aracinin roketlerini test etmek icin patlatiyolardir :D

ama gunumuzde de pek bisey degismemis demekki . yani amerika diyorum gene caliyo bizim fikirlerimizi :D

OnLT

Müdavim
Reaksiyon puanı
149
Ya şu Newton - Razi olayını araştırayım dedim. Yazınızda kaynak göremedim. Vikipedi'de El-Razi sayfasına girdim fakat orada böyle bir bilgiye değinilmemiş.
http://tr.wikipedia.org/wiki/El-Razi

Araştırmalarıma biraz daha devam ettim ve Türkiye Gazetesi yazarı Ahmet Sırrı Arvas'ın bir makalesinde aynen şu cümle geçiyor.

"Biruni, Newton'un kırkıncı göbekten dedesinin yaşadığı bir çağda Dünya'nın yuvarlak ve dönmekte olduğunu söyler. "Peki Dünya dönüyorsa, ağaçlar ve taşlar niye fırlamıyor" diye soranlara "çünkü her şey dünyanın merkezine düşüyor. Demek ki bir çekicilik var" der ve yerçekiminin varlığını ortaya koyar."
http://www.e-tarih.org/makaleler.php?sayfa=makaledetay&makaleno=3075

Burası biraz kafamı karıştırdı, bu konu hakkında yorumunuzu bekliyorum.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Müslüman bilim adamlarını bilim adamı yapan şey Müslüman olmaları değildir. Dua ederek din kitabı okuyarak bilim adamı olmamıştır bu insanlar. Tüm din kitapları insanları bilimle uğraşmaya teşvik eder. Fakat bazı dinciler bu kitapları farklı yorumlayıp bilimsel gelişmelerin önünü keserler. Osmanlı Devletinde matbaa kullanılmak istendiğinde din adamlarının ortaya çıkıp gavur icacıdıdır, siz Allah'ın ayetlerini nasıl gavur icacından geçirirsiniz diyerek bunun önünü kesmeleri buna örnek gösterilebilir. En doğru olan kişinin kendi dinini kendi yorumlamasıdır. İnandığınız din neyse o dinin kutsal kitabını alıp baştan sona okuyup kendiniz yorumlamalısınız. Eğer kitabı kendiniz okumayıp çevredekilerin yönlendirmelerine göre hareket ederseniz kitabın aslında ne dediğini anlayamazsınız.

Bu yazdıklarınız sizin tarihi bilmediğinizi göstermektedir. Osmanlı döneminde hiçibir İslam alimi Şeyhülislam veya adına ne derseniz deyin bu tür fetvalar vermemiştir. Bunlar Osmanlı dönemini karalamak için yazılmış çizilmiş iftiralardır. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için Öncelikle Kur'an-ı Kerim'de ilim ve bilim ile ilgili ayetlere sonra Hadis-i Şeriler'de ilim ve bilim konularına bakabilirsiniz. Günümüz yazarlarından Mustafa Armağan'ın kitaplarını okuyarak Osmanlı'nın son dönemlerinin nasıl yaşandığını öğrenebilirsiniz.

Bir de şu cümlenizi düzeltiniz veya kullanmayınız: "Fakat bazı dinciler.." Din mi satıyor bu insanlar?

Ben şunu anladım. bilim adamı olmak için islama ibadet etmek mi lazım ?

Haddime değil ancak kısa cümleler ile bir cevap vereyim, Bilim adamı olmak için Müslüman olmak gerekir diye bir cümle sarfetmek insafsızlık olur ki yukarıda alıntılanan yazıda böyle birşey yok..

Öncelikle bu yazı Müslümanların bilim ve teknik konularda gerici bir düşünceye sahip olduğunu düşünen insanlara, Hayır Müslümanlar arasında da bilim ve teknik ile uğraşan kişiler mevcuttur demek içindir.

Bir Müslümanın önce kul olması kulluğunu bilmesi gerekir. Kulluğu bilmekte ibadet ile olur. Önce kulluğun gereğini yerine getir sonra ilimle bilimle teknikle uğraş..

Muhabbetle..

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ya şu Newton - Razi olayını araştırayım dedim. Yazınızda kaynak göremedim. Vikipedi'de El-Razi sayfasına girdim fakat orada böyle bir bilgiye değinilmemiş.

Araştırmalarıma biraz daha devam ettim ve Türkiye Gazetesi yazarı Ahmet Sırrı Arvas'ın bir makalesinde aynen şu cümle geçiyor.

"Biruni, Newton'un kırkıncı göbekten dedesinin yaşadığı bir çağda Dünya'nın yuvarlak ve dönmekte olduğunu söyler. "Peki Dünya dönüyorsa, ağaçlar ve taşlar niye fırlamıyor" diye soranlara "çünkü her şey dünyanın merkezine düşüyor. Demek ki bir çekicilik var" der ve yerçekiminin varlığını ortaya koyar."

aslinda nerdeyse hicbisey sifridan bulunmuyo hepsinin oncesi var.
newton teorisini konuyla ilgili herkese kanitlamaya basaran kisi oluyo.matematiksel hesaplanabilir hale getirmis. haliyle hesabi dogru yapinca hep tuttugunu gorunce ister istemez inanmis herkes . misal bir kilo olan sey su hizla yere duser carparsa cmkareye sukadar agirlik uygular filan. yani bu eskiden bulundugu zaman matematik de yoktu belki okadar eskiyse tam olarak :p
ki bu durumda bilsede yazamaz zaten. ancak kayitlarda formulleri yercekimi hesaplamalari da olmasi lazim calintiysa.
ki calintiysa bile newton bu teoriyi bitirip eksiklerini tamamlayip inanilabilir hale getiren kisi demek bu durumda yine :p

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bu yazdıklarınız sizin tarihi bilmediğinizi göstermektedir. Osmanlı döneminde hiçibir İslam alimi Şeyhülislam veya adına ne derseniz deyin bu tür fetvalar vermemiştir. Bunlar Osmanlı dönemini karalamak için yazılmış çizilmiş iftiralardır. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için Öncelikle Kur'an-ı Kerim'de ilim ve bilim ile ilgili ayetlere sonra Hadis-i Şeriler'de ilim ve bilim konularına bakabilirsiniz. Günümüz yazarlarından Mustafa Armağan'ın kitaplarını okuyarak Osmanlı'nın son dönemlerinin nasıl yaşandığını öğrenebilirsiniz.

Bir de şu cümlenizi düzeltiniz veya kullanmayınız: "Fakat bazı dinciler.." Din mi satıyor bu insanlar?
Yazdıklarım sapına kadar gerçek şeyler. Osmanlı Devletinde azınlıklar 16. Yüzyıldan beri matbaa kullanmaktaydı ama Türk matbaasının açılması 19. Yüzyılı bulmuştur. Dinciler gavur icacıdıdır, siz Allah'ın ayetlerini nasıl gavur icacından geçirirsiniz diyerek matbaanın önünü kesmişlerdir. Aksine sizin dedikleriniz Osmanlı'nın ne kadar rezil bir devlet olduğunu örtpas etmek için söylenen şeylerdir. Dincilerin etkisiyle ülke Avrupadan 200-300 yıl geri kalmıştır. Bunun sıkıntıları bugün halen devam etmektedir.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0

@OnLT yukarıdaki yazıda bir yanlışlık var ve ben bunu düzelteyim hemen. Orada yerçekimi ile ilgili olan alim El -Razi değil Hazini olacaktır. El Razi saf alkol üzerine çalışmalar yapmıştır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Müslüman_bilim_adamları_listesi

Bir hatayı farkettiğiniz için teşekkür ederim. Ben ilk mesajı editleyemiyorum ama yetkili arkadaşlar Hemen düzelteceklerdir. Belki siz düzeltirsiniz.

Yazdıklarım sapına kadar gerçek şeyler. Osmanlı Devletinde azınlıklar 16. Yüzyıldan beri matbaa kullanmaktaydı ama Türk matbaasının açılması 19. Yüzyılı bulmuştur. Dinciler gavur icacıdıdır, siz Allah'ın ayetlerini nasıl gavur icacından geçirirsiniz diyerek matbaanın önünü kesmişlerdir. Aksine sizin dedikleriniz Osmanlı'nın ne kadar rezil bir devlet olduğunu örtpas etmek için söylenen şeylerdir. Dincilerin etkisiyle ülke Avrupadan 200-300 yıl geri kalmıştır. Bunun sıkıntıları bugün halen devam etmektedir.

Peki arkadaşım sen öyel inan ben de yazdıklarım gibi.. Ben de sana doğruyu gösterecek bilgi maalesef yok. Cahilliğimi mazur görün..

Ancak şu yazı sizi aydınlatabir bir ihtimal
http://www.mostar.com.tr/Detay.aspx?YaziID=495

PylsWeb

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Hala bunlarla övünüyorsak vay halimize...

Piyonist

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Haddime değil ancak kısa cümleler ile bir cevap vereyim, Bilim adamı olmak için Müslüman olmak gerekir diye bir cümle sarfetmek insafsızlık olur ki yukarıda alıntılanan yazıda böyle birşey yok..

Öncelikle bu yazı Müslümanların bilim ve teknik konularda gerici bir düşünceye sahip olduğunu düşünen insanlara, Hayır Müslümanlar arasında da bilim ve teknik ile uğraşan kişiler mevcuttur demek içindir.

Bir Müslümanın önce kul olması kulluğunu bilmesi gerekir. Kulluğu bilmekte ibadet ile olur. Önce kulluğun gereğini yerine getir sonra ilimle bilimle teknikle uğraş..

Muhabbetle..
heh. Bak şimdi oldu. Ama konuyu açtığın mesajı bir daha okursan neden böyle bir çıkış yaptığım anlarsın. Resmen kıyaslama yapmışsın. artık ırkçılık bilime de sıçradı. ama bilim tarafsızdır. Havada durmaya çalıştığında müslümanda düşer, yahudi de.
müslümanlarda gerçekten gavur icadı kullanma o kaka diye bir şey var (diğer dinlerde varmı bilmiyorum ama satanistlerin bile kedi keserken çin malı bıçak kullandıklarından eminim). Müzik evrenseldir. Din kişiseldir. Bilim tarafsızdır.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2

SÖYLEDİKLERİN SAPINA KADAR YALAN!!! Osmanlı devletine matbaa getirilmemesinin TEK sebebi "Hat sanatı ustalarının" BİR ANDA işsiz kalmaması içindir. Osmanlı devleti hiçbir zaman gavur icadı ve benzeri nitelendirmelerde bulunmamıştır Kİ BULUNAMAZ DA. Diyeceksiniz ki neden bulunamaz araştırırsanız mescide şamdan -yada lamba- takan sahabi diye bulursunuz ben işin ayrıntısını bilmediğim için yazmıyorum yanlış anlatıp günaha girmeyelim.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende bunu söylemek istiyorum. Senin konuyu açarken kullandığın uslüp ile 2. mesajda ki uslup arasında çok fark var.

Güzel kardeşim senin için bir düzeltme yapayım.
http://www.turkstudent.net/content/article/3731/musluman-bilim-adamlarinin-bilinmeyen-ilkleri.html

Acele ile açtığımız konuları düzentmek isteriz tabiki ancak böyle bir yetki yok üzerimde.. Gördüğün gibi benim eklediğim kısımları ve konuyu diğer sitede açan kişinin yazdıklarını ayırabilirsiniz. Burada açtığım konuda içeriğin alıntı olduğunu belirtmiştim. Ancak belirtme kısmını yanlış yere eklemişim..

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
SÖYLEDİKLERİN SAPINA KADAR YALAN!!! Osmanlı devletine matbaa getirilmemesinin TEK sebebi "Hat sanatı ustalarının" BİR ANDA işsiz kalmaması içindir. Osmanlı devleti hiçbir zaman gavur icadı ve benzeri nitelendirmelerde bulunmamıştır Kİ BULUNAMAZ DA. Diyeceksiniz ki neden bulunamaz araştırırsanız mescide şamdan -yada lamba- takan sahabi diye bulursunuz ben işin ayrıntısını bilmediğim için yazmıyorum yanlış anlatıp günaha girmeyelim.
O kadar saçma şeyler söylüyorsun ki. Ne yani hattatlar işsiz kalmasın diye biz Avrupadan geri mi kalalım? Matbaa bir kitle iletişim aracıdır. Matbaadan önce bir kitabın çoğaltılması 3 hafta sürüyordu. Matbaa sayesinde kitap 1 gün içinde basılabilmeye başlandı. Matbaa olmadan insanlar nasıl kitap, gazete okuyacak? İnsanlar araştırmalarını, düşüncelerini nasıl birbirlerine aktarıp bilgi alışverişinde bulunacaklar? Matbaa ilk kullanılmaya başlandığında gavur icadıdır diye dini belgeler halen hattatlar tarafından çoğaltılıyordu ki bu da söylediklerimi kanıtlar. Bu ülke işte bu gerici zihniyet yüzünden bu noktada.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
O kadar saçma şeyler söylüyorsun ki. Ne yani hattatlar işsiz kalmasın diye biz Avrupadan geri mi kalalım? Matbaa bir kitle iletişim aracıdır. Matbaadan önce bir kitabın çoğaltılması 3 hafta sürüyordu. Matbaa sayesinde kitap 1 gün içinde basılabilmeye başlandı. Matbaa olmadan insanlar nasıl kitap, gazete okuyacak? İnsanlar araştırmalarını, düşüncelerini nasıl birbirlerine aktarıp bilgi alışverişinde bulunacaklar? Matbaa ilk kullanılmaya başlandığında gavur icadıdır diye dini belgeler halen hattatlar tarafından çoğaltılıyordu ki bu da söylediklerimi kanıtlar. Bu ülke işte bu gerici zihniyet yüzünden bu noktada.
Fazla söze gerek yok arkadaşım taassuba takılmışsın. hadi gel düşünelim yurdun heryerine matbaa kurdun diyelim, yaklaşık üç yüz bin kadar belki de daha fazla insan bir anda işsiz kalacak. buda ülke ekonomisinin çökmesi anlamına gelir. Üç kıtadada toprağı olan bir ülkenin ekonomisinin çökmesinin sonuçlarını ise benim yazmama gerek yok sanırım.

Demişsin ki "Ne yani hattatlar işsiz kalmasın diye biz Avrupadan geri mi kalalım?". ülkeye matbaaa kurduğun zaman bilimde ileri mi gidiyosun :). matbaa kurunca Osmanlı bilimde bir numara mı oldu? matbaa da basacak şey olmazsa matbaa ne işe yarar? kitap kitaptır ha elle yazılmış ha matbaada basılmış işin özü nasıl ve ne kadar basıldığı değil içinde ne yazdığıdır.

Ayrıca matbaa bir kitle iletişim aracı değildir.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Fazla söze gerek yok arkadaşım taassuba takılmışsın. hadi gel düşünelim yurdun heryerine matbaa kurdun diyelim, yaklaşık üç yüz bin kadar belki de daha fazla insan bir anda işsiz kalacak. buda ülke ekonomisinin çökmesi anlamına gelir. Üç kıtadada toprağı olan bir ülkenin ekonomisinin çökmesinin sonuçlarını ise benim yazmama gerek yok sanırım.

Demişsin ki "Ne yani hattatlar işsiz kalmasın diye biz Avrupadan geri mi kalalım?". ülkeye matbaaa kurduğun zaman bilimde ileri mi gidiyosun :). matbaa kurunca Osmanlı bilimde bir numara mı oldu? matbaa da basacak şey olmazsa matbaa ne işe yarar? kitap kitaptır ha elle yazılmış ha matbaada basılmış işin özü nasıl ve ne kadar basıldığı değil içinde ne yazdığıdır.

Ayrıca matbaa bir kitle iletişim aracı değildir.
O yıllara bakarsan ekonomi zaten çökmüş durumdaydı. Sürekli toprak kaybediliyordu. Devlet vergileri sürekli ikiye katladığı için devamlı isyanlar çıkıyordu. Sen bugün kitap, gazete, dergi okuyabiliyorsan bu matbaa sayesindedir. Gazete okuyarak ülkede ne olup ne bitmiş onu öğrenirsin. Bilimsel çalışma yapan bir adam matbaa olmadan nasıl paylaşacak fikirlerini. Çok mükemmel bir kitap yazmışsın ama kitap sadece sen de var. E neye yaradı bu? Kitabın ne kadar basıldığı da önemlidir. Matbaa getirdikte ne oldu sanki diye düşünen insanlar yüzünden bugün bu durumdayız. Yılldızı parlayan adamlar hemen Amerikaya, Avrupaya kaçıyor. Mehmet Öz, Amerikanın en ünlü doktorlarından biri. Biz bak Türkler Amerikada ne işlet çıkarıyor diye hava atıyoruz ama aslında çok rezil bir durum. Adam niye Amerika da? Türkiye de zamanı gelen ölür kardeş ilaç buldunda sanki insanları ölümsüz mü yaptın diye düşünen bir zihniyet olduğu için. Osmanlı Devleti camii yaptırdığı kadar gözlemevi, fen dersleri veren medreseler yaptırsaydı o kadar rezil bir şekilde yıkılmazdı. Osmanlı Devleti 600 yıllık bir rezalettir.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
O yıllara bakarsan ekonomi zaten çökmüş durumdaydı. Sürekli toprak kaybediliyordu. Devlet vergileri sürekli ikiye katladığı için devamlı isyanlar çıkıyordu.
İsyanların nedeni vergiler değildi.

Sen bugün kitap, gazete, dergi okuyabiliyorsan bu matbaa sayesindedir.
Sen hiç internet dergisi diye birşey duymadın sanırım :)

Bilimsel çalışma yapan bir adam matbaa olmadan nasıl paylaşacak fikirlerini. Çok mükemmel bir kitap yazmışsın ama kitap sadece sen de var. E neye yaradı bu?
Kitapların sadece 1 kez yazıldığını kim söyledi sana? Örneğin Risaleler matbaada mı basıldı?

Kitabın ne kadar basıldığı da önemlidir. Matbaa getirdikte ne oldu sanki diye düşünen insanlar yüzünden bugün bu durumdayız.
Bugün bu durumda olmamızın sebebi devletin bilime yatırım yapmamasıdır. Amerikada CERN labaratuarı için ayrılan bütçe şuan kendini 10 a katlamasına rağmen hala yatırım yapılıyor.

Yılldızı parlayan adamlar hemen Amerikaya, Avrupaya kaçıyor. Mehmet Öz, Amerikanın en ünlü doktorlarından biri. Biz bak Türkler Amerikada ne işlet çıkarıyor diye hava atıyoruz ama aslında çok rezil bir durum. Adam niye Amerika da? Türkiye de zamanı gelen ölür kardeş ilaç buldunda sanki insanları ölümsüz mü yaptın diye düşünen bir zihniyet olduğu için.
Türkiye de böyle bir zihniyet yok arkadaşım, "bu duruma getirilmiş bir zihniyet" var, karıştırmamak lazım bu ikisini.

Osmanlı Devleti camii yaptırdığı kadar gözlemevi, fen dersleri veren medreseler yaptırsaydı o kadar rezil bir şekilde yıkılmazdı. Osmanlı Devleti 600 yıllık bir rezalettir.
Osmanlı devletine rezil demişsin. Pekala benim burda sana söyleyecek çok sözüm olurdu ama bu forum bu konuları tartışma için uygun bir platform değil. Osmanlı devleti Kanunî Sultan Süleyman döneminde bilim ve fen alanında dünyada en çok kütüphane, kitap, labaratuvar, gözlemevi vb. bulunduran ülkeydi. Çevre ülkelerde yaşayan alimlerden bizim ülkemize gelip buralarda çalışmalarını sürdürmeleri için istekte bulunulurdu. İlk mesajda yazılanların hepsi şanlı Osmanlı devleti zamanında bilime verilen önemi apaçık gösterir zaten. Demişsin ki "Cami yaptığı kadar". Osmanlı devleti gitse bir adet cami yapsa başkente sizin gibiler eminim diyecektir: "O caminin yerine labaratuvar kursaydı şimdi bu durumda olmazdık". Arkadaşım Amerikalılar Hristiyalığa ne kadar sahip çıkıyor farkında değil misin? En basit bir komedi filmine bile mutlaka bir kilise sahnesi koyuyorlar. Peki biz ne yapıyoruz? "Cami yapcağımız yere gözlemevi yapalım, labaratuvar yapalım..." diyoruz. Ben gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum; bizi yaratan, bu dünyaya gönderen Yüce Allah'a şükür etmeyelim mi? Ayrıca hesap günü insana şu sorular da sorulacakmış: "Alim biri midir?" "Alim birinin bulunduğu bir mecliste bulunmuş mudur?" "Alim birini sevmiş midir?" "Alim birini seven birini sevmiş midir?". Bu sorulardan bir tanesine evet diyen kişi cennete gidecekmiş. Bu da dinimizin ilme ve alimlere verdiği önemi göstermez mi? "İlim Çin'de de olsa gidip alınız." dememiş mi Peygamberimiz? Sen hala gelmiş Cami yapılmasaydı Labaratuvar yapılsaydı diyorsun. Cami yapınca Labaratuvar yapmayacaksın diye bir kaide mi var? Cami de yaparsın aynı şehre 50 tane labaratuvar da yaparsın.

İkinci bir mevzuda Osmanlı devletinin yıkılması, madem konuyu açtın yazıyorum. Osmanlı devletinin yıkılmasının iki adet temel sebebi vardır. Birincisi Almanya tarafından yanlış zamanda savaşa sokulması, ikinciside Rusya ve İngiltere tarafından azınlıklara özgürlük vaadiyle isyan için destek verilmesi.

Bilip bilmeden atalarımıza laf söyleme. Osmanlı Devleti rezaletti demek asıl rezilliktir.

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Matbaanın Osmanlıya getirilmesi düşünüldüğü sırasında İstanbul'da 10000 tane HAT SANATÇISI bulunmaktaydı. Bu kişilerin bir anda işsiz kalmaması için matbaanın Osmanlı'ya gelmesi gecikmiştir.
Bize yanlış öğretilen, bizim de doğrusunu öğrenmeye çaba göstermediğimiz gerçek tarih maalesef bu. Zamanında din adamları gericidir diyebilmek için çok iyi kılıf olmuş bu konu...

OnurSorhan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Tuaf olan ne düşünmeden yorum yapmayın !!!

Tuaf olanmı insanlar hakkında atıp tutan bir toplumdayız bilim adamlarıyla islamı birbirine ters görenler var gördüğüm kadarıyla buraya baktığımda insanlık adına gerçekten çok büyük şeyler yapmış insanları görüyorum bunları farklı bilenler var o yüzden

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Anlaşılan halen birileri İslamı gerici olarak gösterme gayreti içerisinde.

Osmanlı tarihini bilmeyenler ''rezil'' gibi çirkin ifadeler kullanması ecdadın kemiklerini sızlatmıştır.

Örn.
Bir zamanlar Avrupalılar akli dengesi olmayan insanları diri diri yakarken,Osmanlı su sesiyle tedavi ediyordu.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bugün bu durumda olmamızın sebebi devletin bilime yatırım yapmamasıdır. Amerikada CERN labaratuarı için ayrılan bütçe şuan kendini 10 a katlamasına rağmen hala yatırım yapılıyor.

YANLIŞ - Cern : Avrupa nükleer araştırma merkezidir, türkiyede katılımcılarından dır. http://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa_Nükleer_Araştırma_Merkezi

Muhabbetle..

Ya arkadaşım kim durduk yere kendi atasını karalamak istesin, nedir bu takıntınız. Tüm dünya tarafından kabul edilen tarihsel gerçeklikler vardır. Osmanlı hayalciliğinden kurtarın kendinizi, günümüze dönün artık, geçmişte kaldı artık. Ee madem biz yanlış biliyoruz, sen doğrusunu biliyorsun, tarihsel gerçeklikleri inkar etmek yerine osmanlı'nın bilimsel açıdan geri kalmışlığını nasıl açıklayacaksın. Kuranı kerim de yazan ayetlerin herkes farkında biliyoruz, ama sonuçta bu din adamları da insan, hata yapmış, yanlış öngörmüş olamazlarmı nasıl bu kadar eminsin. Bu kişilerin yanlışları islam dini'ni bağlamaz, sadece kendilerini bağlar. Elbette müslümanlarda bilimle teknolojiyle uğraşıyorlar, bunu kimse inkar etmiyor zaten. Fakat şu var yukarıdaki islam alimleri zamanında islam dünyası ve devletleri çok güçlüydüler, eğitimli ve aydınlamıştılar. Geri kalan tüm dünya ise çöküş içerisindeydi ve çok geride kalmışlardılar. Sonra ise tarih sahnesine avrupa devletleri çıktılar, bilim ürettiler, sanayileştiler, güçlendiler. Özellikle matbaa konusu çok önemli, bilgi paylaştıkça çoğalır unutmayın. Avrupa matbaa 'nın da etkisiyle çok hızlı bir şekilde gelişti, güçlendi. Osmanlı ise bu tren'e 200 yıl sonra bindi, 200 yıl niye beklediler o zmn. Burada bir yanlış yapıldığı açık. Bunu konuşalım; hattatların etkisi olduğu kadar din adamlarının da etkisi vardır. kimsenin okuma yazma bilmediği, kitapların çok az sayıda olduğu bir dönemde din adamları çok güçlü bir pozisyonda olacaktır. Çüknü insanlara dinini öğreten tek otorite onlar, herkes onların ağızlarından çıkacak 2 kelimeye bakıyor. Bireysel olarak birinin gidip o bilgilere ulaşması o dönemde çok zor. Kimse elindeki gücü kaybetmek istemez, hata yapabilir. Hattatlarda aynı şekilde matbaa ile birlikte işsiz kalacaklardır. Öyle yada böyle belirli bir zumre bu yanlışa sebebiyet vermişlerdir ve bu yanlış sonrası dünya okuyup öğrenip gelişirken bizim toplumumuz eğitimsiz kalmıştır, bilim ve sanayide geride kalmışlardır. Ve şimdi tekrardan yakalamak için var gücüyle çalışmaktadırlar ama zor tabiki.

Arkadaşım, mesele gavur icadı olup olmaması değil. Dediğin gibi o dönemde zaten yabancı ürünler, icatlar kullanılıyordu. Mani olanlar gavur icadı demiş olsalar bile bu sadece insanların dini duygularını kullanıp, osmanlının matba kullanmasının ödüne geçmek için kullandıkları bir mazaret olacaktır. Çünkü sorun matbaa ile dengelerin değişecek olması, güçlerinden ve işlerinden olacakları, sırf kendi menfaatleri için insanların bilgiye kolayca ulaşmalarına engel olup, okuyup öğrenmelerine mani olmuşlardır. Ayrıca birde osmanlının yıkılması almanyanın yanında yanlış zamanda savaşa girilmesi ve azınlıklar üzerinden çıkartılan isyanlar demişsin. Tamam ama osmanlı son zamanlarında (son 1-2 yüzyıl)gerçekten güçsüzdü, hergeçen gün eriyip gidiyor, topraklarını kaybediyordu, savaşlarda mağlup oluyor küçülüyordu. Bilime verilen önem azalmıştı, kısacası devlet güzel yönetilemiyordu. Bunların sence yıkılmada hiç payı yok mu? Osmanlı devletinin, padişahların hiç suçu yok mu?

@burns206 ' nın da dediği gibi hiçbirşey 0 dan bulunmuyor, birbirinin devamı. Yerçekimi dünyanın varoluşundan beri mevcut olan birşey. Zaten herkes görüyor dalından kopan elmanın yere düşeceğini. Mesele bunu formulize edebilmek. Bunu newton başarmış ise tebrik ediceksin. sonuçta bu buluş insanlık adına yapılmıştır. Hangi dinden milletten olduğunun hiçbir önemi yok.

Bugun büyük çoğunluğu eğitimsiz bir müslüman coğrafyası var. Bunun üzerinde durun, gerçeği tespit edip çözümüne odaklanın. Adamlar zamanında bir sürü bilimsel buluş yapmış, siz hala 300-500 yıl geçmiş onu aslında o değilde müslüman bir alim yapmıştır diyorsunuz. Varsın öyle olsun, buluş üzerinden asırlar geçmiş, üzerine ne koyduk diye düşünmek gerekir. Bu zihniyet osmanlının çökmesine sebep oldu, eğer böyle devam edelirse sıra Türkiye cumhuriyetinede gelicek ne yazıkki.

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
Anlaşılan halen birileri İslamı gerici olarak gösterme gayreti içerisinde.

Osmanlı tarihini bilmeyenler ''rezil'' gibi çirkin ifadeler kullanması ecdadın kemiklerini sızlatmıştır.

Örn.
Bir zamanlar Avrupalılar akli dengesi olmayan insanları diri diri yakarken,Osmanlı su sesiyle tedavi ediyordu.

su sesi ve ney dinletisi ile tedavi ediliyordu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...